معافیت خدمت سربازی نظام وظیفه

آیا شما دارای شرایط معافیت خدمت سربازی نظام وظیفه هستید؟

244 30,333

آیا می دانستید ۳۴% از داوطلبان خدمت نظام وظیفه سربازی که با مرکز مشاوره باران تماس گرفته اند متوجه شدند که می توانستند از معافیت خدمت سربازی نظام وظیفه استفاده کنند؟ بسیاری از مشمولین خدمت سربازی که در حال پر کردن دفترچه اعزام به خدمت هستند دچار مشکلات متعددی می شوند. زیرا از قوانین، مقررات و آیین نامه های معافیت خدمت سربازی نظام وظیفه آگاهی ندارند. اکثریت داوطلبان نظام وظیفه تصور صحیحی از نحوه گرفتن امریه ندارند و عموما امریه گرفتن از ارگان های دولتی را امری ناممکن تصور می کنند. روزانه ده ها نفر از مشمولان خدمت سربازی با مرکز مشاوره باران و با شماره ۲۵ ۳۰ ۷۰ ۷۰ ۰۲۱ تماس گرفته و از خدمات مشاوره ای ما استفاده می نمایند. مرکز مشاوران باران با ارائه آخرین اخبار امریه، معافیت های پزشکی، کسری خدمت و … به مشمولان خدمات رسانی می کند.

نمودار میزان استفاده مشمولان از کسری خدمت و معافیت نظام وظیفه در مرکز مشاوره باران

 • مشمولان زنگ زده به مرکز
 • مشمولان موفق به اخذ کسری و یا معافیت
 • مشمولان نا موفق در اخذ کسری و یا معافیت

آسان ترین راه های معافیت خدمت سربازی نظام وظیفه

تقریبا می توان گفت همه مشمولین خدمت سربازی نظام وظیفه به دنبال آسان ترین راه معافیت هستند. از روش های متداول معافیت خدمت سربازی نظام وظیفه می توان به انواع معافیت کفالت و معافیت های ایثارگری اشاره کرد. چناچه شرایط اخذ معافیت های ذکر شده را ندارید باز هم جای نگرانی نیست. با اخذ پروژه کسری خدمت می توانید، مدت زمان قابل توجهی از خدمت سربازی خود را کاهش دهید. معافیت های پزشکی یکی دیگر از انواع روش های معافیت است.

چگونه از جدیدترین قوانین معافیت خدمت سربازی نظام وظیفه مطلع شویم؟

نگرانی اصلی مشمولان خدمت نظام وظیفه سربازی این است که بتوانند همه قوانین خدمت سربازی نظام وظیفه را بصورت صحیح و یکجا پیدا کنند، و از شرایط انواع معافیت، کسری خدمت، امریه، غیبت، مرخصی، سن معافیت سربازی، کفالت، معافیت طلاق و ….مطلع شوند. شما مشمول گرامی می توانید با مراجعه به بخش نظام وظیفه سایت www.baranmoshavereh.com از کلیه این شرایط و قوانین مطلع شده و با خیال آسوده دفترچه اعزام یا درخواست معافیت خدمت سربازی نظام وظیفه یا کسری نظام وظیفه سربازی خود را به نیروی انتظامی ارسال کنید. ضمنا اگر با سوالی رو به رو شدید می توانید با خط ثابت با مشاوران مرکز تماس گرفته و کلیه اطلاعات لازم را کسب نمایید.

همچنین بخوانید: آخرین اخبار و قوانین خدمت نظام وظیفه سربازی

گروه مشاوران باران در موضوعات زیر به شما مشاوره می دهد

 • مشاوره خرید خدمت سربازی، خرید خدمت سربازی به صورت اقساطی.
 • انواع معافیت های پزشکی، معرفی بیماری های معاف کننده، معافیت نمره چشم، شماره چشم برای معافیت سربازی.
 • معافیت بیماری های اعصاب و روان، معافیت جراحی مغز و اعصاب، معافیت نظام وظیفه بیماری های غدد

مقاله زیر را بخوانید

(پزشکی)

 • معافیت ایثارگران، معافیت سربازی برادران شاهد، معافیت جانباز ۱۰درصد و بالاتر.
 • معافیت های کفالت مثل معافیت سربازی کفالت پدر از کار افتاده، معافیت سربازی طلاق، معافیت سربازی در صورت فوت پدر و مادر، معافیت سربازی تک فرزندی، معافیت کفالت خواهر یا برادر معلول.
 • عقب انداختن خدمت سربازی، گرفتن مرخصی قبل خدمت، اخذ مرخصی حین خدمت، گرفتن امریه، معافیت عفو رهبری.

لیست کامل بیماری هایی که باعث معافیت پزشکی خدمت نظام وظیفه می شود.

برای کسب اطلاع از شرایط هر یک از معافیت ها با ما همراه باشید. در ادامه مقاله قصد داریم درباره انواع معافیت های کفالت مانند معافیت کفالت پدر بیمار یا معافیت مادر مطلقه و …، انواع معافیت های پزشکی مانند معافیت نمره چشم یا واریکسل و …، معافیت عفو رهبری، معافیت ماده ۶ بهزیستی، انواع معافیت های ایثارگری مانند معافیت جانبازان زیر ۲۵ درصد و …، راه های استفاده از معافیت تحصیلی، معافیت نخبگان و معافیت ورزشکاران صحبت کنیم. توضیحات مختصری درباره هر یک از معافیت های فوق برای شما مشمولان قرار داده شده است و برای دسترسی به اطلاعات تکمیلی و تخصصی تر می توانید رو لینک مربوط به هر مقاله کلیک کنید. با ما همراه باشید.

شما باید از بیماری هایی که باعث معافیت پزشکی خدمت نظام وظیفه اطلاع داشته باشید

در بسیاری از موارد، مشمولین به دلیل اطلاع نداشتن از بیماری خود دفترچه اعزام به خدمت سربازی را پر کرده و به خدمت می روند. اما حین خدمت یا حتی پس از آن متوجه می شوند که امتیاز معافیت از خدمت نظام وظیفه سربازی را داشته اند.

بعنوان مثال برخی بیماری های ساده مثل کچلی می تواند شما را تا ۶ ماه از سربازی معاف موقت کنند.

برای مشاهده لیست کامل این بیماری ها به لینک زیر مراجعه نمایید:

ضمنا جهت اطمینان از اینکه بیماری های شما می تواند شما را معاف کند با مشاورین مرکز باران تماس حاصل فرمایید.

آیا می توانم از معافیت های پزشکی مانند معافیت نمره چشم یا … استفاده کنم؟

روند استفاده از معافیت های پزشکی آنچنان که فکر می کنید دشوار نیست اگر از اطلاعات کافی در این زمینه برخوردار باشید. ابتدا باید معاینه اولیه را توسط پزشک انجام دهید و جوابیه معاینه را از پزشک تحویل بگیرید. پس از تکمیل مدارک باید با مراجعه به دفاتر پلیس +۱۰ درخواست خود مبنی بر دریافت معافیت پزشکی در سیستم ثبت کنید. در این مرحله کلیه مدارک پزشکی جهت نگهداری و ارائه به شورای پزشکی به شما بازگردانده می‌شوند. پس از ثبت، باید منتظر بمانید تا برگه معرفی به بیمارستان از طریق پست برای شما ارسال شود.

دقت کنید که مدت اعتبار این دعوتنامه یک ماه بوده و در صورت بروز مشکل برای مدت مشخصی نیز قابل تمدید می باشد.

حالا نوبت به مراجعه به بیمارستان نظامی است. اگر بیماری شما توسط بیمارستان نظامی تایید شود نوبت به کمیسیون پزشکی می رسد.

برای اطلاعات بیشتر و تصمیم آگاهانه با مشاوران باران تماس حاصل نمایید.

شرایط اخذ معافیت برای جانبازان زیر ۲۵درصد چگونه است؟

یکی از دغدغه های مشمولان فرزندان ایثارگر، وضعیت معافیت نظام وظیفه سربازی آنها با توجه به درصد جانبازی پدر یا مدرشان است. متاسفانه به فرزندان جانباز زیر ۲۵ درصد معافیت کامل تعلق نمی گیرد. اما هنوز می توان از شرایط جانبازی والدین استفاده کرد. فرزندان جانباز زیر ۲۵ درصد می توانند از کسری خدمت استفاده کنند. این کسری از طریق میزان جانبازی، سابقه ایثارگری و اسارت پدر یا مادر محاصبه می شود.

حتی این امکان وجود دارد مشمول بتواند از تجمیع  میزان جانبازی، سابقه ایثارگری و اسارت پدر یا مادر، کسری خدمت خود را تبدیل به معافیت دائم کند.

از کجا شروع کنیم؟

ابتدا باید سوابق ایثارگری یا جانباری جمع آوری شود. از مهمترین این سوابق می توان به کارت جانبازی اشاره کرد. در صورت مفقود بودن این کارت، باید به بنیاد شهید و امور جانبازان منطقه مربوطه مراجعه کنید. پس از تکمیل مدارک مورد نیاز، سوابق را به سازمان نظام وظیفه ارسال می کنید. همین حالا برای معافیت نظام وظیفه سربازی خود اقدام نمایید.

 • نکته: برای استفاده از این کسری فرد باید در حین خدمت بوده یا حداقل برگ اعزام به خدمتش آمده باشد.

معافیت کفالت شامل چه مواردی می شود؟

این سوالی است که اکثر تماس گیرندگان از مشاورین مرکز باران می پرسند. ابهامات زیادی در ارتباط با شرایط و مراحل اخذ معافیت کفالت برای مشمولین سربازی وجود دارد. ابتدا باید در نظر بگیرید که چه معافیت کفالتی شامل حال شما می شود. معافیت کفالت پدر بیمار یا بالای ۷۰ سال، معافیت کفالت مادر مطلقه، معافیت کفالت فرد معلول در خانواده (معافیت بهزیستی که در ادامه شرح خواهیم داد) جز متداول ترین معافیت های کفالت هستند.

 • معافیت های کفالت شامل تبصره های زیادی هستند. بعضی از این معافیت ها دائمی و برخی موقت هستند.

مروری بر قوانین معافیت کفالت سربازی نظام وظیفه

 1. براساس بند ۱ ماده ۴۴ قانون خدمت نظام وظیفه سربازی سال ۱۳۹۳ سن بالای ۷۰ سال به عنوان سن کهولت پدر در نظر گرفته شده است.
 2. بنابراین مشمولین خدمت سربازی نظام وظیفه ای که پدر بالای ۷۰ سال دارند می توانند از معافیت کفالت استفاده کنند.
 3. برای استفاده از این معافیت تعداد فرزندان و نوه های بالای ۱۸ سال از اهمیت زیادی برخوردار است.

این نوع معافیت نظام وظیفه سربازی تبصره های زیادی دارد که برای اطلاع از آنها می توانید با مرکز مشاوران باران  به شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس بگیرید.

مراحل و شرایط معافیت کفالت

 • دریافت دفترچه خدمت سربازی
 •  مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی به همراه مدارک مورد نیاز کفالت
 •  ثبت کردن درخواست حود در سامانه
 •  بررسی اطلاعات توسط وظیفه عمومی
 •  استعلام از اداره ثبت احوال محل تولد مادر و پدر مشمول خدمت نظام وظیفه سربازی از سوی وظیفه عمومی
 •  مراجعه مشمول خدمت سربازی به وظیفه عمومی رسیدگی کننده، جهت دریافت نامه استعلام از ثبت احوال محل تولد پدر و مادر خود
 • ارسال دعوت نامه برای مشمول خدمت سربازی جهت حضور در هیئت رسیدگی
 •  برگزاری جلسه هیئت رسیدگی بدوی
 •  دریافت کارت پایان خدمت سربازی

مراحل و شرایط معافیت های کفالت متفاوت است. در مطلب فوق این مراحل به طور کاملی بیان شده است .

معافیت موارد خاص شامل چه افرادی می شود؟

 • معافیت موارد خاص شامل معافیت بهزیستی، عفو رهبری، نخبگان می شود.

معافیت ماده ۶ بهزیستی

این معافیت شامل تمامی مشمولینی می شود که عضوی از خانوادشان تحت پوشش بهزیستی باشند. منظور از تحت پوشش بهزیستی این است که فرد معلولی را در خانواده خود داشته باشند. فرد تحت پوشش گرفته می تواند پدر یا مادر و حتی خواهر یا برادر فرد مشمول باشد. می توان معافیت ماده ۶ بهزیستی را نوعی معافیت کفالت در نظر گرفت. زیرا فرد مشمول کفالت عضو معلول خانواده خود را بر عهده می گیرد.

معافیت عفو رهبری

این معافیت شامل تمامی مشمولینی می شود که به شرط سنی لارم برای اخذ عفو رهبری رسیده باشند. یعنی اگر مشمول  ۵۰ سال یا بیشتر باشد می تواند از معافیت عفو رهبری استفاده کند.

معافیت نخبگان

برای استفاده از این معافیت ابتدا باید بدانیم به چه کسی نخبه می گویند. در کنکور سراسری رتبه اول تا سوم هر رشته می تواند از این معافیت استفاده کند. هم پنین مدال آوران المپیاد های علمی جهان نیز شامل قانون معافیت نخبگان می شوند.

ورزشکارانی که در مسابقات بین المللی درخشان ظاهر شده نیز شامل قانون معافیت نخبگان می شوند. کلیه ورزشکارانی که در مسابقات المپیک یکی از مدال های طلا، نقره یا برنز را کسب کنند، می توانند از معافیت نظام وظیفه سربازی استفاده کنند. این شرایط برای بازی های آسیایی سخت تر است. فقط افرادی که مدال طلای بازی های آسیایی که زیر نظر کمیته المپیک جهانی برگزار می شود را کسب کرده باشند از خدمت معاف می شوند. مدال آوران طلا و نقره بازی های جام جهانی نیز از خدمت سربازی معاف می شوند.

این شرایط برای ورزشکاران تمامی رشته ها یکسان است.

معافیت تحصیلی چیست؟

معافیت تحصیلی متداول ترین نوع معافیت نظام وظیفه سربازی است. معافیت تحصیلی جز معافیت های موقت خدمت سربازی محسوب می شود. تمامی دانش جویان مراکز آموزش عالی مورد تایید وزارت آموزش و پروش و تمامی دانش جویان موسسات آموزش علی دولتی و غیر دولتی مورد تایید وزراتخانه های علوم و بهدشات و همچنین تمامی طلاب حوزه علیمه که در حین تحصیل هستند، تا زمان اتمام تحصیل خود می توانند از معافیت تحصیلی استفاده نمایند.

گواهی اشتغال به تحصیل چیست؟

داشتن معافیت تحصیلی منوط به صدور گواهی اشتغال به تحصیل از طریق سازمان مربوطه (مانند دانشگاه محل تحصیل و … ) است. پس کلیه مشمولان اعم از دانشجویان، دانش آموزان  وطلاب حوزه علمیه باید از محل تحصیل خود درخواست صدور گواهی اشتغال به تحصیل کنند.

مدت زمان اعتبار گواهی اشتغال به تحصیل حداکثر یک سال پس از صدور این گواهی است. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید راه های استفاده از معافیت تحصیلی را بخوانید یا با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل فرمایید.

امریه چیست و چگونه امریه بگیریم؟

در صورت اخذ امریه پس از تمام شدن دوره ی آموزشی می توانید با لباس شخصی و مثل یک کارمند اداری به خدمت سربازی نظام وظیفه بروید، البته حقوق شما بیشتر نخواهد شد و مثل بقیه ی سربازهای نظام وظیفه عمومی حقوق میگیرید.

برای گرفتن امریه باید از مدت مشخصی قبل از تاریخ اعزام، اقدامات خود را شروع کنید، ضمنا باید بدانید که پس از گرفتن امریه به هیچ عنوان نمی توانید انصراف بدهید.

بسیاری از مشمولین نظام وظیفه سربازی فکر می کنند با گرفتن امریه نمی توانند از کسری خدمت نظام وظیفه سربازی استفاده کنند، اما باید بدانید که این امر صحیح نیست و بعضی از کسری های خدمت نظام وظیفه سربازی با امریه هم قابل استفاده است.

مشاوره ی سربازی نظام وظیفه برای کسر از خدمت (تا ۱۶ ماه)

جالب است بدانید که با انجام دادن پروژه کسری از خدمت می توانید خدمت خود را تا ۱۶ ماه کم کرده و فقط ۵ ماه به خدمت بروید!!! برای آگاهی از شرایط و ضوابط سازمان های ارائه دهنده پروژه کافیست با شماره ۲۵ ۳۰ ۷۰ ۷۰ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید. بسیار از افراد مشمول اطلاعات دقیقی از نحوه اعزام به خدمت، شرایط و ضوابط آن ندارند و در حین خدمت سربازی متوجه می شوند که می توانستند معاف شوند. معافیت های پزشکی زیادی وجود دارد که با روش های قانونی می توان از ان ها استفاده کرد. کافیست با مرکز مشاوران باران تماس گرفته تا از آخرین قوانین، نحوه اخذ پروژه، کسری ایثارگری، نحوه خرید، امریه، معافیت نظام وظیفه سربازی و …. مطلع شوید.

۵ دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و …، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از ساعت ۹ صبح تا ۹ شب (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از ۳ سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم.
با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و …. بهرمند شوید.
از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال۹۷)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 244 تا
 1. Ali arab :

  سلام من پدرم دیکس کمر دارد و نمیتواند کار کند یک داداش کوچک تر دارم که مریض هست یک داداش بزرگ تر که رفته خدمت تموم کرده میتونم معافیت پدرم رو بگیرم یا ن

  1. باران مشاوره :

   به شما کفالت تعلق نمی گیرد

   1. مسلم بیدی :

    سلام پسرم ۲۴ ماه در خدمته ۰ند بار بخاط بیماری دو قطبی غیبت میکرد ۱۴۰۰ بردنش بیمارستان بستری کردند بعد ده رو بهتر شد دوباره الان شدیدا بیقراره و هزیون میگه اخر بهمن امسال بردمش متخصص دکتر نوشت دچاربیماری دوقطبی از نوع شدید هست باید اورژانسی بستری بشه گفت اگه درمان نشه بچه ات برای همیشه دیوانه میشه چکار کنم کارتشو بعد ۲۴ ماه خدمت بگیرم هیچ گذشتی نکردن حتی زمان بیارستان را غیبت زدند خودم ۵۰ روز کسری خدمت بسیجی بردم خانواده درگیریم لطفا راهنمایی کنی

    1. باران مشاوره :

     بهتره از مشاوره تلفنی استفاده کنی تا به طور کامل تر از وضعیت شما آگاه شویم

 2. خضر :

  من چطور می توانم با مشاوره باران در ارتباط باشم؟ زیاد تماس می گیرم برنمی دارند

  1. باران مشاوره :

   در گیری به روز رسانی تجهیزات دفتر بودیم برای همین خطوط مشاوره به طور کامل بر قرار نبود

 3. محمد :

  سلام و درود
  بنده تازگی دیپلم گرفتم و دنبال کارهای معافیم هستم
  پام ۲ سانت کوتاهه
  لگنم هم کوچیک بزرگ لگن راستم رشد نداشته دکتر گفت از بچگی لگنت در رفته کلا سمت راست بدنم ضعیف تر نسبت به سمت چپ
  دانشگاه هم قبول شدم میخوام ببینم اگه معاف دائم میشم برم دنبال کاراش نظر شما کارشناس محترم چیه؟

  1. باران مشاوره :

   کوتاهی پا :
   الف) کوتاهی بیش از ۳ سانتی متر ( به استناد اسکنوگرام ) : معاف دائم
   تبصره: برای دارندگان مدارک کارشناسی کوتاهی بیش از ۵ سانتی متر : معاف دائم
   ب) کوتاهی از ۱ تا مساوی ۳ سانتی متر : معاف از خدمات رزمی
   تبصره: برای دارندگان مدارک کارشناسی کوتاهی از ۱ تا مساوی ۵ سانتی متر : معاف از خدمات رزمی

   1. محمد :

    مشکل در رفتگی لگن چطور؟

    1. باران مشاوره :

     سلام.مشکل در رفتگی لگن شامل معافیت دائم نمی باشد.و تنها ممکن است در قسمت سایر بیماریها شامل معاف از خدمات رزمی گردد.

 4. سیدابوالحسن یوسفی شریک آباد :

  سلام من سیدابوالحسن یوسفی شریک آباد از معافیت کفالت ماده ۶بهزیستی استفاده کردم پدرم معلولیت ذهنی شدید دارند کمیسیون پزشکی بهزیستی استان کرمان معافیت کفالت پدرم را تایید کرده اند ولی حوزه نظام وظیفه شهرستان سیرجان معافیت کفالت پدرم را تاییدنکرده است گفته بخاطر ضریب هوشی پدرت ۵۰هسته مشکلی نداره پدرمن واقعا نیازمند مراقبت هسته شهرستان شهربابک هستم جوابش را که حوزه نظام وظیفه شهرستان سیرجان تایید نکرده بود بردم پیش رئیس نظام وظیفه شهرستان شهربابک ارسال کردبه حوزه نظام وظیفه استان کرمان برای کمیسیون پزشکی کرمان تایید می کندیانه

  1. باران مشاوره :

   سلام
   من نمیتونم جواب قطعی بدم به این سوال
   نیازمند معاینه توسط پزشک کمیسیون هستن

 5. امیر :

  سلام من۲۱سالمه دانشگاه میرم قیبت نخوردم
  دوتا داداش کوچیکه دارم۱۳و۱۵سال بابام دیگه نمیتونه بره سرکار مجبورم من برم سرکار۴۶سالشه دیکس کمرداره فشارخون افسردگی قلبش درد میکنه کلی قرص میخوره
  اگه دانشگاه نرم معاف میشم

  1. باران مشاوره :

   سلام
   اگه پدرت از کار افتاده وونیازمند مراقبت تشخیص داده بشه حین خدمت میتونی درخواست بدی و معاف شی

 6. رضا جعفریان :

  سلام من مدرکم لیسانسه هر دو پام مشگل مینیسک و رباط صلیبی دارع یه پامو عمل کردم
  مشگل پای ضربدری هم دارم ۹ سانت می‌خوام بدونم چند درصد امکان داره معاف دائم بشم ؟

  1. باران مشاوره :

   سلام مشکل بیماری مربوط به مینیسک و رباط صلیبی که منجر به عمل شده رو باید عنوان کنید تا بشه جواب دقیق داد. در مورد مشکل بیماری پای ضربدری یا ژنووالگوم هم در موارد شدید(قاصله بین دو قوزک یا دو کوندیل فمور بیش از۱۲ سانتی متر معاف ذائم می باشد و برای دارندگان مدارک کارشناسی و بالاتر بیش از۱۴ سانتی متر معاف دائم دارد. درموارد خفیف تر معاف از خدمات رزم می باشد.

   1. علی :

    سلام من چشمام استیک مات هست نمره یکی ۲.۵ و دیگری ۳.۵ است رو هم ۶ استیک مات می شود به این چه معافی می خورد دائم یا از رزم

    1. باران مشاوره :

     علی جان مقاله معافیت نمره چشم رو بخونید

 7. دانیال :

  سلام من تک پسر و در حین خدمت هستم پدرم دوبار ب دلیل مشکل اعصاب روان در بیمارستان بستری شده است آیا امکان معافیت دارم

  1. باران مشاوره :

   سلام
   اگه نیازمند مراقبت تشخیص داده بشه بله

 8. reza :

  سلام….
  من یه سوال دارم!
  من سال ۹۸ باید دیپلم میگرفتم یعنی دوازدهم رو تموم کردم اما تو امتحانات قبول نشدم.قرار بود برم مدرسه شبانه که نشد..الان ۲۱ سالم شده
  وگه بخوام برم مدرسه شبانه یا مدرسه بزرگسالان درس بخونم میتونم؟ خدمت نرفتم!!!

  1. باران مشاوره :

   سلام
   نه غایب ها نمی تونن درس بخونن

 9. جمشید :

  سلام.

  چه راه هایی برای معافیت وجود داره. لطفا راهنماییم کنید.

  1. باران مشاوره :

   جمشید جان تو متن مقاله به طور کامل شرح دادیم.

 10. ناصر معمری :

  سلام خسته نباشید.من متولد ۱۳۵۷ هستم.سال ۷۷ اهزام به خدمت شدم.بعداز حدود ا ۹ماه.ترک خدمت کردم.الان من متهلم بچه دارماگه بخوام برم خدمت چه وضعی خواهم داشت ممنونماگه راهنماییم کنید

  1. باران مشاوره :

   ناصر خان وضعیت شما توسط قاضی مشخص میشه ممکن زندان، جریمه نقدی، ابطال سابقه خدمت قبلی یا حتی بخشش وادامه خدمت حکمش باشه.

 11. ناصر :

  سلام من متولد ۱۳۵۸ هستم آیا معاف از خدمت هستم

  1. باران مشاوره :

   ناصر جان سلام
   معافیت سن به شما تعلق نمی گیره. باید ۵۰ سالت بشه.

 12. یونس معینی :

  سلام من یکی از پرده گوشم پاره شده اما شنوایی کمی دارم ولی دکتر هرموقع توی حمام یا توی آب باید پنبه داخل گوش بگذارید آیا معافم

  1. باران مشاوره :

   آقا یونس باید میزان شنوای و مدرک تحصیلی تون رو بهم بگین.

   1. یونس معینی :

    میزان تحصیلات سیکل و میزان شنوایی این است که بعضی حرف ها را نمی‌فهمم

    1. باران مشاوره :

     برو مقاله “معافیت کم شونایی” رو بخون.

  2. ایمان :

   سلام من سال ۹۴ کنکور دادم از نتیجه راضی نبودم یکسال نرفتم سال ۹۵ رفتم دانشگاه دولتی..سال ۹۸ که سال اخر کارشناسیم بود دیگه دانسگاهو ول کردم و تاحالام دیگه دنبالش نرفتم الان غیبت من از سال ۹۸ حساب میشه یا از وقتی دیپلم گرفتم؟؟میخام ببینم اگر یک موقع طرح خرید ۸سال غیبت انجام بشه من الان چندسال غیبتی هستم؟؟۱۸/۱۰/۷۵ تاریخ تولدم

   1. باران مشاوره :

    از زمانی که آخرین معافیت تحصیلیت منقضی شده. طرح ۸ سال غیبت هم برداشته شده.

   2. ایمان :

    میدونم عزیز طرح برداسته شده میگم اگ باز ابن طرح بیاد من غیبتم از ۱۸یالگی محاسبه میشه یا از روزی که دانشگاهو ول کردم؟

    1. باران مشاوره :

     ایمان جان بهتون پاسخ دادیم

     ۱) از زمانی که آخرین معافیت تحصیلیت برداشته شده
     ۲) این طرح منقضی شده
     ۳) اگه مجدد این طرح تصویب بشه ممکنه کلا تغییر کنه مثلا به جای ۸ سال غیبت بگن ایکس سال غیبت و نحوه محاسبه تاریخ غیبت هم فرق کنه برای همین از الان نمیشه جواب جامع داد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: