قوانین تردد مشمولان غایب ساکن در خارج از کشور در سال ۹۸

مشمولان با غیبت بیش از 8 سال می توانند به کشور تردد کنند

6 1,830
۵/۵ - (۱ امتیاز)

مشمولانی که در خارج از کشور اقامت دارند و دارای غیبت سربازی هستند، بر اساس قوانین برای تردد به کشور باید دارای شرایطی باشند. یکی از این شروط عدم دارا بودن غیبت بیش از ۸ سال بود. اکنون در سال ۹۸، قانون تردد مشمولان غایب بیش از ۸ سال نیز کمی تغییر کرده است.

قانون تردد مشمولان غایب ساکن در خارج از کشور در سال ۹۸

سردار موسی کمالی رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح درباره نحوه تردد مشمولان غایب ساکن در خارج از کشور با توجه به حذف قانون جریمه مشمولان غایب در سال ۹۸ گفت: با توجه به قانون آن دسته از مشمولان غایب که مدت سه سال مداوم در خارج از کشور مقیم هستند می توانند در هر سال دو مرتبه و در مدت سه ماه به داخل کشور تردد کنند.

سردار کمالی بیان کرد: با توجه به اینکه تا پایان سال ۹۷ قانون جریمه مشمولان غایب اجرا می شد، مقرر بود مشمولان غایب که بیش از ۸ سال در خارج اقامت داشتند برای تردد به داخل کشور لازم بود نسبت به تعیین وضعیت نظام وظیفه اقدام کنند. یا به خدمت سربازی می رفتند یا معاف می شدند و یا باید جریمه غیبت بیش از ۸ سال را پرداخت می کردند. این دسته از افراد نمی توانستند از قانون تردد دو مرتبه در سال بهره مند شوند.

قانون تردد مشمولان غایب بیش از ۸ سال

با توجه به اینکه قانون جریمه مشمولان غایب دیگر اجرا نمی شود، پس این قانون نیز نسبت به مشمولان غایب خارج از کشور تغییر می کند. در نتیجه از این پس افرادی که بیشتر از ۸ سال غیبت دارند نیز می توانند مانند سایر مشمولان غایب در خارج از کشور از قانون تردد تبعیت کنند. یعنی مشمولانی که بیش از ۸ سال غیبت دارند نیز می توانند بر اساس قانون در سال دو مرتبه به داخل کشور تردد کنند.

سردار کمالی در پایان گفت: مشمولان غایب در خارج از کشور، در صورت نیاز به تردد داخل کشور باید گذرنامه خود را توسط نمایندگی ایران در آن کشور، ممهور به مهر ورود و خروج نمایند تا در زمان خروج از ایران دچار مشکل نشوند.

۵ دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از ۳ سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال۱۴۰۰)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 6 تا
 1. سامان :

  سلام ‌‌‌
  میتونید به من بگید هنوز میشه سربازی رو خرید یا نه و آخرین اخبار در مورد کسانی که خارج از کشور هستن و برای گرفتن گذرنامه ایرانی میخواهن اقدام کنن و سربازی نرفتن مرسی ؟

  1. باران مشاوره :

   قانون خرید دیگر منتفی شده است و غایبین سربازی هم می توانند طبق ضوابطی گه در متن خبر آمده به داخل کشور رفت آمد کنند.

 2. Parsa :

  چقدر باید خارج از کشور باشیم تا بشه خرید سربازی رو؟

  1. باران مشاوره :

   پارسا جان قانون خرید سربازی دیگر اجرا نمی شود.

 3. محبوبه دادخواهی :

  سلام
  وقتی خارج از کشور باشیم و سربازی را بخریم چه مدت طول میکشه جوابش بیاد؟

  1. باران مشاوره :

   سلام خانم دادخواهی
   در صورت خرید سربازی بین دو الی سه ماه طول می کشد که کارت معافیت برای شما صادر شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: