معافیت سربازی از طریق خالکوبی

آیا معافیت خالکوبی و تاتو صحت دارد؟

49 15,757

یکی از مواردی که برای خیلی از مشمولان نظام وظیفه مورد پیگیری است داشتن خالکوبی بر روی بدن می باشد. اینکه معافیت سربازی از طریق خالکوبی وجود دارد یا خیر؟ برای بسیاری قابل سوال است. خالکوبی یا تتو بر روی بدن یکی از شایع ترین کارهایی است که در جهان مرسوم است. در کشور ما هم این عمل از قدیم در بین عموم رواج داشته است. برخی بیش از نیمی از بدن و یا قسمتی از بدن را خالکوبی یا تتو انجام می دهند. از طرفی عده ای با هدف اخذ معافیت سربازی اقدام به خالکوبی بر روی بدن می کنند.

 • در این مقاله قصد داریم به برخی از سوالات شما در خصوص معافیت سربازی از طریق خالکوبی پاسخ دهیم.

راه های اخذ معافیت پزشکی چیست؟

آیا کسی که خالکوبی دارد از خدمت سربازی معاف می شود؟

آیا داشتن خالکوبی به تنهایی می تواند موجب معافیت از سربازی شود؟

طبیعتا بسیاری از مشمولان نظام وظیفه نگرانی رفتن به خدمت سربازی را دارند. شاید بسیاری تصور کنند با رفتن به خدمت سربازی دو سالی از زندگی خود باز می مانند. همین نگرانی مشمولان گاهی موجب می شود به سمت راهکارهایی برای اخذ معافیت از سربازی بروند. یکی از رایج ترین راه ها اخذ معافیت پزشکی است. مدتی است که موضوع اخذ معافیت سربازی از طریق خالکوبی بدن توجه بسیاری از مشمولان سربازی را به خود جلب کرده است. در ادامه مقاله در خصوص معافیت سربازی از طریق خالکوبی بیشتر توضیح می دهیم.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط معافیت سربازی از طریق خالکوبی و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۵ عصر
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

آیا معافیت سربازی از طریق خالکوبی امکان دارد؟

معافیت سربازی از طریق خالکوبی به تنهایی امکان ندارد. با توجه به گفته جانشین سازمان نظام وظیفه عمومی در خصوص اخذ معافیت سربازی از طریق خالکوبی در واقع آنچه که باعث معافیت فرد از خدمت سربازی می‌شود مشکلات و اختلالات روانی است. بر اساس قوانین سازمان وظیفه عمومی، معافیت‌ها دارای ضوابط و مقررات خاصی هستند. مشمولان نظام وظیفه نمی توانند فقط به خاطر داشتن خالکوبی از خدمت سربازی معاف شوند.

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

در اصل سوابق و پرونده پزشکی فرد مشمول, سابقه بستری مرتبط با اختلالات روانی, خودکشی, تتو و خالکوبی و سابقه مصرف داروهای اعصاب و روان ملاک‌های تشخیص بیماری‌ و اختلالات روانی او است که در صورت تشخیص پزشکان و بر اساس ماده ۳۳ قانون خدمت وظیفه عمومی، معافیت‌هایی برای این مشمولان در نظر گرفته می‌شود.

خواندن مقاله معافیت پزشکی اعصاب و روان را از دست ندهید.

 اخذ معافیت سربازی از طریق خالکوبی

در واقع شاید از اطرفیان بسیار شنیده باشید که فلان شخص به دلیل داشتن خالکوبی زیاد بر روی بدن از خدمت سربازی معاف شده است. بله درست است امکان دارد فردی معافیت سربازی از طریق خالکوبی را اخذ کرده باشد اما تنها به دلیل داشتن خالکوبی معاف نشده است. در اصل بر اساس قوانین پزشکی داشتن خالکوبی می تواند یکی از دلایل ابتلا به اختلال اعصاب و روان باشد. در صورتی که فرد علاوه بر داشتن خالکوبی و معاینات پزشکان متخصص علائم بیماری های مربوط به اعصاب و روان را داشته باشد، می تواند معافیت سربازی از طریق خالکوبی و بیماری های اعصاب و روان را اخذ نماید.

داشتن خالکوبی بر روی بدن به تنهایی موجب اخذ معافیت سربازی نمی شود بلکه می تواند در اخذ معافیت سربازی تاثیرگذار باشد

مشاوره اخذ معافیت از طرق خالکوبی

همانگوه که گفته شد داشتن خالکوبی نمی تواند تنها دلیل معافیت پزشکی باشد. توصیه می کنیم قبل از آن که نسبت به اخذ معافیت سربازی از طریق خالکوبی و تتو اقدامی انجام دهید اطلاعات کافی را به دست آورید. مشاور مجرب در این زمینه می تواند به شما کمک کند تا با انجام عمل اشتباه، به بدن خود آسیب وارد نکنید. در قوانین نظام وظیفه پیچیدگی بسیاری وجود دارد. با مشاوره صحیح می توانید راه کارهای درست را جهت اخذ انواع معافیت های نظام وظیفه انجام دهید.

در صورت داشتن خالکوبی چه اقدامی انجام دهیم؟

در صورتی که بر روی بدن خود خالکوبی دارید و مشمول نظام وظیفه هستید، پیشنهاد می کنیم قبل از اقدام جهت اخذ معافیت سربازی از طریق خالکوبی بر روی بدن ابتدا به پزشک متخصص اعصاب و روان مراجعه نمایید. در صورتی که پزشک متخصص بیماری های اعصاب و روان، شما را از نظر روحی و روانی سالم تشخیص دهد، نمی توانید از خدمت سربازی معاف شوید. در صورتی که پزشک متخصص تشخیص دهد مبتلا به بیماری و اختلال در اعصاب و روان هستید، نسبت به دریافت دفترچه معافیت پزشکی از طریق دفاتر پلیس+۱۰ اقدام نموده و مراحل اخذ معافیت پزشکی را طی نمایید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 49 تا
 1. متین :

  سلام من روی گردنم یه تتو دارم و مشمول خدمتم حتما معاف از رزم میشوم؟

  1. باران مشاوره :

   میتن جان ۵۰ ۵۰ هست.

 2. اشکان :

  سلام من سه تا تتو رو بدنم دارم میخواستم بدونم چی میشه کارت پایان خدمت میدن؟

  1. باران مشاوره :

   به خاطر تتو داشتن نهایتش معاف از رزم بدن

  2. حمیدرضا :

   سلام منهم تتو روی دستم‌دارم هم اینکه خیلی وسواس فکری و وسواس شستشو دارم استدس و اظطراب هم خیلی بالاست میتونمومعافیت بگیرم یاواسه معافیت این نوع بیماری چطور وارد شم

   1. باران مشاوره :

    حمیدرضا این موارد باید توسط کمیسیون بررسی بشه اگه درمان پذیر باشه شانس معافیت میاد پایین.

 3. حامد :

  سلام من به پزشک‌مراجعه کردم و پزشک بخاطر یه تتو مثلت کوچیک زده بیماری اعصاب روان و‌کارم طول میکشه چقد زمان میبره

  1. باران مشاوره :

   باید بری پلیس + ۱۰ ببینی وقت کمیسیونت کی هست

 4. محمد :

  سلام من یه تتوی کوچیک کنار انگشت شستم دارم اما واسه معاینه پزشکی با لوازم آرایشی پوشوندمش و ب کمیسیون نفرستادم چون ندیدنش حالا خواستم بپرسم برج ۳ ک اعزام میشم خدمت تو پادگان آموزشی ممکنه معاف از رزم بشم یا بگن برگرد برو کمیسیون؟؟؟

  1. باران مشاوره :

   بعید می دونم انقدر پیگیر باشن

   1. محمد :

    اره نظر خودمم هم همینه چون اصل کار ک معاینه پزشکی تو سیستم تائید کرده حالا یا تتو رو دیده یا ندیده و تائید کرده ب هر حال تو سیستم تائید شده

 5. پیمان :

  سلام من ی تتو پشت دستم دارم و ۱۷ سالمه واسه خدمت سربازی چه مشکلی واسم بوجود میاد. اگر معاف از رزم بشم در آینده چه مشکلاتی واسم داره مثلا واسه گرفتن پاسپورت مشکلی بوجود میاد؟

  1. باران مشاوره :

   ممکنه اولش معاف از رزمتت کنن موقت و بعدش از معاف موقت درمیاد

   1. مهدی گودرزی نیا :

    سلام من یه تاپ کوچیک کنار دستم دارم اگه معاف از رزم بشم میتونم جواز کسب بگیرم یانه ممنون

    1. باران مشاوره :

     جواز چی کسب کنی؟

 6. پویا :

  سلام من یک تتو روی سینه ام دارم اگه برم خدمت سربازی گیر نمیدن بهم؟

  1. باران مشاوره :

   پویا جان احتمالا شما را کمیسیثون بفرستند ولی با یک تتو معاف از رزم هم نمی کنند.

 7. میلاد :

  سلام میخواستم بدونم که اگر تتو داشته باشیم باید بریم سربازی چون من مادر پدرم طلاق گرفتند میخوام از این طریق معافیت بگیرم ولی بعضیا میگن اگر تتو داشته باشی باید بری سربازی ایا این حرف درسته؟؟

  1. باران مشاوره :

   خیر میلاد جان، اگر شرایط معافیت کفالت داشته باشید تتو شما را نادیده می گیرند. فقط باید ثابت کنید که صلاحیت لازم برای کفیل شدن را دارید.

 8. کهنه :

  سلام من دوسال پیش سرباز بودم فرار کردم و بعد برا تفریح بدنمو تتو کردک که شامل پشت گردن و گونه امم هست… و امکان پوشوندن با لباس نیس آیا اگر برگردم خدمت میتونم ادامه بدم یا معاف میشم؟

  1. باران مشاوره :

   معافیت دائم به این راحتی ها داده نمی شود.

 9. تنها :

  ۱۴ ماه خدمت کردم الان بخاطر مشکلات شدید زندگی اختلال روانی پیدا کردم چنسال پیش سابقه خودکشی داشتم که نمیدونم مدارکش هست توی بیمارستان یا نه روی انگشتام تتو دارم چنتا خط روی شاهرگم میتونم کاری بکنم؟

  1. باران مشاوره :

   محسن جان صرف داشتن خالکوبی منجر به معافیت نمی شود. باید نوع بیماری روانی شما مشخص شود تا بتوانیم در مورد معافیت حرف بزنیم. به طور کلی بیماری هایی که قابل درمان در بازه کوتاه باشند معافیت دائم نمی گیرند.

 10. اشکان :

  من گواهینامه موتور دارم میخواستم راننده شم گفتن برگه سلامت بگیر چون روی گردنم فقط به اندازه بند انگشت تاتو داشتم شورای پزشکی زد معاف از رزم کامل فقط واس خاطر یه تاتو . فقط در حد ۵ ثانیه دید منو نه سوالی نه معاینه ای هیچی . نمیدونم چیکتر کنم .

  1. باران مشاوره :

   اشکان جان به رای کمیسیون پزشکی می توانید یکبار اعتراض بزنید اما به شورای عالی پزشکی خیر.

 11. Armin :

  سلام خسته نباشید متولد ۶۴ هم و بیش تر جای بدنم تتو دارم روی گردن جفت دست پا کمر سینه جفت رون پا از بچگی امریکا بودم ده سال برگشتم برای معافیت میتونم اقدام بکنم متاهل هم هست با ۱ فرزند

  1. باران مشاوره :

   آرمین جان صرف داشتنن تتو منجر به معافیت نمی شود.

 12. حمیدرضا :

  سلام وقت بخیر من روی سینم دوتا جمله تتو کردم میخام دفترچه پست کنم هزینه پاک کردن تتو زیاده و فرصت منم خیلی کمه و طول میکشه تا تتو پاک بشه از طرفی هم باید ازمون وکالت شرکت کنم و برای استخدامی نگرانم و اینکه روی کارتم مشخص بشه و اینکه از نظر روانی هم مشکلی ندارم این تتو برای ازمون و استخدامم و کارت پایان خدمتم مشکلی ایجاد نمیکنه؟ اگر مشکلی هست حتماقبلش برای پاک کردنش اقدام کنم

  1. باران مشاوره :

   به این راحتیا هم نیست. امکان دارد برای کمیسیون ارجاع داده شوید در صورت عدم بیماری هیچ اتفاقی نمیوفتد.

 13. سجاد :

  سلام خسته نباشید، من ی تتو رو بدنم دارم بعد میخام دفترچه پست کنم ، میترسم اون تتو رو تو پرونده پزشکی ثبت کنن بعدا واس استخدامی مشکل دارم؟؟؟؟

  1. باران مشاوره :

   سجاد عزیز صرفا بخاطر یک تتو مشکلی ایجاد نمی شود. احتمال دارد شما را به کمیسیون پزشکی نظام وظیفه ارجاع داده و معاینه شوید و به خدمت اعزام شوید..

 14. محمد :

  سلام ببخشید کسانی که تتو دارن نمیتون تو سپاه پذیرش بگیرن؟

  1. باران مشاوره :

   محمد جان در صورتی که معاف از رزم نشوید ممکن است بتوانید پذیرش بگیرید.

 15. Amir :

  سلام منو بخاطر یک خالکوبی موقت نوشتن کمیسیون فقط یه اسم کوچکه من از نظر اعصاب و روان سالمم و هیچ مشکلی ندارم فقط یه اشتباه کردم رفتم یه خال کوچیک زدم ایا بهم معاف از رزم میدن یا اگه بدونن واقعن سالمم ب صورت عادی میرم سربازی چون واقعا هیچ مشکلی ندارم

  1. باران مشاوره :

   امیرخان نگران نباشید. معاف نمی شوید. صرفا بررسی ساده است.

 16. رضا :

  با عرض سلام و احترام من اولا هفت سال دارو برای اختلال شخصیتی دو قطبی مصرف میکردم و مدارک موجود هست ثانیا bmi ام ۳۷ است و همچنین آسم خفیف دارم آیا امکان معافیت دائم وجود دارد؟

  1. باران مشاوره :

   سوالتون رو در صفحه مرتبط مطرح کنید.

 17. حسن :

  سلام من روی گردن،بازو،مچ دست،پشت دست،پشت گردن،پا.تاتو دارم امکان معافیت هست؟چون از چن نفر شنیدم چون تاتوام توی دید هست معاف میشم

  1. باران مشاوره :

   سلام حسین آقا
   صرف داشتن تتو منجر به معافیت نمی شود.

 18. امیر :

  سلام من رفتم پزشک یدونه تتو کوچیک دارم گفتن بهم اگه بری کمسیون معاف میشی منم نمیخام معاف شم نمیدونم چیکار کنم

  1. باران مشاوره :

   سلام امیرجان
   صرفا بخاطر داشتن تتو فرد از خدمت معاف نمی شود.

 19. علی :

  سلام خسته نباشید.من دفترچه پست کردم وپزشگ اولیه مردودشدم به خاطراعصاب وروان واختلالات شخصیتی.آیابرم بیمارستان امام سجادمعافیت میدن واگه معافیت دادن به چه صورت هستش معافیتشون

  1. باران مشاوره :

   سلام علی جان
   اینکه معافیت بدهند یا خیر، بستگی به نظر کمیسیون پزشکی دارد.معافیت آنقدرها هم راحت نیست.

 20. امیر :

  سلام من دفترچه پست کردم به خاطرتتوفرستادنم بیمارستان امام سجادیک ماه از تاریخی که قراربوده به بیمارستان برم گذشته الان برگه اعزامم میاد یا تانرم بیمارستان نمیاد؟

  1. باران مشاوره :

   سلام امیرخان
   شما تا به بیمارستان نروید، وضعیت شما مشخص نمی شود. و باعث می شود برای شما غیبت لحاظ شود.

   1. سهراب :

    سلام من سربازی رفاتم و فرار کردم در ماه سوم آیا امکان گرفتن معافیت از این طریق برای منم وجود دارد یا باید از او خدمت نمیرفتم

    1. باران مشاوره :

     آقا سهراب فقط باید خود را به یگان خدمتی معرفی کنید.

   2. علی :

    سلام.من بابت یه تتو کوچیک روی مچ دست دکتر معالج درخواست معافیت پزشکی داده باید کجا برم؟ چقدر زمان میبره اعزام بشم خدمت؟؟

    1. باران مشاوره :

     علی جان به رای کمیسیون اعتراض بزنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات تماس

تلفن تماس تهران: 70703025
تلفن تماس کشوری: 70703025 021
close-link
اطلاعات تماس
error: