نحوه اجرایی شدن سربازی و تحصیل همزمان سال 98 مشخص شد

نحوه اجرایی شدن سربازی و تحصیل همزمان مشخص شد

14 2,399

درس خواندن و خدمت سربازی همزمان یکی از خواسته های مشمولان سربازی بود. سابقا مشمولان برای ادامه تحصیل باید از ایست خدمت استفاده می کردند. حدود یک ماه پیش خبری مبنی بر فراهم شدن امکان تحصیل همزمان با سربازی منتشر کردیم.

پس از انتشار این خبر مشمولان با پرسش های بسیاری زیادی در مورد نوع رشته، چگونگی پودمان ها، نحوه ثبت نام در طرح تحصیل همزمان با سربازی، زمان دریافت مدرک تحصیلی و … مواجه شدند. امروز جزئیات بیشتری از تحصیل همزمان با سربازی بر روی خبرگزاری ها قرار گرفت. امیدواریم با خواندن ادامه مطالب پاسخ سوالات خود را بیابید.

جزئیات و نحوه اجرایی شدن سربازی و تحصیل همزمان در سال 98

به گزارش باران مشاوره و به نقل از پرتال دانشگاهی کشور، مختار جلالی جواران خبر از جلسه مشترک ستاد کل نیروهای مسلح و دانشگاه در ارتباط با اجرای طرح سرباز ماهر و تحصیل سربازان داد. به گفته آقای جلالی یک کارگروه متشکل از نمایندگان ستاد کل نیروهای مسلح و دانشگاه جامع علمی کاربردی برای پیگیری تحصیل سربازان در دانشگاه ایجاد شده است.

نحوه دریافت مدرک بعد از طی دوران سربازی

نحوه اخذ مدرک یکی از مبهم ترین بخش های طرح تحصیل همزمان با سربازی برای مشمولان است. بنا بر گفته های معاون آموزشی دانشگاه جامع علمی کاربردی، از آنجایی که قانون تحصیل و سربازی همزمان را ممنوع اعلام کرده است، سربازان باید تا اتمام دوره سربازی برای اخذ مدرک دانشگاهی صبر کنند.

سربازان در حین خدمت فقط گواهی تک درس و یک بخش هم گواهی های پودمانی می گیرند. سربازان پس از گذراندن چندین پودمان می توانند با اتمام خدمت سربازی برای ادامه تحصیل و یا حتی دریافت مدرک به دانشگاه مراجعه کنند.

اگر پودمان هایی که سرباز گذرانده کافی نباشد این فرد می تواند پودمان دیگری را نیز فرا بگیرد. اگر هم پودمان ها کافی باشد مدرک دانشگاه به سرباز داده می شود. بدیهی است که مدرک داده شده مورد تایید وزارت علوم است و قابلیت ادامه تحصیل در داخل و خارج از کشور را داراست.

پیش بینی فضای مورد نیاز برای طرح تحصیل با سربازی

هر سال حدود سیصد هزار سرباز وارد فرایند نظام وظیفه می شوند. اگر بنا باشد چیزی در حدود ده درصد این عدد را در مرحله اول آموزش دهیم با حدود سی هزار سرباز مواجه هستیم که  نیاز به کلاس و آموزش دارند. پس از نیاز سنجی ها و اقدامات کارشناسی حدود ۸۰۰ رشته گرایش به صورت رسمی و نزدیک به هزار و ۵۰۰ رشته تک درس و تک پودمان برای سربازان تدارک دیده شده است.

[ultimate_fancytext strings_textspeed=”35″ strings_backspeed=”0″ fancytext_strings=”چنانچه در این زمینه سوالی داشتید می توانید از طریق گروه مشاوران باران پاسخ سوال خود را بیابید.” ex_class=”fancyText_Sarbazi”]

جدیت دانشگاه جامع علمی کاربردی برای تحصیل سربازان در دانشگاه

با توجه به اهمیت طرح سرباز ماهر، دانشگاه علمی کاربردی از تمام ظرفیت خود برای ارائه دوره های آموزشی به سربازان استفاده خواهد کرد. برای دانشگاه علمی کاربردی کاهش هزینه تحصیل سربازان بسیار اولویت دارد در همین راستا این دانشگاه سهم 15 درصدی خود را حذف کرده است.

همانطور که می دانید دانشگاه علمی کاربردی جز دانشگاه بودجه دولتی دریافت نمی کند و برای توسعه فعالیت های دانشگاه از مراکز، ۱۵ درصد بالاسری دریافت می کند.

در راستای از بین بردن موانع تحصیل سربازان در دانشگاه جلسات فشرده ای در حال برگذاری است تا ستاد نیروهای مسلح، دانشگاه فنی و حرفه ای و دانشگاه جامع علمی کاربردی با رصد دقیق این طرح موانع احتمالی را از بین ببرند و کیفیت این طرح را ارتقا بخشند.

5 دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از 3 سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال1400)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

70703025 021

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 14 تا
 1. حمید :

  سلام من دانشجو دانشگاه دولتی در رشته شیمی کاربردم ام و این ترم میتونم معادل کنم با ۸۲واحد گذرانده فوق دیپلم بگیرم میخواستم ببینم تطابق میخوره که من در یکی از این رشته بتونم لیسانسم رو بگیرم؟
  اصلا شیمی به رشته های ارائه شده میخوره؟
  و تا چه مقطعی میشه ادامه داد؟

  1. باران مشاوره :

   حمید جان امکان تحصیل فقط تا مقطع کاردانی وجود دارد.

 2. N :

  با سلام .بنده متولد۷۷ هستم و رشته هوانوردی در دانشگاه علمی کاربردی تهران ب علت نامناسب بودن شرایط دانشگاه قصد انصراف دارم …شرایط سربازی و تحصیل در دانشگاه ب چ صورت هست؟قد بنده ۱.۵۳ میباشد ایا شرایط معافیت رو دارم؟

  1. باران مشاوره :

   تحصیل در دوران سربازی فقط برای اخذ مدرک دیپلم و فوق دیپلم فعلا قابل استفاده است. تحصیلات شما در دانشگاه علمی کاربردی و بصورت پودمان خواهد بود.
   شرایط معافیت را نیز ندارید.

 3. مهراد :

  سلام وقت بخیر
  بنده به دلیل مشکلات، بعد از پاس کردن ۶۷ واحد درسی در رشته کارشناسی نرم افزار پیوسته ، از دانشگاه انصراف دادم، الآن سرباز نیروی هوایی در پایگاه پیروزی هستم ( به دلیل داشتن مهارت در برنامه نویسی با هزار راهکار و ترفند امریه گرفتم ) ، با دانشگاه صحبت کردم گفتن امکان تطبیق واحد هست، منتهی می خواستم بدونم امکانش هست که در دوران سربازی مدرک کاردانی (فوق دیپلم ) رو از دانشگاه علمی کاربردی بگیرم و بعد بلافاصله به عنوان سرباز وظیفه با مدرک فوق دیپلم باقی خدمت رو ادامه بدم ؟ ( با لباس سبز و درجه گروهبانی ) ( الآن مشخصا لباسم آبیه و درجه ام سرباز صفر، چون عملا بنده رو دیپلمه میدونن و این خیلیی اذیتم میکنه )

  1. باران مشاوره :

   بله چنین امکانی وجود دارد. می توانید اقدام کنید.

 4. M :

  سلام من وسط تحصیل تو دانشگاه ازاد انصراف دادم اعزام بشم میتونم ادامه بدمش??

  1. باران مشاوره :

   خیر چنین چیزی امکان پذیر نیست.

 5. ناشناس :

  دومین سوالم اینکه الان منو گروه ب زدن ایا میشع تو یگان اینو برداشت یه سری مشکلات داشتم موقع اموزشی اما تو نستم بعضیاشو حل کنم این مشگلات منو تو استرس و اضطراب و ترس فلان قرار میداد

  1. باران مشاوره :

   برای راهنمایی بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 6. ناشناس :

  سلام خسته نباشین من دوره اموزشیو با موفقیت تموم کردم اما تو برگه تعیین وضعیت سلامت روانی من یه چیزهایی اشتباه نوشته مثل اینکه من بهش گفتم رفتم خواستگاری و میخوام ازدواج کنم نوشته ازدواج کرده ایا این برگه دوباره منو برمبگردونه از اول اموزش ببینم ترو به خدا راستشو بگین تورو به قران

  1. باران مشاوره :

   سلام ایاز عزیز
   نگران نباشید، دوباره شما را به آموزشی نمی فرستند. اگر این اتفاق بیوفتد، یعنی تجدید دوره شده اید و کاریش نمیشه کرد.

 7. علی :

  سلام مدرک کاردانی دارم در حین سربازی می توانم برای کارشناسی بخونم چه ساعتی باید برم کلاس ؟

  1. باران مشاوره :

   علی آقا متن خبر رو با دقت نخوندید فقط تا فوق دیپلم انجام می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: