استعلام غیبت سربازی

استعلام غیبت خدمت سربازی به چه نحوی است؟

307 57,180

در صورتی که مشمولان نظام وظیفه دارای غیبت سربازی باشند، نمی توانند از تسهیلات سربازی بهره مند شوند. برای رسیدگی به امور نظام وظیفه لازم است مشمولان در مرحله اول استعلام غیبت سربازی را انجام دهند. در این مقاله قصد داریم درباره شرایط غیبت از سربازی و چگونگی استعلام از وضعیت نظام وظیفه و استعلام غیبت سربازی اطلاعات جامعی در اختیار مشمولین عزیز قرار دهیم.

بسیاری از مشمولین نظام وظیفه نمی دانند فرآیند اعزام به خدمت یا معافیت از خدمت به چه شکل است. مرکز مشاوره تلفنی باران در تمامی مراحل، از اعزام به سربازی تا دریافت کارت پایان خدمت و یا کارت معافیت خدمت همراه مشمولین و خانواده های گرامیشان است. مشمولین می توانند از طریق تماس با مرکز مشاوره تلفنی باران از نحوه استعلام وضعیت نظام وظیفه، استعلام سوابق خدمت سربازی، استعلام معافیت سربازی، استعلام کارت پایان خدمت، سابقه خدمتی و چگونگی آنها اطلاع حاصل نمایند.

چه کسانی غایب نظام وظیفه محسوب می شوند؟

برخی از مشمولین خدمت نظام وظیفه به دلیل بی اطلاعی از قوانین از خدمت سربازی غیبت می کنند. وجود این غیبت باعث از دست دادن فرصت استفاده از برخی امکانات و خدمات می گردد. همانطور که می دانید آقایان در سن 18 سالگی مشمول قانون خدمت نظام وظیفه عمومی قرار می گیرند و باید نسبت به انجام خدمت سربازی اقدامات لازم را انجام دهند. در صورتی که افراد در فرصت های تعیین شده از سوی سازمان نظام وظیفه در سامانه مربوطه ثبت نام نکنند به عنوان مشمول غایب شناخته و دچار مشکلاتی می شوند.

افراد زیر بر اساس قانون غایب محسوب می شوند

 • این قانون شامل دانش آموزان، دانشجویان، طلاب داخل و خارج از کشور که حداکثر یک سال پس از تاریخ اتمام و فراغت از تحصیل همچنان خود را معرفی نکرده اند نیز می گردد. همچنین اگر دانشجویان اخراج شده یا از تحصیل خود انصراف داده باشند، یا به هر دلیلی ترک تحصیل کرده باشند باز هم پس از یک سال باید مراحل اعزام را پیگیری نمایند. در غیر این صورت باز هم مشمول غایب محسوب می شوند.
 • در صورتی که فرد هنوز به سن مشمولیت نرسیده باشد و از تحصیل انصراف داده یا ترک تحصیل کرده تنها 6 ماه پس از رسیدن به سن 18 سالگی فرصت دارد تا خود را به سازمان نظام وظیفه معرفی کند.
 • اگر مشمولی مراحل ثبت نام و معرفی را انجام داده باشد و در تاریخ های تعیین شده برای اعزام حاضر نشود، به عنوان غایب سربازی محسوب می شود.
 • مشمولانی که در مقاطع مختلف تحصیلی بیش از سقف مجاز ادامه تحصیل داده باشند نیز به عنوان مشمولان غایب به حساب می‌آیند.
 • مشمولانی که به‌صورت داوطلب آزاد ادامه تحصیل داده اند و تحصیل آنان تا بعد از موعد قانونی اعزام ادامه داشته باشد. همچنین مشمولان دیپلم و پیش دانشگاهی حضوری در صورتی که در مهلت های قانونی (که بر اساس تاریخ تولد و زمان اخذ مدرک تحصیلی آنان تعیین شده است)، مدارک خود را برای معرفی ارسال نکرده باشند غایب سربازی محسوب می شوند.

برای کسب اطلاعت بیشتر به شما توصیه می کنیم مقاله تاریخ اعزام به خدمت را مطالعه نمایید.

مشمولین غایب با معافیت موقت می خورند

 • برخی از مشمولین نسبت به معافیت خود اقدام کرده و معافیت موقت دریافت می کنند. این افراد تنها 1ماه پس از اتمام معافیت موقت برای پیگیری روند رسیدگی خود زمان دارند و در غیر اینصورت مشمول غایب محسوب می شوند.

اتباع خارجی که مشمول غیبت می شوند

 • اتباع خارجی که تابعیت تحصیلی دریافت کرده و 6 ماه پس از اخذ تابعیت خود را معرفی نکرده اند نیز در گروه مشمولین غایب قرار میگیرند.

مشمولان غایب فاقد شناسنامه

 • مشمولانی که فاقد شناسنامه بوده و حداکثر تا 6 ماه پس از صدور شناسنامه خود را معرفی نکرده باشند سرباز غایب محسوب می شوند.

مشاوره تلفنی نحوه استعلام غیبت خدمت سربازی | باران مشاوره 70703025 021

مشمولان غایب محکوم به زندان

 • مشمولانی که بدون غیبت اولیه محکوم به زندان شده باشند و حداکثر تا 6 ماه پس از آزادی از زندان خود را به سازمان نظام وظیفه معرفی نکرده باشند، به دوره غیبت وارد می شوند.

مشمولان غایب درخواست دهنده معافیت پزشکی یا کفالت

 • بر اساس قانون مشمولانی که در مهلت قانونی درخواست معافیت پزشکی یا کفالت داده و در مراحل رسیدگی پزشکی و کفالت قرار گرفته‌ اما از روی عمد و یا به دلیل قصور در پیگیری پرونده و عدم حضور در جلسات شورای پزشکی و هیئت کفالت، باعث طولانی شدن مراحل رسیدگی شده اند، چنانچه رای شورای پزشکی یا هیئت رسیدگی کفالت، مبنی بر سرباز بودن آنان باشد، در این صورت در حکم مشمولان غایب بوده و برای آنها برگ اعزام با غیبت صادر خواهد شد.

حتما بخوانید: توجیه غیبت سربازی

غیبت از سربازی چه مشکلاتی را پدید می آورد؟

در صورتی که افراد مشمول خدمت سربازی شوند اما عذر موجهی برای نرفتن به سربازی نداشته باشند و در زمان مقرر مراحل ثبت نام و اعزام خود را پیگیری نکنند به عنوان غایب محسوب می شوند. به مشمول دارای غیبت در صورت اعزام به خدمت سربازی اضافه خدمت تعلق می گیرد. در صورتی که فردی مشمول سربازی بوده ولی به خدمت سربازی نرفته باشد با برخی از محرومیت های اجتماعی مواجه می شود. این محرومیت ها به شرح زیر شامل حالش می شود:

 • عدم امكان دریافت گذرنامه و محرومیت از سفر به خارج از كشور.
 • محرومیت از استخدام در ادارات و سازمان های دولتی و مشاغل عمومی.
 • محرومیت از امضای هر گونه سند رسمی (خرید، فروش و … در محضر).

استعلام غیبت سربازی

تمامی مشمولین نظام وظیفه می توانند قبل از انجام هر اقدامی، از وضعیت نظام وظیفه خود مطلع شوند. همانگونه که گفته شد در صورتی که فرد مشمول دارای غیبت سربازی باشد نمی تواند از تسهیلات سربازی بهره مند شود. پس لازم است فرد مشمول اقدام به استعلام غیبت سربازی کند. به منظور استعلام وضعیت نظام وظیفه و یا استعلام غیبت سربازی به دو روش می توان اقدام کرد:

 • استعلام غیبت سربازی از طریق مراجعه حضوری به دفاتر پلیس+10
 • استعلام غیبت سربازی از طریق کد سخا
[ultimate_fancytext strings_textspeed=”35″ strings_backspeed=”0″ fancytext_strings=”برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد استعلام غیبت سربازی همین حالا با مرکز مشاوره تلفنی باران به شماره 70703025 021 تماس حاصل نمایید.” ex_class=”fancyText_Sarbazi”]

استعلام غیبت سربازی از طریق دفاتر پلیس+10

در این روش جهت استعلام وضعیت نظام وظیفه فرد مشمول می تواند به همراه کارت ملی به یکی از دفاتر پلیس+10 مراجعه نماید. با ارائه کارت ملی و کد ملی فرد مشمول می تواند اقدام به استعلام وضعیت نظام وظیفه و یا استعلام غیبت سربازی نماید.

استعلام غیبت سربازی از طریق کد سخا

هر فرد مذکر دارای یک کد چند رقمی نظام وظیفه می باشد که به آن کد سخا می گویند. فرد مشمول می تواند بدون مراجعه حضوری،از طریق سایت خدمات الکترونیک نظام وظیفه به نشانی www.vazifeh.police.ir غیبت سربازی را استعلام نماید. فرد مشمول پس از ورود به سامانه فوق، در قسمت خدمات غیر حضوری شماره ملی و کد سخا را وارد می نماید. پس از آن می تواند وضعیت نظام وظیفه و یا میزان غیبت سربازی خود را مشاهده نماید.

در صورتی که فرد مشمول دارای غیبت سربازی باشد فقط می تواند از شرایط معافیت پزشکی بهره مند شود

مشاوره استعلام غیبت سربازی

تمامی مشمولین نظام وظیفه می توانند با برقراری ارتباط با مشاورین گروه باران از وضعیت سربازی خود مطلع شوند. مشاورین مجرب گروه مشاوره باران به شماره تماس 70703025 021  در زمینه نظام وظیفه و استعلام غیبت خدمت سربازی آماده ارائه خدمات تلفنی به شما مشمولان می باشند.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

70703025 021

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 307 تا
 1. سروش :

  سلام دوستان
  سوالی از خدمتتون داشتم
  ممنون میشم راهنماییم کنید

  من دانشجوی انصرافی مقطع دکترای ایران هستم که دی ماه سال قبل انصراف دادم و تا دی ماه امسال فرصت دارم خودمو معرفی کنم.

  یک موقعیت کاری در خارج از کشور برایم پیش آمده است و منتظر وقت سفارت و بعدش ویزا هستم.

  طبیعتا چون من مشمول هستم نمیتوانم از کشور تحت عنوان کاری خارج بشم.

  آیا امکان این وجود دارد که بعد از گرفتن ویزا، درخواست خروج از کشور به قصد سیاحتی (به مقصد کشور محل کارم) با پرداخت وثیقه 30 میلیونی بدم و با ویزای کاری و مجوز خروج از کشور سیاحتی از کشور خارج بشم؟ آیا در فرودگاه نوع ویزا رو چک میکنن‌؟ یا همین که من مجوز خروج از کشور و ویزای کشور مقصد رو دارم کافیه؟
  سوالم بخاطر کسب اطمینان برای خرید بلیط هواپیما هستش.

  پیشاپیش از کمک شما سپاسگزارم

  1. باران مشاوره :

   سروش جان برای پاسخ به سوال شما نیازمند اطلاعات بیشتری هستیم. اط خطوط مشاوره استفاده کنید

 2. javad :

  درود بر شما
  اگر شخصی متولد سال 1377 باشد و تا 6ماه پیش درس میخونده با مدرک فوق لیسانس و الان 2ماه هست در مرحله آموزشی خدمت به سر میبرد، ایا میتواند از طریق جریمه مشمولان غایب استفاده کند و خدمت سربازی رو بخرد یا نه؟ با تشکر

  1. باران مشاوره :

   طرح خرید فعلا وجود نداره

 3. آرش شریفی :

  سلام، من سی و پنج سالمه و ساکن تهران هستم، وقتی هجده ساله بودم به دلیل سکته مغزی پدرم و آنچه از کار افتادگی صد در صد از طرف پزشک مغز و اعصاب پدرم خوانده شد و چون فقط یک خواهر البته پنج سال از خود بزرگتر دارم، برای معافیت کفالت پدر اقدام و تا مرحله بردن سه شاهد به کلانتری محل ادامه دادم، اما بعد از آن به خاطر وضعیت بد پدر و بعد هم پشت گوش انداختن خودم ادامه ندادم، الان پدر و مادر همچنان در قید حیات هستند و من یک بار عقد کردم که چهار سال پیش از همسرم جدا شدم و همچنان با پدر و مادرم زندگی میکنم، میخواستم بدونم الان کاری میتونم انجام بدم یا خیر و اگر نه تا کی نمیشه کاری کرد، ممنون از لطفتون

  1. باران مشاوره :

   سلام.خیر.مشمولین غایب سربازی نمیتونن برای معافیت کفالت اقدام کنند.

 4. فرزاد :

  سلام خسته نباشید پسر من 18 سالش تموم شده چون پدرش فوت شده ویه برادر زیر 18 سال داره میخوایم کفالت سربازی بگیریم برای پسر 18 سالم ولی یک سال غیبت داشته نرفتیم دنبال کفالتش سه سالم ترک تحصیل کرده حالا میگن علت غیبتشو توجیح کنید یه راهنمایی کنید ما چه جواب بدیم ممنون از شما

  1. باران مشاوره :

   سلام.شما اگه مدرکی مبنی بر کارکردن پسرتون(فیش حقوقی-سابقه بیمه و …) برای دادن خرجی خونه و گذران امور زندگی دارید به نظام وظیفه ارائه و عنوان کنید که داشته خرجی خونه رو میداده و متاسفانه از قانون بی اطلاع بوده.
   اگه قبل از غیبت هم شرایط کفالت رو داشته میپذیرن

 5. مهدی :

  سلام
  من پارسال شهریور دیپلم گرفتم ونتوانستم ادامه تحصیل بدهم وهمچنین معافیت تحصیلی هم نگرفتم الان اگر اقدام به رفتن به سربازی کنم اضافه خدمت برای بنده لحاظ میشود

  1. باران مشاوره :

   سلام.شما تا یکسال بعد از فارغ التحصیلی تون معافیت دارید.بعد از آن وارد غیبت سربازی خواهید شد.

 6. رامین بهمن نژاد :

  سلام وقت بخیر خسته نباشید

  بنده الان 20سالمه 3 ماه هست که وارد 20سالگی شدم.. اشتغال به تحصیل هستم معافیت تحصیلی قبل از سن 20 سالگی نگرفتم. خرداد ماه 1401 دیپلم می گیرم. چن روز پیش مراجعه کردم برای معافیت تحصیلی سیستم موافقت نکرد غیبت میزنه. راهی نیست این غیبت من موجه کنم ویا ببخشن دفترچه اعزام به خدمت ام مهر غیبت نخوره…… یا باید ب سازمان نظام وظیفه مراجعه کنم….

  1. باران مشاوره :

   شما تا سن 20 سالگی برای اخذ مدرک دیپلم فرصت داشتید و بعد از سن 20 سالگی وارد غیبت سربازی شدین .. تنها در صورت داشتن توجیه موجه همراه با مدرک برای مدت زمان غیبت و تایید آن توسط نظام وظیفه میتونین بدون غیبت به خدمت سربازی اعزام بشین.

 7. ابراهیم توانگر :

  سلام
  بنده متولد 1358 و دارای 4 فرزند هستم و از سال 1379 تا الان در غیبت هستم چطور میتونم معافیت خدمتم رو بگیرم؟
  از راهنمایی شما کمال تشکر را دارم.

  1. باران مشاوره :

   سلام. متاسفانه طرح معافیت مشمولین غایب دارای دو فرزند حذف شد. و شما تنها درصورتی که شرایط معافیت پزشکی رو داشته باشین از طریق این معافیت میتونین اقدام کنید.

 8. رضا :

  سلام من متولد سال 78ام و سال 98 گواهی اشتغال به تحصیل گرفتم برای فوق دیپلم میخاستم بدونم اضافه خدمت خوردم یا نه؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   باید کامل توضیح بدی ببینم کی فارغ التحصیل شدی

 9. مهدی :

  سلام وقت بخیر.من سه سال پیش امتحانهای نهایی خرداد رو غایب بودم و دیپلم رو نگرفتم.خواستم بدونم بعد از سه سال میتونم برم دنبال پاس کردن اون درسهام یا اول باید سربازی برم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   اگه غیبت خوردی باید بری خدمت

 10. حسین :

  سلام
  بنده متولد ۷۷ هستم و ورودی ۹۶ دانشگاه هستم و به دلیل مشکلاتی امسال به سنوات آموزشی خوردم و خرداد واحد هام تموم میشه… میخاستم بدونم آیا مجاز به شرکت در کنکور ارشد سال ۱۴۰۲ هستم یا خیر؟

  1. باران مشاوره :

   سوالتون واضح نیست.

   1. حسین :

    من امسال فارغ التحصیل میشم و لیسانسمو میگیرم…میخاستم بدونم با توجه به اینکه ۱۰ ترمه شدم آیا مجاز به شرکت در آزمون کارشناسی سال بعد هستم یا همین امسال فقط فرصت دارم؟

    1. باران مشاوره :

     سلام
     در مهلت معرفی یکسالت می تونی کنکور بدی
     بعدش باید بری خدمت و اونجا کنکور بدی و اگه قبول شدی ایست بزنی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: