آیا خروج از کشور دانشجویان در سنوات ارفاقی ممکن است؟

2 1,017

همانگونه که می دانید، برای خروج از کشور ارائه کارت پایان خدمت یا معافیت سربازی الزامی است. آن دسته از مشمولانی که دارای معافیت موقت هستند، همانند دانشجویان و … می توانند با ارائه وثیقه و ضمانت از سوی نهادهای مربوطه از کشور خارج شوند. در ادامه در خصوص خروج از کشور دانشجویان مشمول توضیحاتی داده شده است.

خروج از کشور دانشجویان در سنوات ارفاقی

به گزارش باشگاه خبرنگاران، برخی از دانشجویان مشمول نظام وظیفه درباره شرایط خروج از کشور در زمان سنوات ارفاقی و زمان ورود به کشور سوالاتی دارند که در ادامه به برخی از این سوالات پاسخ داده شده است.

در خصوص شرایط و نحوه خروج از کشور در زمان سنوات ارفاقی باید بگوییم که صدور مجوز خروج از کشور برای دانشجویانی که در حال تحصیل در سنوات ارفاقی هستند بلامانع است. یعنی دانشجویانی که در سنوات ارفاقی هستند نیز می توانند برای اخذ مجوز خروج از کشور اقدام کنند. البته لازم است بدانید که پس از فراغت از تحصیل دیگر مجوز خروج از کشور دانشجویی صادر نمی شود.

لازم به ذکر است پس از بازگشت از سفر، به منظور استرداد وثیقه خروج از کشور، حضور فرد مشمول در نظام وظیفه الزامی می باشد. در صورت حضور و رویت گذرنامه فرد مشمول توسط سازمان نظام وظیفه، مبلغ وثیقه استرداد می شود.

عدم بازگشت به کشور در موعد مقرر

همچنین در صورتی که فرد مشمول در موعد مقرر به خدمت برنگردد، به سازمان یا نهادی که ایشان را ضمانت کرده است ابلاغ می شود و مبلغ وثیقه اخذ شده و تعهد لغو می شود. این افراد دیگر نمی توانند برای خروج از کشور اقدام کنند. همچنین در صورتی که در سازمانی عدم بازگشت در موعد مقرر به بیش از ۱۰ درصد برسد، دیگر آن سازمان نمی تواند نسبت به ضمانت خروج اقدام کند. درصورتی که فرد مشمول در موعد مقرر به کشور بازنگردد، با وی همانند سایر مشمولان غایب برخورد خواهد شد.

چناچه قصد دارید از کشور خارج شوید و در این زمنیه سوالاتی دارید توصیه می کنیم حتما پاسخ به سوالات خروج از کشور را بخوانید.

۵ دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از ۳ سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال۱۴۰۰)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 2 تا
 1. صابر :

  شخصی که سنوات تحصیلی(تمدید معافیت) داره بعد تموم شدن مثل دانشجوهای معمولی که تا ۱ سال بعد فراغت میتونن سیاحتی خارج بشن این شخص برخلاف اونا نمیتونه؟

  1. باران مشاوره :

   باید برگ اعزام بگیره تا بتونه خارج بشه.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: