معرفی دانشگاه

0 251

 

دانشگاه های سراسری: دانشگاه سراسری که هر سال پذیرش خود را از طریق برگزاری آزمون انجام میدهد خود به چند دسته تقسیم میشود که هر نوع از دانشگاه ها شرایط و نحوه پذیرش خاص خود را دارند. هر داوطلب میتواند با انتخاب ۱۵۰ اولویتی که دارد و با کسب حد نصاب مورد نظر وارد یکی از این دانشگاه ها شود.

روزانه: معتبرترین و مهمترین نوع دانشگاه در کشور ما دوره های روزانه میباشد. داوطلبان بترتیب اولویتی که انتخاب میکنند و با در نظر گرفتن حد نصاب مورد نظر در این دانشگاه ها پذیرفته میشوند. باید به این نکته اشاره کرد که داوطلب در دانشگاه روزانه شهریه ای پرداخت نمیکند.

نوبت دوم(شبانه): بعد از دانشگاه روزانه ، دانشگاه نوبت دوم قرار  دارد که معمولا داوطلبان بعنوان اولویت دوم خود انتخاب میکنند، زیرا پس از پذیرفته شدن در دانشگاه ، داوطلب میتواند با دانشجویان نوبت روزانه در کلاس حاضر شود ولی در این نوع از دانشگاه پرداخت شهریه نیز وجود دارد.

پردیس خودگردان: دانشگاه های پردیس شعبه دیگری از دانشگاه سراسری است. این دانشگاه با هدف دریافت شهریه بنا شده و هزینه های کلی خود را از شهریه دانشجویان تامین میکند. همه اساتید که در دوره های روزانه و نوبت دوم سر کلاس میروند نیز برای این دانشگاه تدریس میکنند. این دانشگاه در شاخه های پزشکی و دندانپزشکی نیز دانشجو میپذیرد.

غیر انتفاعی: این دانشگاه با هدف فعالیت بخش خصوصی و کاهش هزینه آموزش عالی در بخش دولتی تاسیس شد. دانشجو در این دانشگاه باید بابت هر ترم شهریه ای را پرداخت نماید. میزان اعتبار مدرک این دانشگاه نیز همانند سایر دانشگاه ها میباشد. کلاس ها در این دانشگاه بصورت منظم و حضوری برگزار میشود.

پیام نور: دانشگاه پیام نور که با نام دانشگاه دانشجو محور نیز معروف است بخشی از پذیرش خود را از طریق آزمون سراسری و بخش دیگر را از طریق شرط معدل و بدون کنکور انجام میدهد. در این دانشگاه دانشجویان صرفا کلاس های رفع اشکال دارند و خود دانشجو باید با مطالعه کتاب ، امتحانات پایان ترم خود را بگذراند. در این دانشگاه نیز پرداخت  شهریه الزامی میباشد.

دانشگاه آزاد: این دانشگاه در سالهای گذشته ، بصورت مجزا با برگزاری آزمون تعداد دانشجو های مد نظر خود را میپذیرفت. اما در چند سال اخیر این دانشگاه نیز از طریق آزمون سراسری داوطلب میپذیرد. در دانشگاه آزاد  دانشجو شهریه ثابت و متغیر دارد که میزان این شهریه به مراتب از پیام نور و غیر انتفاعی بیشتر است.

متقاضیان و کسانی که تمایل دارند اطلاعات بیشتری کسب نمایند میتوانند از خدمات مشاوره ای این مرکز، توسط کارشناسان مجرب و متخصص در این زمینه بهره مند گردند.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: