معافیت دیسک کمر

آیا عارضه دیسک کمر باعث معافیت سربازی می شود؟

105 20,861

آنچه در مقاله معافیت دیسک کمر می خوانید:

 • معرفی معافیت دیسک کمر و مراحل دریافت این معافیت در سال ۹۷ چیست
 • مشاوره تلفنی سؤالات متداول معافیت دیسک کمر و سایر معافیت های سربازی با مرکز مشاوره باران
 • مراحل و شرایط اخذ معافیت دیسک کمر و سایر معافیت های پزشکی، اخرین اخبار مرتبط با معافیت های پزشکی
 • معرفی انواع معافیت های پزشکی، بیماری های معاف کننده، معافیت بیماری های جراحی مغز و اعصاب

بسیاری از مشمولین خدمت سربازی به دنبال راه هایی برای معافیت خدمت نظام وظیفه سربازی هستند. معافیت پزشکی یکی از راه های اخذ معافیت است. یکی از شایع‌ترین بیماری‌هایی که بسیاری از افراد جامعه با آن دست به گریبانند، درد کمر است. اما آیا درد کمر همان دیسک کمر است؟ در این مقاله می خواهیم درباره چگونگی معافیت خدمت نظام وظیفه به دلیل دیسک کمر صحبت کنیم.

شرایط معافیت پزشکی ممکن است برای مشمولین خدمت سربازی کمی مبهم باشد. به همین دلیل ممکن است مشمولین به روش های غیر اصولی و نا صحیحی برای اخذ معافیت روی بیاورند. سوالاتی از قبیل “آیا افرادی که دیسک کمر دارند معافیت دائم می گیرند یا تنها مشمول معافیت از رزم می شوند؟” و “چگونه دیسک کمر باعث معافیت خدمت نظام وظیفه سربازی می شود؟” پاسخ ساده ای دارند. مرکز مشاوره تلفنی نظام وظیفه باران آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیران خواهد بود.

در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

هر گونه اختلالات عروقی مغز منجر به معافیت دائم می شود

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
مرکز مشاوره تلفنی باران امروز تعطیل است. شما می توانید با مطالعه مقالات و دیدگاه های سایت، پاسخ بسیاری از سوالات خود را بیابید.

عارضه دیسک کمر چیست؟

برای اخذ معافیت دیسک کمر، بهتر است تعریف دقیق تری از این عارضه داشته باشیم. دیسک بین مهره‌ای به اختصار دیسک خوانده می‌شود. دیسک به صورت بالشتک یا صفحه‌ای بین دو جسم مهره در ستون فقرات قرار می‌گیرد. این دیسک جذب کننده فشارهایی است که به ستون مهره‌ها وارد می‌شود. پس دیسک‌ها همانند یک کمک فنر، ضربات وارد شده به ستون فقرات را خنثی می‌کنند.

شکل اصلی دیسک‌ها زمانی که تحت فشار نباشند، کروی است. در هنگام فشار دیسک ها ، قابلیت تغییر شکل دارند. بنابرین شدت ضربات را کاهش می‌دهند. اگر بنا به دلایلی دیسک از قسمت عقبی خود دچار بیرون زدگی یا فتق شود، این قسمت بیرون زده روی نخاع یا رشته های نخاع فشار وارد می کند. این فشار سبب بروز درد در ناحیه کمر و  پاها می شود.

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

در چه سنی برای اخذ معافیت دیسک اقدام کنیم؟

زمانی که شخصی مشمول به خدمت سربازی شود باید برای اخذ معافیت دیسک کمر اقدام کند. در واقع از نظر سنی تفاوتی بین معافیت دیسک کمر و سایر معافیت های پزشکی وجود ندارد. فرض کنید که شما در ۱۶ سالگی شرایط معافیت دیسک کمر را با توجه به آیین نامه سازمان نظام وظیفه داشته اید. در این سن چون مشمول خدمت سربازی نیستید پس نمی توانید برای معافیت اقدام کنید. حال زمانی که به ۱۸ سال رسیدید وضعیت کمر شما بهبود پیدا کرده است. در این شرایط ممکن است معافیت نصیب شما نشود.

 • همواره برای اخذ معافیت پزشکی شرایط فعلی بدن شما ارزیابی می شود.

چگونه با دیسک کمر معاف شویم؟

کمر درد یکی از شایع ترین بیماری هایی است که تقریبا بیشتر افراد به دلایل مختلف به آن دچار می شوند. عارضه هرنی دیسکال در اصطلاح پزشکی یا Extrusion دیسک کمر یکی از شایع ترین بیماری های ستون فقرات و استخوان ها می باشد. معافیت پزشکی دیسک کمر یکی از انواع معافیت های پزشکی می باشد که در آیین نامه نظام وظیفه نیز درج گردیده است. بر اساس شرایط و ضوابط موجود در قانون نظام وظیفه بخش ششم بیماری های جراحی مغز و اعصاب موجب معافیت دائم از خدمت نظام وظیفه می شود.

برای اخذ معافیت دیسک کمر از کجا شروع کنیم؟

مشمولان پس از دریافت دفترچه خدمت سربازی به همراه مدارک مورد نیاز باید به دفاتر پلیس + ۱۰ مراجعه کنند. جهت دریافت این معافیت باید معاینات کاملی توسط پزشک انجام شود. تمامی تصویر برداری ها و چکاب ها از کمر باید توسط بیمارستان های مورد تایید سازمان های نظامی انجام شود. یکی از پیش نیاز های اخذ معافیت دیسک کمر دریافت MRI از ستون فقرات است.

کسانی که نیاز دارند معافیت دیسک کمر را دریافت کنند باید نسبت به تهیه تصاویر امواج رادیویی هم اقدام نمایند. میلوگرافی یکی دیگر از راه های اسکن مهره های کمر است. مشمولینی که به دلیل جراحی، از انجام MRI منع شده اند می توانند از میلوگرافی استفاده کنند.

آیا دیسک کمر به معافیت از رزم منجر خواهد شد؟

نوع معافیت پزشکی بسته به شدت عارضه دارد. اگر شدت عارضه به تشخیص شواری پزشکی نظام وظیفه زیاد باشد معافیت دائم را به همراه دارد. اگر شدت عارضه دیسک کمر خفیف تر باشد، مشمول معاف از رزم  یا معاف از خدمات رزم می شود. در معافیت از رزم، مشمول از انجام دوره آموزشی معاف خواهد شد.

در معافیت از خدمات رزم مشمول علاوه بر معافیت از دوره آموزشی از انجام فعالیت های سنگین نیز معاف می شود.

مدارک مورد نیاز معافیت دیسک کمر

 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی مشمول
 • عکس از مشمول
 • آخرین مدرک تحصیلی
 • فرم اولیه پزشکی
 • تهیه مدارک پزشکی ( مانند تصویر MRI و …)
 • و …

مراحل اخذ معافیت دیسک کمر

برخی از مهمترین مراحلی که باید برای اخذ معافیت دیسک کمر انجام دهید به شرح زیر است.

 • تکمیل فرم معافیت پزشکی
 • معاینه اولیه توسط پزشک و تکمیل برگ معاینه
 • تکمیل فرم خوداظهاری سوابق بیماری
 • رفتن به بیمارستان مربوطه برای بررسی شدت بیماری
 • رفتن به کمیسیون
 • و…

با بخش اخبار روزانه نظام وظیفه مرکز باران از آخرین قوانین و تبصره ها آگاه شوید

سوالات متداول

آیا ممکن است هیچ معافیتی حاصل نشود؟
برای اخذ معافیت دیسک کمر چقدر باید وقت صرف کرد؟
نحوه تکمیل فرم های پزشکی برای معافیت دیسک کمر چگونه است؟

اطلاع  از آخرین قوانین وتبصره ها کمک زیادی به اخذ معافیت دیسک کمر می کند. شرایط آیین نامه برای معافیت دیسک کمر با توجه به نوع عارضه نوشته شده است. لذا با اخذ مشاوره بدین ترتیب در کمترین زمان ممکن برای اخذ معافیت دیسک کمر اقدام کنید. مرکز مشاوره تلفنی باران به آدرس www.baranmoshavereh.com آماده مشاوره به شما مشولان برای معافیت دیسک کمر و سایر معافیت های پزشکی است آگاهانه تصمیم  بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 105 تا
 1. یاسین امینی :

  سلام بنده مهره های L5وS1هم دچار دیسک کمر هستم آیا معاف خواهم شد یا خیر ؟

  1. باران مشاوره :

   آقای امینی بستگی به نوع دیسک و همچنین وضعیت فعلی اوضاع شما دارد.

 2. Hamid :

  سلام.دیسک باعث چند درصد باشد تا جز معافیت قرار گیرد یا اینکه درصد نداره؟بنده دوتا از مهره گردنم آسیب دیده طوری که دستم جون نداره و دو تا مهره کمرم که پا راستم اکثرا میلنگونه بعضی روزاهم راه رفتنو ازم میگیره.و اینکه میشه قبل اقدام سربازی معافیتو تشخیص داد چون توانایشو ندارم

  1. باران مشاوره :

   حمید جان درصد دیسک مهم نیست. نوع دیسک و وضعیت فعلی جسمانی شما، درمان پذیر بودن و …. تعیین کننده است.

 3. Behzad :

  سلام ، بنده دنده گردنی هستم و درد زیادی دارم گرفتگی شدید تو عروق و اعصابم هست و حتی نبض دستم نمیزنه ، نظرتون برای معافیت چی هست ؟

  1. باران مشاوره :

   بهزاد عزیز بستگی به عوامل زیادی از جمله مدرک تحصیلی و شدت عارضه دارد. شما برای معافیت پزشکی درخواست خود را ثبت کنید. نوع معافیت شما بستگی به رای کمیسیون پزشکی دارد.

 4. جلال‌الدین :

  سلام و عرض ادب
  من الان در حال تحصیل هستم یعنی در واقع معافیت تحصیلی دارم ، دیسک کمر هم دارم ، الان میتونم برای معافیت پزشکی اقدام کنم ؟ یا باید دوران تحصیل تموم بشه بعد برای معافیت پزشکی اقدام کنم ؟

  1. باران مشاوره :

   جلال الدین عزیز فقط در صورتی می توانید اقدام کنید که دیسک هرنی یا اکستروژن باشد.

 5. حسین :

  سلام من سیاتیک دارم به پای چپم میزنه که راه رفتنو یا سرپا وایستادن طولانی مددت رو برام سخت میکنه.. باید مراقب باشم که فشار نیارم … قدم ۱۹۷ وزنم ۱۰۶ امکان معافیت داره آیا؟

  1. باران مشاوره :

   حسین آقا شما برای معافیت اقدام کنید. اینکه معاف شوید یا خیر بستگی به تشخیص کمیسیون دارد.

 6. مرتضی :

  سلام خسته نباشید من برج ۴ تصادف کردم و ۵ تا از مهر های کمرم اسیب دید ۲ تا از مهره هام شکست و ۳ تاش خونمردگی شده برج ۴ هم میخوام پست کنم و هنوز درد کمرو دارم وقتی چیزی بلند میکنم درد زیادی داره ایا میتونم معاف شم؟ اگه

  1. باران مشاوره :

   آقا مرتضی نوع معافیت شما بستگی به نتیجه معاینات و نظر کمیسیون پزشکی نظام وظیفه دارد.

 7. محسن :

  سلام خسته نباشید من تک فرزندم و پدرم نزدیک ۵۰ سال دارد و دیکس کمر دارد مهره های ۴ ۵ زده بیرون ب نظرتون معافیت کفالت از طریق دیکس کمر بابام می تونم بگیرم؟و پدرم حقوق بگیره بازنشسته شده یک سالو نیم باتشکر

  1. باران مشاوره :

   محسن خان ملاک از کار افتادگی و نیازمند به مراقبت بودن پدر شماست. باید کمیسیون پزشکی از کار افتادگی پدرتان را تایید کند.

 8. Yasin :

  سلام
  مهره L5 در طرف چپ ساکرالیزه شده و زاویه اسکولیوز آن در حدود ۱۸.۸ درجه و زاویه لوردوز کمری در حدود ۵۹.۹ درجه می باشد

  1. باران مشاوره :

   بستگی به نظر کمیسیون پزشکی دارد.

   1. Yasin :

    چند درصد احتمال می دید که معاف بشم

 9. مجید :

  سلام من برای صافی کف پا اقدام کرده بودم که معاف از رزم دادن بهم و تاریخ اعزامم هم مشخص شده.الان میتونم دوباره برای دیسک کمر درخواست بدم؟

  1. باران مشاوره :

   بله، باید به خدمت بروید و در حین خدمت اقدام کنید.

 10. amir :

  باسلام من مهره ۱.۵ رودارم وازدوتابیمارستان نامه معافیتموگرفتم درحین خدمتم بردم شورای عالی گفتن بعد۱۰ روزدیگه ب یگان مربوطه ارسال میشه بنظرشمامعاف میشم یا معاف ازرزم؟

  1. باران مشاوره :

   امیر خان بستگی به عارضه دارد.

 11. یاسین :

  سلام من ۲۱ سالمه واسه درجه داری نوشتم ولی رد شدم از طرف کمرم مشکلم اینه لوماریزاسیون Slدیده می شود که در طرف راست کامل در طرف چپ ناکامل و همراه تشکیل pseudojoint است اسکولیوز با تقعر به طرف راست در ناحیه فوقانی و ستون فقرات کمری دیده می شود.
  به نظرتان معاف کامل می شوم یا ن؟

  1. باران مشاوره :

   آقا یاسین بستگی به خلل در عملکرد بدنتان دارد. نوع معافیت را باید کمیسیون تشخیص دهد و قابل پیش بینی نیست.

 12. Reza :

  سلام من تو نتیجه mriام یه دهیدراتاسیون یه پروتروشن و یه bulge وجود داره
  به نظرتون امکان معافیت دائم هست؟؟
  البته به تنگ شدن کانال نخاعی هم اشاره شده

  1. باران مشاوره :

   سلام آقا رضا
   نوع معافیت بستگی به رای کمیسیون دارد. قابل پیش بینی نیست.

 13. سامان :

  سلام بنده دارای ۲ دیسک اکستروژن و ۱ دیسک پروتروژن و هستم.چند نفر گفتن که میتونم در حین خدمت معاف بشم ولی بعضی های میگن که فقط بستگی به شورا داره. خواستم بدونم چکار باید کنم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام آقا سامان
   حرف هر دو گروه درست است. شما می توانید در حین خدمت برای معافیت اقدام کنید. اما اینکه معاف شوید یا خیر، بستگی به نظر شورای پزشکی دارد.

 14. محمدعلی :

  سلام، من دانشجو ام . بیرون زدگی دیسک کمر ۴ و ۵ دارم و کانال نخاع رو بسیار تنگ کرده و چندتا دکتر گفتن فقط باید عمل بشه، سوالم اینه قبل از انجام عمل باید برای معافی اقدام کنم یا بعدش هم میشه؟

  1. باران مشاوره :

   سلام محمد علی
   در صورتی که دارای عارضه هرنی دیسکال یا اکستروژن باشید، می توانید اقدام کنید.

   1. محمد علی :

    قبل یا بعد عمل فرقی نداره؟

    1. باران مشاوره :

     از خطوط مشاوره استفاده کنید.

 15. محمد :

  سلام . بین مهره‌ L5 و S1 دیسک پاره شده عمل کردم. معاف دائم میشم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام محمد جان
   بستگی به نوع دیسک و وضعیت کنکونی شما دارد.

 16. جلال :

  سلام به شما.دوستی نوشته هرنی دیسکال داره و کمسیون گفته جراحی کن و بعد بیا.ایا اگر جراحی نخوای انجام بدی امکان معافیت داره؟

  1. باران مشاوره :

   سلام آقا جلال
   بر اساس آیین نامه هرنی دیسکال عمل شده یا نشده، معاف می باشد. اشاره ای به الزام انجام عمل در آیین نامه نشده است.

 17. محمد :

  حتما باید عمل کرده باشی تا معافیت دائم بهت تعلق بگیره؟

  1. باران مشاوره :

   سلام محمد
   خیر. بدون عمل هم شانس معافیت در برخی موارد وجود دارد.

 18. مهدی :

  سلام من وقتی راه میرم فشاربیش از حد روی مهره های کمرم احساس میکنم ک تا پای چپم میگیره و بیش از ی حدی نمیتونم راه برم ایا اقدام کنم راهی برای معافی هست

  1. باران مشاوره :

   سلام آقا مهدی
   بله، در صورتی که در حین خدمت حمله صرع دست بدهد، امکان معافیت وجود دارد.

  2. من :

   سلام خسته نباشید من قبل ز این که اعزام به خدمت بشم برا معافیت اقدام کردم ولی معاف از رزم شدم الان هم یک ماه از اموزشی تموم شده ایا دوباره میتونم برا معافیت اقدام کنم در اموزشی

   1. باران مشاوره :

    منوچهر جان در صورتی که در حین آموزشی دچار مشکل شده اید، می توانید از طریق بهداری پیگیر شوید.

 19. علیرضاصبرکننده :

  سلام خسته نباشید من دیسک مهره ی ۴ و۵ دارم و تو برگه ی ام آر آ نوشته اکستریوژن امروز رفتم ماینه ی پزشکی دکتر بدون هیچ سوالی ازم و فقط با یه نگاه به ام آر آ گفت برو یه ماه دیگ‌جوابش میاد به نظرتون من معاف شدم؟یعنی نیازی به ام ار آ مجدد تو بیمارستان خود ارتش نبود؟؟؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   اینکه نیاز به ام آر آی باشد یا خیر، به تشخیص پزشک و بیمارستان است. باید صبر کنید تا کمیسیون وضعیت شما را مشخص کند.

 20. احسان :

  سلام من دیسک ۴ و ۵ هرنی دیسکال یا اکستریوژن بود خیلی درد داشتم رفتم واسه معافیت دکتر که دید خیلی درد دارم گفت برو جراحی کن با مدارک پزشکیت بیا اینجا برای معافیت میخواستم ببینم الان که جراحی کردم معافیت به من تعلق میگیره یا نه

  1. باران مشاوره :

   سلام احسان خان
   در صورتی که نوع دیسک شما هرنی یا اکستروژن باشد، معافیت به شما تعلق می گیرد.

  2. یاسین :

   سلام ..پارگی دیسک مهری ۳ وچهار دارم ….معاف دائم میشم یا فقط معاف از رزم…باتشکر

   1. باران مشاوره :

    فقط دیسک هرنی یا اکستروژن شامل معافیت می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: