دوره آموزشی سربازی

دوره آموزشی سربازی برای مشمولان با مدارک تحصیلی مختلف چگونه است؟

348 115,501

در قوانین کشور ما گذراندن خدمت سربازی برای تمامی افراد مذکر بین ۱۸ تا ۵۰ سال اجباری است. دوره آموزشی سربازی یکی از چالشی ترین دوران خدمت نظام وظیفه است. به افرادی که باید به خدمت سربازی بروند مشمول نظام وظیفه می گویند.

مدت خدمت سربازی از ۱۷ ماه تا ۲۴ ماه متغیر است. خدمت سربازی به دو بخش تقسیم می شود. بخشی از آن دوره آموزشی سربازی است و بخشی دیگر دوره خدمت سربازی می باشد.

چگونه دوره آموزشی سربازی بهتری داشته باشیم؟

آیا دوره آموزشی سربازی دارای مرخصی است؟

بهترین زمان برای اعزام به دوره آموزشی چه وقتی است؟

برای دوره آموزشی چه پادگان هایی اعزام می شوم؟

مدت خدمت سربازی متفاوت است. اما مدت دوره آموزشی سربازی برای همه ثابت و غیر قابل تغییر می باشد. البته در گذشته افرادی که با عضویت در بسیج دوره های تکمیلی را شرکت می کردند دیگر نیاز به گذراندن دوره آموزشی نداشتند. در حال حاضر نیز این موضوع حذف گردیده است و همه افرادی که به خدمت سربازی می روند باید در دوره آموزشی سربازی شرکت کنند.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط دوره آموزشی سربازی و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۸ شب
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

مدت دوره آموزشی سربازی

مشمولان نظام وظیفه جهت رفتن به خدمت سربازی با توجه به مدرک تحصیلی دسته بندی می شوند. به گونه ای که گذراندن خدمت سربازی برای کسانی که دارای مدرک تحصیلی بالاتری هستند به مراتب آسانتر خواهد بود. اما در دوره آموزشی سربازی هیچ تفاوتی در نوع مدرک تحصیلی وجود ندارد و همگی باید به یک شکل دوره آموزشی سربازی را سپری نمایند.مدت دوره آموزشی در اصل ۲ ماه (۶۰ روز) می باشد. همه کسانی که به خدمت سربازی اعزام می شوند باید این مدت ۲ ماه را سپری نمایند. برای راه های معافیت سربازی مقاله شرایط معاف شدن از سربازی را از دست ندهید.

مشمولانی که به دلیل بیماری و … معاف از خدمات رزمی شده اند در دوره آموزشی شرکت نمی کنند

مدت دوره آموزشی در دوران کرونا

طول مدت دوره آموزشی سربازی ممکن است تغییر کند. آخرین تغییر در طول دوره آموزشی مربوط به بیماری کرونا است. بیماری کرونا در اسفند ماه سال ۹۸ در کشورمان اوج گرفت. سازمان نظام وظیفه برای حفظ سلامت سربازان ابتدا تصمیم گرفت اعزام های ۱۹ اسفند ۹۸ و فرودین ۹۹ لغو شود.

با ادامه بیماری کرونا سازمان نظام وظیفه تصمیم گرفت تا تغییراتی در اعزام سربازها انجام دهد. قرار شد کلیه اعزام ها در اوایل هر ماه صورت بگیرد و حتی مشمولان لیسانس به بالا هم هر ماه اعزام شوند. به این ترتیب باید در طول دوره آموزشی هم تغییراتی صورت می گرفت.

تعویق اعزام به خدمت به دلیل کرونا آموزشی فشرده شد

با توجه به اعزام هر ماهه مشمولان به سربازی، ستاد کل نیروهای مسلح مجوز برگزاری دوران آموزشی به صورت فشرده را صادر کرد. با این حال یگان ها می توانند تغییراتی در آن ایجاد کنند.

در دوره آموزشی فشرده مواردی مثل رژه و … حذف شده اند و کلاس به طور فشرده تر برگزار می شود به طوری که سربازها بیشتر از حد معمول خسته می شوند. مدت آموزشی فشرده به معنی یک ماهه شدن آموزشی است. البته همانطور که گفتیم نیروها می توانند تغییراتی در این مدت ایجاد کنند.

مدت دوره آموزشی در دوران کرونا در مراکز مختلف
 • مدت آموزشی برای سربازان سپاه یک ماهه برگزار می شود.
 • مدت سربازی در نیرو زمینی ارتش به صورت شش هفته ای برگزار می شود.
 • سربازان مرزبانی ۹۰ روز آموزشی دارند اما در آموزشی فشرده طول دوره آنها ۴۵ روزه شده است.
 • در ماه های فروردین و ادریبهشت ۹۹ به دلیل نیاز مبرم به کادر پزشکی، فرجه معرفی فارغ التحصیلان گروه های پزشکی و پیراپزشکی لغو شد و این مشمولان مستقیم به یگان رفتند. قرار شد پس از کرونا برای این سربازان آموزشی فشرده و عملی در محل خدمت برگزار شود. در نهایت تصمیم گیری به آموزشی این سربازان به نیروها واگذار شد.
@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره
دردسر روزهای تعطیل و آموزشی فشرده یرای سربازان

بعضی از نیروها روزهای تعطیل رسمی را از زمان حضور سربازان در مدت آموزشی کم می کنند. این پادگان ها اعتقاد دارند مدت آموزشی باید ۳۰ روز باشد و روزهای تعطیل رسمی که سرباز آموزش ندیده جز مدت ۳۰ روزه آموزشی نیست. برای همین ممکن مدت دوره در برخی مراکز بیشتر از ۳۰ روز شود.

دوره آموزشی تا چه زمانی فشرده برگزار می شود؟

مدت دوره آموزشی قرار نبود برای همه نیروها فشرده باشد. به عنوان مثال ناجا اعلام کرد که آموزشی فشرده برای سربازانش کارایی لازم را ندارد و تصمیم داشت آموزشی را مانند دوران قبل از کرونا برگزار کند که سر انجام از تصمیم خود صرف نظر کرد.

سربازان نباید نگران مدت دوران آموزشی باشند و به شایعات توجه نکنند. در حال حاضر بنا شده تا مهر ماه سال ۹۹ آموزشی همه سربازان بصورت فشرده برگزار شود. در مهرماه مجددا برای مدت آموزشی سربازی تصمیم گیری خواهند کرد.

با توجه به فشرده بودن دوران آموزشی در زمان بیماری کرونا، معمولا به سربازان مرخصی نمی دهند.

مرخصی دوره آموزشی سربازی

عده ای تصور می کنند که در دوره آموزشی سربازی مرخصی وجود ندارد. در دوره آموزشی سربازی در اصل چهار نوع مرخصی وجود دارد. انواع مرخصی در دوره آموزشی در اصل بستگی به فرمانده و افسر مافوق در دوره آموزشی سربازی دارد. مرخصی های دوران آموزشی سربازی به چهار دسته ابتدای دوره، میان دوره، پایان دوره و در نهایت مرخصی درون شهری تقسیم بندی می شوند.

حتما بخوانید: آنچه باید از دوره کد سربازی بدانید.

دسته بندی مرخصی های دوره آموزشی خدمت سربازی

 •  مرخصی ابتدای دوره به همه افراد برای کسب آمادگی لازم از جمله بهداشت، اندازه لباس و … داده می شود. که مدت زمانش بسیار کوتاه است.
 • مرخصی میان دوره معمولا در آخر ماه اول دوره آموزشی داده می شود. مرخصی میان دوره به تعطیلات رسمی بستگی دارد. مدت مرخصی میان دوره ۳ الی ۷ روز است.
 • مرخصی پایان دوره بستگی به زمان برگزاری مراسم پایان دوره دارد. مدت مرخصی پایان دوره از روز مراسم پایان دوره تا پایان ماه دوم آموزشی می باشد. امکان دارد حتی مرخصی پایان دوره داده نشود ولی معمولا بین ۱ تا ۳ روز است.
 • مرخصی درون شهری یا (ساعتی) که معمولا از هفته دوم آموزشی برای سربازها در نظر گرفته می شود. سرباز می تواند جهت انجام امور شخصی به صورت ساعتی از پادگان خارج شود و به شهر برود.

افزایش و یا کاهش مرخصی ها در دوره آموزشی بستگی به فرمانده پادگان و تعطیلات رسمی دارد

چگونه مدت مرخصی دروه آموزشی سربازی بیشتر می شود؟

همانگونه که گفته شد نوع و مدت مرخصی دوره آموزشی سربازی دارای قانون خاصی نیست و بستگی به دو عامل فرمانده پادگان و تعطیلات رسمی دارد. اگر فرد سرباز کمی زرنگ باشد می تواند مرخصی های دوره آموزشی سربازی بهره مند شود. در نتیجه دوره آموزشی راحت تری را سپری کند. در این قسمت مقاله به راه کارهایی جهت افزایش مرخصی در دوره آموزشی سربازی اشاره می کنیم.

 • اگر قصد ارسال دفترچه اعزام به خدمت سربازی را دارید، سعی کنید زمانی ارسال کنید که ماه اعزام به سربازی شما در اسفند ماه باشد. اگر در ماه اسفند به دوره آموزشی سربازی اعزام شوید بین ۱۵ تا ۲۰ روز مرخصی خواهید داشت.
 • در زمانی به دوره آموزشی سربازی اعزام شوید که ماه رمضان در آن دوره قرار دارد. در ماه مبارک رمضان هم سخت گیری به سربازها کمتر است و هم مدت استراحت و مرخصی بیشتر است.

مشاوره خدمت سربازی

برای رفتن به خدمت سربازی و کسب اطلاعات لازم در خصوص جزئیات دوره آموزشی و همچنین وسایل مورد نیاز برای اعزام به خدمت سربازی بهتر است با افراد آگاه در این زمینه مشورت نمایید. طبیعتا سوالاتی در ذهن شما در خصوص دوره آموزشی سربازی و خدمت سربازی وجود دارد. مشاوره تلفنی می تواند به شما کمک کند تا نسبت به خدمت سربازی استرس کمتری داشته باشید. مرکز مشاوره تلفنی باران به شماره تلفن ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان خواهد بود.

کد های مراکز آموزشی سربازی

کدهای مراکز آموزش نظام وظیفه مجموعه‌ای از کدهایی است که توسط سازمان نظام وظیفه به سربازان جهت تعیین محل آموزش سربازی ارائه می شود. این دوره که دو ماه به طول می‌انجامد شامل آموزش‌هایی از قبیل اسلحه‌شناسی، آموزش تیراندازی، انواع استتار، مسیریابی در شب و روز و … است. دوره آموزشی ممکن است در هر یک از پادگان‌های ارتش، سپاه، نیروی انتظامی و وزارت دفاع باشد. در اینجا برخی از کدهای مراکز آموزش سربازی را معرفی می کنیم.

 • ۰۱ _ پادگان ولیعصر نیروی انتظامی _ آذربایجان شرقی _ تبریز
 • ۰۲ _ پادگان قدس نیروی انتظامی _ آذربایجان شرقی _ سعید آباد
 • ۰۳ _ پادگان ارومیه نیروی زمینی ارتش _ آذربایجان غربی _ ارومیه
 • ۰۴ _ پادگان محمد رسول‌الله نیروی انتظامی _ خراسان جنوبی _ بیرجند

در صورت تمایل می توانید جدول کامل کدهای مراکز آموزش سربازی به همراه آدرس را مشاهده نمایید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 348 تا
 1. علیرضا :

  سلام . خسته نباشید. ممنون از سایت خوبتون.
  من اموزشی افتادم پادگان شهید کچویی ناجا سازمان زندان ها .خواستم بدونم بعد از اموزشی هم توی زندان ها تقسیم میشم یا ممکنه توی پلیس هم بیافتم ؟؟

  1. باران مشاوره :

   احتمالا در همان سازمان تقسیم شوید.

 2. فرهاد :

  سلام خسته نباشید
  در دوره آموزشی هم حقوق تعلق میگیره؟ یا بعد از دوره آموزشی و با شروع یگان حقوق پرداخت میشه؟

  1. باران مشاوره :

   هزینه ایاب ذهاب می دهند.

 3. فرهاد :

  سلام من اگه آخر خرداد امسال دفترچه ارسال کنم تقریبا تاریخ اعزام چه ماهی میشود ؟

  1. باران مشاوره :

   فرهاد جان این موضوع را از طریق پلیس +۱۰ پیگیری کنید چون بستگی به ظرفیت اعزام ها و … دارد.

  2. محمد :

   اگه لیسانس به بالا باشید شهریور
   اگر که لیسانس به پایین باشید مرداد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات تماس

تلفن تماس تهران: 70703025
تلفن تماس کشوری: 70703025 021
close-link
اطلاعات تماس
error: