دوره آموزشی سربازی

دوره آموزشی سربازی برای مشمولان با مدارک تحصیلی مختلف چگونه است؟

425 124,287

در قوانین کشور ما گذراندن خدمت سربازی برای تمامی افراد مذکر بین ۱۸ تا ۵۰ سال اجباری است. دوره آموزشی سربازی یکی از چالشی ترین دوران خدمت نظام وظیفه است. به افرادی که باید به خدمت سربازی بروند مشمول نظام وظیفه می گویند.

مدت خدمت سربازی از ۱۷ ماه تا ۲۴ ماه متغیر است. خدمت سربازی به دو بخش تقسیم می شود. بخشی از آن دوره آموزشی سربازی است و بخشی دیگر دوره خدمت سربازی می باشد.

چگونه دوره آموزشی سربازی بهتری داشته باشیم؟

آیا دوره آموزشی سربازی دارای مرخصی است؟

بهترین زمان برای اعزام به دوره آموزشی چه وقتی است؟

برای دوره آموزشی چه پادگان هایی اعزام می شوم؟

مدت خدمت سربازی متفاوت است. اما مدت دوره آموزشی سربازی برای همه ثابت و غیر قابل تغییر می باشد. البته در گذشته افرادی که با عضویت در بسیج دوره های تکمیلی را شرکت می کردند دیگر نیاز به گذراندن دوره آموزشی نداشتند. در حال حاضر نیز این موضوع حذف گردیده است و همه افرادی که به خدمت سربازی می روند باید در دوره آموزشی سربازی شرکت کنند.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط دوره آموزشی سربازی و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۵ عصر
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

مدت دوره آموزشی سربازی

مشمولان نظام وظیفه جهت رفتن به خدمت سربازی با توجه به مدرک تحصیلی دسته بندی می شوند. به گونه ای که گذراندن خدمت سربازی برای کسانی که دارای مدرک تحصیلی بالاتری هستند به مراتب آسانتر خواهد بود. اما در دوره آموزشی سربازی هیچ تفاوتی در نوع مدرک تحصیلی وجود ندارد و همگی باید به یک شکل دوره آموزشی سربازی را سپری نمایند.مدت دوره آموزشی در اصل ۲ ماه (۶۰ روز) می باشد. همه کسانی که به خدمت سربازی اعزام می شوند باید این مدت ۲ ماه را سپری نمایند. برای راه های معافیت سربازی مقاله شرایط معاف شدن از سربازی را از دست ندهید.

مشمولانی که به دلیل بیماری و … معاف از خدمات رزمی شده اند در دوره آموزشی شرکت نمی کنند

مدت دوره آموزشی در دوران کرونا

طول مدت دوره آموزشی سربازی ممکن است تغییر کند. آخرین تغییر در طول دوره آموزشی مربوط به بیماری کرونا است. بیماری کرونا در اسفند ماه سال ۹۸ در کشورمان اوج گرفت. سازمان نظام وظیفه برای حفظ سلامت سربازان ابتدا تصمیم گرفت اعزام های ۱۹ اسفند ۹۸ و فرودین ۹۹ لغو شود.

با ادامه بیماری کرونا سازمان نظام وظیفه تصمیم گرفت تا تغییراتی در اعزام سربازها انجام دهد. قرار شد کلیه اعزام ها در اوایل هر ماه صورت بگیرد و حتی مشمولان لیسانس به بالا هم هر ماه اعزام شوند. به این ترتیب باید در طول دوره آموزشی هم تغییراتی صورت می گرفت.

تعویق اعزام به خدمت به دلیل کرونا آموزشی فشرده شد

با توجه به اعزام هر ماهه مشمولان به سربازی، ستاد کل نیروهای مسلح مجوز برگزاری دوران آموزشی به صورت فشرده را صادر کرد. با این حال یگان ها می توانند تغییراتی در آن ایجاد کنند.

در دوره آموزشی فشرده مواردی مثل رژه و … حذف شده اند و کلاس به طور فشرده تر برگزار می شود به طوری که سربازها بیشتر از حد معمول خسته می شوند. مدت آموزشی فشرده به معنی یک ماهه شدن آموزشی است. البته همانطور که گفتیم نیروها می توانند تغییراتی در این مدت ایجاد کنند.

مدت دوره آموزشی در دوران کرونا در مراکز مختلف
 • مدت آموزشی برای سربازان سپاه یک ماهه برگزار می شود.
 • مدت سربازی در نیرو زمینی ارتش به صورت شش هفته ای برگزار می شود.
 • سربازان مرزبانی ۹۰ روز آموزشی دارند اما در آموزشی فشرده طول دوره آنها ۴۵ روزه شده است.
 • در ماه های فروردین و ادریبهشت ۹۹ به دلیل نیاز مبرم به کادر پزشکی، فرجه معرفی فارغ التحصیلان گروه های پزشکی و پیراپزشکی لغو شد و این مشمولان مستقیم به یگان رفتند. قرار شد پس از کرونا برای این سربازان آموزشی فشرده و عملی در محل خدمت برگزار شود. در نهایت تصمیم گیری به آموزشی این سربازان به نیروها واگذار شد.
@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره
دردسر روزهای تعطیل و آموزشی فشرده یرای سربازان

بعضی از نیروها روزهای تعطیل رسمی را از زمان حضور سربازان در مدت آموزشی کم می کنند. این پادگان ها اعتقاد دارند مدت آموزشی باید ۳۰ روز باشد و روزهای تعطیل رسمی که سرباز آموزش ندیده جز مدت ۳۰ روزه آموزشی نیست. برای همین ممکن مدت دوره در برخی مراکز بیشتر از ۳۰ روز شود.

دوره آموزشی تا چه زمانی فشرده برگزار می شود؟

مدت دوره آموزشی قرار نبود برای همه نیروها فشرده باشد. به عنوان مثال ناجا اعلام کرد که آموزشی فشرده برای سربازانش کارایی لازم را ندارد و تصمیم داشت آموزشی را مانند دوران قبل از کرونا برگزار کند که سر انجام از تصمیم خود صرف نظر کرد.

سربازان نباید نگران مدت دوران آموزشی باشند و به شایعات توجه نکنند. در حال حاضر بنا شده تا مهر ماه سال ۹۹ آموزشی همه سربازان بصورت فشرده برگزار شود. در مهرماه مجددا برای مدت آموزشی سربازی تصمیم گیری خواهند کرد.

با توجه به فشرده بودن دوران آموزشی در زمان بیماری کرونا، معمولا به سربازان مرخصی نمی دهند.

مرخصی دوره آموزشی سربازی

عده ای تصور می کنند که در دوره آموزشی سربازی مرخصی وجود ندارد. در دوره آموزشی سربازی در اصل چهار نوع مرخصی وجود دارد. انواع مرخصی در دوره آموزشی در اصل بستگی به فرمانده و افسر مافوق در دوره آموزشی سربازی دارد. مرخصی های دوران آموزشی سربازی به چهار دسته ابتدای دوره، میان دوره، پایان دوره و در نهایت مرخصی درون شهری تقسیم بندی می شوند.

حتما بخوانید: آنچه باید از دوره کد سربازی بدانید.

دسته بندی مرخصی های دوره آموزشی خدمت سربازی

 •  مرخصی ابتدای دوره به همه افراد برای کسب آمادگی لازم از جمله بهداشت، اندازه لباس و … داده می شود. که مدت زمانش بسیار کوتاه است.
 • مرخصی میان دوره معمولا در آخر ماه اول دوره آموزشی داده می شود. مرخصی میان دوره به تعطیلات رسمی بستگی دارد. مدت مرخصی میان دوره ۳ الی ۷ روز است.
 • مرخصی پایان دوره بستگی به زمان برگزاری مراسم پایان دوره دارد. مدت مرخصی پایان دوره از روز مراسم پایان دوره تا پایان ماه دوم آموزشی می باشد. امکان دارد حتی مرخصی پایان دوره داده نشود ولی معمولا بین ۱ تا ۳ روز است.
 • مرخصی درون شهری یا (ساعتی) که معمولا از هفته دوم آموزشی برای سربازها در نظر گرفته می شود. سرباز می تواند جهت انجام امور شخصی به صورت ساعتی از پادگان خارج شود و به شهر برود.

افزایش و یا کاهش مرخصی ها در دوره آموزشی بستگی به فرمانده پادگان و تعطیلات رسمی دارد

چگونه مدت مرخصی دروه آموزشی سربازی بیشتر می شود؟

همانگونه که گفته شد نوع و مدت مرخصی دوره آموزشی سربازی دارای قانون خاصی نیست و بستگی به دو عامل فرمانده پادگان و تعطیلات رسمی دارد. اگر فرد سرباز کمی زرنگ باشد می تواند مرخصی های دوره آموزشی سربازی بهره مند شود. در نتیجه دوره آموزشی راحت تری را سپری کند. در این قسمت مقاله به راه کارهایی جهت افزایش مرخصی در دوره آموزشی سربازی اشاره می کنیم.

 • اگر قصد ارسال دفترچه اعزام به خدمت سربازی را دارید، سعی کنید زمانی ارسال کنید که ماه اعزام به سربازی شما در اسفند ماه باشد. اگر در ماه اسفند به دوره آموزشی سربازی اعزام شوید بین ۱۵ تا ۲۰ روز مرخصی خواهید داشت. به اعزامی های اسفند، دوره طلایی آموزشی سربازی می گویند.
 • در زمانی به دوره آموزشی سربازی اعزام شوید که ماه رمضان در آن دوره قرار دارد. در ماه مبارک رمضان هم سخت گیری به سربازها کمتر است و هم مدت استراحت و مرخصی بیشتر است. آموزشی سربازی در ماه رمضان به دوره نقره ای آموزشی سربازی معروف است.

مشاوره خدمت سربازی

برای رفتن به خدمت سربازی و کسب اطلاعات لازم در خصوص جزئیات دوره آموزشی و همچنین وسایل مورد نیاز برای اعزام به خدمت سربازی بهتر است با افراد آگاه در این زمینه مشورت نمایید. طبیعتا سوالاتی در ذهن شما در خصوص دوره آموزشی سربازی و خدمت سربازی وجود دارد. مشاوره تلفنی می تواند به شما کمک کند تا نسبت به خدمت سربازی استرس کمتری داشته باشید. مرکز مشاوره تلفنی باران به شماره تلفن ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان خواهد بود.

کد های مراکز آموزشی سربازی

کدهای مراکز آموزش نظام وظیفه مجموعه‌ای از کدهایی است که توسط سازمان نظام وظیفه به سربازان جهت تعیین محل آموزش سربازی ارائه می شود. این دوره که دو ماه به طول می‌انجامد شامل آموزش‌هایی از قبیل اسلحه‌شناسی، آموزش تیراندازی، انواع استتار، مسیریابی در شب و روز و … است. دوره آموزشی ممکن است در هر یک از پادگان‌های ارتش، سپاه، نیروی انتظامی و وزارت دفاع باشد. در اینجا برخی از کدهای مراکز آموزش سربازی را معرفی می کنیم.

 • ۰۱ _ پادگان ولیعصر نیروی انتظامی _ آذربایجان شرقی _ تبریز
 • ۰۲ _ پادگان قدس نیروی انتظامی _ آذربایجان شرقی _ سعید آباد
 • ۰۳ _ پادگان ارومیه نیروی زمینی ارتش _ آذربایجان غربی _ ارومیه
 • ۰۴ _ پادگان محمد رسول‌الله نیروی انتظامی _ خراسان جنوبی _ بیرجند

در صورت تمایل می توانید جدول کامل کدهای مراکز آموزش سربازی به همراه آدرس را مشاهده نمایید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 425 تا
 1. مجتبی :

  تا چه زمانی دوره آموزشی همین یک ماه میمونه؟ تا بهمن فرصت دارم

  1. باران مشاوره :

   سلام مجتبی جان
   تا زمانیکه کرونا وضعیتش بده همینه.

 2. مهدی :

  سلام
  مدت دوره اموزشی برای سربازهای معاف از رزم‌ فرق میکنه یا همون یک ماهه؟

  1. باران مشاوره :

   سلام مهدی جان
   بسته به یگان آموزشیت ممکنه دو هفته یا یکماه آموزشی داشته باشی.

 3. سارا :

  سلام دوره ی بعد از آموزشی برای سرباز های دیپلمه به چه شکلی هست؟

  1. باران مشاوره :

   نمیشه بگیم چه جوریه دقیقا، سرباز های با توجه به مدرک تحصیلی درجه می گیرن و هرچه مدرک تحصیلی بالاتر باشه کار یدی کمتر میشه.

 4. حمیدرضا :

  سلام من پدرم ۲۸ ماه خدمت در زمان جنگ داره چقدر کسری میخوره واسم؟
  و

  1. باران مشاوره :

   به مقاله کسری ایثارگری مراجعه کنید.

 5. حسین زاکانی :

  سلام می خواستم بدونم که ایا افراد می توانند به صورت داوطلبانه دوره های کد و تکاوری را پشت سر بگذارند البته اگر در نیروی زمینی قرار بگیرند

  1. باران مشاوره :

   حسین جان گاها بعضی فرمانده از خود سرباز ها داوطلب می گیرند.

 6. حسین :

  سلام،من اعزام یک شهریور ۴۰۰ بودم یعنی امروز،بسیج فعال داشتم حدود ۶سال رشتمم هوشبری بود گزینش برای بیمارستان سپاه انجام دادم بهم گفتن قطعا اینجایی ولی درکمال تعجب نیروی انتظامی افتادم باهام تماس گرفتن گفتن ما نیروی بیمارستانی نیاز داریم و حتی آموزشی هم نباید برم و ازفردا میرم بیمارستان ناجا برای خدمت،احتمالش هست بعدا دوباره وسطای خدمت منوبفرستن آموزشی واقعا سردرگمم اصلن.

  1. باران مشاوره :

   حسین جان در مورد اینکه دوره آموزشی شما چطوری میشه نیرو تصمیم می گیره، یا حین خدمت براتون دوره های تئوری می زارن یا می فرستنون آموزشی.

 7. ابراهیم :

  سلام خسته نباشید
  درباره نحوه اعزام در روز اول آموزشی سوال داشتم.
  آیا امکانش هست خودمون مستقیما به پادگان مدنظر مراجعه کنیم و از طریق اتوبوس های حوزه نظام وظیفه اعزام نشیم؟

  1. باران مشاوره :

   بله اعزام ها هم بصورت گروهی هست هم فردی.

 8. مهران :

  سلام آیا کسانی که برای معافیت کفالت مادر اقدام می کنند در صورت تأیید باید دوره آموزشی برن یا کلا معاف میشن؟

  1. باران مشاوره :

   مهران جان اگه معاف بشی کلا اموزشی هم نمیری.

 9. زهره :

  سلام آیا ماه محرم مرخصی داده میشه به سرباز ها یا خیر

  1. باران مشاوره :

   با توجه به فشرده بودن احتمال مرخصی کم هست.

 10. زهره :

  سلام آیا روز برگ شدن سربازی رو برداشتن یا هنوز هست

  1. باران مشاوره :

   هنوز هست ولی فرمانده تشخیص میده کی روزبرگ بشه.

 11. Mohammad :

  خسته نباشید
  مدت آموزشی نیروی زمینی ارتش چه مدتی هست؟(چند روز)

  1. باران مشاوره :

   تو دوران کرونا اکثر مراکز دوره اموزشی رو ۶ هفته ای برگزار کردن.

 12. یاسر :

  سلام خسته نباشید می خواستم بدونم آیا قانون چهار برادری برای سربازی بازهم اجرا میشود یا نه

  1. باران مشاوره :

   خیر یاسر جان این قانون از بین رفته.

 13. عسل باوی :

  سلام من شوهرم ۴/۱رفت چندم برمیگرده اموزشی سپاه شهیدباکری اهواز

  1. باران مشاوره :

   نمیشه تخمین خوبی از این موضوع زد چون دست پادگان در مدت دوره آموزشی بازه
   سپاه و ناجا یک ماه، ارتش نیرو زمینی دوهفته، مرزبانی ۸ هفته، همچنین بعضی پادگان ها ایام تعطیل رسمی رو جز روزهای آموزشی محسوب نمی کنن.

   1. پوریا :

    سلام میخواستم بدونم که پدرم فوت کرده یه بردار بزرگترم دارم که معافیت گرفته از کمیته امداد الانم ازدواج کرده ۲ سال دیگه میره خونه خودش من الان میتونم معاف شم یا نه چون بردارم که می‌ره من میمونم اگه برم سربازی مادرم تنها میمونه ایا معاف میشم یا نه

    1. باران مشاوره :

     هر خانواده یک کفیل داره و برادر شما معاف شده.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: