استعلام غیبت سربازی

استعلام غیبت خدمت سربازی به چه نحوی است؟

285 51,896

در صورتی که مشمولان نظام وظیفه دارای غیبت سربازی باشند، نمی توانند از تسهیلات سربازی بهره مند شوند. برای رسیدگی به امور نظام وظیفه لازم است مشمولان در مرحله اول استعلام غیبت سربازی را انجام دهند. در این مقاله قصد داریم درباره شرایط غیبت از سربازی و چگونگی استعلام از وضعیت نظام وظیفه و استعلام غیبت سربازی اطلاعات جامعی در اختیار مشمولین عزیز قرار دهیم.

بسیاری از مشمولین نظام وظیفه نمی دانند فرآیند اعزام به خدمت یا معافیت از خدمت به چه شکل است. مرکز مشاوره تلفنی باران در تمامی مراحل، از اعزام به سربازی تا دریافت کارت پایان خدمت و یا کارت معافیت خدمت همراه مشمولین و خانواده های گرامیشان است. مشمولین می توانند از طریق تماس با مرکز مشاوره تلفنی باران از نحوه استعلام وضعیت نظام وظیفه، استعلام سوابق خدمت سربازی، استعلام معافیت سربازی، استعلام کارت پایان خدمت، سابقه خدمتی و چگونگی آنها اطلاع حاصل نمایند.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط استعلام غیبت سربازی و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۵ عصر
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

چه کسانی غایب نظام وظیفه محسوب می شوند؟

برخی از مشمولین خدمت نظام وظیفه به دلیل بی اطلاعی از قوانین از خدمت سربازی غیبت می کنند. وجود این غیبت باعث از دست دادن فرصت استفاده از برخی امکانات و خدمات می گردد. همانطور که می دانید آقایان در سن ۱۸ سالگی مشمول قانون خدمت نظام وظیفه عمومی قرار می گیرند و باید نسبت به انجام خدمت سربازی اقدامات لازم را انجام دهند. در صورتی که افراد در فرصت های تعیین شده از سوی سازمان نظام وظیفه در سامانه مربوطه ثبت نام نکنند به عنوان مشمول غایب شناخته و دچار مشکلاتی می شوند.

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

افراد زیر بر اساس قانون غایب محسوب می شوند

 • این قانون شامل دانش آموزان، دانشجویان، طلاب داخل و خارج از کشور که حداکثر یک سال پس از تاریخ اتمام و فراغت از تحصیل همچنان خود را معرفی نکرده اند نیز می گردد. همچنین اگر دانشجویان اخراج شده یا از تحصیل خود انصراف داده باشند، یا به هر دلیلی ترک تحصیل کرده باشند باز هم پس از یک سال باید مراحل اعزام را پیگیری نمایند. در غیر این صورت باز هم مشمول غایب محسوب می شوند.
 • در صورتی که فرد هنوز به سن مشمولیت نرسیده باشد و از تحصیل انصراف داده یا ترک تحصیل کرده تنها ۶ ماه پس از رسیدن به سن ۱۸ سالگی فرصت دارد تا خود را به سازمان نظام وظیفه معرفی کند.
 • اگر مشمولی مراحل ثبت نام و معرفی را انجام داده باشد و در تاریخ های تعیین شده برای اعزام حاضر نشود، به عنوان غایب سربازی محسوب می شود.
 • مشمولانی که در مقاطع مختلف تحصیلی بیش از سقف مجاز ادامه تحصیل داده باشند نیز به عنوان مشمولان غایب به حساب می‌آیند.
 • مشمولانی که به‌صورت داوطلب آزاد ادامه تحصیل داده اند و تحصیل آنان تا بعد از موعد قانونی اعزام ادامه داشته باشد. همچنین مشمولان دیپلم و پیش دانشگاهی حضوری در صورتی که در مهلت های قانونی (که بر اساس تاریخ تولد و زمان اخذ مدرک تحصیلی آنان تعیین شده است)، مدارک خود را برای معرفی ارسال نکرده باشند غایب سربازی محسوب می شوند.

برای کسب اطلاعت بیشتر به شما توصیه می کنیم مقاله تاریخ اعزام به خدمت را مطالعه نمایید.

مشمولین غایب با معافیت موقت می خورند

 • برخی از مشمولین نسبت به معافیت خود اقدام کرده و معافیت موقت دریافت می کنند. این افراد تنها ۱ماه پس از اتمام معافیت موقت برای پیگیری روند رسیدگی خود زمان دارند و در غیر اینصورت مشمول غایب محسوب می شوند.

اتباع خارجی که مشمول غیبت می شوند

 • اتباع خارجی که تابعیت تحصیلی دریافت کرده و ۶ ماه پس از اخذ تابعیت خود را معرفی نکرده اند نیز در گروه مشمولین غایب قرار میگیرند.

مشمولان غایب فاقد شناسنامه

 • مشمولانی که فاقد شناسنامه بوده و حداکثر تا ۶ ماه پس از صدور شناسنامه خود را معرفی نکرده باشند سرباز غایب محسوب می شوند.

مشاوره تلفنی نحوه استعلام غیبت خدمت سربازی | باران مشاوره 70703025 021

مشمولان غایب محکوم به زندان

 • مشمولانی که بدون غیبت اولیه محکوم به زندان شده باشند و حداکثر تا ۶ ماه پس از آزادی از زندان خود را به سازمان نظام وظیفه معرفی نکرده باشند، به دوره غیبت وارد می شوند.

مشمولان غایب درخواست دهنده معافیت پزشکی یا کفالت

 • بر اساس قانون مشمولانی که در مهلت قانونی درخواست معافیت پزشکی یا کفالت داده و در مراحل رسیدگی پزشکی و کفالت قرار گرفته‌ اما از روی عمد و یا به دلیل قصور در پیگیری پرونده و عدم حضور در جلسات شورای پزشکی و هیئت کفالت، باعث طولانی شدن مراحل رسیدگی شده اند، چنانچه رای شورای پزشکی یا هیئت رسیدگی کفالت، مبنی بر سرباز بودن آنان باشد، در این صورت در حکم مشمولان غایب بوده و برای آنها برگ اعزام با غیبت صادر خواهد شد.

حتما بخوانید: توجیه غیبت سربازی

غیبت از سربازی چه مشکلاتی را پدید می آورد؟

در صورتی که افراد مشمول خدمت سربازی شوند اما عذر موجهی برای نرفتن به سربازی نداشته باشند و در زمان مقرر مراحل ثبت نام و اعزام خود را پیگیری نکنند به عنوان غایب محسوب می شوند. به مشمول دارای غیبت در صورت اعزام به خدمت سربازی اضافه خدمت تعلق می گیرد. در صورتی که فردی مشمول سربازی بوده ولی به خدمت سربازی نرفته باشد با برخی از محرومیت های اجتماعی مواجه می شود. این محرومیت ها به شرح زیر شامل حالش می شود:

 • عدم امکان دریافت گذرنامه و محرومیت از سفر به خارج از کشور.
 • محرومیت از استخدام در ادارات و سازمان های دولتی و مشاغل عمومی.
 • محرومیت از امضای هر گونه سند رسمی (خرید، فروش و … در محضر).

استعلام غیبت سربازی

تمامی مشمولین نظام وظیفه می توانند قبل از انجام هر اقدامی، از وضعیت نظام وظیفه خود مطلع شوند. همانگونه که گفته شد در صورتی که فرد مشمول دارای غیبت سربازی باشد نمی تواند از تسهیلات سربازی بهره مند شود. پس لازم است فرد مشمول اقدام به استعلام غیبت سربازی کند. به منظور استعلام وضعیت نظام وظیفه و یا استعلام غیبت سربازی به دو روش می توان اقدام کرد:

 • استعلام غیبت سربازی از طریق مراجعه حضوری به دفاتر پلیس+۱۰
 • استعلام غیبت سربازی از طریق کد سخا

استعلام غیبت سربازی از طریق دفاتر پلیس+۱۰

در این روش جهت استعلام وضعیت نظام وظیفه فرد مشمول می تواند به همراه کارت ملی به یکی از دفاتر پلیس+۱۰ مراجعه نماید. با ارائه کارت ملی و کد ملی فرد مشمول می تواند اقدام به استعلام وضعیت نظام وظیفه و یا استعلام غیبت سربازی نماید.

استعلام غیبت سربازی از طریق کد سخا

هر فرد مذکر دارای یک کد چند رقمی نظام وظیفه می باشد که به آن کد سخا می گویند. فرد مشمول می تواند بدون مراجعه حضوری،از طریق سایت خدمات الکترونیک نظام وظیفه به نشانی www.vazifeh.police.ir غیبت سربازی را استعلام نماید. فرد مشمول پس از ورود به سامانه فوق، در قسمت خدمات غیر حضوری شماره ملی و کد سخا را وارد می نماید. پس از آن می تواند وضعیت نظام وظیفه و یا میزان غیبت سربازی خود را مشاهده نماید.

در صورتی که فرد مشمول دارای غیبت سربازی باشد فقط می تواند از شرایط معافیت پزشکی بهره مند شود

مشاوره استعلام غیبت سربازی

تمامی مشمولین نظام وظیفه می توانند با برقراری ارتباط با مشاورین گروه باران از وضعیت سربازی خود مطلع شوند. مشاورین مجرب گروه مشاوره باران به شماره تماس ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱  در زمینه نظام وظیفه و استعلام غیبت خدمت سربازی آماده ارائه خدمات تلفنی به شما مشمولان می باشند.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 285 تا
 1. مهران :

  سلام من در سال ۹۸/۶/۳۱ دیپلمم را گرفتم ودر سال ۹۹/۷/۲دفترچه را فرستادم اما غیبت سنواتی خوردم ایا میشه حلش کرد خواهش میکنم جواب بدین؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   می تونی بری درخواست توجیه غیبت بدی اگه دلایل موجهی داشته باشی توجیه میکنن و اضافه سنواتی کنسل میشه

 2. رضا :

  سلام من اضافه خدمت ۱۸۰روز داشتم امروز به سامانه الکترونیکی سخا گزینه استعلام رو زدم تاریخ اعزام و محل اموزش رو نوشته بود چیزی درمورد اضافه خدمت ننوشته بود یعنی اضافه خدمت من صفر یا بخشیده شده؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   خیر بخشیده نشده. بخشش دست فرماندس

 3. سیاوش :

  سلام من سال ۷۷اعزام شدم بعد از چند ماه خدمت معاف شدم پادگان تسویه کردم مدارک را تحویل حوظه نظام وطیفه دادم ولی بخاطر یک سری مشکل دنبال کارتم نرفتم بعد از چند سالی ک گذشته بود رفتم حوظه پرونده معافیتم گم شده بود .الان با ۴۳ سال سن تکلیف من چیه

  1. باران مشاوره :

   سیاوش جان باید پیگیری کنی تا پروندت پیدا بشه.

 4. مسعود :

  سلام خسته نباشید.میخواستم بدوم چند سال غیبت دارم ایا ۸ سال رو تموم کردم یا نه.همین.روشی هست دقیق بدونم چند سال غیبت دارم

  1. باران مشاوره :

   باید بری پلیس + ۱۰ از طریق کد سخا بهت می گن.

 5. ابوالفضل :

  سلام خسته نباشید، بنده خرداد سال ۱۳۹۹ فارغ التحصیل شدم از دبیرستان بعد تاریخ تودلمم
  ۱۳۸۱/۶/۲۴ هستش .خواستم برای مهر ۱۴۰۰دانشگاه علمی و کاربردی ثبت نام کنم ولی دیر اقدام کردم سنجش سایتو بسته الان میخوام بدونم من دقیقا از کی مشمول میشم آیا میتونم برا ورودی بهمن برم دانشگاه یا مشمولم؟

  1. باران مشاوره :

   باید از طریق کد سخا تاریخ معافیت تحصیلی رو استعلام بیگری.

 6. نیما :

  سلام. درود بر شما. سوالی داشتم، ممنون میشم یه راهنمایی کنید.
  بنده متولد تیر ۷۹ هستم. مهر ۹۶ (در سن ۱۷ سالگی) وارد کاردانی شدم ولی به دلیل سهل انگاری معافیت تحصیلی نگرفتم و دو سال کاردانی رو بدون معافیت تحصیلی تموم کردم، شهریور ماه ۹۸ (در سن ۱۹ سالگی و دو ماه) که برای انجام امور فارغ التحصیلی رفتم، معلوم شد معافیت ندارم ولی رفتم گرفتم و با آن موافقت هم شد. یعنی تا سن ۱۹ سالگی و دو ماه وضعیت نظام وظیفم نامشخص بود. از آن جایی که سن ورود به غیبت ۱۸ سال تمام (ورود به ۱۹ سالگی) می باشد، به نظر شما آیا دو ماه غیبت برایم ثبت شده؟؟ (الان ترم آخر کارشناسی هستم، و یک معافیت تحصیلی جدید هم برای مقطع کارشناسی دارم).

  1. باران مشاوره :

   سلام. اگه اجازه دادن ادامه تحصیل بدی و کارشناسی هم بخونی به این معناس که غیبت نداری.

 7. مهرداد :

  سلام وقت بخیر
  بنده سال ۹۳ وارد دانشگاه شدم در مقطع کاردانی تا سال ۹۶ تغییر رشته دادم و معافیت تحصیلی میگرفتم الان دو ساله ادامه دانشگاه نرفتم معافیت که قبلا گرفته بودم باطل‌ میشه چقدر غیبت محاسبه میشه

  1. باران مشاوره :

   باید ببینی آخرین تاریخی که دانشگاه شما رو محصل اعلام کرده کی بوده. باید بری پلیس + ۱۰ از طریق کد سخا استعلام بگیری.

 8. سید علی :

  سلام خسته نباشید من متولد ۷۲هستم الان ۲۸سالمه ولی اصلا خدمت نرفتم سریع عصبی میشم الانم چند سالی هستش قرص سرترالین مصرف میکنم معدمم وضعش خرابه بشدت ترشع معده دارم الان چند ساله خونه هستم حتی نمیتونم کار کنم چون یکم که کار میکنم کمر درد میگیرم نرفتم دکتر نشون بدم ولی یکی میگفت احتمالا دیسک کمر هستش و دندون هامم کلا سیاه شده خورد میشه بدلیل نداشتن پول دکترم ندارم برم بنظر شما معافیت میتونم بگیرم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. باران مشاوره :

   علی جان باید منشا همه این بیماری، شذت، نوع درمان و … مشخص بشه و اینجوری نمیشه تخمین زد.

 9. امیرحسین :

  سلام خسته نباشید ببخشید من ۹۹/۵/۳۱
  فارغ التحصیل کارشناسی عمران شدم حالا۱۴۰۰/۵/۸کنکور کارشناسی ارشد دارم
  میخواستم بدونم۲۲ روز دیگه غیبت میخورم واسه سربازی یکسالم تموم میشه
  من چیکار کنم الان تا وختی که نتیجه های کنکور بیاد…
  شاید هم اصلا دانشگاه قبول نشدم
  آیا معافیتی داره تو این زمینه برم دنبالش
  و یا اینکه اول برج ۶ ثبت نام کنم ومعرفی کنم خودمو اما در حال خدمت نباشم بازم غیبت شامل میشه اون دوماه بعد واسه اعزام

  1. باران مشاوره :

   خیر معافیتی وجود نداره باید دفترچه پست کنی تا غیبت نخوری.

 10. مرتضی استادزاده :

  با سلام بنده پایه خدمتی بهمن ۹۸هستم ۶ماه اضافه دفترچه ایی دارم وداری شرایط خاص فرزند ایثارگر هستم میخواستم بدونم آیا امکانش هست اضافه دفترچه ایی من بخشیده شده باشد یا بخشیده بشه

  1. باران مشاوره :

   آقای استادزاده اینکه پدرتان ایثارگر هستند یعنی شانس اولیه بخشش رو دارید. نظر نهایی با فرمانده یگان خدمتی است.

   1. سید ابراهیم شمس خبازی :

    سلام خسته نباشید ببخشید یه سوال داشتم من یه ۲۳ روز خدمتم تموم شده نیروی دریایی ارتش خدمت کردم بندرعباس بعد هنوز کارت من نیومده کی میاد نمتونم خودم بفهمم هنوز مشمولم یا عادی هستم لطفا راهنمای کنید

    1. باران مشاوره :

     سلام ابراهیم جان
     از زمانیکه پادگان شما کارهای اداری شما رو تموم کنه نهایتا یک ماهه کارتت میاد
     اگه نیومد به یگانت سر بزن ببین در کدوم مرحله هستن

    2. علي :

     سلام خسته نباشید من متولد ٧۶ هستم اخر سال ٩۵ وارد دانشگاه شدم مقطع کاردانی البته بخاطر معافیتش تا الان طولش دادم سال ٩٧ گفتن سنوات تموم شده بابد انصراف بدی دوباره معادل سازی کنی بخونی و انجام دادم معافیت تحصیلیم اخرین تاریخش مال ٣١/٠۶/١۴٠٠ هستش من درسمم تموم شده میخاستم ببینم من معافیت تحصیلیم امروز تموم میشه درسم هم تموم شده ولی هنوز کارهای اداریش از طرف دانشگاه مونده میخواستم ببینم من غیبت میخورم یا نه چون دانشگاه گفت کار های فارغ التحصیلیت طول میکشه ممنون میشم جواب بدین

     1. باران مشاوره :

      سلام علی جان
      از زمانیکه نامه فراغت از تحصیل یا انصرافت ثبت می شه وارد مهلت یکساله معرفی میشیو تاریخ فراغت رو دانشگاه تعیین میکنه.

  2. اسماعیل :

   با سلام
   بنده دوتا پسر عمو دارم که سربازی نرفتن ،یکیشون متولد ۱۳۶۲ و اونیکی ۱۳۶۸خانواده و فامیل و پدر مادرشون رو واقعا به تنگ اوردن.ن سر کار میرن ن سربازی،همش توی خونه با اعصاب اون پیرزن پیرمرد بازی میکنن،میزنن میکشنن،خواستم بدونم چجوری میشه معرفیشون کرد به پلیس ،از چه طریقی اقدام کنم،پدرمادرشون وقتی به تنگ میرسن میگن معرفی کنیم،بعدش میگن ن.میگم راهی هست بریم معرفیشون کنیم که لااقل اینا چند ماهی ارامش اعصاب و روان داشته باشن

   1. باران مشاوره :

    اسمعیل جان تو بعضی شهرها قرارگاه های احضار غایبین به خدمت ایجاد شده ولی تو اکثر موارد صرفا تهدید کردن که اگه نیای خدمت دستگیرت می کنیم ولی اقدام عملی چندانی نشده. یا برو وظیفه عمومی شهرت یا کلانتری محل سکونت

 11. احمد :

  سلام من از سال۹۵ اقدام کردم واسه خدمت
  و رفتم تو آموزشی مرخصی گرفتم اومدم خونه و تا الان نرفتم مشکله مالی خیلی دارم چکار کنم؟؟؟

  1. باران مشاوره :

   hاحمد جان شما هیچ راه چاره ای ندارید. قبل از این که دستگیر شوید خود را دادسرای نظامی معرفی کنید تا حکم سنگین به شما ندهند.

 12. میثم :

  سلام وقت بخیر

  بنده برای امریه شرکت های دانش بنیان اقدام کردم منتها بخاطر تاخیری که بخاطر صدور مدرک ارشد و ثبت نام دانش بنیان داشتم غیبت خوردم .میخواستم ببینم میتونم غیبت خودمو موجه کنم یا نه؟؟؟

  1. باران مشاوره :

   میثم جان غیبت سربازی به سختی توجیه می شود و شما باید زودتر اقدام می کردید.

 13. بهرام :

  سلام وقت بخیر من پشت دفتر چه دارم ۱۸۰ روز چه کار کنم اضاف نخورم خواهشا راهنمایی کنید

  1. باران مشاوره :

   بهرام جان اضافه را خواهید خورد. اگر حسن رفتار و … داشته باشید ممکن است فرمانده شما را ببخشد.

 14. امیر :

  سلام بنده متولد تیر سال ۸۰ هستم و در سال ۹۸ دیپلم گرفتم اما به دلیل اشتباه مدرسه برگه اعلام وضعیت تحصیلی رو در زمان تحصیل به پلیس بعلاوه ده تحویل نداده بودم و وقتی که چند روزه پیش برگه وضعیت تحصیلی که روش فارق التحصیل درج شده رو برای ارائه به پلیس بردم اما قبول نکردند. حالا چه کاری باید انجام بدهم؟

  1. باران مشاوره :

   امیر جان معمولا نظام وظیفه زیر بار مشکلات کم کاری دانشگاه، مدرسه و … نمی رود.

 15. امین :

  سلام‌.در صورت عفو رهبری برای اضافه خدمت قبل از خدمت میشه از کسر خدمت ایثارگری استفاده کرد؟

  1. باران مشاوره :

   بله امین جان ایشان عفو بدهند می توانید کسری بگیرید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: