مدت خدمت سربازی سال ۱۴۰۰

بر اساس آخرین تغییرات سرباز ها چقدر خدمت می کنند؟

21 1,582

پسرها برای خروج از کشور، گرفتن وام، اخذ پروانه اشتغال و … نیاز به کارت پایان خدمت دارند. پس اگر بخواهید برای آینده خود برنامه ریزی دقیقی داشته باشید باید از طول مدت خدمت سربازی مطلع شوید.

خدمت سربازی به دو بخش دوره آموزشی و خدمت در بگان تقسیم می شود. بسته به جایی که می افتید مدت سربازی در هر یک از این دوره ها متفاوت می شود. بنابراین به شما توصیه می کنیم که از مدت سربازی در مراکز محتلف با خبر شوید تا بتوانید هر چه سریع تر خدمت خود را به پایان برسانید.

آخرین تغییرات در مورد مدت خدمت سربازی از آذر ۹۹ اعمال می شود. بر اساس آخرین تغییرات قرار است بومی بودن یا نبودن نیز در طول خدمت سربازی اثرگذار باشد. در این مقاله سعی داریم به سوالات زیر پاسخ دهیم.

بهتر است بدانید

بالاخره سازمان نظام وظیفه جزئیات طرح جدید کسری خدمت مناطق و مدت خدمت سربازی را رونمایی کرد. بهتر است به عنوان مشمول خدمت سربازی خوشحال نباشید، چون امکان دارد قانون خدمت سربازی ۲۴ ماهه شامل حالتان شود.

تارخچه مدت خدمت سربازی

در سال نود و یک تصمیم گرفته شد تا مدت خدمت برای سربازان عادی ۲۱ ماه باشد و فقط سربازان امریه ۲۴ ماه خدمت کنند. تقریبا در سال گذشته بود که زمزمه های افزایش طول خدمت سربازی بر سر زبان ها افتاد اما همچنان خبر رسمی در این خصوص اعلام نشده بود.

در مهر ۹۸ سازمان وظیفه عمومی اعلام کرد که یک ماه دیگر به کسری خدمت مناطق اضافه خواهد شد. حتماً شما هم مثل بیشتر سربازان از این خبر خوشحال شدید و آن را به فال نیک گرفتید.

سرانجام سازمان نظام وظیفه از جزئیات طرح جدید برای کسری مناطق و مدت خدمت سربازی رونمایی کرد. اما این بار اکثر مشمولان خدمت سربازی خوشحال نشدند چرا که ممکن است شامل قانون خدمت سربازی ۲۴ ماهه شوند.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط مدت خدمت سربازی سال ۱۴۰۰ و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۵ عصر
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

کاهش سربازی در مناطق خاص

قبل از اینکه به شرح قانون جدید مدت خدمت سربازی بپردازیم بهتر است با کسری مناطق آشنا شویم. اکثر پادگان های کشور در مناطق مرزی مرزی هستند و در مراکز شهر ها سربازهای کمتری پذیرش می شوند.

با توجه به اینکه شرایط زندگی در مناطق محروم و بد آب و هوا برای ساکنین غیر بومی سخت تر است، سربازان غیر بومی در این مناطق ۱۷ یا ۱۸ ماه خدمت می کردند. در قانون قبلی کسری مناطق شامل سربازان بومی نمی شد.

برای اطلاعات بیشتر توصیه می کنیم به مقاله کسری سربازی مناطق محروم، امنیتی و بد آب و هوا مراجعه کنید.

طرح خدمت سربازی ۲۴ ماهه

بر اساس آخرین تغییراتی که در مورد طول خدمت سربازی انجام شد بومی بودن یا غیر بومی بودن و نیز محل خدمتتان، مدت خدمت سربازی شما را تعیین می کند. نقطه مثبت طرح جدید این است که تسهیلات کسری مناطق به سربازان بومی نیز ارائه می شود.

اگر سعی دارید در شهر خودتان خدمت کنید، خبر بد برای شما این است که ۲۴ ماه خدمت خواهید کرد. در قانون جدید فقط مدت خدمت سربازان امریه تغییر نداشته است.

در طرح جدید سربازی به همه سربازان کسری مناطق تعلق می گیرد

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

مدت خدمت سربازان غیر بومی

 • ۱۷ ماه، در مناطق امنیتی درگیر و جزایر طرح نازعات
 • ۱۸ ماه، در مناطق عملیاتی و امنیتی غیردرگیر، محروم و بد آب و هوا، مرزی و سایر جزایر خلیج فارس
 • ۲۱ ماه، در مناطق عادی

مدت خدمت سربازان بومی

 • ۱۷ ماه، در مناطق امنیتی درگیر و جزایر طرح نازعات
 • ۲۱ ماه، در مناطق عملیاتی و امنیتی غیر درگیر، محروم و بد آب و هوا، مرزی و سایر جزایر خلیج فارس
 • ۲۴ ماه، در مناطق عادی

به سربازان امریه کسری خدمت مناطق تعلق نمی گیرد و سرباز امریه ها همچنان ۲۴ ماه خدمت می کنند.

مدت سربازی مشمولان بومی و غیر بومی در یگان‌های حفاظت

اگر می خواهید خدمت وظیفه خود را در یگان‌های حفاظت دستگاه‌های دولتی بگذرانید، بدانید مدت خدمت شما با توجه به بومی یا غیر بومی بودن، مانند کارکنان وظیفه نیروهای مسلح و متناسب با منطقه ای که در آن خدمت می کنید، محاسبه خواهد شد. فرق نمی کند در کدام یک از یگان های زیر شاغل هستید:

 • سازمان زندان‌ها
 • وزارت اطلاعات
 • قوه قضاییه
 • انرژی اتمی
 • سازمان شیلات

زمان شروع طرح سربازی ۲۴ ماهه

طرح سربازی ۲۴ ماهه قرار است از آذر ۹۹ اجرا شود. بدین ترتیب تمامی مشمولانی که دارای برگ اعزام به خدمت (برگ سبز) به تاریخ یک آذر ۹۹ به بعد هستند شامل قانون سربازی ۲۴ ماهه می شوند.

مهم تاریخ اعزام به خدمت شماست. حتی اگر از مهر ۹۹ هم اقدام به پر کردن دفترچه کرده باشید اما تاریخ اعزام تان آذر ماه به بعد باشد باز هم شامل قانون جدید خواهید شد.

اگر سربازی هستید که ایست خدمت داشته اید و اعزام شما از اول آذر به بعد انجام می شود، مشمول قانون جدید می شوید.

اگر در حال حاضر سرباز هستید و قصد استفاده از ایست خدمت را ندارید مدت خدمت سربازی شما بر اساس قانون قبلی محاسبه می شود

سرباز بومی کیست؟

ملاک بومی یا غیر بومی بودن بر اساس فاصله شهر محل سکونت شما تا شهری است که در آن خدمت می کنید.

اگر شهر یا روستای محل سکونت شما تا محل خدمتتان بیش از ۵۰ کیلومتر فاصله داشته باشد، غیربومی و کمتر از ۵۰ کیلومتر فاصله داشته باشد، بومی محسوب می‌شوید.

پس اگر مثلا در شهر خودتان زندگی می کنید اما پادگان شما تا منزلتان ۶۰ کیلومتر فاصله دارد باز هم بومی محسوب می شود. ملاک فاصله بیش از ۵۰ کیلومتر بین دو شهر است

این مقررات برای مشمولین وظیفه اعزامی از تاریخ یکم آذر ۱۳۹۹ به بعد اجرا می شود. مدت خدمت کارکنان وظیفه در حال خدمت و مشمولینی که در آبان ۹۹ اعزام می شوند، طبق مقررات قبلی است.

سرباز بومی و سرباز غیر بومی | باران مشاوره

چرا سربازی ۲۴ ماه شد؟

شاید شما هم جز جوانانی باشید که به دلایل بی‌کاری، گرانی، تأهل و… نگران قانون اضافه خدمت شده اید و می گویید به خاطر کمبود سرباز ما ناچاریم بیشتر خدمت کنیم.

جالب است بدانید که خدمت سربازی در اصل ۲۴ ماهه است و به دلیل ازدیاد سرباز طول مدت سربازی ۲۱ ماهه شده بود. در حال حاضر مدت سربازی به درخواست کارکنان وظیفه تغییر کرده و به ۲۴ ماه برگشته است.

سربازانی که در مناطق بد آب و هوا و مرزی خدمت می کنند، معتقدند که خدمت آن ها باید ۵ تا ۶ ماه کم تر از سربازانی باشد که در شهر خودشان خدمت می کنند. این مدت اکنون یک ماه است.

دو سوم سربازان در مناطق بدآب و هوا خدمت می کنند. با توجه به این قانون، از خدمت سربازی این افراد کاسته شده است و بین یک چهارم تا یک پنجم سربازان افزایش خدمت داشته اند. در واقع این تغییر مدت خدمت سربازی، بهینه سازی مدت خدمت بوده است.

اکنون می توانید مطمئن باشید که دلیل تغییر مدت خدمت سربازی، کمبود سرباز نبوده است. چرا که با این روند، از میزان خدمت سربازان زیادی کاسته می شود. اگر نیاز به سرباز بود، از خدمت آن ها کسر نمی شد. بنابراین قانون جدید عادلانه است و تغییری نمی کند.

چه کسانی ۲۴ ماه خدمت می کنند؟

در طرح جدید فقط مشمولان بومی و سرباز امریه ها ۲۴ ماه خدمت می کنند و مدت خدمت سربازی سایرین ۲۱ ماه یا حتی کمتر خواهد بود.

این مدت ها شامل سربازان مددجو (تحت پوشش کمیته امداد یا بهزیستی) نیز می شود اما حقوق سربازان حقوق سربازان تحت پوشش کمیته امداد یا یهزیستی سربازی از سایرین بیشتر است.

قانون جدید مدت سربازی به ضرر همه سرباز ها تمام نشده است. در قانون جدید تمامی سربازان متاهلی که شرایط اعلام شده را داشته باشند از کسری سربازی متاهلی بهره مند می شوند.

جالب است این را هم بدانید که سربازی اجباری مختص کشور ما نیست و کشورهای دیگر هم با آن آشنا هستند. در برخی از کشورها قانون خدمت آن‌چنان سخت‌گیرانه است که با اطلاع از آن، به قانون داخلی معترض نخواهید بود.

مدت خدمت سربازی در کشورهای مختلف | باران مشاوره

مدت خدمت سربازی در کشورهای مختلف جهان

۱۱ درصد کشورهای جهان مانند کشور ما قانون سربازی اجباری بالای ۱۸ ماه دارند.

 • کره شمالی: طولانی ترین مدت خدمت سربازی را دارد. مردان ۱۱ سال و زنان ۷ سال در این کشور خدمت می کنند.
 • کره جنوبی: مردان سالم ۲۱ ماه در نیروی زمینی، ۲۳ ماه نیز در نیروی دریایی یا ۲۴ ماه در نیروی هوایی خدمت می کنند. ورزشکاران مقام آورده در این کشور از خدمت سربازی معاف هستند.
 • اریتره: مردان و زنان مجرد ۱۸ ماه خدمت می کنند که گاهی این مدت تا چند سال طول می کشد. اکثر افراد به همین دلیل از کشورشان می گریزند.
 • سوریه: خدمت برای تمام مردان اجباری است. سال ۲۰۱۱ میلادی با فرمان بشار اسد مدت خدمت سربازی از ۲۱ ماه به ۱۸ ماه تقلیل یافت. افرادی که از خدمت فرار کنند، ۱۵ سال زندانی می شوند.
 • مصر: مدت خدمت بر اساس میزان تحصیلات ۱۴ تا ۳۶ ماه است که هرچه تحصیلات بالاتر باشد، میزان خدمت کاهش می یابد. اخراجی های دبیرستان ۳۶ ماه (۳ سال) خدمت می کنند. افراد بالای ۳۰ سال مناسب ارتش شناخته نمی شوند و باید جریمه پرداخت کنند. بیشتر افراد از کشور می گریزند تا به سن سی برسند و بازگردند. این افراد با پرداخت ۵۸۰ دلار از استخدام در نهادهای رسمی محروم می شوند.
 • ترکمنستان، ارمنستان، تاجیکستان، ونزوئلا، بورکینافاسو، تایلند، سنگاپور، سودان، سومالی، ویتنام و… ۱۸ تا ۲۴ ماه اجباری دارند.

کشورهایی که کم تر از ۱۸ ماه اجباری دارند

مدت حدکت سربازی در برخی کشور ها نیز از کشور ما کمتر است.

 • سوئیس: خدمت برای مردان ۱۸ تا ۳۴ ساله اجباری ست. سال ۲۰۱۳ سومین رفراندوم لغو سربازی برگزار و با آن مخالفت شد. خدمت اولیه ۲۱ هفته است، سپس آموزش های نظامی سالانه دیده می شود. معترضان می توانند در امور غیرنظامی خدمت کنند. زنان مجبور نیستند و داوطلبانه به خدمت می روند.
 • برزیل: خدمت برای مردان بالای ۱۸ سال اجباری است و ۱۰ تا ۱۲ ماه طول می کشد. تحصیل در دانشگاه تعویق سربازی دارد و معافیت پزشکی اعمال می شود. سربازان غذا، جای خواب و حقوق کم دارند و همین انگیزه فقرا را برای خدمت زیاد می کند.
 • آذربایجان، فنلاند، روسیه، تایوان، ترکیه و… خدمت اجباری زیر ۱۲ ماه دارند.

سوالات متداول

 

 

 


خدمت سربازی چند ماه است؟

 • با توجه به بومی بودن یا نبودن خدمت سربازی بین ۱۷ الی ۲۴ ماه است.

ملاک بومی بودن سرباز چیه؟

 • فاصله ۵۰ کیلومتری شهر محل خدمت تا شهر محل زندگی ملاک تشخیص سربازان بومی است.

مدت خدمت سربازی برای لیسانس چقدر هست؟

 • مدت سربازی برای لیسانسه ها با سایرین تفاوتی ندارد.

مدت سربازی برای متاهل ها چقدر است؟

 • سربازان متاهلی که از آذر ۹۹ به اعزام شده اند دو ماه کسری متاهلی می گیرند.

مدت دوران آموزشی چقدر است؟

 • سربازان عادی به مدت دوماه و سربازان مرزبانی سه ماه آموزشی دارند. در دوران خاص مثل بیماری کرونا آموزشی فشرده (کوتاه تر) برگزار می شود.

سرباز معلم ها چقدر خدمت می کنند؟

 • سرباز معلم ها مانند همه سربازان امریه ۲۴ ماه خدمت می کنند.

 

مشاوره سربازی | مرکز مشاوره تلفنی نظام وظیفه باران

مشاوره برای مدت خدمت سربازی

همانطور که مطالعه کردید در قانون جدید مدت خدمت سربازی بر اساس بومی بودن یا نبودن محاسبه می شود. سربازان بومی از امتیازاتی همچون نزدیکی به خانواده، شرایط آب و هوا و … بهره مند هستند اما مدت سربازی شان ۲۴ ماهه می شود.

از طرفی خدمت در مناطق غیر بومی با توجه فاصله رفت و آمد و … می تواند دوران سربازی را سخت تر کند اما سربازی تان زودتر تمام شود. با توجه به این مزایا و معایب بهتر است قبل از ارسال دفترچه به فکر چاره باشید.

مرکز مشاوره سربازی باران یکی از باسابقه ترین مراکز مشاوره تلفنی سربازی است که می تواند با درنظر گرفتن شرایط زندگی و روحیات شما بهترین راه حل را در اختیارتان قرار دهد.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 21 تا
 1. محمد :

  سلام من دفترچه را از قم پست کردم ودر علی اباد قم که فاصله تا قم ۷۰ کیلومتر خدمت می کنم وسنوات دارم ایاکسری مناطق بد واب هوا یا افراد غیر بومی به من تعلق می گیره

  1. باران مشاوره :

   ملاک بومی نبودن فاصله ۵۰ کیلیومتری شهر محل سکونت و شهری که پادگان در آن واقع شده می باشد.

   1. محمد :

    الان من بومی حساب میشم

 2. امید :

  سلام من بومی هستم ولی شهرم منطقه بد آب و هوا هست من ۲۴ ماه خدمت میکنم یا ۲۱؟

  1. باران مشاوره :

   سلام امید جان
   بومی بد آب و هوا ۲۱ ماه

 3. داوود :

  سلام .من قم هستم و خدمت سربازیم افتاده پرندک تهران.تقریبا ۱۰۰ کیلومتر فاصله داره تا شهر قم.خواسم ببینم ما غیر بومی هسیم و ۲۱ ماه خدمتیم یا ۲۴ ماه؟

  1. باران مشاوره :

   سلام داوود جان
   بالای ۵۰ کیلومتر فاصله غیر بومی محسوب میشه.

 4. مهدی :

  سلام.بنده غیر بومی هستم.۷ ماه کسری پروژه دارم. اما ۳ماه کسری غیر بومی برام ثبت نشده و فقط ۲۳ روز کسری بابت غیر بومی بهم دادن. بر چه اساسی محاسبه میشود؟؟؟ ۷ ماه حدود یک سوم ۲۱ ماه هست.باید حداقل ۶۰ روز بابت غیر بومی به من کسری بدن.درسته؟

  1. باران مشاوره :

   میزان کامل کسری برای غیر بومی ها با توجه به میزانی که خدمت می کنید محاسبه میشه. چون کسری سربازی داری مدت کمتری خدمت می کنی و به همون نسبت از کسری مناطقت کم میشه.

 5. Mohm :

  برای سربازان بومی چ شهرهای شامل بد آب و هوا و محرم میشن؟ خدمت ۲۱ ماه شاملشون میشه؟

  1. باران مشاوره :

   برای پاسخ سوالتون به مقاله “کسری خدمت مناطق” مراجعه کنید.

 6. آریا :

  یک سوال، پس کسی که امریه نیست و عادی درخواست سربازی داده و در وزارت دفاع مثلا در شهر شیراز افتاده (خودش بومی شیراز است) باید ۲۴ ماه تمام خدمت کند؟

  1. باران مشاوره :

   سلام آریا جان
   خدمت بومی در مناطق امن ۲۴ ماهه مگه اینکه کسری بسیج یا ایثارگری پدر داشته باشی

 7. حسین :

  من ده ما کسری آوردم و غیر بومی هستم
  آیا سه ماهه غیر بومی به من کامل تعلق میگیرد

  1. باران مشاوره :

   خیر به نسبت مدت زمانی که تو منطقه محروم بودی به همون نسبت کسری می گیری.

 8. ساناز :

  سلام نامزد من ساکن کرمان میباشد
  اموزشی افتاد ۰۵ کرمان بعد سیستان بلوچستان
  می خواستم بدونم چقدر کسری بهش تعلق میگیره بابت غیر بومی بودن و …
  در ضمن کسری ۱۶ ماه جبهه پدر و بسیج فعال هم داره

  1. باران مشاوره :

   برای دریافت پاسخ سوالتون به مقاله کسری خدمت مناطق مراجعه کنید و این مقاله رو با دقت بخونید.

 9. Ali :

  سلام من بعد آموزشی تقسیم شدم لویزان که بعد دو روز بهم امریه معرفی به پادگان خزر آباد ساری رو دادن و خودم ساکن آملم که تا اینجا حدود ۱۱۸کیلومتر فاصلست میخواستم مطمئن بشم ۲۱ماه ام یا ۲۴ چون آمار ترخیصیم زده ۲۴

  1. باران مشاوره :

   در مورد مدت خدمت سربازی تو این مقاله کامل توضیح دادیم. متن مقاله رو با دقت بیشتری بخونید.

 10. سرباز :

  اگر حین خدمت محل سکونت عوض شد و به شهر دیگری رفت. قضیه بومی و غیر بومی چی میشه؟

  1. باران مشاوره :

   به نسبت زمانی که در منطقه غیر بومی بودین از خدمت کم می شه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: