کارشناسی ارشد

0 6,283

 

زمان و نحوه ثبت نام کارشناسی ارشد ۹۷

ثبت نام کنکور کارشناسی ارشد از تاریخ ۱۶ اذر تا ۲۲ اذر در سایت سازمان سنجش انجام خواهد شد. لازم به تاکید است که ثبت‌نام منحصراً به

صورت اینترنتی و از طریق پایگاه اطلاع رسانی این سازمان به نشانی: www.sanjesh.org انجام خواهد پذیرفت.

برگزاری‌ المپیاد علمی‌- دانشجویی‌ کشور

داوطلبان علاقه‌مند می‌توانند همزمان ‌با برگزاری‌ امتحانات‌ آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۳۹۷، در اولین ‌مرحله دوره بیست و سومین آزمون المپیاد علمی- دانشجویی‌ کشور بر اساس شرایط و ضوابط مندرج در دفترچه راهنمای ثبت‌نام در آزمون شرکت نمایند.

امکان ثبت نام در دو رشته

علاقه‌مندان ضمن اطلاع از شرایط عمومی و اختصاصی، مقررات وظیفه عمومی، مقررات مربوط به ضوابط ثبت‌نام اتباع غیر ایرانی و توضیحات مربوط به سهمیه رزمندگان و ایثارگران (مندرج در دفترچه راهنمای آزمون)، در صورتی که دارای شرایط باشند، می‌توانند حداکثر در دو رشته امتحانی (طبق ضوابط) متقاضی ثبت‌نام شوند.

داوطلب برای ثبت نام باید به پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش مراجعه کند و کارت اعتباری ثبت‌نام (سریال ۱۲ رقمی) را خریداری کرده و دفترچه راهنمای ثبت‌نام (دفترچه شماره ۱) را دریافت کند

 

زمان آزمون کارشناسی ارشد۹۷

آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۳۹۷ در روزهای پنجشنبه و جمعه ۶ و ۷ اردیبهشت ۹۷ برگزار خواهد شد و داوطلبان لازم است از روز دوشنبه ۳ اردیبهشت تا چهارشنبه ۵ اردیبهشت ماه ۹۷ با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی این سازمان نسبت به تهیه پرینت کارت شرکت در آزمون و برگ راهنمای شرکت در آزمون اقدام کنند.

محل آزمون داوطلبان بر اساس استان و شهرستان محل اقامت مندرج در بند ۳۶ تقاضانامه تعیین می‌شود. داوطلبان با مراجعه به جدول شماره ۲ دفترچه راهنمای ثبت نام و درج کد مربوط به استان و شهر محل اقامت در تقاضانامه ثبت‌نام اقدام کنند.

 

انتخاب رشته مستقل آزاد و دولتی در پذیرش کارشناسی ارشد:

کارنامه اعلام نتایج اولیه تمامی داوطلبان آزمون توسط سازمان سنجش براساس برنامه زمانی مندرج در دفترچه راهنمای آزمون از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشور منتشر خواهد شد.

تمامی داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته باشند می‌توانند برای پذیرش در رشته محل‌های دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی به جز دانشگاه آزاد اسلامی نسبت به انتخاب رشته از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش کشور اقدام کنند.

همچنین تمامی داوطلبانی که مجاز به انتخاب رشته باشند می توانند برای پذیرش در رشته محل های دانشگاه آزاد اسلامی انتخاب رشته از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی دانشگاه آزاد به صورت مستقل و براساس دفترچه راهنمای انتخاب رشته و اطلاعیه‌های دانشگاه مذکور

 

طریقه پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور چگونه است؟

دانشگاه پیام نور از طریق دو کنکور اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد می نماید.

۱)کنکور کارشناسی ارشد سراسری

۲)کنکور ارشد فراگیر

تفاوت ها و شباهت های موجود بین کنکور کارشناسی ارشد سراسری و ارشد فراگیر پیام نور

تفاوت ها:

۱)منابع آزمون

کارشناسی ارشد سراسری: منابع آزمون برای داوطلبان کارشناسی ارشد سراسری از دروس گذرانده شده در دوره کارشناسی می باشد.

ارشد فراگیر: داوطلبان باید دروس ترم اول کارشناسی ارشد رشته ی انتخابی خود را مطالعه نمایند.

۲)نحوه انتخاب رشته

کارشناسی ارشد سراسری: داوطلبان ابتدا در آزمون سراسری شرکت نموده پس از مشخص شدن رتبه خود رشته تحصیلی مورد نظرشان را انتخاب می نمایند.

ارشد فراگیر: داوطلبان در ابتدا می توانند با توجه به علاقه و توانمندی هایشان رشته و شهر مورد نظر خود را انتخاب نمایند.

۳) شرط قبولی

کارشناسی ارشد سراسری: شرکت در آزمون سراسری و کسب امتیازات لازم، تعیین کننده نتیجه می باشد.

ارشد فراگیر: کسب حداکثر نمره در آزمون ارشد فراگیر و قرار گیری در ظرفیت اعلام شده ملاک قبولی در رشته مورد نظر می باشد. همچنین داوطلبان پس قبولی در کنکور فراگیر در صورت کسب نمره قبولی دروس ترم اول ( نمره ۱۲) وکسب معدل ۱۴، این دورس به عنوان دروس پاس شده مقطع کارشناسی ارشد در نظر گرفته می شود و از ترم دوم تحصیلی شروع به ادامه تحصیل خواهند کرد.

۴) محدودیت انتخاب رشته

کارشناسی ارشد سراسری: برای داوطلبان از جهت تعیین گروه آزمایشی و رشته تحصیلی مقاطع بالاتر محدودیت هایی وجود دارد.

ارشد فراگیر: داوطلبان می توانند در رشته مورد علاقه خود در مقطع ارشد بدون توجه به مدرک قبلیشان ادامه تحصیل نمایند. ( به طور استثنا در رشته های معماری و طراحی شهری نیاز به مدرک قبلی مرتبط است.)

۵) معافیت تحصیلی:

کارشناسی ارشد سراسری: تحصیل به طور همزمان با خدمت سربازی امکان پذیر نمی باشد.

ارشد فراگیر: تحصیل به طور همزمان با خدمت سربازی در ترم دانشپذیزی ( قبل از قبولی در کنکور فراگیر) وجود دارد و برای دانشجویان ترم دوم از طرف دانشگاه معافیت تحصیلی صادر می‌گردد و همپنین امکان ترخیص برای دانشجویان در حین خدمت سربازی نیز وجود دارد.

۶) حضور در کلاس

کارشناسی ارشد سراسری: حضور در کلاس درس اجباری است و در صورت سه جلسه غیبت درس حذف می گردد.

ارشد فراگیر: از ترم دو به بعد حضور در کلاس الزامی نیست و دانشجویان می توانند بدون شرکت در کلاس در امتحانات پایان ترم حضور پیدا کنند.

۷) تحصیل همزمان

کارشناسی ارشد سراسری: امکان تحصیل همزمان دانشجویان دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی دیگر در دانشگاه پیام نور در یک زمان وجود ندارد.

ارشد فراگیر: امکان تحصیل همزمان دانشجویان دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی دیگر در دانشگاه پیام نور وجود دارد.

شباهت ها

۱) مدرک دریافتی دانشجویان فراگیر پیام نور کاملا مطابق مدرک پذیرفته شدگان کنکور سراسری است و عنوان فراگیر در مدرک ذکر نمی گردد.

۲) هر دو مدرک دارای اعتباری یکسان است.

۳) برای هر دو گروه در محل تحصیل ضوابط و قوانین یکسانی وجود دارد.

۴) دانشجویان فراگیر در برخی از کلاس ها با دانشجویان سراسری در یک کلاس می نشینند

 

فرق بین کارشناسی ارشد پیوسته و ناپیوسته

مقطع پیوسته همانطور که از نامش پیداشت یعنی دوره ای که بدون وقفه ادامه خواهد داشت. بطور مثال مقطع کارشناسی پیوسته دوره ای ۴ ساله بوده و ویژه افرادی است که دارای مدرک پیش دانشگاهی هستند. از طرف دیگر مقطع ناپیوسته ویژه افرادی است که بصورت پیوسته تحصیل نکرده اند. بطور مثال مقطع کارشناسی ناپیوسته دوره ای دو ساله بوده و ویژه افرادی است که قبلاً مدرک کاردانی خود را گرفته اند.
بعنوان نمونه ای دیگر کارشناسی ارشد پیوسته دوره ای تقریباً شش ساله و ویژه دارندگان مدرک پیش دانشگاهی است اما کارشناسی ارشد ناپیوسته دوره ای دو ساله و مخصوص دارندگان مدرک کارشناسی می باشد.

 

 

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: