معافیت دیسک کمر

آیا عارضه دیسک کمر باعث معافیت سربازی می شود؟

191 38,069
۴/۵ - (۷ امتیاز)

آنچه در مقاله معافیت دیسک کمر می خوانید:

 • معرفی معافیت دیسک کمر و مراحل دریافت این معافیت در سال ۹۷ چیست
 • مشاوره تلفنی سؤالات متداول معافیت دیسک کمر و سایر معافیت های سربازی با مرکز مشاوره باران
 • مراحل و شرایط اخذ معافیت دیسک کمر و سایر معافیت های پزشکی، اخرین اخبار مرتبط با معافیت های پزشکی
 • معرفی انواع معافیت های پزشکی، بیماری های معاف کننده، معافیت بیماری های جراحی مغز و اعصاب

بسیاری از مشمولین خدمت سربازی به دنبال راه هایی برای معافیت خدمت نظام وظیفه سربازی هستند. معافیت پزشکی یکی از راه های اخذ معافیت است. یکی از شایع‌ترین بیماری‌هایی که بسیاری از افراد جامعه با آن دست به گریبانند، درد کمر است. اما آیا درد کمر همان دیسک کمر است؟ در این مقاله می خواهیم درباره چگونگی معافیت خدمت نظام وظیفه به دلیل دیسک کمر صحبت کنیم.

شرایط معافیت پزشکی ممکن است برای مشمولین خدمت سربازی کمی مبهم باشد. به همین دلیل ممکن است مشمولین به روش های غیر اصولی و نا صحیحی برای اخذ معافیت روی بیاورند. سوالاتی از قبیل “آیا افرادی که دیسک کمر دارند معافیت دائم می گیرند یا تنها مشمول معافیت از رزم می شوند؟” و “چگونه دیسک کمر باعث معافیت خدمت نظام وظیفه سربازی می شود؟” پاسخ ساده ای دارند. مرکز مشاوره تلفنی نظام وظیفه باران آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیران خواهد بود.

در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

هر گونه اختلالات عروقی مغز منجر به معافیت دائم می شود

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط معافیت دیسک کمر و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۵ عصر
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

عارضه دیسک کمر چیست؟

برای اخذ معافیت دیسک کمر، بهتر است تعریف دقیق تری از این عارضه داشته باشیم. دیسک بین مهره‌ای به اختصار دیسک خوانده می‌شود. دیسک به صورت بالشتک یا صفحه‌ای بین دو جسم مهره در ستون فقرات قرار می‌گیرد. این دیسک جذب کننده فشارهایی است که به ستون مهره‌ها وارد می‌شود. پس دیسک‌ها همانند یک کمک فنر، ضربات وارد شده به ستون فقرات را خنثی می‌کنند.

شکل اصلی دیسک‌ها زمانی که تحت فشار نباشند، کروی است. در هنگام فشار دیسک ها ، قابلیت تغییر شکل دارند. بنابرین شدت ضربات را کاهش می‌دهند. اگر بنا به دلایلی دیسک از قسمت عقبی خود دچار بیرون زدگی یا فتق شود، این قسمت بیرون زده روی نخاع یا رشته های نخاع فشار وارد می کند. این فشار سبب بروز درد در ناحیه کمر و  پاها می شود.

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

در چه سنی برای اخذ معافیت دیسک اقدام کنیم؟

زمانی که شخصی مشمول به خدمت سربازی شود باید برای اخذ معافیت دیسک کمر اقدام کند. در واقع از نظر سنی تفاوتی بین معافیت دیسک کمر و سایر معافیت های پزشکی وجود ندارد. فرض کنید که شما در ۱۶ سالگی شرایط معافیت دیسک کمر را با توجه به آیین نامه سازمان نظام وظیفه داشته اید. در این سن چون مشمول خدمت سربازی نیستید پس نمی توانید برای معافیت اقدام کنید. حال زمانی که به ۱۸ سال رسیدید وضعیت کمر شما بهبود پیدا کرده است. در این شرایط ممکن است معافیت نصیب شما نشود.

 • همواره برای اخذ معافیت پزشکی شرایط فعلی بدن شما ارزیابی می شود.

چگونه با دیسک کمر معاف شویم؟

کمر درد یکی از شایع ترین بیماری هایی است که تقریبا بیشتر افراد به دلایل مختلف به آن دچار می شوند. عارضه هرنی دیسکال در اصطلاح پزشکی یا Extrusion دیسک کمر یکی از شایع ترین بیماری های ستون فقرات و استخوان ها می باشد. معافیت پزشکی دیسک کمر یکی از انواع معافیت های پزشکی می باشد که در آیین نامه نظام وظیفه نیز درج گردیده است. بر اساس شرایط و ضوابط موجود در قانون نظام وظیفه بخش ششم بیماری های جراحی مغز و اعصاب موجب معافیت دائم از خدمت نظام وظیفه می شود.

برای اخذ معافیت دیسک کمر از کجا شروع کنیم؟

مشمولان پس از دریافت دفترچه خدمت سربازی به همراه مدارک مورد نیاز باید به دفاتر پلیس + ۱۰ مراجعه کنند. جهت دریافت این معافیت باید معاینات کاملی توسط پزشک انجام شود. تمامی تصویر برداری ها و چکاب ها از کمر باید توسط بیمارستان های مورد تایید سازمان های نظامی انجام شود. یکی از پیش نیاز های اخذ معافیت دیسک کمر دریافت MRI از ستون فقرات است.

کسانی که نیاز دارند معافیت دیسک کمر را دریافت کنند باید نسبت به تهیه تصاویر امواج رادیویی هم اقدام نمایند. میلوگرافی یکی دیگر از راه های اسکن مهره های کمر است. مشمولینی که به دلیل جراحی، از انجام MRI منع شده اند می توانند از میلوگرافی استفاده کنند.

آیا دیسک کمر به معافیت از رزم منجر خواهد شد؟

نوع معافیت پزشکی بسته به شدت عارضه دارد. اگر شدت عارضه به تشخیص شواری پزشکی نظام وظیفه زیاد باشد معافیت دائم را به همراه دارد. اگر شدت عارضه دیسک کمر خفیف تر باشد، مشمول معاف از رزم  یا معاف از خدمات رزم می شود. در معافیت از رزم، مشمول از انجام دوره آموزشی معاف خواهد شد.

در معافیت از خدمات رزم مشمول علاوه بر معافیت از دوره آموزشی از انجام فعالیت های سنگین نیز معاف می شود.

مدارک مورد نیاز معافیت دیسک کمر

 • اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی مشمول
 • عکس از مشمول
 • آخرین مدرک تحصیلی
 • فرم اولیه پزشکی
 • تهیه مدارک پزشکی ( مانند تصویر MRI و …)
 • و …

مراحل اخذ معافیت دیسک کمر

برخی از مهمترین مراحلی که باید برای اخذ معافیت دیسک کمر انجام دهید به شرح زیر است.

 • تکمیل فرم معافیت پزشکی
 • معاینه اولیه توسط پزشک و تکمیل برگ معاینه
 • تکمیل فرم خوداظهاری سوابق بیماری
 • رفتن به بیمارستان مربوطه برای بررسی شدت بیماری
 • رفتن به کمیسیون
 • و…

با بخش اخبار روزانه نظام وظیفه مرکز باران از آخرین قوانین و تبصره ها آگاه شوید

سوالات متداول

آیا ممکن است هیچ معافیتی حاصل نشود؟
برای اخذ معافیت دیسک کمر چقدر باید وقت صرف کرد؟
نحوه تکمیل فرم های پزشکی برای معافیت دیسک کمر چگونه است؟

اطلاع  از آخرین قوانین وتبصره ها کمک زیادی به اخذ معافیت دیسک کمر می کند. شرایط آیین نامه برای معافیت دیسک کمر با توجه به نوع عارضه نوشته شده است. لذا با اخذ مشاوره بدین ترتیب در کمترین زمان ممکن برای اخذ معافیت دیسک کمر اقدام کنید. مرکز مشاوره تلفنی باران به آدرس www.baranmoshavereh.com آماده مشاوره به شما مشولان برای معافیت دیسک کمر و سایر معافیت های پزشکی است آگاهانه تصمیم  بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 191 تا
 1. جابر :

  بنده سال ۹۳ شش ماه خدمت کردم اما به علت مشکلات خانوادگی نتونستم ادامه بدم الان هم دیسک کمر گرفتم عمل هم شدم اما وضعم از قبل هم بدتر شده دکترا میگن باید دوباره عمل بشم.با توجه به این که سرباز فراری محسوب میشم میتونم معاف بشم؟برای معافیت کجا باید اقدام کنم؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.اگه نوع دیسک کمر شما از انواع هرنی دیسکال یا Extrusion دیسک باشد معاف دائم را به همراه دارد.( در مورد بیماران عمل نشده ،انجام MRI ستون فقرات در مراکز درمانی نظامی و یا دانشگاهی ضروری می باشد و مواردی که ممنوعیت داشته باشد از میلوگرافی استفاده شود )..برای انجام مراحل معافیت پزشکی شما باید خودتون رو به یگان خدمتی تون معرفی کنید و بعد از تعیین مقدار جریمه فرارتون و برگشت به خدمت میتونین به بهداری پادگان مراجعه کنید و موردتون رو عنوان کنید تا به شما اعزام به بیمارستان بدهند و به کمیسیون پزشکی معرفی کنن.

 2. مهران :

  با سلام و خسته نباشید
  من کمرم درد میکنه خیلی وقته. الانم سربازم و اذیت میشم.. یه سال پیش هم در استخدامی ناجا بودم که گفتن پایین لگنت دوشاخ است.
  آیا این شامل معافیت میشه یا نه

  1. باران مشاوره :

   سلام
   به صرف کمر درد و بون مشکل جدی در ستون فقرات نهایتا معاف ار رزم میشی

 3. محمد :

  سلام من دیسک های ال ۳ ال ۴ ال ۵ برآمدگی دارن و مهره L5 s1 برآمده شده و زده به عصب سیاتیک پای چپم و کمرم درد و باسن و پای چپم همش درد داره کل بدنم همش ضعف میره بیش تر از چند دقیقه نمیتونم وایسم اگر وایسم باید همش دراز بکشم و کمرم هعی درد میگیره هعی باید اینور اونور بشم و توی ادرار و مدفوع مشکل دارم اینگاری یه خوردش همش میمونه و همش بدنم اینه فلج ها هست اصن نمیتونم کاری بکنم بی حس هست همش و یه بار عمل فتق خطرناک انجام دادم و پولیپ بینی و انحراف بینی دارم و میگرن و سینوزیت و اینا هم دارم و الان ۶ماه‌بخاطر اعصاب روان معاف موقت شدم آیا برای این مشکلاتم اقدام کنم معاف داعم میتونم بگیرم تشکر

  1. باران مشاوره :

   سلام
   دیسکت اگه هرنی باشه معافی
   انواع هرنی دیسکال یا Extrusion دیسک : معاف دائم ( در مورد بیماران عمل نشده ،انجام MRI ستون فقرات در مراکز درمانی نظامی و یا دانشگاهی ضروری می باشد و مواردی که ممنوعیت داشته باشد از میلوگرافی استفاده شود )

   هرگونه فتق خارجی نواحی اینگوئینال ، فمورال، و جدار شکم :
   الف) عمل شده عود کرده : معاف دائم

 4. محمدحسن کشاورز :

  سلام من مهره های ال ۳ ال ۴ ال ۵ و s1 لیز خورده و دیسک کمر دارم آیا معاف میشم تشکر

  1. باران مشاوره :

   محسن جان تو عارضه های مربوط به کمر واقعا قادر به تشخیص نوع معافیت نیستیم. همه چی بستگی به وضعیت سلامت شما از دید قاضی داره

 5. سینا :

  سلام
  من دانشجو رشته اتاق عمل هستم
  دیسک کمر دارم و دکتر گفتن باید عمل دیسککتومی بشه
  میخاستم بدونم معاف میشم یا چون طرح و سربازی یکی هست تاثیری نداره؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   انواع هرنی دیسکال یا Extrusion دیسک : معاف دائم ( در مورد بیماران عمل نشده ،انجام MRI ستون فقرات در مراکز درمانی نظامی و یا دانشگاهی ضروری می باشد و مواردی که ممنوعیت داشته باشد از میلوگرافی استفاده شود )

   اگه هرنی باشه معاف می شی

 6. محمد :

  سلام روزتون بخیر
  من سرباز ناجا هستم هشت ماه خدمتم میگذره
  به علت درد کمر و پا و تنگی نفس به پزشک مراجعه کردم MRI نوشت و نتیجه این بوده
  دیسک اکستروژن در t11 t12
  دیسک پروتوروژن در l4 l5
  دیسک بالجینگ در l5 s1
  در حال حاظر هم به علت مشکلات اعصاب و روان معاف از اسلحه و نگهبانی و مشاغل پر استرس هستم
  به نظرتون شانس معافی دائم دارم ؟
  یکی از کارکنان کمیسیون می‌گفت معاف از رزم میشی می‌خوام بدونم اگر اینطور شد و اعتراض کردم توی شورای عالی احتمال معافی هست ؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   انواع هرنی دیسکال یا Extrusion دیسک : معاف دائم ( در مورد بیماران عمل نشده ،انجام MRI ستون فقرات در مراکز درمانی نظامی و یا دانشگاهی ضروری می باشد و مواردی که ممنوعیت داشته باشد از میلوگرافی استفاده شود )

   اگه معاف نشدی حق اعتراض داری ولی دیگه به رای شورای عالی نمی تونی اعتراض کنی

 7. سروش :

  سلام من مهره ۴و ۵ دیسک خفیف دارم جابجایی دیسک که دکتر گفت دیسکت پاره نشده فقط جابه‌جایی خفیف دیسک داری
  ولی الان دردش به پاهام میزنه گزگز می‌کنه وغیره
  خواستم ببینم چه نوع معافیت تعلق میگیره

  1. باران مشاوره :

   سلام
   نهایتا معاف از رزم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: