آزمون تیزهوشان پایه دهم

0 173

 

جهت ارتقا سطح کیفی نظام آموزشی و انتخاب دانش آموزان برتر آموزش و پرورش نیز برای دوره دوم متوسطه آزمون تیزهوشان را برگزار میکند. این آزمون نیز شبیه به آزمون تیزهوشان هفتم در دو مرحله انجام میپذیرد و تاریخ برگزاری هر دو آزمون در یک زمان است.

شرایط داوطلبان تیزهوشان نوبت دوم متوسطه:

  1. داشتن تابعیت ایرانی
  2. داشتن حداقل معدل کل سالانه ۱۹ پایه هشت.

تبصره:دانش آموزانی که پایه نهم را در مدارس تیزهوشان گذرانده اند از شرط معدل معاف هستند.

منابع آزمون تیزهوشان پایه دهم: محتویات این آزمون به دو دسته تحصیلی و تحلیلی تقسیم میشود که ۸۰ درصد از نمره قبولی به سوالات تحصیلی و ۲۰ درصد به سوالات تحلیلی اختصاص داده شده است. این منابع عبارتند از:

  1. استعداد تحلیلی
  2. قران و معارف اسلامی     ضریب ۲
  3. زبان و ادبیات فارسی     ضریب ۲
  4. مطالعات اجتماعی( تاریخ و جغرافیا و اجتماعی)     ضریب ۱
  5. علوم تجربی     ضریب ۲
  6. ریاضیات     ضریب ۳

نحوه برگزاری آزمون تیزهوشان پایه دهم: این آزمون بصورت چهار گزینه ای برگزار میشود که تنها یکی از آنها پاسخ صحیح میباشد. هر پاسخ صحیح ۳ امتیاز مثبت و هر پاسخ غلط ۱ امتیاز منفی را به خود اختصاص میدهد.

شرایط پذیرش دانش آموز: ظرفیت این مدارس از طریق آموزش و پرورش هر استان اعلام میشود که صرفا بر اساس رتبه کسب شده در آزمون ورودی خواهد بود. هر دانش آموز سه اولویت را میتواند انتخاب کند. دانش آموزان تنها در صورتی میتوانند تغییر رشته دهند که حد نصاب مورد نظر برای آن رشته را بدست آورده باشند. لازم به ذکر است این دانش آموزان میتوانند در صورت نقل مکان به شهری دیگر در مدارس تیزهوشان آن شهر  ثبت نام نمایند.

متقاضیان و کسانی که تمایل دارند اطلاعات بیشتری کسب نمایند میتوانند از خدمات مشاوره ای این مرکز، توسط کارشناسان مجرب و متخصص در این زمینه بهره مند گردند.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.