معافیت خدمت سربازی نظام وظیفه

آیا شما دارای شرایط معافیت خدمت سربازی نظام وظیفه هستید؟

170 16,500
 • معرفی و مشاوره تلفنی انواع روش های استفاده از معافیت خدمت سربازی نظام وظیفه خدمت 
 • شرایط و ضوابط انواع معافیت های خدمت نظام وظیفه عمومی مانند معافیت کفالت پدر و …
 • اطلاع از آخرین قوانین و اخبار اخذ امریه، کفالت، معافیت خدمت سربازی نظام وظیفه توسط کارشناسان مجرب مرکز مشاوره تلفنی باران
 • معافیت پزشکی و اطلاع از انواع بیماری های آن مانند معافیت نمره چشم و … ، مراحل اخذ معافیت ایثارگری و جانبازان
 • نحوه خرید خرمت سربازی بصورت قسطی،

آیا می دانستید ۳۴% از داوطلبان خدمت نظام وظیفه سربازی که با مرکز مشاوره باران تماس گرفته اند متوجه شدند که می توانستند از معافیت خدمت سربازی نظام وظیفه استفاده کنند؟ بسیاری از مشمولین خدمت سربازی که در حال پر کردن دفترچه اعزام به خدمت هستند دچار مشکلات متعددی می شوند. زیرا از قوانین، مقررات و آیین نامه های معافیت خدمت سربازی نظام وظیفه آگاهی ندارند. اکثریت داوطلبان نظام وظیفه تصور صحیحی از نحوه گرفتن امریه ندارند و عموما امریه گرفتن از ارگان های دولتی را امری ناممکن تصور می کنند. روزانه ده ها نفر از مشمولان خدمت سربازی با مرکز مشاوره باران و با شماره ۲۵ ۳۰ ۷۰ ۷۰ ۰۲۱ تماس گرفته و از خدمات مشاوره ای ما استفاده می نمایند. مرکز مشاوران باران با ارائه آخرین اخبار امریه، معافیت های پزشکی، کسری خدمت و … به مشمولان خدمات رسانی می کند.

نمودار میزان استفاده مشمولان از کسری خدمت و معافیت نظام وظیفه در مرکز مشاوره باران

 • مشمولان زنگ زده به مرکز
 • مشمولان موفق به اخذ کسری و یا معافیت
 • مشمولان نا موفق در اخذ کسری و یا معافیت

آسان ترین راه های معافیت خدمت سربازی نظام وظیفه

تقریبا می توان گفت همه مشمولین خدمت سربازی نظام وظیفه به دنبال آسان ترین راه معافیت هستند. از روش های متداول معافیت خدمت سربازی نظام وظیفه می توان به انواع معافیت کفالت و معافیت های ایثارگری اشاره کرد. چناچه شرایط اخذ معافیت های ذکر شده را ندارید باز هم جای نگرانی نیست. با اخذ پروژه کسری خدمت می توانید، مدت زمان قابل توجهی از خدمت سربازی خود را کاهش دهید. معافیت های پزشکی یکی دیگر از انواع روش های معافیت است.

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

چگونه از جدیدترین قوانین معافیت خدمت سربازی نظام وظیفه مطلع شویم؟

نگرانی اصلی مشمولان خدمت نظام وظیفه سربازی این است که بتوانند همه قوانین خدمت سربازی نظام وظیفه را بصورت صحیح و یکجا پیدا کنند، و از شرایط انواع معافیت، کسری خدمت، امریه، غیبت، مرخصی، سن معافیت سربازی، کفالت، معافیت طلاق و ….مطلع شوند. شما مشمول گرامی می توانید با مراجعه به بخش نظام وظیفه سایت www.baranmoshavereh.com از کلیه این شرایط و قوانین مطلع شده و با خیال آسوده دفترچه اعزام یا درخواست معافیت خدمت سربازی نظام وظیفه یا کسری نظام وظیفه سربازی خود را به نیروی انتظامی ارسال کنید. ضمنا اگر با سوالی رو به رو شدید می توانید با خط ثابت با مشاوران مرکز تماس گرفته و کلیه اطلاعات لازم را کسب نمایید.

همچنین بخوانید: آخرین اخبار و قوانین خدمت نظام وظیفه سربازی

گروه مشاوران باران در موضوعات زیر به شما مشاوره می دهد

 • مشاوره خرید خدمت سربازی، خرید خدمت سربازی به صورت اقساطی.
 • انواع معافیت های پزشکی، معرفی بیماری های معاف کننده، معافیت نمره چشم، شماره چشم برای معافیت سربازی.
 • معافیت بیماری های اعصاب و روان، معافیت جراحی مغز و اعصاب، معافیت نظام وظیفه بیماری های غدد

مقاله زیر را بخوانید

(پزشکی)

 • معافیت ایثارگران، معافیت سربازی برادران شاهد، معافیت جانباز ۱۰درصد و بالاتر.
 • معافیت های کفالت مثل معافیت سربازی کفالت پدر از کار افتاده، معافیت سربازی طلاق، معافیت سربازی در صورت فوت پدر و مادر، معافیت سربازی تک فرزندی، معافیت کفالت خواهر یا برادر معلول.
 • عقب انداختن خدمت سربازی، گرفتن مرخصی قبل خدمت، اخذ مرخصی حین خدمت، گرفتن امریه، معافیت عفو رهبری.

لیست کامل بیماری هایی که باعث معافیت پزشکی خدمت نظام وظیفه می شود.

برای کسب اطلاع از شرایط هر یک از معافیت ها با ما همراه باشید. در ادامه مقاله قصد داریم درباره انواع معافیت های کفالت مانند معافیت کفالت پدر بیمار یا معافیت مادر مطلقه و …، انواع معافیت های پزشکی مانند معافیت نمره چشم یا واریکسل و …، معافیت عفو رهبری، معافیت ماده ۶ بهزیستی، انواع معافیت های ایثارگری مانند معافیت جانبازان زیر ۲۵ درصد و …، راه های استفاده از معافیت تحصیلی، معافیت نخبگان و معافیت ورزشکاران صحبت کنیم. توضیحات مختصری درباره هر یک از معافیت های فوق برای شما مشمولان قرار داده شده است و برای دسترسی به اطلاعات تکمیلی و تخصصی تر می توانید رو لینک مربوط به هر مقاله کلیک کنید. با ما همراه باشید.

شما باید از بیماری هایی که باعث معافیت پزشکی خدمت نظام وظیفه اطلاع داشته باشید

در بسیاری از موارد، مشمولین به دلیل اطلاع نداشتن از بیماری خود دفترچه اعزام به خدمت سربازی را پر کرده و به خدمت می روند. اما حین خدمت یا حتی پس از آن متوجه می شوند که امتیاز معافیت از خدمت نظام وظیفه سربازی را داشته اند.

بعنوان مثال برخی بیماری های ساده مثل کچلی می تواند شما را تا ۶ ماه از سربازی معاف موقت کنند.

برای مشاهده لیست کامل این بیماری ها به لینک زیر مراجعه نمایید:

ضمنا جهت اطمینان از اینکه بیماری های شما می تواند شما را معاف کند با مشاورین مرکز باران تماس حاصل فرمایید.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
مرکز مشاوره تلفنی باران امروز تعطیل است. شما می توانید با مطالعه مقالات و دیدگاه های سایت، پاسخ بسیاری از سوالات خود را بیابید.

آیا می توانم از معافیت های پزشکی مانند معافیت نمره چشم یا … استفاده کنم؟

روند استفاده از معافیت های پزشکی آنچنان که فکر می کنید دشوار نیست اگر از اطلاعات کافی در این زمینه برخوردار باشید. ابتدا باید معاینه اولیه را توسط پزشک انجام دهید و جوابیه معاینه را از پزشک تحویل بگیرید. پس از تکمیل مدارک باید با مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰ درخواست خود مبنی بر دریافت معافیت پزشکی در سیستم ثبت کنید. در این مرحله کلیه مدارک پزشکی جهت نگهداری و ارائه به شورای پزشکی به شما بازگردانده می‌شوند. پس از ثبت، باید منتظر بمانید تا برگه معرفی به بیمارستان از طریق پست برای شما ارسال شود.

دقت کنید که مدت اعتبار این دعوتنامه یک ماه بوده و در صورت بروز مشکل برای مدت مشخصی نیز قابل تمدید می باشد.

حالا نوبت به مراجعه به بیمارستان نظامی است. اگر بیماری شما توسط بیمارستان نظامی تایید شود نوبت به کمیسیون پزشکی می رسد.

برای اطلاعات بیشتر و تصمیم آگاهانه با مشاوران باران تماس حاصل نمایید.

شرایط اخذ معافیت برای جانبازان زیر ۲۵درصد چگونه است؟

یکی از دغدغه های مشمولان فرزندان ایثارگر، وضعیت معافیت نظام وظیفه سربازی آنها با توجه به درصد جانبازی پدر یا مدرشان است. متاسفانه به فرزندان جانباز زیر ۲۵ درصد معافیت کامل تعلق نمی گیرد. اما هنوز می توان از شرایط جانبازی والدین استفاده کرد. فرزندان جانباز زیر ۲۵ درصد می توانند از کسری خدمت استفاده کنند. این کسری از طریق میزان جانبازی، سابقه ایثارگری و اسارت پدر یا مادر محاصبه می شود.

حتی این امکان وجود دارد مشمول بتواند از تجمیع  میزان جانبازی، سابقه ایثارگری و اسارت پدر یا مادر، کسری خدمت خود را تبدیل به معافیت دائم کند.

از کجا شروع کنیم؟

ابتدا باید سوابق ایثارگری یا جانباری جمع آوری شود. از مهمترین این سوابق می توان به کارت جانبازی اشاره کرد. در صورت مفقود بودن این کارت، باید به بنیاد شهید و امور جانبازان منطقه مربوطه مراجعه کنید. پس از تکمیل مدارک مورد نیاز، سوابق را به سازمان نظام وظیفه ارسال می کنید. همین حالا برای معافیت نظام وظیفه سربازی خود اقدام نمایید.

 • نکته: برای استفاده از این کسری فرد باید در حین خدمت بوده یا حداقل برگ اعزام به خدمتش آمده باشد.

معافیت کفالت شامل چه مواردی می شود؟

این سوالی است که اکثر تماس گیرندگان از مشاورین مرکز باران می پرسند. ابهامات زیادی در ارتباط با شرایط و مراحل اخذ معافیت کفالت برای مشمولین سربازی وجود دارد. ابتدا باید در نظر بگیرید که چه معافیت کفالتی شامل حال شما می شود. معافیت کفالت پدر بیمار یا بالای ۷۰ سال، معافیت کفالت مادر مطلقه، معافیت کفالت فرد معلول در خانواده (معافیت بهزیستی که در ادامه شرح خواهیم داد) جز متداول ترین معافیت های کفالت هستند.

 • معافیت های کفالت شامل تبصره های زیادی هستند. بعضی از این معافیت ها دائمی و برخی موقت هستند.

مروری بر قوانین معافیت کفالت سربازی نظام وظیفه

 1. براساس بند ۱ ماده ۴۴ قانون خدمت نظام وظیفه سربازی سال ۱۳۹۳ سن بالای ۷۰ سال به عنوان سن کهولت پدر در نظر گرفته شده است.
 2. بنابراین مشمولین خدمت سربازی نظام وظیفه ای که پدر بالای ۷۰ سال دارند می توانند از معافیت کفالت استفاده کنند.
 3. برای استفاده از این معافیت تعداد فرزندان و نوه های بالای ۱۸ سال از اهمیت زیادی برخوردار است.

این نوع معافیت نظام وظیفه سربازی تبصره های زیادی دارد که برای اطلاع از آنها می توانید با مرکز مشاوران باران  به شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس بگیرید.

مراحل و شرایط معافیت کفالت

 • دریافت دفترچه خدمت سربازی
 •  مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی به همراه مدارک مورد نیاز کفالت
 •  ثبت کردن درخواست حود در سامانه
 •  بررسی اطلاعات توسط وظیفه عمومی
 •  استعلام از اداره ثبت احوال محل تولد مادر و پدر مشمول خدمت نظام وظیفه سربازی از سوی وظیفه عمومی
 •  مراجعه مشمول خدمت سربازی به وظیفه عمومی رسیدگی کننده، جهت دریافت نامه استعلام از ثبت احوال محل تولد پدر و مادر خود
 • ارسال دعوت نامه برای مشمول خدمت سربازی جهت حضور در هیئت رسیدگی
 •  برگزاری جلسه هیئت رسیدگی بدوی
 •  دریافت کارت پایان خدمت سربازی

مراحل و شرایط معافیت های کفالت متفاوت است. در مطلب فوق این مراحل به طور کاملی بیان شده است .

معافیت موارد خاص شامل چه افرادی می شود؟

 • معافیت موارد خاص شامل معافیت بهزیستی، عفو رهبری، نخبگان می شود.

معافیت ماده ۶ بهزیستی

این معافیت شامل تمامی مشمولینی می شود که عضوی از خانوادشان تحت پوشش بهزیستی باشند. منظور از تحت پوشش بهزیستی این است که فرد معلولی را در خانواده خود داشته باشند. فرد تحت پوشش گرفته می تواند پدر یا مادر و حتی خواهر یا برادر فرد مشمول باشد. می توان معافیت ماده ۶ بهزیستی را نوعی معافیت کفالت در نظر گرفت. زیرا فرد مشمول کفالت عضو معلول خانواده خود را بر عهده می گیرد.

معافیت عفو رهبری

این معافیت شامل تمامی مشمولینی می شود که به شرط سنی لارم برای اخذ عفو رهبری رسیده باشند. یعنی اگر مشمول  ۵۰ سال یا بیشتر باشد می تواند از معافیت عفو رهبری استفاده کند.

معافیت نخبگان

برای استفاده از این معافیت ابتدا باید بدانیم به چه کسی نخبه می گویند. در کنکور سراسری رتبه اول تا سوم هر رشته می تواند از این معافیت استفاده کند. هم پنین مدال آوران المپیاد های علمی جهان نیز شامل قانون معافیت نخبگان می شوند.

ورزشکارانی که در مسابقات بین المللی درخشان ظاهر شده نیز شامل قانون معافیت نخبگان می شوند. کلیه ورزشکارانی که در مسابقات المپیک یکی از مدال های طلا، نقره یا برنز را کسب کنند، می توانند از معافیت نظام وظیفه سربازی استفاده کنند. این شرایط برای بازی های آسیایی سخت تر است. فقط افرادی که مدال طلای بازی های آسیایی که زیر نظر کمیته المپیک جهانی برگزار می شود را کسب کرده باشند از خدمت معاف می شوند. مدال آوران طلا و نقره بازی های جام جهانی نیز از خدمت سربازی معاف می شوند.

این شرایط برای ورزشکاران تمامی رشته ها یکسان است.

معافیت تحصیلی چیست؟

معافیت تحصیلی متداول ترین نوع معافیت نظام وظیفه سربازی است. معافیت تحصیلی جز معافیت های موقت خدمت سربازی محسوب می شود. تمامی دانش جویان مراکز آموزش عالی مورد تایید وزارت آموزش و پروش و تمامی دانش جویان موسسات آموزش علی دولتی و غیر دولتی مورد تایید وزراتخانه های علوم و بهدشات و همچنین تمامی طلاب حوزه علیمه که در حین تحصیل هستند، تا زمان اتمام تحصیل خود می توانند از معافیت تحصیلی استفاده نمایند.

گواهی اشتغال به تحصیل چیست؟

داشتن معافیت تحصیلی منوط به صدور گواهی اشتغال به تحصیل از طریق سازمان مربوطه (مانند دانشگاه محل تحصیل و … ) است. پس کلیه مشمولان اعم از دانشجویان، دانش آموزان  وطلاب حوزه علمیه باید از محل تحصیل خود درخواست صدور گواهی اشتغال به تحصیل کنند.

مدت زمان اعتبار گواهی اشتغال به تحصیل حداکثر یک سال پس از صدور این گواهی است. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید راه های استفاده از معافیت تحصیلی را بخوانید یا با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

امریه چیست و چگونه امریه بگیریم؟

در صورت اخذ امریه پس از تمام شدن دوره ی آموزشی می توانید با لباس شخصی و مثل یک کارمند اداری به خدمت سربازی نظام وظیفه بروید، البته حقوق شما بیشتر نخواهد شد و مثل بقیه ی سربازهای نظام وظیفه عمومی حقوق میگیرید.

برای گرفتن امریه باید از مدت مشخصی قبل از تاریخ اعزام، اقدامات خود را شروع کنید، ضمنا باید بدانید که پس از گرفتن امریه به هیچ عنوان نمی توانید انصراف بدهید.

بسیاری از مشمولین نظام وظیفه سربازی فکر می کنند با گرفتن امریه نمی توانند از کسری خدمت نظام وظیفه سربازی استفاده کنند، اما باید بدانید که این امر صحیح نیست و بعضی از کسری های خدمت نظام وظیفه سربازی با امریه هم قابل استفاده است.

مشاوره ی سربازی نظام وظیفه برای کسر از خدمت (تا ۱۶ ماه)

جالب است بدانید که با انجام دادن پروژه کسری از خدمت می توانید خدمت خود را تا ۱۶ ماه کم کرده و فقط ۵ ماه به خدمت بروید!!! برای آگاهی از شرایط و ضوابط سازمان های ارائه دهنده پروژه کافیست با شماره ۲۵ ۳۰ ۷۰ ۷۰ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید. بسیار از افراد مشمول اطلاعات دقیقی از نحوه اعزام به خدمت، شرایط و ضوابط آن ندارند و در حین خدمت سربازی متوجه می شوند که می توانستند معاف شوند. معافیت های پزشکی زیادی وجود دارد که با روش های قانونی می توان از ان ها استفاده کرد. کافیست با مرکز مشاوران باران تماس گرفته تا از آخرین قوانین، نحوه اخذ پروژه، کسری ایثارگری، نحوه خرید، امریه، معافیت نظام وظیفه سربازی و …. مطلع شوید.

۵ دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و …، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از ساعت ۹ صبح تا ۹ شب (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از ۳ سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم.
با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و …. بهرمند شوید.
از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال۹۷)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 170 تا
 1. یوسف :

  سلام. من معافیت سربازی ثبت نام کردم قسط بندی شده دو تا قسط رو پرداخت کردم. بخاطر مشکل مالی نتونستم امسال تسویه کنم. ایا میتونم سال ۹۹ بقیشو پرداخت کنم. یا از وام استفاده کنم. لطفا یه راهی برام نشون بدید‌. تشکر

  1. باران مشاوره :

   آقا یوسف فعلا تا اردیبهشت ماه مهلت پرداخت اقساط تمدید شده است. طرحی به مجلس ارائه شده تا این مهلت تا اسفند سال ۹۹ تمدید شود اما هنوز تصویب نشده است.

 2. احسان :

  با سلام
  سن پدرم ۶۹ سال است تک پسر خانواده هستم پدرم بیماری دیابت دارد و روزانه ۸۰ واحد انسولین میزند میزان قندش هم ۲۰۰ است…همچنین دوبار انجیو کرده و یک بار هم عمل قلب باز انجام داده است…آیا امکان معافیت وجود دارد؟
  باتشکر

  1. باران مشاوره :

   احسان جان شرط کبر سن در سال جاری ۷۰ سال و در سال آتی ۷۵ سالگی ست.
   برای کفالت پدر از طریق بیماری نیز باید پدرتان زمین گیر تشخیص داده شوند. حالا خودتون ببرسی کنید که آیا پدرتان واقعا از اعده امور روزمره اش بر می اید یا نه.
   به مقاله معافیت کفالت پدر رجوع کرده و آیین نامه کسان مشمول را مطالعه نمایید.

 3. احسان :

  سلام خسته نباشید.
  پدر بنده بالای ۷۰ سال هستند.تحت پوشش بهزیستی و سرطان هم دارن که چند ماهی هم از عملش میگذره و رو به بهبوده.
  حالا من میتونم معافیت بگیرم؟
  البته بگم که برادرم چند سال پیش بخاطر همون سن پدرم معافیتش رو گرفت و الان ۲۹ سالشه

  1. باران مشاوره :

   احسان حان یک بار از معافیت کفالت در خانواده شما استفاده شده است. دیگر شما این شانس را ندارید.

 4. محمد رضا :

  سلام
  من مشکل انحراف ستون فقرات دارم معاینه سپاه به خاطر این مشکل عدم سلامت زد
  و حالا سرباز زندان هستم (یگان)
  و این مشکل خیلی منو اذیت میکنه.
  شرایط معاف شدن دارم؟

  1. باران مشاوره :

   محمدرضا شدت عارضه، میزان انحراف، نوع درمان و … تعیین کننده هستند. این موارد ممکن است بسته به دید هر پزشکی متفاوت باشد پس عملا نمی توانیم چیزی را تخمین بزنیم.

 5. احسان :

  سلام آیا در حین خدمت سربازی وقتی پدرت به سن ۷۰ رسید و تک پسر خانواده باشید میشه معاف شد؟با تشکر از شما

  1. باران مشاوره :

   بله احسان جان.
   یک گواهی اشتغال به خدمت تیهه کنید و درخواست خود را در پلیس + ۱۰ ثبت کنید. البته مهم است که غیبت دفترچه ای نداشته باشید.

 6. محمد :

  سلام.اگه برای معافیت اقدام کنیم و معاف نشیم چجوری باید برای امریه اقدام کرد؟

  1. باران مشاوره :

   محمد جان باید حداقل ۲ ماه قبل از اعزام به فکر امریه سربازی باشید. می توانید به محض رد درخواست معافیت، درخواست تعویق اعزام بزنید و دنبال امریه بروید.

 7. پدرام :

  سلام آیا در زمان تحصیل میتوان معافیت کفالت گرفت؟

  1. باران مشاوره :

   آقا پدرام شما می توانید با تهیه یک نامه اشتغال به تحصیل بهپلیس + ۱۰ مراجعه کنید.

 8. Hezha :

  سلام ببخشید سوالی داشتم من ۱۸سال و تمام کردم
  والان پدرو مادرم ازهم جدا شدن و من خواهرم تنی هستیم بعد پدرم زن گرفته و مامانم شوهر کرده من میتوانم ب سرپرست خواهرم. معافیت بگیرم ؟پدرم زن اورده و بچه دار هست
  خواهرم زیر۱۸سال هست درحال تحصیل هست

  1. باران مشاوره :

   خیر شما نمی توانید کفالت خواهر صغیر را بر عهده بگیرید.

 9. داود :

  سلام من متولد سال ۵۷ هستم سال ۷۶ به خدمت رفتم و بعد یه سال به خاطر مشکلات خانوادگی دیگه ادامه ندادم ـ پدر مادرم ۱۰ ساله بودم جدا شدن من فرزند بزرگ خانواده بودم یه خواهر و برادر کوچکتر از خودم دارم . پدر اعتیاد داشت دوسال پیش فوت کرد و در زمان خدمت من به زندان افتاد و از خدمت فرار کردم بعد چند سال خودم الوده اعتیاد شدم چند سابقه محکومیت زندان دارم سه سال به خاطر دیه فقط زندان بودم پرونده اعصاب روان و بستری در بیمارستان و پرونده قرص روانگردان خوردن در زندان دارم . و الان صاحب دو فرزندهستم و ۲۳ سال از غیبت من از خدمت میگذره . سوال من اینه ایا معافیت به من میدن یا نه فرقی هم برام نمیکنه بعد ۲۳ سال باز ممنون میشم پاسخ بدید .

  1. باران مشاوره :

   آقا داوود به شما معافیت نمی دهند. می توانید برای معافیت اعصاب و روان اقدام کنید اما ابتدا باید وضعیت فرار شما مشخص شود.

 10. حمید :

  با سلام و خسته نباشید ، سوال من مربوط به این بخش نیست ولی ممنون میشم جواب بدید، من متولد ۱۳۷۵/۱۲/۲۲هستم و در دوره پیش دانشگاهی سال۹۳/۹۴ دوتا تجدیدی
  (زیست وفیزیک )آوردم.میخوام بدونم اگه
  ان شاالله سربازی برم ، میتونم در مدارس راه دور ثبت نام کنم و میشه توضیح بدید امتحاناتش چجوریه، واگه مثل امتحان عادی است آیا میتونم در سربازی ، کتاب درسی خودم رو بخونم تا امتحان بدم یا نمیتونم . ممنون

 11. خلیل ریگی :

  با سلام ما دو برادریم پدر ۱۸سال پیش فوت شده یکی معافیت کفالت خانواده رو گرفته ولی الان خودش سرپرست خانواده خودشه و جدا از ما زندگی میکنه من میتونم واسه کفالت مادر و خواهرم که طلاق گرفته اقدام کنم

  1. باران مشاوره :

   معافیت شامل شما نمی شود.

 12. آرش :

  سلام،پدرم ۲۸ ماه در جبهه حضور داشته،به ازای هر ماه ،چقدر به من کسری تعلق میگیره؟

  1. باران مشاوره :

   آرش جان به ازای هر ماه ۱۲ روز از خدمت شما کسر می شود.

 13. ممد :

  سلام مادرم فوت شده برای خدمت کسری چیزی شاملم میشه ؟؟

  1. باران مشاوره :

   خیر محمد جان کسری بابت فوت مادر در قانون نداریم.

 14. majid :

  سلام وقت بخیر
  پدر و مادرم حدودا ۱۰ سال پیش طلاق گرفتند ، بنده تک فرزند مادرم هستم ، مادرم مجرد موندند و بنده کنار مادربزرگم زندگی میکنم ، ۲۰ ساله هستم و در حال حاظر معافیت تحصیلی دارم (یادمه وقتی خواستن طلاق بگیرن از من پرسیدن میخوای پیش کی زندگی کنی و من گفتم پدر !) با این شرایط میتونم معافیت کفالت مادر بگیرم ؟

  1. باران مشاوره :

   مجید آقا در صورتی که با مادر زندگی کنید، می توانید برای معافیت کفالت درخواست دهید.

 15. علی :

  سلام
  من پدرم فوت شده و یک برادر ۱۳ ساله دارم
  و الان دانشجو هستم ایا میتونم معافیت کفالت بگیرم ؟

  1. باران مشاوره :

   علی آقا بله می توانید معافیت کفالت مادر را اخذ کنید.

 16. ساسان :

  سلام خسته نباشید
  بنده در ۱ سالگی مورد عمل جراحی PDA قرار گرفتم و طبق گفته پزشک گوش و حلق و بینی در اثر این جراحی عصب تار صوتی سمت چپ دچار آسیب و قطعی شده و دچار فلجی یک طرفه تار صوتی شدم. آیا طبق بند ۲۱ بیماری های گوش و حلق و بینی که توی لیست بیماری های سازمان نظام وظیفه هستش شامل معافیت دائم میشم؟

  1. باران مشاوره :

   ساسان جان قابل تشخیص نیست. اینکه معاف شوید یا خیر، بستگی به تحصیلات و رای کمیسیون دارد.

 17. امیر :

  با سلام من۲تاعمل جراحی کنار مثانه ام دارم اپانتیس نبوده ولی تیر خوردم الان نزدیک ب ۷ ساله ولی جاش خیلی درد میکنه و همچنین یکی از بیضه هام بزرگه و یکی کوچیک که بیضه بزرگم وقتی بدوم خیلی درد میکنه بنظرتون معاف میشم؟؟

  1. باران مشاوره :

   امیر جان نوع معافیت بستگی به نوع عارضه شما دارد. علت درد مشخص نیست برای همین نوع معافیت قابل پیش بینی نیست.

 18. جواد :

  سلام بنده دارای سه مشکل چشم که دارای هرکدام شش و شش نیم شپو استیکمات هستن و ببینی شامل پلیمپ وسرما خوردگی شدید هستم و پاهم پسیولسیواریس که در زمان سرما بشدت خارش میباشد آیا بنده معاف هستم

  1. باران مشاوره :

   آقا جواد باید اطلاعات بیشتری از وضعیت شما داشته باشیم. از خطوط مشاوره استفاده کنید.

 19. hamid :

  سلام
  امروز برای من دعوت نامه برای حضور در کمسیون پزشکی اومده.
  در قسمت مدارک مورد نیاز نوشته که کلیه مدارک پزشکی رو به همراه داشته باشم در صورتی که مدارک پزشکی در اختیار بیمارستان ناجا هستش.
  باید مدارک رو برم بگیرم یا خود بیمارستان میفرسته نظام وظیفه؟

  1. باران مشاوره :

   اجباری نیست. ولی می توانید رو نوشت از پرونده خود تهیه کنید.

   1. hamid :

    نحوه جواب دادنتون اصلا واضح نیست.
    این اجباری نیست یعنی چی؟

    1. باران مشاوره :

     در صورت نیاز می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 20. علی :

  درحال حاضردانشجوهستم چجوری باید پیگیری کنم

  1. باران مشاوره :

   سوال شما مفهوم نیست. لطفا از خطوط مشاوره استفاده کنید.

 21. علی :

  سلام من معلولیت شنوایی ۳۵درصدهردوگوش دارم وعضوبهزیستی ام ومیزان بینایی ام هم۱.۵هستش وازعینک استفاده میکنم معاف دایم میشم یانه

  1. باران مشاوره :

   علی جان سلام
   در صورتی که میزان شنوایی در هر گوش کمتر از ۳۰ دسیبل باشد، می توانید برای معافیت اقدام کنید.

 22. آرش حقیقی :

  سلام من الان دارم خدمت میکنم کرج مشکل مریضی دارم واریکوسل و تشنج میشه معافیت خدمت بگیرم یا نه خواهش جواب من بدید؟؟؟

  1. باران مشاوره :

   آرش جان
   شدت عارضه، سابقه بیماری و … در تعیین نوع معافیت تاثیر گذار است. از خطوط مشاوره استفاده کنید.

   1. سعید رضا بدیعی :

    سلام من ۵۶سالم درحال ۵%جانبازی دارم ۲۹ماه جبهه منطقه جنگی دارم ولی میگن ۲۴ماه ۹روز میشود وبا ۵%جانبازی میشود ۲۹ماه ۹روز وبرای معافیت ۲۱روز کم دارم الان پسرم دوره آموزشی را طی کرده وتک فرزند میباشد لطفا راهنمای کنید چگونه معافیت بگیرم؟

    1. باران مشاوره :

     آقای بدیعی امتیاز معافیت عدد ۳۰ می باشد. به همین دلیل فرزند شما فقط کسری می گیرد مگر اینکه بتوانید آن ۲۱ روز را نیز منطقه جنگی بگیرید.

  2. میلاد :

   سلام و وقت بخیر
   بنده فارغ تحصیل رشته پرستاری هستم.۲۳ سال دارم.مشکل من بیماری اسکلتی پرتس (نکروز آواسکولار)می باشد.احتمال معافیت دائم برای من وجود داره؟

   1. باران مشاوره :

    سلام میلاد خان
    سلام باید معاینات شما انجام شود. نوع معافیت شما با توجه به شدت عارضه مشخص می شود.

 23. اسحاق :

  سلام من در تایید کسری به مشکل برخوردم ,یگان خدمتیم بوشهره و برگه کسریم اونجاس , ایا میتونم بدون داشتن برگه با مراجعه به نظام وظیفه استانم کسری خودم رو تو سیستم ثبت کنم یا برای تایید سیستمی حتما باید اصل برگه دستم باشه ?

  1. باران مشاوره :

   سلام
   برای ثبت کسری، داشتن نامه کسری الزامی می باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: