سربازی 21 ماه شد

کاهش مدت خدمت سربازی 1402

12 2,977

تقریبا از حدود سه سال پیش بود که در منابع غیر رسمی رایزنی هایی در مورد کاهش مدت خدمت سربازی به گوش می رسید. ستاد کل نیروهای مسلح با بررسی تخصصی و مشخص کردن تعداد نیروی مورد نیازش، به جای طرح هایی مثل فروش خدمت سربازی تصمیم به کاهش طول دوران خدمت گرفته بود.

بالاخره بعد از مدت ها خبر خوش کسری خدمت ابلاغ شد اما بسیاری از مشمولان نسبت به اینکه این ابلاغ شامل چه مشمولانی می شود دچار تردید شده اند. در ادامه این مطلب سعی داریم تا تمامی نکات پیرامون این خدمت سربازی 21 ماهه را  توضیح دهیم.

کسری سه ماهه خدمت سربازی شامل چه کسانی می شود؟

به گزارش باران مشاوره به نقل از جام جم آنلاین، سازمان وظیفه عمومی فراجا در اطلاعیه‌ای اعلام کرد:

در راستای اجرای طرح تحول خدمت وظیفه عمومی و به منظور ایجاد عدالت در مدت خدمت دوره ضرورت، متناسب با محل خدمت و نوع ماموریت‌های محوله، با پیشنهاد ستادکل نیرو‌های مسلح و تصویب فرمانده معظم کل قوا مدت خدمت دوره ضرورت سربازان حین خدمت و مشمولانی که از این پس به خدمت اعزام می‌شوند ۳ ماه کاهش یافت.

برابر جزئیات اعلام شده در این اطلاعیه آمده است: تمامی سربازانی که برابر مفاد و شرایط این ابلاغیه به خدمت اعزام و به صورت بومی یا غیر بومی و با ماموریت‌های مختلف در سازمان‌های نیرو‌های مسلح بکارگیری شده یا از این پس بکارگیری می‌شوند، از این کاهش برخوردار شده و مدت زمان خدمت آن‌ها از حداقل ۱۴ ماه و متناسب با محل خدمت و مسافت آن تا محل سکونت و همچنین ماموریت‌های محوله در مناطق عملیاتی یا عادی تا حداکثر ۲۱ ماه محاسبه می‌شود.

البته مدت خدمت دوره ضرورت سربازان مامور به دستگاه‌های غیرنظامی در قالب امریه، برابر سنوات گذشته کماکان ۲۴ ماه تعیین گردیده است.

در این اطلاعیه تاکید گردیده است: ملاک بومی یا غیربومی بودن سربازان بر اساس فاصله محل سکونت تا یگان خدمتی سربازان بوده و در صورتی که این مسافت کمتر از ۲۰۰ کیلومتر باشد سرباز بومی و چنانچه این فاصله بیشتر از ۲۰۰ کیلومتر باشد سرباز غیربومی محسوب می‌شوند.

نکات مهم پیرامون کسری سه ماهه سربازی

با توجه به ابلاغ کسری سه ماهه خدمت سربازی و متن منتشر شده از سوی سازمان وظیفه عمومی در این خصوص توضیحاتی را پیرامون شرایط جدید خدمت برای مشمولان توضیح می دهیم

 1. مشمولانی که قبل از ابلاغ این کسری قسمتی از خدمت سربازی را انجام داده اند به محض بازگشت به خدمت طبق قانون جدید خدمت می کنند یعنی میزان خدمت آنها حداکثر 21 ماهه محسوب می شود.
 2. مشمولانی که به صورت امریه خدمت می کنند باید به میزان 24 ماه خدمت خود را به پایان برسانند.
 3. کارکمنان وظیفه مشغول به خدمت در قرارگاه خاتم نیز شامل این کسری می شوند و خدمت آنها حداکثر 21 ماه خواهد بود. برای اطلاعات بیشتر امریه قرارگاه خاتم را مطالعه نمایید.
 4. مشمولانی که در تاریخ 1402/08/01 بیست و یک ماه خدمت آنان تمام شده می توانند با مراجعه به نیروی انسانی یگان درخواست تسویه نمایند. (ممکن است نیروی انسانی تا رسیدن ابلاغ به صورت رسمی به نیرو تسویه را به تعویق بیاندازد)
 5. مشمولان فراری که در زمان فرار از خدمت طبق قانون 24 ماه خدمت بوده اند در صورت معرفی به یگان مدت خدمت ایشان طبق قانون جدید محاسبه می شود.
 6. توجه داشته باشید اضافه خدمت سنواتی و نهست دارید با قانون جدید حذف نمی شود و از بعد ماه بیست و یکم خدمت محاسبه می شود.
 7. این کسری شامل همه کسانی که قبل از این ابلاغ وارد خدمت شده اند می شوند و همچنین مشمولانی که بعد از آبان 1402 نیز وارد خدمت می شوند را در بر می گیرد.

شرایط کسری ها بعد از ابلاغ کسری سه ماهه خدمت

با توجه ابلاغیه جدید کسری سه ماهه خدمت شایعاتی پیرامون انواع دیگر کسری مانند تاهل، فرزند، بسیج، ایثارگری بین مشمولان ایجاد شده که در ادامه سعی در برطرف کردن این ابهامات داریم.

 • کسری بسیج همچنان به قوت خود بابرجاست و می توانید از آن استفاده نمایید اگر از شرایط کسری بسیج اطلاعی ندارید می توانید این مقاله را مطالعه بفرمایید.
 • در مورد کسری تاهل و فرزندان نیز هیچ تغییری نسبت به قبل ایجاد نشده و می توانید با مطالعه این مقاله نسبت به میزان کسری تاهل و فرزندآوری اطلاعات به روز را بدست آورید.
 • کسری ایثارگری، جانبازی، آزادگی نیز همچنان با قانون قبلی در حال اجراست و طبق سیایت ستاد کل نیروهای مسلح حذف نمی شود اگر سوالاتی پیرامون این نوع کسری دارید می توانید با مطالعه این مقاله اطلاعات کامل و به روزی در مورد این کسری داشته باشید.
 • کسری مناطق محروم و بد آب و هوا همچنان سه ماه می باشد و با توجه به قانون جدید خدمت مشمول بومی در این مناطق 18 ماه است.
 • مدت زمان خدمت مشمولان غیر بومی مناطق محروم و بد آب و هوا 15 ماه می باشد.

توجه داشته باشید اگر قبلا با فاصله 50 کیلومتر غیر بومی محسوب می شدید این قانون با ابلاغ جدید عوض شده و این فاصله باید بالای 200 کیلومتر باشد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد انواع روش های کاهش خدمت سربازی توصیه می کنیم مقاله کسری خدمت را مطالعه نمایید

5 دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از 3 سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال1400)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

70703025 021

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 12 تا
 1. محمد :

  سلام خسته نباشید قانون کسری خدمت ایثارگری سال بعد یعنی ۱۴۰۳ همچنان پابرجا میمونه؟؟

  1. باران مشاوره :

   فعلا خبری از بررسی مجدد قانون نیست

 2. محمد :

  سلام ، فاصله یگان م تا شهرم ۳۲۰کیلومتره، مامور شدم م‌به شهر دیگه ، اونجا ۱۹۰کیلومتره، بنظرتون ماموریت یا یگان حساب میشه ؟؟ (ماموریت هم حظور میزنم )

  1. باران مشاوره :

   کسری بهت نمیدن چون مامور شدی

 3. مهدی :

  والله ابلاغ نشده هنوز
  فکر کنم الکی گفتن
  اخه دلیلش چیه ابلاغ نضده به پادگان ها؟
  خب چقدر زمان میبره؟

  1. باران مشاوره :

   ممکنه تا 40 روز ابلاغش طول بکشه

 4. hassan :

  عجب غلطی کردیم رفتیم امریه

 5. امین :

  مسیر یگان تا شهری ک پست کردم دفترچرو مسیر مستقیمه یا جاده اییه برا بحث بومی و غیر بومی؟

  1. باران مشاوره :

   مسافت رسمی که مثلا تو اپلیکیشن ها می زنن

 6. محمد :

  من ٢٢ ماه خدمتم و حتي پايان دوره هم بهم نميدن چه برسه تسويه كردن

 7. علیرضا :

  سلام. بنده یک سال خدمتم رو در فاصله ۱۷۰ کیلومتری از شهرم طی کردم و تا امروز غیر بومی و ۲۱ ماه خدمت محسوب میشدم. طبق مصوبه جدید افراد بومی زیر ۲۰۰ کیلومتر باید باشند و من مجددا ۲۱ ماه خدمت محسوب میشم؟! این یعنی هیچ کسری به ما تعلق نمیگیره؟ در صورتی چه های بومی همین شهرستان سه ماه کسری گرفتند

  1. باران مشاوره :

   باید صبر کنیم ببینیم جزئیاتی بیشتری برای بومی غیر بومی منتشر می کنن یا نه. فعلا هر چی اومده تو متن خبر براتون زدیم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: