جزییات نحوه برگزاری امتحانات سال تحصیلی جدید

0 516

آموزش حضوری در مدارس بسیار کم رنگ شده است و جای خود را بیشتر به آموزش مجازی داده است. برگزاری کلاس ها و امتحانات به شیوه مجازی جای خود را در میان دانش آموزان و خانواده ها باز کرده است و با توجه به شرایط حاکم در کشور، همه این کلاس ها را پذیرفته اند.

این موضوع که در آینده چه تصمیمی اتخاذ می شود و آیا این شیوه ادامه دارد یا خیر، دغدغه همه مردم است که مسئولین به آن پاسخ می گویند.

برای عضویت در تلگرام (کنکور) کلیک کنید
آخرین اخبار کنکور سراسری و آزاد

آمادگی آموزش و پرورش برای برگزاری امتحانات حضوری و مجازی

به گزارش باران مشاوره و به نقل از وزیر آموزش و پرورش این وزارتخانه برای برگزاری امتحانات به هر شکل آمادگی کامل دارد.

وزیرآموزش و پرورش گفت: ترجیح ما برگزاری امتحانات به صورت حضوری است. اگر به دلیل رعایت پروتکل های بهداشتی امکان برگزاری حضوری امتحانات نباشد، ما می توانیم امتحانات را به صورت مجازی برگزار کنیم.

امتحانات غیرحضوری متفاوت است، به طور مثال بستر شاد را داریم. بعضی امتحانات باید حضوری برگزار شود که سعی می کنیم با رعایت دستورالعمل های بهداشتی این کار را انجام دهیم.

در مورد امتحانات نهایی در حال حاضر نمی توان صحبت کرد، اما مبنا برگزاری حضوری تمام امتحانات است، مگر این که اجازه برگزاری حضوری آن ها نباشد.

سیاست منعطف آموزش و پرورش

محسن حاجی میرزایی افزود: در مورد برگزاری کنکور نیز نگرانی هایی وجود داشت. اما با توجه به ارزیابی وزارت بهداشت که تجمع بیش از یک میلیون نفر در آزمون مشکلی ایجاد نکرده است، الویت را برگزاری حضوری امتحانات قرار می دهیم.

در صورت مجاز نبودن به برگزاری حضوری امتحانات، مرکز سنجش برای تمام دوره ها و پایه ها تدابیر لازم را پیش بینی کرده است.

سیاست ما منعطف است و مطابق اعلام ستاد ملی مبارزه با کرونا عمل می کنیم. اگر نیاز به رعایت تعداد باشد، رعایت می کنیم. اگر تصمیم به تعطیلی باشد، آموزش حضوری را تعطیل می کنیم.

اگر دستور به برگزاری حضوری امتحانات باشد، به خانواده ها واگذار می کنیم و آن ها را مجبور نمی کنیم، چون ما امکانات مختلف را بریشان فراهم کرده ایم.

رشد ثبت نام دانش آموزان در مدارس

حاجی میرزایی خاطرنشان کرد: معلمان نیز وقتی به صورت غیرحضوری فعالیت می کنند، نیازی به حضور در مدرسه ندارند. اما در مدارس امکاناتی وجود دارد که در ارتباط با تدریس می تواند به معلمان کمک کند. بنابراین برخی از معلمان ترجیح می دهند در مدرسه به کار تدریس مشغول شوند.

کادر اجرایی مدارس، ما را با دانش آموزان و مدارس مرتبط می کنند. ما باید از درستی کار آموزش مطمئن شویم و اگر مدارس تعطیل شوند، این امکان وجود نخواهد داشت. مدارس زمانی تعطیل می شوند که مسئولان تشخیص دهند هیچ کس نباید از خانه بیرون بیاید.

در حال حاضر مدارس مانند دیگر دستگاه ها باز هستند و معلمان در شرایطی که کلاس حضوری داشته باشیم در مدارس حاضر می شوند. در صورت غیر حضوری بودن کلاس ها، حضور معلم در مدرسه الزامی نیست.

بیش از 15 میلیون و 150 هزار دانش آموز در مدارس سراسر کشور ثبت نام کرده اند که رشد ثبت نام در تمام پایه ها از 100 درصد بیشتر است.

وزارت کشور مرجع صدور کارت اتباع خارجی است و آن ها در صورت داشتن این مجوز می توانند در مدارس ثبت نام شوند. در صورت بروز مشکل، رسیدگی خواهیم کرد.

بهتر شدن وضعیت سامانه شاد

او بیان داشت: قطعاً استفاده کنندگان از نرم افزار شاد، می توانند به افزایش سرعت و کم شدن مشکلات نسبت به قبل شهادت دهند. تفاوت شاد با نرم افزارهای دیگر در این است که دانش آموزان باید در «شاد» احراز هویت شوند و در کلاس درس و مدرسه خودشان بنشینند. پایه این اطلاعات نیز در سامانه ای در وزارت آموزش و پرورش است.

استفاده از «شاد» در ساعات صبح تا ظهر زیاد بود و زیرساخت ها کشش آن شرایط را نداشت. در جلسه ای با همراه اول، وزارت ارتباطات و شورای عالی فضای مجازی تصمیمات خوبی گرفته شد و همه برای کمک به شاد تا رفع مشکلاتش مصمم هستند.

قرار است امتحانات دروس سه پایه آخر تحصیلی نهایی برگزار شود تا بتوان کنکور را حذف کرد. در این خصوص قانون دو قید دارد. یکی این است که امتحانات سه پایه دهم، یازدهم و دوازدهم نهایی باشد. به این شکل 85 درصد ظرفیت دانشگاه ها بدون نیاز به کنکور می تواند پر شود.

در حال حاضر این اقدام انجام می گیرد و 87 درصد دانش آموزان می توانند بدون کنکور، در رشته محل هایی که اعلام می شود، ثبت نام کنند. رقابت برای 13 درصد است و این راهکار برای آن 13 درصد هم کمکی نخواهد بود.

بررسی قانون برگزاری امتحانات به صورت نهایی

وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: در سال گذشته که تصمیم به برگزاری امتحانات پایه دوازدهم به صورت نهایی شد، با مقاومت های زیادی روبرو شدیم. با تلاش ما خوشبختانه این اتفاق افتاد. حدود 700 هزار نفر در 21 روز بدون پیش آمدن مشکلی امتحان دادند.

امکان تعمیم دادن این مورد وجود دارد، اما نکته این است که برخی معتقدند هر امتحانی با نوعی اضطراب و تشویش همراه است و این موضوع باید مصلحت سنجی شود. اصلاً وقتی دستاورد محقق شده است، چه نیازی به این کار هست؟

حوزه معاون اول رئیس جمهور کارگروهی را از آموزش و پرورش، وزارت علوم تشکیل داده است که این عوامل دست اندرکار در حال بررسی هستند.

سرانه پرداختی  به مدارس، نسبت به سال های گذشته بی سابقه است. از اول امسال بیشتر از 240 میلیارد تومان در مدارس توزیع شد. نظارت گسترده و موفقی اعمال کردیم که این سرانه در اختیار همه مدارس قرار گیرد. در صورت کمبود، اعتبار مجدد می گیریم. با همکاری خوب سازمان برنامه و بودجه با ما، دریافت متناسب با نیاز داریم.

حقوق تمام حق التدریس ها را پرداخت کرده ایم و از بابت حقوق بدهکاری نداریم. با توجه به این که یک عده شاغل و عده ای بازنشسته اضافه تدریس داشتند و مدارس از اسفند تعطیل شد، اضافه کاری ها مانده است .

اضافه کاری ها باید ارزیابی دقیق و به میزان کار، تصمیم گیری شود. رقم آن پیش بینی شده و برای دریافت آن در حال رایزنی با سازمان برنامه و بودجه هستند. بیش از 95 درصد تحقق یافته است و بخش کوچک باقی مانده نیز همین روزها انجام می شود.

[ultimate_fancytext strings_textspeed=”35″ strings_backspeed=”0″ fancytext_strings=”چنانچه در این زمینه سوالی داشتید می توانید از طریق گروه مشاوران باران پاسخ سوال خود را بیابید.” ex_class=”fancyText_Tahsili”]

امکانات شبکه شاد

 • امکان آزمون گرفتن
 • امکان تکلیف دادن
 • امکان تکلیف گرفتن
 • امکان برگزاری کلاس زنده بین معلم و دانش آموز
 • اختصاص صفحه ویژه به معلم برای بارگذاری دورس مختلف

با توجه به این که آموزش و پرورش امسال جذب نیرو دارد، پذیرش نیرو در این وزارتخانه به این ترتیب خواهد بود:

 • 20 هزارنفر از طریق دانشگاه فرهنگیان
 • 28 هزار نفر از طریق ماده 28
 • 25 هزار نفر از طریق تبدیل وضعیت

5 دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای دانش آموزان و دانش جویان

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از 3 سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال98)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

70703025 021

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: