اعزام به خدمت

از سیر تا پیاز اعزام به خدمت سربازی، که لازم است بدانید

907 83,462
۴/۵ - (۲۴ امتیاز)

در مقاله اعزام به خدمت سربازی، به مسائل زیر می پردازیم:

 • نحوه اعزام به خدمت سربازی و پیگیری اعزام به خدمت با توجه به مدرک تحصیلی
 • سن مشمولیت و قوانین نظام وظیفه و دریافت برگه اعزام خدمت
 • نحوه و شرایط تعجیل و تعویق اعزام خدمت سربازی و پاسخ به سوالات نظام وظیفه
 • مراحل اقدام جهت درخواست اعزام خدمت، فرایند مراجعه و درخواست اعزام به خدمت

تمام افرادی (پسرها) که به سن ۱۸ سالگی می رسند، مشمول قانون خدمت نظام وظیفه سربازی می شوند. اگر این افراد شرایط معافیت سربازی را نداشته باشند، باید به خدمت سربازی بروند. در غیر این صورت غیبت می خورند. پس بهتر است قبل از اقدام برای سربازی اطلاعات بیشتری در مورد اعزام به خدمت نظام وظیفه داشته باشیم. در این مقاله قصد داریم تا با قوانین اعزام به خدمت سربازی بیشتر آشنا شویم و راهکار های مناسب را جهت اعزام به موقع و گذراندن خدمت سربازی در شرایط آسان تر را شرح دهیم.

بنا به گفته سردار کمالی، مشمولان غایب از بسیاری از تسهیلات اجتماعی محروم می شوند. پس به موقع برای اعزام به خدمت اقدام کنید.

شما باید فرم اعزام خدمت را از دفاتر پلیس الکترونیک دریافت کنید. پس از مطالعه دقیق فرم اعزام به خدمت، در صورت نداشتن شرایط معافیت نظام وظیفه، باید خود را برای خدمت سربازی آماده کنید. پس از پر کردن فرم های معاینه اولیه پزشکی، مشخصا فردی و سوابق تحصیلی به همراه دیگر مدارک، آنها را به پلس + ۱۰ تحویل دهید و منتظر اعلام تاریخ اعزام به خدمت سربازی باشید.

در ادامه این مقاله مراحل و مدارک مورد نیاز برای اعزام به سربازی را به طور کامل شرح می دهیم. همچین راه های قانونی برای به تعویق انداختن تاریخ اعزام به خدمت سربازی با توجه به مدرک تحصیلی را توضیح می دهیم. با ادامه این مقاله همراه ما باشید.

به چه کسانی مشمول خدمت سربازی می گویند؟

در قوانین نظام وظیفه به تمام افراد مذکری که به سن ۱۸ سالگی می رسند مشمول سربازی گفته می شود.. فردی که به سن ۱۸ سالگی می رسد باید نسبت به معرفی خود به سازمان نظام وظیفه اقدام نماید و مراحل اعزام به خدمت سربازی را طی کند. بر اساس فرمول زیر سن مشمولیت محاسبه می گردد.

سن مشمولیت : سال تولد + ۱۸

 • یعنی در صورتی که فرد ۱۸ سال کامل را پشت سر بگذارد از آغاز سال نوزدهم مشمول خدمت سربازی می شود.
 • زمان اعزام به خدمت بستگی به مدرک تحصیلی دارد. با اخذ معافیت تحصیلی می توان خدمت سربازی را به تعویق انداخت.

مراحل اعزام خدمت سربازی

 • مراجعه به پلیس + ۱۰
 • دریافت دفترچه (فرم ها) اعزام به خدمت سربازی
 • تکمیل فرم مشخصات فردی
 • تکمیل فرم واکسیناسیون (زدن واکسن)
 • تکمیل فرم معاینه اولیه پزشکی
 • و …
@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

مدارک مورد نیاز اعزام به خدمت سربازی

 • اصل و کپی کارت ملی
 • فرم مشخصات فردی
 • فرم واکسیناسیون
 • فرم معاینه اولیه پزشکی
 • ۴ قطعه عکس ۴*۳

نحوه اقدام برای اعزام به خدمت سربازی

فردی که مشمول خدمت سربازی می شود، جهت اعزام به نظام وظیفه سربازی ابتدا با مراجعه به پلیس+ ۱۰ دفترچه اعزام را دریافت می نماید. پس از دریافت دفترچه باید فرم های مربوطه (فرم مشخصات فردی، فرم معاینه اولیه پزشکی و فرم سوابق تحصیلی) را تکمیل کند. پس از تکمیل فرم ها و تهیه مدارک لازم، اقدام به ارسال آنها از طریق دفاتر پلیس+۱۰ می نماید.

زمان اعزام به خدمت

معمولا پس از گذشت ۱۰ روز از ارسال دفترچه اعزام به خدمت، از طرف سازمان نظام وظیفه برگ اعزام به خدمت (برگ سبز) برای مشمول صادر می شود. در برگ سبز تاریخ اعزام مشخص شده است. مشمولین یک هفته مانده به تاریخ اعزام به سربازی خود، باید با مراجعه به دفاتر پلیس+۱۰ برگ معرفی نامه (برگ سفید) را دریافت کنند.

تاریخ اعزام به خدمت برای مشمولین با توجه به ماه تولد و تحصیلات مشمولین متفاوت است.

برگ سفید اعزام به خدمت چیست؟

برگ سفید یا همان برگ معرفی نامه، نامه ای است که مشمولین یک هفته قبل از تاریخ اعزام به سربازی، از پلیس+۱۰ دریافت می کنند. در برگ سفید مشخصات فرد مشمول، تاریخ و ساعت حضور در محل و آدرس محل حضور درج شده است.

پیگیری محل خدمت سربازی

بر اساس قوانین نظام وظیفه عمومی، معمولا مشمولین سربازی جهت گذراندن خدمت سربازی به نزدیکترین پادگان به محل سکونت خود اعزام می شوند. در صورتی که پادگان نزدیک محل سکونت ظرفیت پذیرش را نداشته باشد، مشمول به یگان هایی که نیاز به سرباز دارند اعزام می شوند.

اعزام به خدمت به دو صورت حضوری و انفرادی صورت می گیرد:
 1. در اعزام به خدمت حضوری فرد مشمول باید جهت اعزام خود را به معاونت نظام وظیفه شهر محل سکونت خود معرفی نماید. سپس از آنجا به محل برگزاری دوره آموزشی اعزام می شود.
 2. در اعزام به خدمت انفرادی به دلیل کوتاه بودن مسافت، خود مشمول مستقیما باید به پادگان محل آموزشی که معرفی شده است مراجعه نماید.

زمان اعزام به خدمت با مدرک تحصیلی

زمان اعزام به خدمت با توجه به میزان تحصیلات افراد تعیین می شود. بر اساس قوانین نظام وظیفه، افراد پس از ورود به سن مشمولیت می توانند با رعایت قوانین و شرایط خاصی به تحصیلات خود ادامه دهند. بدین ترتیب در پایان تحصیل غیبت به ایشان تعلق نمی گیرد.

مشمولین تا یک سال پس از اتمام تحصیل مهلت دارند تا خود را به نظام وظیفه معرفی کنند. البته شرایط اعزام به خدمت با زیر دیپلم اندکی متفاوت است. برای افراد با مدرک تحصیل زیر دیپلم، سن مشمول ملاک اعزام نظام وظیفه است.

مهلت معرفی مشمولان با توجه به مدرک تحصیلی

 • مشمولان دانشجو، در صورت اخذ مدرک تحصیلی و عدم ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر، تا یک سال پس از اخذ مدرک تحصیلی.
 • مشمولان دانشجو، در صورت انصراف یا ترک تحصیل یا اخراج از دانشگاه، تا یک سال پس از فراغت از تحصیل.
 • مشمولان زیر دیپلم در صورت ادامه تحصیل به صورت حضوری، تا یکسال پس از فراغت از تحصیل.

مشمولان زیر دیپلم در صورتی که به سن مشمولیت رسیده باشند نهایتا تا سن ۲۰ سالگی می توانند در مدارس به صورت حضوری ادامه تحصیل دهند و مدرک دیپلم را اخذ نمایند.

نحوه محاسبه تاریخ اعزام به خدمت سربازی

اکنون بهتر است در خصوص تاریخ دقیق اعزام به خدمت سربازی اطلاعات بیشتری داشته باشید. با توجه به تاریخ تولد و تحصیلات مشمول می توانید به صورت تقریبی تاریخ اعزام به خدمت را پیش بینی کنید.

زمان اعزام به خدمت تحصیلی با مدرک تحصیلی

کرونا و نحوه اعزام سربازی

به منظور حفظ سلامت سربازان در زمان کرونا سازمان نظام وظیفه تصمیم گرفت تغییراتی در اعزام مشمولان به سربازی ایجاد کند. یکی از این تغییرات جا به جایی زمان اعزام ها بود. بدین ترتیت در شش ماه اول سال ۹۹ اعزام مشمولان زیر لیسانس و بالای لیسانس اوایل هر ماه انجام می شود.

در تاریخ یکم هر ماه مشمولان با مدارک تحصیلی (دیپلم، فوق دیپلم، لیسانس، فوق لیسانس و دکترا) اعزام می شوند و سایر مشمولان (دیپلم یا پایین تر) در سوم هر ماه اعزام می شوند.

برای اطلاعات بیشتر می توانید به خبر “تغییر در تاریخ اعزام به خدمت سربازی در سال ۹۹” مراجعه کنید.

چه کسی مشمول غائب محسوب می شود؟

در صورتی که فرد مشمول نظام وظیفه شود و به موقع خود را به سازمان نظام وظیفه عمومی معرفی نکند، به او غیبت تعلق میگرد و غائب محسوب می شود. در قوانین نظام وظیفه مشمولان غائب (افرادی که دارای کارت پایان خدمت سربازی نیستند) از تسهیلات و خدمات اجتماعی محروم می گردند.

با توجه به مهلت معرفی فرد به سازمان نظام وظیفه بهتر است، یک ماه قبل از اتمام فرصت مقرر، نسبت به معرفی خود به سازمان نظام وظیفه اقدام کند تا وارد غیبت نشود.

اکنون این سوال پیش می آید :

اگر فردی بخاطر بروز مشکلاتی وارد غیبت شود چگونه می تواند غیبت خود را توجیه کند؟

پاسخ این سوال را در مقاله توجیه غیبت سربازی بیابید.

تمدید و تعجیل اعزام به خدمت سربازی

بعضی از مشمولین تمایل دارند زودتر از موعد اعزام، به خدمت سربازی بروند. از طرفی ممکن است برای مشمول، مشکلاتی بوجود آید به طوری که نتواند در در موعد اعزام، به خدمت سربازی برود. در این خصوص در قوانین اعزام به خدمت سربازی تمهیداتی در نظر گرفته شده است. مشمولان با رعایت یک سری نکات و داشتن برخی شرایط می توانند اعزام سربازی را تمدید و یا تعجیل کنند.

 • جهت اطلاعات تکمیلی در مورد اعزام به خدمت سربازی توصیه می کنیم با مشاوران نظام وظیفه مرکز باران مشاوره به شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

قوانین تمدید یا تعجیل اعزام به خدمت سربازی

 • مشمولان دارای غیبت نمی توانند درخواست تمدید یا تعجیل اعزام کنند.
 •  مشمولان دیپلم و زیردیپلم برای یک ماه می توانند اعزام را به تعویق بیندازند. این مدت زمان برای مشمولان فوق دیپلم و بالاتر دوماه است.
 • درخواست تمدید یا تعجیل اعزام به خدمت سربازی محدود است.

شرایط تمدید اعزام به خدمت

با توجه به قوانین نظام وظیفه فرد مشمول در صورتی که برخی از شرایط زیر را دارا باشد می تواند درخواست تمدید اعزام به خدمت خود را ارائه دهد:

 • فرد مشمول بخاطر بیماری توانایی اعزام به خدمت سربازی را نداشته باشد و بنا بر صلاحدید پزشک مورد تایید نظام وظیفه اعزام وی تا دو ماه قابل تمدید می باشد.
 • بدلیل فوت بستگان درجه یک (پدر، مادر، خواهر، برادر، همسر یا فرزند) فرد نتواند به خدمت سربازی در موعد مقرر اعزام شود و تا ۲ ماه قابل تمدید است.
 • مشمولانی که برگ اعزام ماه های مرداد، شهریور و دی را دارند و منتظر اعلام نتایج آزمون سراسری هستند زمان اعزام حداکثر تا دوماه قابل تمدید است
 • و …

شرایط تعجیل اعزام به خدمت

آن دسته از مشمولانی که تاریخ اعزامشان مشخص گردیده و بنا بر دلایلی قصد دارند اعزام به خدمت سربازیشان زودتر باشد باید شرایط زیر را دارا باشند:

 • وجود ظرفیت پذیرش سرباز و عدم تکمیل ظرفیت
 • مشمولان دارای مدرک دیپلم یا زیر دیپلم باید در همان سال اعزام باشند.

مراحل اقدام جهت تمدید یا تعجیل اعزام به خدمت

 1. مراجعه به دفاتر پلیس+۱۰.
 2. تکمیل فرم درخواست تمدید یا تعجیل اعزام به خدمت.
 3. تکمیل مدارک مورد نیاز.
 4. و…

مدارک مورد نیاز جهت تمدید یا تعجیل اعزام به خدمت سربازی

 • برگ اعزام به خدمت (درصورت دارا بودن)
 • اصل کارت ملی
 • و…

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 907 تا
 1. محمد محمدی :

  باسلام
  بنده فارغ التحصیل مقطع ارشدم و معافیت تحصیلی بنده ۳۱ تیر ماه ۱۴۰۱ اتمام می یابد. روند اعزام به خدمت بنده، در مرحله معاینات پزشکی است و با تصوری که دارم، احتمالا در اوایل تیرماه برگه سبز را دریافت خواهم کرد. از آنجایی که برای امریه درحال تلاش هستم و برای شرکتم بسیار حیاتی است که تازیخ اعزامم ۱ شهریور ۱۴۰۱ باشد، آیا امکان دارد که، پس از اینکه در اوایل تیر ۱۴۰۱ برگه سبز را بگیرم، تاریخ اعزامم را ۱ مرداد ۱۴۰۱ تعیین کنند؟ یعنی توی تیرماه، کمیسیون پزشکی، تاریخ اعزام رو بزنه اول مرداد ماه؟ میشه توی کمتر از ۲۰ روز اعزامت کنن؟ چون اگه بشه بدبخت میشم و امریه ام می پره 🙂

  1. باران مشاوره :

   سلام.شما نهایتا تا ۳۱ تیر زمان دارید تا تکلیف رای کمیسیون پزشکی تون نهایی بشه و مراحل مربوط به ارسال دفترچه اعزام به خدمت سربازی رو ارسال کنید اگه مراحل کمسیونتون بیشتر از تاریخ یکساله معافیت بشه شما وارد غیبت سربازی خواهید شد.زمانی که رای کمیسیون پزشکی اعلام میشه اگه در کمیسیون مرحله اول باشید یک هفته فرصت دارید به رای کمیسیون اعتراض کنید در غیر اینصورت به شما ۲۰ روز فرصت میدن که دفترچه اعزام به خدمت خودتون رو ارسال کنید. اگه شرایط جوری رغم بخوره برای شما که بتونین ده روز آخر تیر ماه دفترچه رو ارسال کنید قطعا اعزام شما مرداد ماه نخواهد بود.ولی اینکه شهریور باشه اعزام شما هم مشخص نیست چون اعزام ها کاملا اتفاقی و بر اساس نیاز خدمتی صورت می گیرد.

   1. محمد محمدی :

    ممنون از پاسختون. یه سوالی که مطرح میشه اینه که، اگر بعد از جلسه کمیسیون پزشکی، اگر خود سیستم، به صورت خودکار تاریخ اعزام بنده را اول شهریور تعیین کند (که بعد از پایان معافیت پزشکی بنده است) باز هم شامل غیبت می شوم؟
    چرا که مسئولین نظام وظیفه تهران (میدان سپاه) می گفتن که چون الان در اختیار روند کمیسیون پزشکی هستم، تا زمانی که در اختیارشون قراردارم و توی تاریخ های مشخص شده اقدام میکنم، غیبتی نمیخورم!

    1. باران مشاوره :

     اگر تاریخ اعزامت بعد از تاریخ مهلت معرفیت باشه بله ممکنه برات غیبت ثبت شه

 2. مهدی :

  سلام خسته نباشید
  بنده اول خرداد تاریخ اعزام دارم میخوام یه ماه عقب بندازم که امریه بگیرم برای یگان یعنی به جای خرداد ماه تیرماه برم و مشکل پزشکی هم ندارم میتونین راهنمایی کنین که دقیقا چکار کنم که یک ماه اعزامم عقب بیفته!!!!

  1. باران مشاوره :

   سلام.تنها در صورتی که شما دلیلی همراه با مدرک مستدل برای نظام وظیفه ارسال کنید میتونین از تاریخ اعزامتون رو تمدید کنید.موارد تعویق اعزام ک نظام وظیفه تعریف کرده مشخص هست این شما هستین که باید علت درخواست تعویق رو بفرمایید.

 3. علی :

  سلام وقتتون بخیر.من الان چهار ماه خدمتم نیروی انتظامی من نیاز به یک ماه مرخصی دارم و بیماری ندارم که بخوام از مرخصی استعلاجی استفاده کنم میخواستم بدونم آیا میتونم یه درخواست بنویسم و مشکلاتمو بگم و بهم یه ماه مرخصی بدن و کجا باید درخواستمو ارائه بدم ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. باران مشاوره :

   سلام. شما باید درخواستتون رو با سلسله مراتب فرماندهی یگانتون در میان بذارین و در صورت تایید و موافقت از مرخصی استفاده کنین.معمولا با توجه به میزان درخواست مرخصی شما تنها با دستور مستقیم فرمانده یگان خدمتی تون امکان پذیر هست. معمولا با همچین درخواستی موافقت نمیشه

 4. پارسا :

  سلام خسته نباشید
  من دانشجوی کارشناسی ارشد هستم و انشالله روزهای اول مهر ماه ۱۴۰۱ فارغ التحصیل میشم. میخوام بدونم اگه فورا برای ارسال دفترچه اقدام کنم آیا میشه آبان اعزام بشم؟ یا اینکه امکانش وجود داره از پلیس +۱۰ درخواست کرد که ماه بعد یعنی آبان اعزام انجام بشه؟
  خیلی ممنونم.

  1. باران مشاوره :

   سلام.در بازه زمانی ده روز مونده به زمان اعزام (از ۲۰ مهر تا اول آبان) پادگان های آموزشی مشخص خواهد شد پس طبیعتا در این بازه اگه اقدام کنید تاریخ اعزامتون برای ماه های عدب خواهد افتاد.واس قبل از این تاریخ هم تنها در صورتی که ظرفیت های اعزام آبان ماه پر نشده باشد و با درخواست تعجیل در اعزام شما موافقت گردد امکان پذیر خواهد بود.

 5. فرشید :

  سلام وقت بخیر
  من مدرک ارشد دارم تاریخ اعزام داخل برگ سبز اول خرداد هست
  با توجه به تاریخ اعزام که فرمودید ماه های زوج الان اعزام بنده چطوری هست؟ارگان خاصی ماه های فرد نیرو میگیره؟

  1. باران مشاوره :

   سلام. طبق دستور العمل جدید در تمامی ماه ها اعزام خواهیم داشت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: