اختصاص امریه سربازی به اعضای سمن ها

0 1,012

از سال گذشته زمزمه هایی مبنی بر اختصاص سهمیه به اعضای سمن ها مطرح شده بود. سرانجام پس از یک سال قرار شد تا به اعضای سازمان های مردم نهاد سهمیه تعلق بگیرد. در ادامه به توضیحات آقای تندگویان در مورد ظرفیت سهمیه سمن می پردازیم.

طرح امریه سربازی سمن ها چیست؟

به گزارش باران مشاوره و به نقل از خبرگزاری مهر، معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان درباره طرح امریه سمن ها گفت: در سال گذشته بر اساس طرح سرباز مهارت درخواستی دادیم مبنی بر اینکه شش ماه آخر خدمت سربازی سمن ها به صورت امریه انجام شود.

بدین ترتیب فعالین تشکل های جوانان در قالب امریه سربازی شش ماه آخر خدمت شان را در محل تشکل خود سپری کنند. هدف از این طرح تشویق جوانان فعال سمن ها بود.

ظرفیت امریه سربازی سمن ها

جناب آقای محمد مهدی تندگویان با شمردن امتیازات و جزئیات اعضای تشکل های جوانان برای مقام معظم رهبری، موافقت ایشان را برای طرح امریه سربازی گرفت. بدین ترتیب تا سقف ۳۰۰ نفر برای تشکل های جوانان امریه صادر می شود. امریه سمن ها باعث دلگرمی و انگیزه بیشتر جوانان برای عضویت در این جریان اجتماعی و فعالیت های خیرانه خواهد شد.

شرایط اختصاص امریه به متقاضیان امریه سربازی سمن ها

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در مورد شاخص ها و شرایط گرفتن امریه سربازی برای اعضای سمن ها گفت: شاخص های لازم برای تخصیص این امریه استخراج شده و مواردی مثل نوع خدمات، رتبه بندی سمن، تعداد افراد فعال در سمن، مدت زمان ارائه خدمات و … جز این شاخص ها هستند.

سمن ها از خدمت معاف نمی شوند

به گزارش باران مشاوره و به نقل از برنا مدیرکل هماهنگی و نظارت بر امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت: در طی جلساتی که در ستاد کل نیروهای مسلح در سال گذشته داشتیم تفاهم نامه ای مبنی بر تسهیلات ویژه برای اعضای سمن ها امضا شد. برای اجرایی شدن بخشی از تفاهم نامه و مفاد آن نیاز به موافقت مقام معظم رهبری بود تا اجازه های خاصی را در خصوص امریه ها صادر کنند.

آقای محدذث در ادامه افزود: امریه سربازی به معنی معافیت از خدمت سمن ها نیست بلکه سمن ها به خدمت سربازی رفته و ۶ ماه آخر خدمت خود را می توانند در قالب امریه انجام دهند.

دلیل اختصاص امریه به سمن ها

فلسفه امریه سربازی سمن ها این است که خدمت سربازی افراد فعال سمن ها باعث می شد در کار این افراد اختلال وارد شود. بدین منظور برای کارآفرینی و اشتغال زایی جوانان و جلوگیری از مختل شدن این امور برای اعضای فعال تشکل های مردم نهاد امریه سربازی در نظر گرفته شد.

تصویب طرح امریه سمن ها چهار سال زمان برد

به گزارش باران مشاوره و به نقل از برنا، عضو هیات رئیسه مجمع ملی جوانان استان خوزستان گفت: با پیگری ها مسئولان وزارت ورزش و جوانان و همینطور سمن ها، سازمان های مردم پس از چهار سال امریه سربازی برای این گروه تایید شد.

یکی از نگرانی های اصلی مسئولان این بود که جوانان فعال اجتماعی ممکن است زمانی که به خدمت سربازی اعزام شوند دیگر فعالیت های پیشین را رها کرده و در روند کارشان وقفه ایجاد شود. با این امریه سربازی تمرکز بر روی  ان جی او ها و … بیشتر خواهد شد.

جذب امریه سربازی سمن ها چگونه ممکن است؟

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان عنوان کرد به زودی سایت و سامانه امریه جوانان آغاز به کار می کند و طی دستور مقام معظم رهبری ۳۰۰ نفر از اعضای تشکل های مردم نهاد جوانان می توانند ۶ ماهه پایانی سربازی را به صورت امریه در خود همان تشکل بگذرانند.

امریه سربازی در وزارتخانه ها

علاوه بر امریه سربازی سمن ها، اداره ها، نهاد ها، وزارتخانه ها نیز دارای سهمیه امریه سربازی هستند. با توجه به مزایا و معایب هر یک از ارگان های پذیر گیرنده امریه سربازی بهتر است در گرفاتن امریه سربازی دقت کنید. جدول زیر برخی از مراکز امریه گیر به همراه لینک جزئیات کامل را نشان می دهد.

ردیفنام سازمان یا وزارتخانهردیفنام سازمان یا وزارتخانه
۱امریه آستان قدس رضوی۲طرح سرباز سازندگی
۳امریه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات۴امریه وزارت دفاع
۵امریه ستاد اجرایی فرمان امام(ره)۶امریه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
۷امریه سازمان ملی استاندارد۸امریه قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص)
۹امریه سازمان انرژی اتمی۱۰امریه صدا و سیما
۱۱امریه وزارت فرهنگ و ارشاد۱۲امریه سپاه
۱۳امریه وزارت راه و شهرسازی۱۴امریه سرباز معلم
۱۵امریه وزارت اقتصاد و دارایی۱۶امریه وزارت نفت
۱۷امریه وزارت کار۱۸امریه وزارت نیرو
۱۹امریه وزارت آموزش و پرورش۲۰امریه وزارت بهداشت
۲۱امریه وزارت صنعت، معدن و تجارت۲۲ امریه وزارت ورزش و جوانان
۲۳امریه وزارت جهاد کشاورزی۲۴امریه صاایران
۲۵امریه موسسه بیت الاحزان۲۵امریه ریاست جمهوری
۲۶امریه دانش بنیان۲۷امریه وزارت علوم

۵ دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

  • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
  • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از ۳ سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
  • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
  • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
  • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال۱۴۰۰)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: