دوره متوسطه اول

0 6,236

 

آموزش همگانی را می‌توان به آموزش قبل از مدرسه، آموزش ابتدایی و آموزش متوسطه تقسیم‌ بندی کرد. آموزش متوسطه شامل آموزشهایی است که پس از آموزش ابتدایی به دانش آموزان ارائه می شود. براساس اصلاح ساختار دوره‌های آموزشی، دوره متوسطه متشکل از دوره اول و دوم (هرکدام سه سال) است یعنی پایه های هفتم تا دوازدهم.

اهمیت متوسطه اول اینجاست که این دوره، دوره گذار دانش آموز از کودکی به نوجوانی و سپس جوانی است .

در این دوره قواعد و مقررات اخلاقی و اجتماعی که در دوره دبستان معمول بوده جای خود را به تقلید از نمونه ها و سرمشق های زندگی می دهد و همسالان و همکلاسان برای نوجوان اهمیت بیشتری نسبت به بزرگترها دارند. در این دوره عواملی ممکن است باعث افت تحصیلی دانش آموز شود.

– بلوغ جنسی و تغییرات آن

تنوع کتاب های درسی و حجم زیاد آنها

تنوع دبیران و روشهای تدریس

مشکلات ارتباطی نوجوان با اطرافیان

برای موفقیت در گذار از مرحله ی کودکی به مرحله ی نوجوانی باید به دانش آموزان کمک کرد تا خود را بشناسند و به تفاوت های فردی خود با دیگران پی ببرند و از خویشتن در حد امکاناتی که دارند متوقع باشند. به خاطر وجود حساسیت زیاد نوجوان در این سنین و همچنین اثرات پایدار تربیت صحیح در این زمان احتیاج به یک مشاور در جهت ارتقاع وضع روحی و تحصیلی برای دانش آموز بیش از پیش احساس می شود. مشاوره در این مقطع تحصیلی باعث حس بلوغ فکری و درسی در دانش آموز شده و باعث می شود که دانش آموز به خود باوری ذهنی و جسمی دست پیدا کند.

خدمات و اهداف مقطع متوسطه اول

– تشکیل کلاس های ویژه جهت آموختن قواعد زبان فارسی

–  کارگاه حرفه و فن: به عنوان یکی از واحدهای عملیاتی نظام آموزش دوره راهنمایی با پرورش تفکری خلاق ، شکوفایی حس کنجکاوی و کاوشگری و تربیت افرادی نوآور و سازنده، نقش مهمی در پرورش خلاقیت دانش آموزان ایفا می نماید.

–  تشکیل کمیته های علمی ، بهداشتی، حفظ نظم و …

–  برپایی های اردوهای علمی و تفریحی: نوجوان در این مرحله به شناخت محیط و کشف اسرار آن علاقه مند است. بنابراین از طریق برپایی اردوهای علمی و تفریحی می تواند محیط خود را بشناسد و با طبیعت انس بگیرد و مقدمات شناخت علمی محیط ( طبیعی و اجتماعی ) برای وی فراهم شود.

-کارگاه هنر

– مشارکت دانش آموزان در تنظیم برنامه های امتحانی میان ترم و ترم اول

–  ارزشیابی مستمر از دانش آموزان

–  برگزاری کلاس های تقویتی

-تقویت فوق برنامه ها ( مانند روزنامه دیواری و جشن غذاو …) جهت ایجاد انگیزه و روحیه ی مسئولیت پذیری در دانش آموزان

–  تدریس زبان

با توجه به وجود برنامه ها و انتظارات متنوع و متعدد زیر، وجود یک مشاور درسی و روانشناسی برای رها ساختن دانش آموز از سر در گمی لازم است.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: