تصویب ادامه تحصیل دیپلمه ها در خارج از کشور

2 2,329

طبق قانون اساسی، تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور فقط برای مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر امکان پذیر است. متاسفانه این قانون باعث شده جوانانی که قصد تحصیل رشته های پزشکی یا دنداپزشکی در خارج از کشور را داشتند به صورت غیر قانونی از کشور خارج شوند یا در رشته ای دیگر مدرک لیسانس را اخذ نموده و بعد از آن اقدام به پذیرش مقطع دکتری پزشکی در دانشگاه های خارج از کشور کنند.

با توجه به استقبال خوبی که رشته های پزشکی و دنداپزشکی در بین جوانان دارد، مجلس مصوبه ای در راستای حل این مشکل به تصویب رسانده که در ادامه به آن می پردازیم.

خبر خوش برای دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی خارج از کشور

به گزارش باران مشاوره به نقل از خبرگزاری فارس، طرح معافیت دانشجویان خارج از کشور در مجلس شورای اسلامی تصویب شد اما این بار برای دانشجویانی که با مدرک دیپلم از کشور خارج شده و مشغول تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی هستند.

در واقع طبق مواد ۳۳، ۳۵، ۳۶ و ۳۷ فقط کسانی که دارای مدرک کارشناسی بودند برای ادامه تحصیل در خارج از کشور و دریافت معافیت تحصیلی اجازه داشته و طبق قانون دیپلمه‌ها چنین اجازه‌ای را نداشتند اما در سال‌های اخیر با تعداد جوانانی مواجه بودیم که در مقطع دیپلم و زیر دیپلم از کشور خارج شده و برای تحصیل به کشورهای دیگر نظیر آسیای شرقی، روسیه و ترکیه می‌رفتند.

نوجوانی که بعد از خروج از کشور با توجه به عدم تعیین تکلیف وضعیت خدمت سربازی و نداشتن معافیت تحصیلی نمی‌توانستند دوباره به کشور مراجعه کرده و حتی دیداری با خانواده‌ها داشته باشند؛ دوری از خانواده، مشکلات اقامت در کشور خارجی، مسائل مالی و دوری از موطن موجب بروز مسائل و مشکلاتی برای این دسته از جوانان ذکور ایرانی شده بود.

موافقت ستاد کل نیرو های مسلح با معافیت تحصیلی دانشجویان خارج از کشور

اما حالا یکی از جدیدترین مصوباتی که در صحن مجلس تصویب شده و برای تأیید به شورای نگهبان ارسال شده است همین موضوع معافیت تحصیلی دانشجویان خروجی از کشور با مدرک دیپلم است؛ بدین صورت که وزارت بهداشت در لایحه‌ای پیگیری موضوع معافیت تحصیلی دیپلمه‌های مشغول به تحصیل در رشته‌های پزشکی خارج از کشور را مطرح کرده تا این دسته از افراد بتوانند معافیت تحصیلی گرفته و به داخل کشور تردد داشته باشند؛

این لایحه در کمیسیون امنیت مورد موافقت ستاد کل نیروهای مسلح قرار گرفته و با توجه به ضرورت اجرای سریع‌تر آن در برنامه هفتم که در حال رسیدگی در مجلس شورای اسلامی است مورد پیگیری قرار گرفته و بعد از تصویب در صحن علنی برای تأیید نهایی به شورای نگهبان رفته است.

لایحه ای که با تصویب احتمالی آن حدود 20 تا 25 هزار نفر دانشجوی پزشکی و دندانپزشکی که با مدرک دیپلم از کشور خارج شده بودند برای تردد به کشور هیچ مشکلی ندارند و می‌توانند در حین تحصیل در خارج از کشور به ایران سفر کرده و در عین حال تحصیل خود را در کشور خارجی ادامه دهند؛ بعد از اتمام تحصیل این افراد خدمت سربازی خود را انجام خواهند داد.

با تصویب این لایحه در مجلس شورای اسلامی دغدغه حدود ۲۵ هزار جوان ذکور دانشجوی رشته پزشکی و خانواده‌های آنها برای ادامه تحصیل و همچنین تردد به کشور برطرف شده و از سوی دیگر با بازگشت این تعداد جوانان به کشور، می‌توان به حل مشکل کمبود پزشک و دندانپزشک امیدوار بود.

گفتنی است با تصویب چنین قانونی در آینده افرادی که متقاضی تحصیل در خارج از کشور هستند می‌توانند با مدرک دیپلم هم از کشور خارج شوند و دیگر لازم نیست نوجوانان و جوانان عزیز ایرانی با مدرک زیر دپیلم برای ادامه تحصیل به خارج از کشور رفته و دچار مشکل شوند.

همچنین بخوانید: خروج از کشور دانشجویان

5 دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از 3 سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال1400)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

70703025 021

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 2 تا
 1. صدرا حسینی :

  آیا این لایحه در شورای نگهبان تایید شده است و دانشجویان مشمول سربازی می توانند به کشور تردد داشته باشند؟

  1. باران مشاوره :

   اگه معافیت تحصیلی داشته باشه منعی نداره

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: