معافیت سربازی از طریق خالکوبی

آیا معافیت خالکوبی و تاتو صحت دارد؟

96 17,637

یکی از مواردی که برای خیلی از مشمولان نظام وظیفه مورد پیگیری است داشتن خالکوبی بر روی بدن می باشد. اینکه معافیت سربازی از طریق خالکوبی وجود دارد یا خیر؟ برای بسیاری قابل سوال است. خالکوبی یا تتو بر روی بدن یکی از شایع ترین کارهایی است که در جهان مرسوم است. در کشور ما هم این عمل از قدیم در بین عموم رواج داشته است. برخی بیش از نیمی از بدن و یا قسمتی از بدن را خالکوبی یا تتو انجام می دهند. از طرفی عده ای با هدف اخذ معافیت سربازی اقدام به خالکوبی بر روی بدن می کنند.

 • در این مقاله قصد داریم به برخی از سوالات شما در خصوص معافیت سربازی از طریق خالکوبی پاسخ دهیم.

راه های اخذ معافیت پزشکی چیست؟

آیا کسی که خالکوبی دارد از خدمت سربازی معاف می شود؟

آیا داشتن خالکوبی به تنهایی می تواند موجب معافیت از سربازی شود؟

طبیعتا بسیاری از مشمولان نظام وظیفه نگرانی رفتن به خدمت سربازی را دارند. شاید بسیاری تصور کنند با رفتن به خدمت سربازی دو سالی از زندگی خود باز می مانند. همین نگرانی مشمولان گاهی موجب می شود به سمت راهکارهایی برای اخذ معافیت از سربازی بروند. یکی از رایج ترین راه ها اخذ معافیت پزشکی است. مدتی است که موضوع اخذ معافیت سربازی از طریق خالکوبی بدن توجه بسیاری از مشمولان سربازی را به خود جلب کرده است. در ادامه مقاله در خصوص معافیت سربازی از طریق خالکوبی بیشتر توضیح می دهیم.

آیا معافیت سربازی از طریق خالکوبی امکان دارد؟

معافیت سربازی از طریق خالکوبی به تنهایی امکان ندارد. با توجه به گفته جانشین سازمان نظام وظیفه عمومی در خصوص اخذ معافیت سربازی از طریق خالکوبی در واقع آنچه که باعث معافیت فرد از خدمت سربازی می‌شود مشکلات و اختلالات روانی است. بر اساس قوانین سازمان وظیفه عمومی، معافیت‌ها دارای ضوابط و مقررات خاصی هستند. مشمولان نظام وظیفه نمی توانند فقط به خاطر داشتن خالکوبی از خدمت سربازی معاف شوند.

در اصل سوابق و پرونده پزشکی فرد مشمول, سابقه بستری مرتبط با اختلالات روانی, خودکشی, تتو و خالکوبی و سابقه مصرف داروهای اعصاب و روان ملاک‌های تشخیص بیماری‌ و اختلالات روانی او است که در صورت تشخیص پزشکان و بر اساس ماده ۳۳ قانون خدمت وظیفه عمومی، معافیت‌هایی برای این مشمولان در نظر گرفته می‌شود.

خواندن مقاله معافیت پزشکی اعصاب و روان را از دست ندهید.

 اخذ معافیت سربازی از طریق خالکوبی

در واقع شاید از اطرفیان بسیار شنیده باشید که فلان شخص به دلیل داشتن خالکوبی زیاد بر روی بدن از خدمت سربازی معاف شده است. بله درست است امکان دارد فردی معافیت سربازی از طریق خالکوبی را اخذ کرده باشد اما تنها به دلیل داشتن خالکوبی معاف نشده است. در اصل بر اساس قوانین پزشکی داشتن خالکوبی می تواند یکی از دلایل ابتلا به اختلال اعصاب و روان باشد. در صورتی که فرد علاوه بر داشتن خالکوبی و معاینات پزشکان متخصص علائم بیماری های مربوط به اعصاب و روان را داشته باشد، می تواند معافیت سربازی از طریق خالکوبی و بیماری های اعصاب و روان را اخذ نماید.

داشتن خالکوبی بر روی بدن به تنهایی موجب اخذ معافیت سربازی نمی شود بلکه می تواند در اخذ معافیت سربازی تاثیرگذار باشد

مشاوره اخذ معافیت از طرق خالکوبی

همانگوه که گفته شد داشتن خالکوبی نمی تواند تنها دلیل معافیت پزشکی باشد. توصیه می کنیم قبل از آن که نسبت به اخذ معافیت سربازی از طریق خالکوبی و تتو اقدامی انجام دهید اطلاعات کافی را به دست آورید. مشاور مجرب در این زمینه می تواند به شما کمک کند تا با انجام عمل اشتباه، به بدن خود آسیب وارد نکنید. در قوانین نظام وظیفه پیچیدگی بسیاری وجود دارد. با مشاوره صحیح می توانید راه کارهای درست را جهت اخذ انواع معافیت های نظام وظیفه انجام دهید.

در صورت داشتن خالکوبی چه اقدامی انجام دهیم؟

در صورتی که بر روی بدن خود خالکوبی دارید و مشمول نظام وظیفه هستید، پیشنهاد می کنیم قبل از اقدام جهت اخذ معافیت سربازی از طریق خالکوبی بر روی بدن ابتدا به پزشک متخصص اعصاب و روان مراجعه نمایید. در صورتی که پزشک متخصص بیماری های اعصاب و روان، شما را از نظر روحی و روانی سالم تشخیص دهد، نمی توانید از خدمت سربازی معاف شوید. در صورتی که پزشک متخصص تشخیص دهد مبتلا به بیماری و اختلال در اعصاب و روان هستید، نسبت به دریافت دفترچه معافیت پزشکی از طریق دفاتر پلیس+۱۰ اقدام نموده و مراحل اخذ معافیت پزشکی را طی نمایید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 96 تا
 1. مهدی :

  سلام‌ من روی دستم ۴تا خط معاف رضم مشم آیا؟

  1. باران مشاوره :

   احتمالا معافیت رزم بگیرید شاید هم گروه ب شوید

 2. علیرضا :

  سلام خسته نباشید …
  من سابقه خودکشی دارم و ۳ روز تو کما بودم و خودزنی و تتو هم روی بدنم دارم . دفترچه هم پست کردم ولی درخواست معافیت پزشکی برام رد کردن ولی من دوست دارم به خدمت برم اگر خودم نخوام معاف شم و به خدمت برم ایا امکانش وجود دارد؟؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.تنها در صورت تایید کمیسیون پزشکی امکتن خدمت سربازی برای شما وجو دارد.

 3. آرمان :

  سلام مغذرت میخوام من رو گردنم و دستم و رو سینم تتو و روی دست چپم خودزنی امکان داره معاف شم

  1. باران مشاوره :

   سلام
   اگه تشخیص بدن بیماری اعصاب و روان حاد داری بله وگرنه معاف نمیکنن

 4. عليرضا :

  سلام من تاتو دارم میخواستم معاف از رزم بشم میتونم یانه گروه الف هستم الان

  1. باران مشاوره :

   سلام
   باید درخواست بدی درصورت تشخیص کمیسیون بله

 5. هادی :

  سلام بنده مبتلا به بیماری اسکیزوفرنی هستم و یکی دو ماهه تحت نظر دکترم و همچنین روی قلبم تتو دارم
  اگه اقدام کنم معافیت دائم میدن؟

  1. باران مشاوره :

   سلام. پسیکوزها :الف) اسکیزوافکتیو، اسکیزوفرنی ، اختلالات هذیانی و پسیکوزهای آتیپیک مزمن : معاف دائم

 6. سجاد :

  سلام وقت بخیر من مبتلا ب حملات پانیک ocdهستم اختلال اظطراب دارم تهت درمانم و دارو عصاب مصرف میکنم گردنم پلمپ تتو دارم گوشم پلمپ تتو هستش با دست راستم رو سینمم تا نصف پلمپ هستش ایا معافیت دائم شامل حالم میشه؟

  1. باران مشاوره :

   سلام. اختلال وسواس (OCD) ، اختلال پانیک ، اختلال اضطراب ، فوبیا یا PTSD یا سایراختلالات اضطرابی :الف) نوع شدید مقاوم به درمان : معاف دائم ب) نوع خفیف : معاف از خدمات رزمی

 7. علی اکبر :

  سلام من سابقه زندان دارم به مدته ۲سالو نیم تتو خالکوبی زیاد دارم مادرم ۴ساله است که گمشده ایا میتوانم معافیت اقدام نمیایم

  1. باران مشاوره :

   سلام.از طریق معافیت پزشکی بیماری های اعصاب و روان اقدام کنید امکان معافیتتون بالاست.

 8. رضا :

  سلام‌من تتو دارم رو دستم کوچیکه فرستادنم کمیسیون‌پزشکی اگه برم تعلیقم‌نمیکنن برا سربازی؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   تعلیق کنن که خوش بحالت میشه! 🙂
   در گروه ب خدمتی میکنی برادر

   1. علی :

    عذرمیخوام، گروه ب یعنی چی؟

    1. باران مشاوره :

     سلام.به مشمولانی که در طول خدمت باید تحت نظر مشاوران روان شناس پادگان قرار بگیرند گروه B اطلاق می گردد.

  2. ام :

   سلام من ۲۱سالمه بیماری دوقطبی دارم( دوبار دارو تجویز کردن ولی قطع کردم و حالم بدتر شده سابقه خودزنی دارم مدرک دیپلم هم نگرفتم هنوز چون تو امتحانات خرداد افسردگی شدید گرفتم) پارسال به دلیل عمل قلب باز معاف از رزم شدم ولی نرفتم برای دوقطبی باید نوع یک و شدید باشه تا معاف دائم بشم من تازه تونستم خودم رو به تعادل نسبی برسونم میدونم برم سربازی ممکنه به خودم یا کسی اسیب برسونم به نظرتون امکان معافیت دائم هست یا اینکه تو دوران سربازی اگر بیماری عود کنه معاف بشم؟

   1. باران مشاوره :

    سلام
    در هر مرحله از خدمت اگه تشخیص بدن بیماری به حدیه که سربازی کردن برات مقدور نیست معاف میشی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: