متوسطه دوره دوم

0 209
رای

 

در نظام آموزشی جدید که از سال ۹۱-۹۲ آغاز شد، دانش آموزان پس از گذراندن متوسطه دوره اول که مشتمل بر سه پایه می باشد، وارد مقطع متوسطه دوره دوم میشوند که به ترتیب شامل سه پایه دهم، یازدهم و دوازدهم است. این دوره از رشته های نظری ریاضی، تجربی، انسانی، معارف اسلامی بعلاوه فنی و حرفه ای و کاردانش و هنر تشکیل شده است. دانش آموزان رشته های نظری در مجموع باید ۵۲ واحد درسی را بگذرانند. دانش آموزان در این مقطع قدم در مسیری میگذارند که آینده ایشان را رقم خواهد زد.

رشته ریاضی: در رشته ریاضی دانش آموزان بیشتر باید در تجزیه و تحلیل توانایی داشته و همچنین به ریاضی و فیزیک علاقه کافی داشته باشند. دانش آموزان باید علاوه بر دروس عمومی دروس اختصاصی این رشته را بگذرانند. این دروس شامل دیفرانسیل، هندسه، گسسته، فیزیک و شیمی میباشد.

رشته تجربی: یکی دیگر از رشته های زیر شاخه نظری رشته تجربی است که همه ساله بیشترین تعداد از متقاضیان را به خود اختصاص میدهد. شاید یکی از دلایل این امر قرار داشتن رشته های پزشکی و پیراپزشکی در این گروه باشد. این گروه نیز در کنار دروس عمومی باید دروس اختصاصی ریاضی، فیزیک، شیمی، زمین شناسی و زیست شناسی را بگذرانند.

رشته انسانی: متقاضیان این رشته بیشتر وقت مطالعاتی خود را برای دروس خواندنی میگذارند و در این گروه  چندان خبری از اعداد و حساب و کتاب نیست. متقاضیان به موازات دروس عمومی که در تمام زیرشاخه ها مشترک است، باید دروس اختصاصی خود را بگذرانند. این دروس عبارتند از: ریاضی، اقتصاد، تاریخ و جغرافیا، علوم اجتماعی، فلسفه و منطق و روانشناسی.

رشته معارف اسلامی: این رشته از شاخه های نو پا و جدید در زیرشاخه نظری است. در این رشته متقاضیان با علوم دینی سر و کار دارند و باید ادبیات عرب و معارف اسلامی را خوب بدانند. دروس اختصاصی این رشته عبارتند از: فقه، معارف اسلامی، تفسیر قران، اخلاق اسلامی، مبادی العربیه و آشنایی با قران.

رشته کاردانش: دانش آموزان در این رشته با سه حیطه آشنا میشوند. صنعت، خدمات و کشاورزی. هر یک از این موارد به گروه هایی تقسیم میشوند و هر گروه خود شامل رشته های اصلی و فرعی میشود و متقاضی بطور همزمان چندین مهارت را پشت سر میگذارد. متقاضیان در این رشته باید ۵۳ واحد را بگذرانند.

رشته فنی و حرفه ای: در این شاخه دانش آموزان ۵۸ واحد از دروس را بصورت مشترک طی میکنند و هر رشته حداکثر ۳۹ واحد درس اختصاصی دارد. به محصلین این شاخه به اصطلاح هنرجو گفته میشود و اساتید آنها هنر آموز هستند. دانش آموزان در مقطع کاردانش و فنی و حرفه ای نیازی به گذراندن دوره پیش دانشگاهی ندارند.

متقاضیان و کسانی که تمایل دارند اطلاعات بیشتری کسب نمایند میتوانند از خدمات مشاوره ای این مرکز، توسط کارشناسان مجرب و متخصص در این زمینه بهره مند گردند.

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: