آیا با قطعی انگشتان دست می توان معافیت گرفت؟

45 4,347

معافیت پزشکی بین مشمولان خدمت سربازی بسیار پرطرفدار است زیرا حتی در صورت وجود غیبت نیز می توان برای آن اقدام کرد. یکی از سوالاتی که ممکن است ذهن مشمولان نظام وظیفه را درگیر کند این است که آیا هر نقص عضو یا قطع عضوی باعث معافیت می شود؟ در این خبر قصد داریم به پاسخ این سوال بپردازیم.

آیا با قطعی انگشتان دست می توان معافیت گرفت؟

به گزارش باران مشاوره به نقل از افکار نیوز، طبق قوانین نظام وظیفه، اگر سه انگشت یا بیشتر از یک دست مشمول قطع شده باشد، مشمول می تواند معافیت دائم بگیرد. در این قانون برای مشمولان دارای مدرک کارشناسی و بالاتر سخت گیری بیشتری شده است و این مشمولان درصورتی معاف می شوند که بیش از سه انگشت و یا انگشت شستشان به همراه دو انگشت دیگر در یک دست قطع شده باشد.

قطعی بند انگشت چه معافیتی دارد؟

مشمولانی که نقص عضو این چنینی دارند، نوع معافیت پزشکی که می گیرند بر اساس آیین نامه پزشکی یا معافیت دائم خواهد بود یا معافیت از خدمات رزم. اگر یک بند انگشت سبابه یا شست و یا بیش از دو بند در سایر انگشتان یک دست قطع شده باشد مشمول فقط از خدمات رزمی معاف می گردد.

مشمولانی که به رای کمیسیون پزشکی سازمان نظام وظیفه معاف از رزم شده اند از انجام فعالیت های جسمانی سنگین مثل کار با سلاح، رژه، پست و … تحت شرایطی معاف هستند.

5 دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از 3 سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال1400)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

70703025 021

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 45 تا
 1. Amir :

  آیا قطع شدن دو انگشت انتهای دست کوچک و کناریش باعث معافیت دائم میشود؟

  1. باران مشاوره :

   تو متن مقاله کامل توضیح دادیم

 2. امین :

  اگر هر دو انگشت شست دست دچار دفرمگی شدید و ضعف باشه با مدرک کارشناسی معاف از رزمه یا معاف دائم؟

  1. باران مشاوره :

   امین جان باید اطلاعات بیشتری از شرایط جسمانی شما داشته باشیم از خطوط مشاوره استفاده کنید

 3. یوسف :

  سلام در دست راست انگشت اشاره کامل قطع شده و قسمتی از کف دست هم قطع شده معاف دایم میشم ممنون میشم کمکم کنید

  1. باران مشاوره :

   با توجه به تعداد سوالتتون بهتره از باران مشاوره استفاده کنید.

 4. متین :

  سلام بنده در پای چپم انگشت شست را از بند اول و بقیه انگشت ها بند اول و دوم را از دست دادم می خواستم بدونم که با مدرک کارشناسی شامل معافیت دائم می شم یا خیر؟
  با تشکر

  1. باران مشاوره :

   متین جان معافیت قطع عضو رو بخون

 5. ابوالفضل :

  سلام من انگشت اشاره دست راست کامل قطع شده و قسمتی از کف دستم هم قطع شده معاف دایم میشم

  1. باران مشاوره :

   با توجه به تعداد سوالاتتون بهتره از خطوط مشاوره استفاده کنین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: