امتحانات پایان ترم در زمان کرونا چگونه برگزار می شود؟

0 591

بیماری کرونا سبب تعطیلی بسیاری از مراکز و موسسه های آموزشی و … در سراسر جهان شد. در کشورمان بیماری کرونا باعث شد تا مدارس و دانشگاه ها تعطیل شوند. بدین ترتیب دانش آموزان و مدارس به آموزش های آنلاین روی پیدا کردند.

با نزدیک تر شدن به پایان سال تحصیلی اکنون نحوه برگزاری نحوه برگزاری امتحانات پایان ترم دانش آموزان ذهن بسیاری از محصلین و خانواده های آن ها را به خود درگیر کرده است. ناگفته نماند بیماری کرونا حتی باعث جا به جایی زمان برگزاری کنکور سراسری در سال 99 شد.

نحوه سوالات امتحانات دانش آموزان پایه دوازدهم

به گزارش باران مشاوره به نقل از ایرنا، معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش درباره امتحانات دانش آموزان پایه گفت: سازمان سنجش زمانی می توانید بر اساس تصمیم آموزش و پرورش برنامه ریزی کند که تکلیف پایه دوازدهم مشخص شود. علیرضا کمرئی سوالات امتحانات دانش آموزان پایه دوازدهم را به شرح زیر اعلام کرد.

 1. 16 نمره از 80 درصد محتوای آموزشی
 2. 4 نمره از 20 درصد باقی مانده محتوای درسی که دانش آموزان موظفند به تعدادی از سوالات به صورت اختیاری پاسخ دهند.
برای عضویت در تلگرام (کنکور) کلیک کنید
آخرین اخبار کنکور سراسری و آزاد

مبنا امتحان نهایی 80 درصد اول محتوای درسی کتاب ها قرار داده شده است!

برخی آموزش ها در فضای مجازی و تلویزیون نسبت به محتوای کل کتاب ارائه شده بود و بسیاری از دانش آموزان قادر به بهره گیری از آن ها بودند.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش به اهمیت تحقق اهداف درسی اشاره کرد و گفت: یادگیری دانش آموزان باید کامل شده باشد. اما از آن جا که احتمال دارد دانش آموزان یا واحدهای آموزشی بعضی از مناطق نتوانسته باشند از آموزش ها بهره ببرند، پس منبا برای امتحان نهایی 80 درصد اول محتوای درسی کتاب ها قرار داده می شود و شامل 16 نمره امتحان نهایی می شود.

برای رعایت حال کسانی که در دوران تعطیلات از فضای مدرسه و 20 درصد آموزش استفاده کرده اند، 4 نمره سوال اختیاری داده می شود.

آیا حذفیات کنکور و امتحانات نهایی مشترک هستند؟

با توجه به این که حذفیات دروس دوازدهم در کنکور با امتحانات نهایی تفاوت دارد، برای اعلام این حذفیات به سازمان سنجش قطعیت بیشتری لازم بود. تصمیم بر آن شد که برای کنکور، همان 80 درصد اول محتوای آموزشی مبنای سنجش قرار گیرد.

از جانب سازمان پژوهش و برنامه ریزی درسی، صفحه به صفحه حذفیات مشخص و در اختیار سازمان سنجش قرار داده شد. سازمان سنجش نیز صفحات حذفی را اعلام کرده است. دانش آموزان پایه دوازدهم صفحات کتاب هایی که ملاک سنجش آن ها در کنکور است را به خوبی می دانند.

آموزش و پرورش دانش آموزان را برای حضور در مدرسه مجبور نمی داند

به گفته کمرئی بازگشایی مدارس پایه متوسط اول داوطلبانه و حضور دانش آموزان پایه هفتم، هشتم و نهم در مدرسه از 27 اردیبهشت اختیاری است. خانواده و دانش آموز بر حسب ضرورت تصمیم گیری می کنند که اگر دانش آموز در طول سال نتوانسته از راههای متعدد آموزش استفاده کند، می تواند حضوری از آموزش بهره مند شود.

به گفته معاون آموزش متوسطه، دانش آموزانی که احساس می کنند در مبحث خاصی اشکال دارند، با رعایت اصول بهداشتی می توانند در مدرسه حاضر شده و از این فرصت استفاده کنند.

اگر خانواده احساس می کند آموزش دانش آموزان از طریق فضای مجازی و تلویزیون کامل شده است، ضرورتی برای حضور در مدرسه نیست، ما هم دانش آموز را مجبور به این حضور نمی دانیم. بازگشایی مدارس داوطلبانه است و دانش آموز می تواند در صورت ضرورت و با دقت به این که فاصله گذاری اجتماعی رعایت شده باشد، در مدرسه حاضر شود.

طرح سرباز ماهر فنی حرفه ای کاردانش | باران مشاوره

هنرجویان 15 تا 20 جلسه کارگاهی احتیاج دارند

برای هنرجویان در شاخه فنی و حرفه ای و کار و دانش، دو درس مهارتی ایجاد مشکل می کند. این دو درس مهارتی نیاز حتمی به کارگاه، لزوما 15 تا 20 جلسه دارند و با آموزش مجازی به نتیجه نمی رسند.

 1. دروس کارورزی و کارگاهی که دانش آموزان باید ۴۵ روز را در محیط کارگاهی تمرین عملی، کار را انجام دهند.
 2. دروس مهارتی که در آموزش کاردانش، “استاندارد مهارت و در فنی و حرفه ای شایستگی های فنی” نامیده می شود.

وی با اشاره به وجود 5 پودمان در دروس عملی فنی و حرفه ای و کاردانش اظهار داشت: تا کنون سه پودمان به دانش آموزان آموزش داده شده و 15 تا 20 جلسه برای دو پودمان باقی مانده، نیاز است. پودمان در برخی از رشته ها مانند حسابداری و کامپیوتر را از طریق تلویزیون می توان آموزش داد و با آموزش از راه دور پیشرفت بیشتر داشته است.

رشته های کارگاهی زیر باید حتما وارد کارگاه شوند همچنین بدیهی است که برای یک پایه دوازدهم زمان بیشتری باید اختصاص داد.

 • تاسیسات
 • مکانیک
 • جوشکاری
 • غیره

برنامه ریزی پایه دهم، یازدهم و دوازدهم

برای دانش آموزان دوازدهم پایه نهایی به گونه ای برنامه ریزی کرده ایم که آموزش هایشان کامل شود و خیالمان از نظر یادگیری و فارغ التحصیلی آن ها راحت باشد.

پایه دهم و یازدهم نیز می توانند در زمان بازگشایی و سال تحصیلی آموزش های لازم را دریافت کنند. اگر واحد آموزشی کارگاه متعدد و امکان ارئه هم زمانشان را دارد، می تواند با رعایت فاصله گذاری، آموزش ها را ارائه داده و در پایان، فرآیند ارزشیابی را اعلام کند.

کل امتحانات دوازدهمی ها حضوری است

تمام امتحانات پایانی خرداد 99 پایه دوازدهم شامل نهایی و غیرنهایی (داخلی)، حضوری برگزار می شود. امتحانات نهایی، طبق برنامه اعلام شده و داخلی های پایه دوازده نظری نیز با تصویب شورای مدرسه تحت عنوان تکمیل فرآیند آموزش، به همان شکل حضوری برگزار می شود.

[ultimate_fancytext strings_textspeed=”35″ strings_backspeed=”0″ fancytext_strings=”چنانچه در این زمینه سوالی داشتید می توانید از طریق گروه مشاوران باران پاسخ سوال خود را بیابید.” ex_class=”fancyText_Tahsili”]

5 دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای دانش آموزان و دانش جویان

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از 3 سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال98)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

70703025 021

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: