معافیت فرزندان مادر تحت پوشش بهزیستی یا کمیته امداد

چگونه فرزندان مادر تحت پوشش کیته امداد یا بهزیستی از سربازی معاف می شوند؟

10 936

تعداد زیادی از مشمولان خدمت سربازی، در خصوص معافیت یک فرزند مادر فاقد شوهر تحت پوشش کمیته امداد یا بهزیستی سوالاتی را دارند. علاوه بر معافیت بهزیستی و معافیت ماده شش بهزیستی، فرزندان مادر تحت پوشش کمیته امداد یا بهزیسیتی نیز می توانند تحت شرایط خاصی از خدمت معاف شوند. در ادامه به گزارشی در این زمینه توجه کنید.

چگونه فرزندان مادر تحت پوشش کیته امداد یا بهزیستی از سربازی معاف می شوند؟

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، بر اساس قوانین نظام وظیفه عمومی و براساس ماده ۴۴ این قوانین، معافیت یک فرزند مادر فاقد همسر که تحت پوشش کمیته امداد یا بهزیستی می باشد، امکان پذیر است. در گذشته تعداد فرزندان این مادر مهم بود، اما در قوانین جدید دیگر تعداد فرزندان مهم نیست و یک فرزند پسر می تواند با این قانون از خدمت سربازی معاف شود.

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

نحوه استفاده از معافیت کفالت برای مادر تحت پوشش بهزیستی یا کمیته امداد

اگر مادری فاقد همسر بوده و تحت پوشش کمیته امداد یا بهزیستی باشد، در صورتی که بیشتر از ۲ پسر داشته باشد، یکی از پسرها می تواند بر اساس قانون معافیت کفالت، از خدمت سربازی معاف شود. اگر تعداد فرزندان پسر بیش از یک فرزند باشد، انتخاب مشمولی که می تواند با توجه به این قانون از خدمت سربازی معاف شود، به عهده مادر می باشد.

در صورت غایب بودن شوهر به دلیل حبس و …، آیا فرزند معاف می شود؟

لازم به ذکر است که در این معافیت شرط اصلی فاقد همسر بودن مادر به علت فوت شوهر یا طلاق از همسر و تحت پوشش کمیته امداد یا بهزیستی است. آن دسته از مادرانی که همسرشان غایب و مفقودالاثر یا در حبس هستند، در شمول این مقررات قرار نمی گیرند. برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله معافیت کفالت مادر مطلقه را بخوانید.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
مرکز مشاوره تلفنی باران امروز تعطیل است. شما می توانید با مطالعه مقالات و دیدگاه های سایت، پاسخ بسیاری از سوالات خود را بیابید.

۵ دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

  • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
  • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از ۳ سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
  • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
  • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
  • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال۹۸)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 10 تا
  1. عل :

    سلام خسته نباشید من پدرم ۱۵ سال پیش فوت شدا و برادر بزرگتر دارم که کفالت پدر (تاکید میکنم پدر ) گرفته و مادرم تحت پوشش بهزیستیه ایا من میتونم کفالت بگیرم یا ت

    1. باران مشاوره :

      سلام
      خیر. با توجه به اینکه برادرتان معافیت کفالت دارد دیگر شما نمی توانید کفالت بگیرید.

  2. سجاد :

    با عرض سلام و احترام
    بنده پدرم ۱۰ سال است فوت شده و مادرم از همان زمان تحت پوشش کمیته امداد است. یک برادر بزرگتر از خود دارم.که غیبت طولانی دارد.آیا قانون نوشته شده ای وجود دارد که به انتخاب مادرم می توانم من از معافیت استفاده کنم؟ چون کمیته امداد اصرار دارد که امکان پذیر نیست و فقط برادر بزرگ می تواند معاف شود.

    و سوال دوم من این است که این معافیت دایم است یا موقت؟می توانم برای یک سفر زیارتی بلافاصله اقدام به گرفتن پاسپورت کنم؟

    با تشکر فراوان

    1. باران مشاوره :

      سلام آقا سجاد
      از خطوط مشاوره استفاده کنید

  3. عباس :

    سلام من پدرم ۱۰ ساله فوت شده
    مادرم سرپرست خانوادس سه تا برادر از خودم بزرگتر دارم دو تا شون معاف پزشکی شدن ولی یکیشون اصلا سربازی نرفته ولی تحت پوشش بهزیستیه
    ایا معاف میشم با تشکر

    1. باران مشاوره :

      عباس جان سلام
      با مرکز مشاوره تماس بگیرید تا اطلاعات بیشتری از شما داشته باشیم. ممکن است بتوانید معاف شوید.

  4. طاهر :

    سلام من مادرم به عنوان سرپرست خانواده تحت پوشش کمیته امدادهست و یک برادر دارم که خدمت رفته ولی خودم با وجود غیبت هنوز خدمت نرفتم آیا شامل معافیت میشوم
    ممنون میشم پاسخ بدید

    1. باران مشاوره :

      طاهر جان سلام
      با توجه به اینکه غیبت دارید دارید نمی توانید از معافیت کفالت استفاده کنید.

  5. حمید :

    با سلام
    آیا باید مادر مطلقه حداقل دو سال تحت پوشش بهزیستی باشد تا برای معافیت فرزند او اقدام شود؟

    1. باران مشاوره :

      سلام حمید جان
      در صورتی که تک پسر خانواده هستید، برای اخذ معافیت کفالت نیاز به تحت پوشش بودن بهزیستی نیست. در صورتی که تک فرزند پسر خانواده نیستید، لازم است مادر تحت پوشش بهزیستی باشند. اما در قانون مدت ذکر نشده است. فقط اگر کمتر از ۳۰ماه از طلاق مادر گذشته باشد، به شما معافیت موقت تعلق می گیرد و بعد از گذشت ۳۰ ماه به شما معافیت دائم کفالت تعلق خواهد گرفت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: