دوره آموزشی سربازی چگونه است؟

دوره آموزشی سربازی برای مشمولان با مدارک تحصیلی مختلف چگونه است؟

493 138,254

در قوانین کشور ما گذراندن خدمت سربازی برای تمامی افراد مذکر بین 18 تا 50 سال اجباری است. دوره آموزشی سربازی یکی از چالشی ترین دوران خدمت نظام وظیفه است. به افرادی که باید به خدمت سربازی بروند مشمول نظام وظیفه می گویند.

مدت خدمت سربازی از 17 ماه تا 24 ماه متغیر است. خدمت سربازی به دو بخش تقسیم می شود. بخشی از آن دوره آموزشی سربازی است و بخشی دیگر دوره خدمت سربازی می باشد.

چگونه دوره آموزشی سربازی بهتری داشته باشیم؟

آیا دوره آموزشی سربازی دارای مرخصی است؟

بهترین زمان برای اعزام به دوره آموزشی چه وقتی است؟

برای دوره آموزشی چه پادگان هایی اعزام می شوم؟

مدت خدمت سربازی متفاوت است. اما مدت دوره آموزشی سربازی برای همه ثابت و غیر قابل تغییر می باشد. البته در گذشته افرادی که با عضویت در بسیج دوره های تکمیلی را شرکت می کردند دیگر نیاز به گذراندن دوره آموزشی نداشتند. در حال حاضر نیز این موضوع حذف گردیده است و همه افرادی که به خدمت سربازی می روند باید در دوره آموزشی سربازی شرکت کنند.

مدت دوره آموزشی سربازی

مشمولان نظام وظیفه جهت رفتن به خدمت سربازی با توجه به مدرک تحصیلی دسته بندی می شوند. به گونه ای که گذراندن خدمت سربازی برای کسانی که دارای مدرک تحصیلی بالاتری هستند به مراتب آسانتر خواهد بود. اما در دوره آموزشی سربازی هیچ تفاوتی در نوع مدرک تحصیلی وجود ندارد و همگی باید به یک شکل دوره آموزشی سربازی را سپری نمایند.مدت دوره آموزشی در اصل 2 ماه (60 روز) می باشد. همه کسانی که به خدمت سربازی اعزام می شوند باید این مدت 2 ماه را سپری نمایند. برای راه های معافیت سربازی مقاله شرایط معاف شدن از سربازی را از دست ندهید.

مشمولانی که به دلیل بیماری و … معاف از خدمات رزمی شده اند در دوره آموزشی شرکت نمی کنند

مدت دوره آموزشی در دوران کرونا

طول مدت دوره آموزشی سربازی ممکن است تغییر کند. آخرین تغییر در طول دوره آموزشی مربوط به بیماری کرونا است. بیماری کرونا در اسفند ماه سال 98 در کشورمان اوج گرفت. سازمان نظام وظیفه برای حفظ سلامت سربازان ابتدا تصمیم گرفت اعزام های 19 اسفند 98 و فرودین 99 لغو شود.

با ادامه بیماری کرونا سازمان نظام وظیفه تصمیم گرفت تا تغییراتی در اعزام سربازها انجام دهد. قرار شد کلیه اعزام ها در اوایل هر ماه صورت بگیرد و حتی مشمولان لیسانس به بالا هم هر ماه اعزام شوند. به این ترتیب باید در طول دوره آموزشی هم تغییراتی صورت می گرفت.

تعویق اعزام به خدمت به دلیل کرونا آموزشی فشرده شد

با توجه به اعزام هر ماهه مشمولان به سربازی، ستاد کل نیروهای مسلح مجوز برگزاری دوران آموزشی به صورت فشرده را صادر کرد. با این حال یگان ها می توانند تغییراتی در آن ایجاد کنند.

در دوره آموزشی فشرده مواردی مثل رژه و … حذف شده اند و کلاس به طور فشرده تر برگزار می شود به طوری که سربازها بیشتر از حد معمول خسته می شوند. مدت آموزشی فشرده به معنی یک ماهه شدن آموزشی است. البته همانطور که گفتیم نیروها می توانند تغییراتی در این مدت ایجاد کنند.

مدت دوره آموزشی در دوران کرونا در مراکز مختلف
 • مدت آموزشی برای سربازان سپاه یک ماهه برگزار می شود.
 • مدت سربازی در نیرو زمینی ارتش به صورت شش هفته ای برگزار می شود.
 • سربازان مرزبانی 90 روز آموزشی دارند اما در آموزشی فشرده طول دوره آنها 45 روزه شده است.
 • در ماه های فروردین و ادریبهشت 99 به دلیل نیاز مبرم به کادر پزشکی، فرجه معرفی فارغ التحصیلان گروه های پزشکی و پیراپزشکی لغو شد و این مشمولان مستقیم به یگان رفتند. قرار شد پس از کرونا برای این سربازان آموزشی فشرده و عملی در محل خدمت برگزار شود. در نهایت تصمیم گیری به آموزشی این سربازان به نیروها واگذار شد.
دردسر روزهای تعطیل و آموزشی فشرده یرای سربازان

بعضی از نیروها روزهای تعطیل رسمی را از زمان حضور سربازان در مدت آموزشی کم می کنند. این پادگان ها اعتقاد دارند مدت آموزشی باید 30 روز باشد و روزهای تعطیل رسمی که سرباز آموزش ندیده جز مدت 30 روزه آموزشی نیست. برای همین ممکن مدت دوره در برخی مراکز بیشتر از 30 روز شود.

دوره آموزشی تا چه زمانی فشرده برگزار می شود؟

مدت دوره آموزشی قرار نبود برای همه نیروها فشرده باشد. به عنوان مثال ناجا اعلام کرد که آموزشی فشرده برای سربازانش کارایی لازم را ندارد و تصمیم داشت آموزشی را مانند دوران قبل از کرونا برگزار کند که سر انجام از تصمیم خود صرف نظر کرد.

سربازان نباید نگران مدت دوران آموزشی باشند و به شایعات توجه نکنند.

دوره آموزشی 6 هفته ای شد

با انجام واکسیناسیون و کنترل بیشتر بیماری کرونا سازمان نظام وظیفه تصمیم گرفت مدت دوره آموزشی را کمی افزایش دهد. در حال حاضر مدت دوره آموزشی شش هفته می باشد.

تغییرات در طول مدت آموزشی قرار است برای مشولان اعزامی آبان 1400 به بعد انجام شود و این گروه از سربازان به مدت 6 هفته به آموزشی می روند.

با توجه به فشرده بودن دوران آموزشی در زمان بیماری کرونا، معمولا به سربازان مرخصی نمی دهند.

مرخصی دوره آموزشی سربازی

عده ای تصور می کنند که در دوره آموزشی سربازی مرخصی وجود ندارد. در دوره آموزشی سربازی در اصل چهار نوع مرخصی وجود دارد. انواع مرخصی در دوره آموزشی در اصل بستگی به فرمانده و افسر مافوق در دوره آموزشی سربازی دارد. مرخصی های دوران آموزشی سربازی به چهار دسته ابتدای دوره، میان دوره، پایان دوره و در نهایت مرخصی درون شهری تقسیم بندی می شوند.

حتما بخوانید: آنچه باید از دوره کد سربازی بدانید.

دسته بندی مرخصی های دوره آموزشی خدمت سربازی

 •  مرخصی ابتدای دوره به همه افراد برای کسب آمادگی لازم از جمله بهداشت، اندازه لباس و … داده می شود. که مدت زمانش بسیار کوتاه است.
 • مرخصی میان دوره معمولا در آخر ماه اول دوره آموزشی داده می شود. مرخصی میان دوره به تعطیلات رسمی بستگی دارد. مدت مرخصی میان دوره 3 الی 7 روز است.
 • مرخصی پایان دوره بستگی به زمان برگزاری مراسم پایان دوره دارد. مدت مرخصی پایان دوره از روز مراسم پایان دوره تا پایان ماه دوم آموزشی می باشد. امکان دارد حتی مرخصی پایان دوره داده نشود ولی معمولا بین 1 تا 3 روز است.
 • مرخصی درون شهری یا (ساعتی) که معمولا از هفته دوم آموزشی برای سربازها در نظر گرفته می شود. سرباز می تواند جهت انجام امور شخصی به صورت ساعتی از پادگان خارج شود و به شهر برود.

افزایش و یا کاهش مرخصی ها در دوره آموزشی بستگی به فرمانده پادگان و تعطیلات رسمی دارد

چگونه مدت مرخصی دروه آموزشی سربازی بیشتر می شود؟

همانگونه که گفته شد نوع و مدت مرخصی دوره آموزشی سربازی دارای قانون خاصی نیست و بستگی به دو عامل فرمانده پادگان و تعطیلات رسمی دارد. اگر فرد سرباز کمی زرنگ باشد می تواند مرخصی های دوره آموزشی سربازی بهره مند شود. در نتیجه دوره آموزشی راحت تری را سپری کند. در این قسمت مقاله به راه کارهایی جهت افزایش مرخصی در دوره آموزشی سربازی اشاره می کنیم.

 • اگر قصد ارسال دفترچه اعزام به خدمت سربازی را دارید، سعی کنید زمانی ارسال کنید که ماه اعزام به سربازی شما در اسفند ماه باشد. اگر در ماه اسفند به دوره آموزشی سربازی اعزام شوید بین 15 تا 20 روز مرخصی خواهید داشت. به اعزامی های اسفند، دوره طلایی آموزشی سربازی می گویند.
 • در زمانی به دوره آموزشی سربازی اعزام شوید که ماه رمضان در آن دوره قرار دارد. در ماه مبارک رمضان هم سخت گیری به سربازها کمتر است و هم مدت استراحت و مرخصی بیشتر است. آموزشی سربازی در ماه رمضان به دوره نقره ای آموزشی سربازی معروف است.

مشاوره خدمت سربازی

برای رفتن به خدمت سربازی و کسب اطلاعات لازم در خصوص جزئیات دوره آموزشی و همچنین وسایل مورد نیاز برای اعزام به خدمت سربازی بهتر است با افراد آگاه در این زمینه مشورت نمایید. طبیعتا سوالاتی در ذهن شما در خصوص دوره آموزشی سربازی و خدمت سربازی وجود دارد. مشاوره تلفنی می تواند به شما کمک کند تا نسبت به خدمت سربازی استرس کمتری داشته باشید. مرکز مشاوره تلفنی باران به شماره تلفن 70703025 021 آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان خواهد بود.

[ultimate_fancytext strings_textspeed=”35″ strings_backspeed=”0″ fancytext_strings=”برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد داشتن خدمت سربازی آسان تر همین حالا با مرکز مشاوره تلفنی باران به شماره 70703025 021 تماس حاصل نمایید.” ex_class=”fancyText_Sarbazi”]

کد های مراکز آموزشی سربازی

کدهای مراکز آموزش نظام وظیفه مجموعه‌ای از کدهایی است که توسط سازمان نظام وظیفه به سربازان جهت تعیین محل آموزش سربازی ارائه می شود. این دوره که دو ماه به طول می‌انجامد شامل آموزش‌هایی از قبیل اسلحه‌شناسی، آموزش تیراندازی، انواع استتار، مسیریابی در شب و روز و … است. دوره آموزشی ممکن است در هر یک از پادگان‌های ارتش، سپاه، نیروی انتظامی و وزارت دفاع باشد. در اینجا برخی از کدهای مراکز آموزش سربازی را معرفی می کنیم.

 • 01 _ پادگان ولیعصر نیروی انتظامی _ آذربایجان شرقی _ تبریز
 • 02 _ پادگان قدس نیروی انتظامی _ آذربایجان شرقی _ سعید آباد
 • 03 _ پادگان ارومیه نیروی زمینی ارتش _ آذربایجان غربی _ ارومیه
 • 04 _ پادگان محمد رسول‌الله نیروی انتظامی _ خراسان جنوبی _ بیرجند

در صورت تمایل می توانید جدول کامل کدهای مراکز آموزش سربازی به همراه آدرس را مشاهده نمایید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

70703025 021

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 493 تا
 1. محمدرضا :

  سلام من مدرک کارشناسی مهندسی برق دارم در بدترین حالت چه درجه ای پیدا میکنم؟

  1. باران مشاوره :

   به درجه سربازی مراجعه کنید.

 2. shayan :

  باسلام من مادرم6ساله طلاق گرفته وتک فرزندم کفی مادرم هسم خواستم بپرسم افرادی که کفی مادرشون هستن بایددوره ی اموزشی برن یاخیر؟

  1. باران مشاوره :

   شایان در صورت معاف شدن آموزشی نخواهید داشت.

 3. سعدرخشانی :

  سلام من چنتا سوال داشتم لطفا راهنمایی کنید تشکر
  سوال اول من زنم شناسنامه نداره ایرانی هس ولی مدارک نداره متاهلی بهم میخوره یا نه دارای یك فرزند هستیم و نکاح نامه اهل سنت دارم
  سوال دومم الان بخوام ثبت نام کنم که سپاه بیفتم باید چیکار کنم
  سوال سوم آیا فقط واسه فرزندم کسری میگیرم یا نه خانومم کسری میده
  ممنون میشم سریع جواب بدین تشکر

  1. باران مشاوره :

   سلام
   اگه نکاه نامه شما ثبت شده و رسمی باشه یعنی اینجوری نباشه که توسط روحانی شهر و چند شاهد گواهی شده باشه کسری تاهل میگیرید
   دوماه برای همسر و سه ماه برای هر فرزند
   برای سپاه باید به یگان سپاه در استان خودت مراجعه کنی و درخواست پذیرش بدی

 4. ستاره :

  سلام تروخدابگین همسرمن اموزشی سپاه اعزامیه ۱۴۰۱/۵/۱فرمانده هاشون میگن اموزشی ۵۶روزه
  مگه ۴۵روز نیس؟
  تروخدابگین بچم دلتنگه

  1. باران مشاوره :

   سلام
   مدت بین 45 تا 60 روز و در اختیار فرماندس

 5. محمد :

  سلام

  دوره آموزشی مرزبانی انتظامی شهید رجائی چند روز است؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.دوره آموزشی مرزبانی سه ماه یا 90 روز می باشد.

 6. مبین :

  من یکم تیر وارد ارتش میشم برای خدمت. تو این دوره امکان داره بتونم درخواست بدم وارد آموزش های دوره تیپ ۶۵ بشم و استخدام بشم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.اگه مکان و ارگانی که در آن خدمت میکنین چنین امکانی رو دارا باشد با درخواست خودتون و تایید فرمانده یگان ممکن هست بتونین این دوره آموزشی رو هم بگذرونید.برای پذیرش و استخدام در ارگان ارتش باید از معاونت نیروی انسانی بخش کارگزینی اقدام کنید.

 7. Lllم :

  سلام معاف از رزم شدم اموزشیم چند روزه؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.مدت دوره آموزشی افرادی که معاف از رزم هستن با افراد معمولی یکسان می باشد و تشخیص اینکه برای فعالیتهای نظامی سنگین از اینگونه افراد چ استفاده ی غیری ببرن با فرمانده یگان خواهد بود.

 8. علی :

  سلام وقتتون بخیر من آموزشی شهید کچویی کرج خوردم باید 40 روز آموزشی برم یا چون کارت سبز دارم کم میشه؟؟!

  1. باران مشاوره :

   سلام
   کارت سبز فقط برای پذیرش سپاهه
   به شما کسری میدن دوماه

 9. شایان :

  سلام در حال حاضر دوره آموزشی مرزبانی(پادگان شهید مدنی اصلاندوز) چند روزه؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.سه ماه یا 90 روز می باشد.

 10. ali :

  سلام خسته نباشید
  من اعزامی خرداد 1401 نیروی انتظامی تهران هستم
  فرمانده پادگان میگن مدت آموزشی دو ماه هستش مگر طول دوره اموزش 45 روز نیست

  1. باران مشاوره :

   سلام.خیر 60 روز می باشد. ارتش و سپاه 45 روز هستن.

   1. اسی :

    سلام وقتتون بخیر راسته که میگن دوره های آموزشی 3ماه شده؟؟

    1. باران مشاوره :

     اگر قانونی تغییر کنه متن مقاله ها رو به روز رسانی می کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: