استعلام غیبت سربازی

استعلام غیبت خدمت سربازی به چه نحوی است؟

265 51,734

در صورتی که مشمولان نظام وظیفه دارای غیبت سربازی باشند، نمی توانند از تسهیلات سربازی بهره مند شوند. برای رسیدگی به امور نظام وظیفه لازم است مشمولان در مرحله اول استعلام غیبت سربازی را انجام دهند. در این مقاله قصد داریم درباره شرایط غیبت از سربازی و چگونگی استعلام از وضعیت نظام وظیفه و استعلام غیبت سربازی اطلاعات جامعی در اختیار مشمولین عزیز قرار دهیم.

بسیاری از مشمولین نظام وظیفه نمی دانند فرآیند اعزام به خدمت یا معافیت از خدمت به چه شکل است. مرکز مشاوره تلفنی باران در تمامی مراحل، از اعزام به سربازی تا دریافت کارت پایان خدمت و یا کارت معافیت خدمت همراه مشمولین و خانواده های گرامیشان است. مشمولین می توانند از طریق تماس با مرکز مشاوره تلفنی باران از نحوه استعلام وضعیت نظام وظیفه، استعلام سوابق خدمت سربازی، استعلام معافیت سربازی، استعلام کارت پایان خدمت، سابقه خدمتی و چگونگی آنها اطلاع حاصل نمایند.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط استعلام غیبت سربازی و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۵ عصر
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

چه کسانی غایب نظام وظیفه محسوب می شوند؟

برخی از مشمولین خدمت نظام وظیفه به دلیل بی اطلاعی از قوانین از خدمت سربازی غیبت می کنند. وجود این غیبت باعث از دست دادن فرصت استفاده از برخی امکانات و خدمات می گردد. همانطور که می دانید آقایان در سن ۱۸ سالگی مشمول قانون خدمت نظام وظیفه عمومی قرار می گیرند و باید نسبت به انجام خدمت سربازی اقدامات لازم را انجام دهند. در صورتی که افراد در فرصت های تعیین شده از سوی سازمان نظام وظیفه در سامانه مربوطه ثبت نام نکنند به عنوان مشمول غایب شناخته و دچار مشکلاتی می شوند.

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

افراد زیر بر اساس قانون غایب محسوب می شوند

 • این قانون شامل دانش آموزان، دانشجویان، طلاب داخل و خارج از کشور که حداکثر یک سال پس از تاریخ اتمام و فراغت از تحصیل همچنان خود را معرفی نکرده اند نیز می گردد. همچنین اگر دانشجویان اخراج شده یا از تحصیل خود انصراف داده باشند، یا به هر دلیلی ترک تحصیل کرده باشند باز هم پس از یک سال باید مراحل اعزام را پیگیری نمایند. در غیر این صورت باز هم مشمول غایب محسوب می شوند.
 • در صورتی که فرد هنوز به سن مشمولیت نرسیده باشد و از تحصیل انصراف داده یا ترک تحصیل کرده تنها ۶ ماه پس از رسیدن به سن ۱۸ سالگی فرصت دارد تا خود را به سازمان نظام وظیفه معرفی کند.
 • اگر مشمولی مراحل ثبت نام و معرفی را انجام داده باشد و در تاریخ های تعیین شده برای اعزام حاضر نشود، به عنوان غایب سربازی محسوب می شود.
 • مشمولانی که در مقاطع مختلف تحصیلی بیش از سقف مجاز ادامه تحصیل داده باشند نیز به عنوان مشمولان غایب به حساب می‌آیند.
 • مشمولانی که به‌صورت داوطلب آزاد ادامه تحصیل داده اند و تحصیل آنان تا بعد از موعد قانونی اعزام ادامه داشته باشد. همچنین مشمولان دیپلم و پیش دانشگاهی حضوری در صورتی که در مهلت های قانونی (که بر اساس تاریخ تولد و زمان اخذ مدرک تحصیلی آنان تعیین شده است)، مدارک خود را برای معرفی ارسال نکرده باشند غایب سربازی محسوب می شوند.

برای کسب اطلاعت بیشتر به شما توصیه می کنیم مقاله تاریخ اعزام به خدمت را مطالعه نمایید.

مشمولین غایب با معافیت موقت می خورند

 • برخی از مشمولین نسبت به معافیت خود اقدام کرده و معافیت موقت دریافت می کنند. این افراد تنها ۱ماه پس از اتمام معافیت موقت برای پیگیری روند رسیدگی خود زمان دارند و در غیر اینصورت مشمول غایب محسوب می شوند.

اتباع خارجی که مشمول غیبت می شوند

 • اتباع خارجی که تابعیت تحصیلی دریافت کرده و ۶ ماه پس از اخذ تابعیت خود را معرفی نکرده اند نیز در گروه مشمولین غایب قرار میگیرند.

مشمولان غایب فاقد شناسنامه

 • مشمولانی که فاقد شناسنامه بوده و حداکثر تا ۶ ماه پس از صدور شناسنامه خود را معرفی نکرده باشند سرباز غایب محسوب می شوند.

مشاوره تلفنی نحوه استعلام غیبت خدمت سربازی | باران مشاوره 70703025 021

مشمولان غایب محکوم به زندان

 • مشمولانی که بدون غیبت اولیه محکوم به زندان شده باشند و حداکثر تا ۶ ماه پس از آزادی از زندان خود را به سازمان نظام وظیفه معرفی نکرده باشند، به دوره غیبت وارد می شوند.

مشمولان غایب درخواست دهنده معافیت پزشکی یا کفالت

 • بر اساس قانون مشمولانی که در مهلت قانونی درخواست معافیت پزشکی یا کفالت داده و در مراحل رسیدگی پزشکی و کفالت قرار گرفته‌ اما از روی عمد و یا به دلیل قصور در پیگیری پرونده و عدم حضور در جلسات شورای پزشکی و هیئت کفالت، باعث طولانی شدن مراحل رسیدگی شده اند، چنانچه رای شورای پزشکی یا هیئت رسیدگی کفالت، مبنی بر سرباز بودن آنان باشد، در این صورت در حکم مشمولان غایب بوده و برای آنها برگ اعزام با غیبت صادر خواهد شد.

حتما بخوانید: توجیه غیبت سربازی

غیبت از سربازی چه مشکلاتی را پدید می آورد؟

در صورتی که افراد مشمول خدمت سربازی شوند اما عذر موجهی برای نرفتن به سربازی نداشته باشند و در زمان مقرر مراحل ثبت نام و اعزام خود را پیگیری نکنند به عنوان غایب محسوب می شوند. به مشمول دارای غیبت در صورت اعزام به خدمت سربازی اضافه خدمت تعلق می گیرد. در صورتی که فردی مشمول سربازی بوده ولی به خدمت سربازی نرفته باشد با برخی از محرومیت های اجتماعی مواجه می شود. این محرومیت ها به شرح زیر شامل حالش می شود:

 • عدم امکان دریافت گذرنامه و محرومیت از سفر به خارج از کشور.
 • محرومیت از استخدام در ادارات و سازمان های دولتی و مشاغل عمومی.
 • محرومیت از امضای هر گونه سند رسمی (خرید، فروش و … در محضر).

استعلام غیبت سربازی

تمامی مشمولین نظام وظیفه می توانند قبل از انجام هر اقدامی، از وضعیت نظام وظیفه خود مطلع شوند. همانگونه که گفته شد در صورتی که فرد مشمول دارای غیبت سربازی باشد نمی تواند از تسهیلات سربازی بهره مند شود. پس لازم است فرد مشمول اقدام به استعلام غیبت سربازی کند. به منظور استعلام وضعیت نظام وظیفه و یا استعلام غیبت سربازی به دو روش می توان اقدام کرد:

 • استعلام غیبت سربازی از طریق مراجعه حضوری به دفاتر پلیس+۱۰
 • استعلام غیبت سربازی از طریق کد سخا

استعلام غیبت سربازی از طریق دفاتر پلیس+۱۰

در این روش جهت استعلام وضعیت نظام وظیفه فرد مشمول می تواند به همراه کارت ملی به یکی از دفاتر پلیس+۱۰ مراجعه نماید. با ارائه کارت ملی و کد ملی فرد مشمول می تواند اقدام به استعلام وضعیت نظام وظیفه و یا استعلام غیبت سربازی نماید.

استعلام غیبت سربازی از طریق کد سخا

هر فرد مذکر دارای یک کد چند رقمی نظام وظیفه می باشد که به آن کد سخا می گویند. فرد مشمول می تواند بدون مراجعه حضوری،از طریق سایت خدمات الکترونیک نظام وظیفه به نشانی www.vazifeh.police.ir غیبت سربازی را استعلام نماید. فرد مشمول پس از ورود به سامانه فوق، در قسمت خدمات غیر حضوری شماره ملی و کد سخا را وارد می نماید. پس از آن می تواند وضعیت نظام وظیفه و یا میزان غیبت سربازی خود را مشاهده نماید.

در صورتی که فرد مشمول دارای غیبت سربازی باشد فقط می تواند از شرایط معافیت پزشکی بهره مند شود

مشاوره استعلام غیبت سربازی

تمامی مشمولین نظام وظیفه می توانند با برقراری ارتباط با مشاورین گروه باران از وضعیت سربازی خود مطلع شوند. مشاورین مجرب گروه مشاوره باران به شماره تماس ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱  در زمینه نظام وظیفه و استعلام غیبت خدمت سربازی آماده ارائه خدمات تلفنی به شما مشمولان می باشند.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 265 تا
 1. امیرحسین :

  سلام خسته نباشید ببخشید من ۹۹/۵/۳۱
  فارغ التحصیل کارشناسی عمران شدم حالا۱۴۰۰/۵/۸کنکور کارشناسی ارشد دارم
  میخواستم بدونم۲۲ روز دیگه غیبت میخورم واسه سربازی یکسالم تموم میشه
  من چیکار کنم الان تا وختی که نتیجه های کنکور بیاد…
  شاید هم اصلا دانشگاه قبول نشدم
  آیا معافیتی داره تو این زمینه برم دنبالش
  و یا اینکه اول برج ۶ ثبت نام کنم ومعرفی کنم خودمو اما در حال خدمت نباشم بازم غیبت شامل میشه اون دوماه بعد واسه اعزام

  1. باران مشاوره :

   خیر معافیتی وجود نداره باید دفترچه پست کنی تا غیبت نخوری.

 2. مرتضی استادزاده :

  با سلام بنده پایه خدمتی بهمن ۹۸هستم ۶ماه اضافه دفترچه ایی دارم وداری شرایط خاص فرزند ایثارگر هستم میخواستم بدونم آیا امکانش هست اضافه دفترچه ایی من بخشیده شده باشد یا بخشیده بشه

  1. باران مشاوره :

   آقای استادزاده اینکه پدرتان ایثارگر هستند یعنی شانس اولیه بخشش رو دارید. نظر نهایی با فرمانده یگان خدمتی است.

  2. اسماعیل :

   با سلام
   بنده دوتا پسر عمو دارم که سربازی نرفتن ،یکیشون متولد ۱۳۶۲ و اونیکی ۱۳۶۸خانواده و فامیل و پدر مادرشون رو واقعا به تنگ اوردن.ن سر کار میرن ن سربازی،همش توی خونه با اعصاب اون پیرزن پیرمرد بازی میکنن،میزنن میکشنن،خواستم بدونم چجوری میشه معرفیشون کرد به پلیس ،از چه طریقی اقدام کنم،پدرمادرشون وقتی به تنگ میرسن میگن معرفی کنیم،بعدش میگن ن.میگم راهی هست بریم معرفیشون کنیم که لااقل اینا چند ماهی ارامش اعصاب و روان داشته باشن

   1. باران مشاوره :

    اسمعیل جان تو بعضی شهرها قرارگاه های احضار غایبین به خدمت ایجاد شده ولی تو اکثر موارد صرفا تهدید کردن که اگه نیای خدمت دستگیرت می کنیم ولی اقدام عملی چندانی نشده. یا برو وظیفه عمومی شهرت یا کلانتری محل سکونت

 3. احمد :

  سلام من از سال۹۵ اقدام کردم واسه خدمت
  و رفتم تو آموزشی مرخصی گرفتم اومدم خونه و تا الان نرفتم مشکله مالی خیلی دارم چکار کنم؟؟؟

  1. باران مشاوره :

   hاحمد جان شما هیچ راه چاره ای ندارید. قبل از این که دستگیر شوید خود را دادسرای نظامی معرفی کنید تا حکم سنگین به شما ندهند.

 4. میثم :

  سلام وقت بخیر

  بنده برای امریه شرکت های دانش بنیان اقدام کردم منتها بخاطر تاخیری که بخاطر صدور مدرک ارشد و ثبت نام دانش بنیان داشتم غیبت خوردم .میخواستم ببینم میتونم غیبت خودمو موجه کنم یا نه؟؟؟

  1. باران مشاوره :

   میثم جان غیبت سربازی به سختی توجیه می شود و شما باید زودتر اقدام می کردید.

 5. بهرام :

  سلام وقت بخیر من پشت دفتر چه دارم ۱۸۰ روز چه کار کنم اضاف نخورم خواهشا راهنمایی کنید

  1. باران مشاوره :

   بهرام جان اضافه را خواهید خورد. اگر حسن رفتار و … داشته باشید ممکن است فرمانده شما را ببخشد.

 6. امیر :

  سلام بنده متولد تیر سال ۸۰ هستم و در سال ۹۸ دیپلم گرفتم اما به دلیل اشتباه مدرسه برگه اعلام وضعیت تحصیلی رو در زمان تحصیل به پلیس بعلاوه ده تحویل نداده بودم و وقتی که چند روزه پیش برگه وضعیت تحصیلی که روش فارق التحصیل درج شده رو برای ارائه به پلیس بردم اما قبول نکردند. حالا چه کاری باید انجام بدهم؟

  1. باران مشاوره :

   امیر جان معمولا نظام وظیفه زیر بار مشکلات کم کاری دانشگاه، مدرسه و … نمی رود.

 7. امین :

  سلام‌.در صورت عفو رهبری برای اضافه خدمت قبل از خدمت میشه از کسر خدمت ایثارگری استفاده کرد؟

  1. باران مشاوره :

   بله امین جان ایشان عفو بدهند می توانید کسری بگیرید.

 8. Amin :

  سلام.بخاطر ده روز دیر فرستادن دفترچه سه ماه اضافه خدمت خوردم.در صورت بخشش این سه ماه میتونم از کسری خدمت ایثارگری بهره مند شوم؟

  1. باران مشاوره :

   خیر در صورت بخشش نیز فقط اضافه شما بخشیده می شود.

 9. حسین :

  سلام خسته نباشید
  قلب من سمت راست بدنمه
  تو بعضی از سایت ها زده بودن که معافم
  درستع این موضوع؟

  1. باران مشاوره :

   سوالاتان را در صفحه مرتبط مطرح کنید.

  2. اره منم عاشقش شدم❤❤❤😘💋 :

   بله شما معاف از خدمت میشین

 10. محمدرضا :

  سلام
  من یکسال از معافیت تحصیلیم گذشت و ۶ ماه اضافه خدمت خوردم دی ماه پست کردم دفترچه رو و ۱ اسفند رفتم پادگان الان چطوری میتونم پیگیری کنم که اضافه خدمتم بخشیده بشه چون مقام معظم رهبری گفته بودن کسایی که بین روز مادر تا روز پدر خودشون رو برای خدمت معرفی کنن بخشیده میشه …

  1. باران مشاوره :

   محمدرضا جان عفو سال ۹۹ برای سربازان فراری بود نه مشمولان غایب.

 11. Alireza :

  علیرضا

  سلام من مادرم مشکل عصبی نخاعی داره و مدارک پزشکی هم داره من پست کردم برای خدمت ولی به خاطر نگهداری از مادرم نتونستم به خدمت برم
  میتونم توجیه غیبت یا همون بخشودگی بگیرم؟

  1. باران مشاوره :

   علیرضا هر چقدر غیبت شما بیشتر باشد توجیه دشوار تر می شود.

 12. امیر :

  سلام
  متولد ۱۳۷۴ -من در سال ۱۳۹۵ از دانشگاه انصراف دادم و مادرم سال ۹۷ سکته مغزی کرده و یه طرف بدنش فلجه کار های خودشو نمیتونه انجام بده حتی راه رفتن-تحت پوشش بهزیستی هم شده -داداشم و خواهرم ازدواج کردن و هر دو شاغل – داداشم معافیت کفالت بابامو گرفته- بابام ۶۶ سالشه و از لحاظ پا مشکل داره -و کسی نیس ک از مادرم نگهداری کنه-آیا میتونه از طرف مادرم که تحت پوشش بهزیستی هس معافیت بگیرم؟

  1. باران مشاوره :

   امیر جان اگر غیبت داشته باشید نمی توانید معافیت بگیرید. همچنین هر خانواده یک کفیل دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات تماس

تلفن تماس تهران: 70703025 تلفن تماس کشوری: 70703025 021
close-link
اطلاعات تماس
error: