صدور معافیت تحصیلی در آینده ای نزدیک به دانشگاه ها سپرده می شود

0 805

بنا بر گفته معاونت مشمولین و معافیت سازمان نظام وظیفه ناجا صدور معافیت تحصیلی دانشجویان به دانشگاها واگذار خواهد شد.
مدتهاست دانشجویانی را میبینیم که فقط بخاطر نا آگاهی از سنوات تحصیلی از ادامه تحصیل در هر مقطع محروم می شوند. گاهی هم کسانی را میبینیم که مدت هفت سال است در مقطع کارشناسی مشغول تحصیل می باشند و هنوز هم تحصیلشان در حال ادامه است و کسی هم اصلا کاری به کارشان ندارد!!!
امروز شنیدن این خبر کمی امیدوارمون کرد که شاید دیگر حقی از دانشجویی ضایع نشود و دانشجویان حداقل با آگاهی بیشتری از سنوات تحصیلی خود ادامه تحصیل بدهند و بتوانند قبل از پایان سنوات تحصیلی خود تدابیری را بیاندیشند!

سرهنگ نجف حمیدزاده معاونت مشمولان و معافیت سازمان نظام وظیفه ناجا:

با توجه به اینکه در حوزه معافیتهای تحصیلی از سال 92 تا به کنون هیچ تغییری صورت نگرفته است اشکالات زیادی در قانون معافیت تحصیلی وجود دارد. به همین دلیل مرکز عملیاتی و اجرایی سازمان نظام وظیفه عمومی هر روز مملو از دانشجویانی است که دچار سردرگمی شده و نسبت به ادامه تحصیل مشکلاتی دارند.
ایشان گفتند: در قانون معافیت تحصیلی سقف سنوات مشخص شده ای وجود دارد اما متاسفانه داشجویان محترم توجهی به آنها ندارند و بخاطر همین دچار مشکلات بسیاری می شوند.
برای جلوگیری و کاهش این مشکلات به این نتیجه رسیده ایم که صدور معافیت تحصیلی و رسیدگی به آن را به دانشگاها واگذار کنیم. علاوه بر آن خروج از کشور دانشجویان نیز بصورت کاملا اینترنتی خواهد شد یعنی به منظور انجام سفرهای زیارتی، علمی و سیاحتی دیگر نیازی به مراجعه حضوری در دفاتر پلیس+10 نخواهد بود.

بر اساس قانون معافیت تحصیلی سنوات تحصیلی مجاز در هر مقطع به شرح زیر می باشد:

 • دوره کاردانی پیوسته و ناپیوسته: 5/2 سال
 • دوره کارشناسی ناپیوسته: 3 سال
 • دوره کارشناسی پیوسته: 5 سال
 • دوره کارشناسی ارشد ناپیوسته: 3 سال
 • دوره کارشناسی ارشد پیوسته: 6 سال
 • دوره دکترای پزشکی پیوسته: 8 سال
 • دوره دکترای تخصصی: 6 سال

که دانشگاهها می توانند تا 6 ماه بعد از فراغت از تحصیل دانشجویان را به سازمان نظام وظیفه اعلام نمایند.
سرهنگ حمیدزاده افزودند: معمولا قبل از اتمام دوره، سنوات مجاز توسط پیامک به دانشجویان اطلاع رسانی می شود. فعلا مسئولیت ثبت سنوات تحصیلی بر عهده پلیس+10 است. اما سعی بر این است از ترم جدید تا پایان سال تحصیلی ارتباط الکترونیکی را با دانشگاهها برقرار نماییم.

صدور معافیت تحصیلی چگونه انجام می شود؟

برای صدور معافیت تحصیلی، ابتدا باید درخواست خود را به دانشگاه ارائه نموده و سپس دانشگاه در خواست تمدید را به سازمان مربوطه ارسال می نماید. برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران باران تماس حاصل فرمایید

5 دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از 3 سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال1400)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

70703025 021

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: