قوانین معافیت پزشکی در حین خدمت سربازی

آیا سربازان فراری و غایب هم می توانند از معافیت پزشکی استفاده کنند؟

0 1,059

بسیاری از افراد در خصوص بیماری در حین خدمت سربازی سوالاتی دارند. همانگونه که می دانید بر اساس قانون، مشمولان در حین خدمت سربازی نیز می توانند از معافیت پزشکی بهره مند شوند. در ادامه با توجه به قوانین، شرایط و قوانین معافیت پزشکی در حین خدمت سربازی را بیان می کنیم.

چناچه می خواهید معافیت پزشکی بگیرید اما از بیماری های معاف کننده پزشکی اطلاع ندارید این مطلب را از دست ندهید.

قوانین معافیت پزشکی در حین خدمت سربازی

با توجه به قوانین سازمان نظام وظیفه، سربازانی که در حال انجام خدمت سربازی هستند، اگر مبتلا به بیماری شوند لازم است برای رسیدگی به وضعیت خود از طریق بهداری یگان خدمتی اقدام نمایند.

با توجه به ماده ۲۷ قوانین نظام وظیفه، سربازانی که در حین انجام خدمت سربازی، دچار بیماری یا عارضه شوند می توانند برای معافیت پزشکی حین خدمت اقدام کنند. برای اخذ این نوع معافیت باید مدت درمان و رسیدگی به وضعیت متقاضی بیش از ۶ ماه طول بکشد. همچنین سرباز متقاضی معافیت پزشکی توانایی انجام خدمت سربازی را نداشته باشد، در این شرایط با تشخیص شورای پزشکی سازمان نظام وظیفه از خدمت سربازی معاف می شود.

نا گفته نماند که مدت زمان معالجه این افراد به عنوان مدت خدمت سربازی ایشان محاسبه می شود.

ترخصیص سرباز با بروز بیماری یا عارضه حین خدمت سربازی

در تبصره ای از این ماده آمده است که سربازانی که در حین خدمت به دلیل بیماری یا عارضه معاینه می شوند و به تشخیص شورای پزشکی، دارای شرایط لازم برای معافیت موقت یا معافیت دائم باشند، لازم است نسبت به ترخیص ایشان اقدام شود. منظور از حین خدمت همان مدت قانونی خدمت سربازی، از زمان آموزشی تا پایان مدت خدمت سربازی است.

بیماری در صورت غیبت و فرار از سربازی

نا گفته نماند در تبصره دیگری از این ماده در خصوص عدم موافقت معافیت پزشکی در حین خدمت بیان شده است. بر اساس این تبصره اگر فرد سرباز، در غیبت و یا در حین فرار از خدمت سربازی و یا به صورت ارادی به عارضه یا بیماری دچار شود، عارضه و بیماری ایشان به عنوان این ماده لحاظ نمی شود. در این صورت مدت زمان معالجه آنان جزء خدمت سربازی محسوب نمی شود. البته نا گفته نماند از لحاظ وضعیت معافیت پزشکی، بر اساس نظر شورای پزشکی، بر اساس قانون با ایشان رفتار خواهد شد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

برای دریافت اطلاعت تکمیلی می توانید مدارک و مراحل اقدام معافیت پزشکی حین خدمت را مطالعه فرمایید.

۵ دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

  • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
  • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از ۳ سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
  • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
  • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
  • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال۱۴۰۰)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: