چگونه می توان مدت سربازی را به سابقه بیمه اضافه کرد

12 13,208

فرقی نمی کند که در حال حاضر سرباز هستید یا خدمتتان تمام شده است. مسئله بیمه سربازی حتی ذهن افرادی که در حال رسیدن به بازنشتگی هستند را نیز درگیر کرده است. چگونگی افزودن مدت خدمت سربازی به عنوان سابقه کار جز یکی از پرسش های متداول همه مشمولان است.

اضافه شدن مدت خدمت سربازی به سابقه بیمه

به گزارش باران مشاوره به نقل از خبرگزاری برنا، محمد رستمی کارشناس امور بیمه در مورد شرایط محاسبه زمان سربازی به عنوان سابقه بیمه صحبت کرد.

محمد رستمی گفت: برای اینکه بتوان مدت سربازی یا حضور داوطلبانه در جبهه را به سابقه بیمه تبدیل کرد، افراد باید حداقل دو سال سابقه بیمه در سازمان تامین اجتماعی داشته باشند و در زمان تقاضا تحت پوشش بیمه باشند. همچنین در زمان ارائه تقاضا برای دریافت این سابقه باید طبق مقررات بیمه، هزینه حق بیمه مربوط به این دو سال را پرداخت نمایند.

ماده قانونی در مورد محاسبه مدت سربازی به عنوان سابقه بیمه

برای محاسبه مدت سربازی در سابقه بیمه می توان به تبصره ماده 14 قانون کار استناد کرد. در تاریخ 1383/01/30 یک تبصره به این قانون اضافه شد. مجلس شورای اسلامی در اواسط خرداد سال هشتاد و پنج تفسیری روی قانون مذکور انجام داد. بنا بر تفسیر مجلس و آیین نامه اجرایی هیئت وزیران مورخ 1384/04/08 مقرر شد تا مدت خدمت سربازی و حضور داوطلبانه در جبهه جز سابقه بیمه حساب شود.

مهلت پرداخت حق بیمه

مهلت پرداخت این حق بیمه از زمان تسلیم اعلامیه بدهی توسط سازمان تا پایان ماه بعد از این اعلام می باشد و اگر فردی توانایی پرداخت این مبلغ را به صورت یکجا نداشته باشد می تواند با تقسیط این مبلغ حداکثر تا 12 ماه نسبت به پرداخت این بدهی به سازمان بیمه تامین اجتماعی اقدام کند.

فرمول محاسبه حق بیمه :

مبلغ حقوق بیمه یک ماه 30 در صد کل حقوق است. اگر این 30 درصد را به سی قسمت مساوی تقسیم کنیم سهم بیمه گزار هفت قسمت و سهم دولت 23 قسمت از آن می باشد.

مدارک لازم برای احتساب مدت خدمت سربازی در سابقه بیمه

محمد رستمی، کارشناس امور بیمه در پایان درمورد مدارک مورد نیاز برای احتساب مدت خدمت سربازی و حضور داوطلبانه در جبهه بیمه شدگان در سوابق بیمه ای آنها گفت: اصل و کپی کارت پایان خدمت نظام وظیفه و اصل گواهی حضور داوطلبانه در جبهه های نبرد حق علیه باطل از مراجع ذیصلاح، مدارکی است که افراد باید برای انجام این امر داشته باشند.

نحوه افزودن مدت سربازی به سوابق بیمه 

مدیرکل تامین اجتماعی خراسان جنوبی گفت: متقاضیانی که تمایل به احتساب سوابق مذکور دارند، می توانند برای طی فرایند به آخرین شعبه محل پرداخت حق بیمه مراجعه کنند. تأمین اجتماعی برای آن ها پس از ارائه درخواست و احراز شرایط مقرر، زمینه اقدام لازم در احتساب دوره سربازی به عنوان سابقه کار را فراهم می کند.

علیرضا محمدی افزود: مشمولان در صورتی که دو سال حق بیمه پرداخت کرده باشند، می توانند دوره سربازی را به سوابق کاری خود اضافه کنند.

5 دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از 3 سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال1400)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.
تعداد دیدگاه ها 12 تا
 1. علی :

  سلام . شرایط بیمه سربازان امریه هم مثل سربازان عادی است؟

  1. باران مشاوره :

   سلام علی جان
   بیمه و حقوق سربازان امریه مثل بقیه سربازان هست

 2. رسا :

  برای اضافه کردن سربازی به سوابق بیمه باید به شعبه اصلی مراجعه کرد یا کارگذاریها هم انجام میدن؟

 3. میراب :

  سلام من قبل خدمت ۳ ماه بیمه بودم ایا باید پول خدمت رو واریز کنم

 4. احمد :

  سلام دوستان میگن تبصره هستش که میشه کسری خدمت رو هم نامه ببری از ارگانی خدمت کردی به تامین اجتماعی و جز سابقه بتونی پولش پرداخت کنی ؟اطلاعی دارید؟

  1. باران مشاوره :

   خیر احمد جان. این امور مربوط به بیمه است.

 5. آغاز :

  باسلام خدمت عزیزان مشاوره
  بنده از سال 79 الی 80 به خدمت سربازی رفتم که خدمت من بعنوان سرباز معلم بوده و مدت سربازی من 21 ماه که در کارت درج شده و در تاریخ 80/11/20 به اتمام رسیده ولی با توجه به اینکه اینجانب برای آموزش و پروش خدمت میکردم و آموزش و پرورش تا مورخ 81/06/31 حکم صادر کرده و بایستی درخدمت آموزش و پرورش تا پایان سال تحصیلی یعنی بعد از اتمام امتحانات شهریور ماه باشم نمیتوانستم ترک خدمت کنم .الان من به این مشکل برخوردم که 20 سال سابقه بیمه تامین اجتماعی ام پرشده است و بایستی بازنشسته شوم ولی آیین نامه اجرایی تامین اجتماعی میگه که بعد از خدمت سربازی حداکثر تا 2 ماه فرست داری مشغول بکار شوی و برای من چون کارت پایان خدمت تا 80/11/20 صادر شده یک وقفه 5 ماهه افتاده . به نظر شما چکار کنم

  1. باران مشاوره :

   این موضوع را باید با کارشناسان بیمه در میان بگذارید.

 6. مجیدابراهیمی :

  سلام.
  من قبله خدمت سربازی چندسالی بیمه بودم نزدیک 4سال
  بازهم باید به بیمه بابت سابقه خدمت سربازی پولی پرداخت کنم.
  ممنون ازشما

  1. باران مشاوره :

   سلام آقای ابراهیمی
   این موضوع را باید با کارشناسان بیمه مطرح کنید.

 7. علی رضایی :

  سلام وقتتون بخیر
  من تو دوره آموزشی وقتی میدان تیر رفتم شنوایی گوشم با مشکل مواجهه شده و گوشم وزوز میکنه مداوم
  دکتر هم رفتم گفتن که درمان نداره باید بهش عادت کنی و رعایت کنی
  نوارگوش ک دادم هم گفتن نمره ۸۰
  پزشکی قانونی میگن نمره باید بالای ۱۰۵باشه که شامل دیه بشه
  آیا همچین قانونی هست؟

  1. باران مشاوره :

   سلام آقای رضایی
   این موضوع را باید با وکیل درمیان بگذارید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: