دکترا بدون آزمون

0 16,710

 

یکی راه‌های پیش روی داوطلبان برای ورود به دوره دکتری تخصصی ، پذیرش دکتری بدون آزمون است که با نام استعداد درخشان هم شناخته می‌شود.

پذیرش بدون آزمون دکتری برخلاف پذیرش از طریق آزمون به صورت غیرمتمرکز انجام می‌پذیرد و هر دانشگاه به طور مستقل اقدام به پذیرش می‌نماید.شرایط متقاضیان پذیرش دکتری استعداد درخشان در سال‌های گذشته نوسانات زیادی داشته و آیین‌نامه پذیرش بدون آزمون در برخی سال‌ها سه بار تغییر کرده است.

دانشگاه‌ها می‌توانند شرایط دیگری را به آیین‌نامه استعداد درخشان اضافه کنند و الزام شدیدی بر رعایت دقیق شرایط موجود در آیین‌نامه ندارند. برای مثال، برخی دانشگاه‌ ها حداکثر سن یا اتمام تحصیل در ۵ ترم را نیز به شرایط این آیین‌نامه افزوده اند. برخی دانشگاه‌های دولتی نیز تنها از بین دانش‌آموختگان دانشگاه‌های دولتی دانشجوی دکتری بدون آزمون می‌پذیرند و گاه تنها دانش‌آموختگان خود را جذب می‌نمایند.

در سال ۹۳ برای اولین بار سازمان سنجش شروع به مداخله در پذیرش بدون آزمون کرد و مدعی شد که برخی شرایط آیین‌نامه قبلی (که البته در آیین‌نامه جدید وجود ندارند) را بررسی خواهد کرد. البته مهم‌ترین اقدام سازمان سنجش ناشی از این مداخله، جلوگیریاز قبولی یک فرد در بیش از یک دانشگاه بود که در سال‌های قبل مشکلات زیادی را ایجاد کرده است تا از ایجاد ظرفیت خالی در دانشگاه‌ها جلوگیری شود.زمان اطلاعیه دکترا بدون کنکور در اسفند ماه و زمان ثبت نام برای آن بین فروردین واردیبهشت سال جاری می باشد.

دانشگاه آزاد اسلامی نیز هر ساله علاوه بر پذیرش از طریق آزمون، دانشجوی دکتری بدون آزمون هم می‌پذیرد ، که متقاضیان میتوانند جهت آگاهی از آیین نامه پذیرش بدون آزمون دانشگاه آزاد با کارشناسان این مرکز تماس حاصل نمایند.

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: