معافیت پزشکی بیماری های عمومی

شرایط اخذ معافیت پزشکی بیماری های عمومی چگونه است؟

36 4,737

در مقاله معافیت پزشکی بیماری های عمومی خدمت سربازی به مسائل زیر می پردازیم

 • نحوه اخذ معافیت کوتاهی قد، معافیت چاقی و سایر معافیت های پزشکی عمومی
 • معرفی معافیت بیماری های عمومی، مراحل دریافت معافیت پزشکی بیماری های عمومی سربازی در سال ۹۸ّ چیست؟
 • مشاوره تلفنی سؤالات متداول معافیت پزشکی بیماری های عمومی و سایر معافیت های سربازی با مرکز مشاوره باران
 • مراحل و شرایط اخذ معافیت پزشکی بیماری های عمومی و سایر معافیت های پزشکی، اخرین اخبار مرتبط با معافیت های پزشکی

یکی از دغدغه های همیشگی آقایان معافیت خدمت نظام وظیفه سربازی است. مخصوصا اگر مشمولین نظام وظیفه سربازی از بیماری یا مشکلات جسمی رنج ببرند. معافیت پزشکی بیماری های عمومی مخصوص آن دسته از مشمولینی است که از لحاظ جسمی تفاوت قابل توجهی با سایرین دارند و این تفاوت ها باعث ایجاد محدودیت هایی برای آنها شده است. با آگاهی از قوانین و تبصره های مربوط به معافیت پزشکی بیماری های عمومی راه های ساده تری برای دریافت معافیت نظام وظیفه خواهید یافت. مشاورین ما در مرکز مشاوره تلفنی باران آماده پاسخگویی سوالات شما می باشند.

میزان تحصیلات یکی از پارامتر های مهم در اخذ معافیت پزشکی بیماری های عمومی است. با توجه به میزان تحصیلات شرایط اخذ معافیت متفاوت می شود.

معافیت کوتاهی قد و معافیت چاقی و لاغری جز معافیت پزشکی بیماری های عمومی هستند. در این مقاله می خواهیم پاسخ درستی برای سوالاتی مانند “ آیا قد کوتاه باعث معافیت سربازی می شود ؟” یا ” چگونه یک فرد چاق از سربازی معاف می شود؟” بیابیم. همچنین بند های دیگر معافیت پزشکی بیماری های عمومی که مربوط به معافیت های پزشکی دیگر است را مورد بررسی قرار دهیم.

 آیا کوتاهی قد باعث معافیت سربازی می شود؟

کوتاهی قد یکی از موارد معافیت پزشکی بیماری های عمومی است. سوال بسیاری از مشمولین نظام وظیفه سربازی درباره کوتاهی قد و شرایط معافیت قد و وزن است. می دانیم در صورتی که مشمولی مشکلات روحی و جسمی داشته باشد که شامل قوانین و ضوابط آیین نامه پزشکی باشد، معافیت پزشکی به او تعلق می گیرد.

یکی از این مشکلات، کوتاهی قد است. کوتاه بودن قد گرچه یک بیماری نیست ولی محدودیت هایی را برای فرد درپی دارد. با وجود این محدودیت ها فرد قادر به انجام یکسری از فعالیت های سنگین محوله در مدت سربازی نیست.

قد زیر چند سانتی متر، معاف از سربازی است؟

طبق بخش اول بیماری های عمومی آیین نامه نظام وظیفه کسانی که قدشان زیر ۱۴۵ سانتی متر است معافیت دائم را دریافت خواهند کرد. البته شرایط تحصیلی فرد نیز برای اخذ معافیت کوتاهی قد مورد بررسی قرار می گیرد. همچنین افرادی که قد آنها بین ۱۴۵ سانتی متر و ۱۵۵ سانتی متر است، بنا بر شرایط تحصیلیشان تنها شامل معافیت از رزم می گردند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد میزان تاثیر تحصیلات در معافیت کوتاهی قد با مرکز مشاوره باران به شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

آیا چاقی یا لاغری منجر به معافیت سربازی می شود؟

یکی دیگر از موارد معافیت پزشکی بیماری های عمومی، معافیت چاقی یا لاغری است. افراد زیادی در جامعه از چاقی و عدم تناسب اندام رنج می برند. عارضه چاقی نه تنها موجب اختلالات رفتاری همچون تنبلی یا مشکلات در اعتماد به نفس و ایجاد رابطه در فرد می شود، بلکه از فعالیت ها و چابکی فرد نیز جلوگیری می کند. لاغری بیش از اندازه نیز در انجام فعالیت ها تاثیرگذار است.

میزان چاقی یا لاغری برای معافیت سربازی چقدر است؟

BMI شاخص حجم بدن، دقیق ترین معیار جهانی برای اندازه گیری چاقی یا لاغری است. بنابر این طبق بخش بیماری های عمومی آیین نامه کسانی که BMI آنها از ۱۷ کمتر است دچار لاغری مفرط بوده و مشمولینی که BMI آنها از ۳۵ بالاتر باشد چاقی مفرط دارند و معاف از رزم می باشند. پس چاقی یا لاغری منجر به معافیت دائم نمی شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد معافیت از رزم می توانید مقاله انواع معافیت های پزشکی را مطالعه نمایید.

شرایط معافیت موقت در بیماری های عمومی چگونه است؟

در صورتی که مشمولی به بیماری های قابل علاج مبتلا باشد از معافیت موقت سربازی بهره مند می شود. اخذ معافیت موقت بیماری های عمومی، بستگی به طول درمان بیماری دارد. اگر طول درمان از مدت خاصی بیشتر باشد معافیت موقت به مشمول داده می شود. همچنین اگر مشمولی عمل جراحی انجام داده یا در دوران نقاهت بیماری باشد، به مدت یکسال از خدمت نظام وظیفه سربازی معاف می شود.

حتی می توانید در حین خدمت برای معافیت پزشکی اقدام کنید.

آیین نامه جدید معافیت پزشکی بیماری های عمومی ۹۸ به طور خلاصه

ماده ۲۹: مشمولان مبتلاء به بیماریهای عمومی با توجه به نوع بیماری که به آن مبتلا شده اند، از معافیتهای مندرج در هر بند به شرح زیر استفاده خواهند نمود.

 • بند اول) عدم کفایت رشد و نمو جسمی و عضلانی که موجب ناتوانی در انجام تکالیف نظامی شود باعث معافیت دائم پزشکی خذمت سربازی می شود.
 • بند دوم) ابتلاء به بیماریهای قابل علاج که مدت درمان آنها بیشتر از یک ماه باشد و همچنین اعمال جراحی و کسانی که در دوران نقاهت بیماری باشند با تشخیص شوراهای پزشکی از یک ماه تا یک سال معافیت موقت را برایشان به همراه دارد.
 • بند سوم) پائین افتادگی احشاء توام با اختلالات عملی منجر به معاف دائم می شود. نوع خفیف این اختلال معافیت از رزم را به همراه دارد.
 • بند چهارم) طول قد مشمولانی که کمتر از ۱۴۵ سانتی متر است معافیت دائم دارد.

مراحل و مدارک اخذ معافیت پزشکی بیماری های عمومی

چه مراحل و مدارکی برای معافیت پزشکی بیماری های عمومی مورد نیاز است؟

لیست زیر شامل مهمترین مراحل و مدارک برای اخذ معافیت پزشکی بیماری های عمومی است که باید تهیه کنید.

 • عکس از مشمول یکی از این مدارک است
 • کپی از شناسنامه و کارت ملی مشمول نیز دیگر مدرک مورد نیاز برای اخذ این معافیت است.
 • پر کردن فرم اولیه پزشکی یکی دیگر از گام های مهم برای اخذ معافیت پزشکی بیماری های عمومی است.
 • باید مدارک پزشکی به طور کامل تهیه شود.
 • مراجعه به پزشک برای انجام معاینه اولیه
 • و …

مشاوره تلفنی معافیت پزشکی بیماری های عمومی

مشمولین نظام وظیفه معمولا از مزایا و معایب معافیت پزشکی آگاهی کامل ندارند. با توجه به انواع معافیت های پزشکی، می توان گفت اخذ مشاوره با افراد آگاه در این زمینه تقریبا ضروری به نظر می رسد. باران مشاوره در زمینه مراحل و شرایط اخذ معافیت پزشکی بیماری های عمومی و سایر معافیت ها به شما مشمولین مشاوره می دهد. بدین ترتیب شما می توانید هرچه سریع تر برای معافیت پزشکی خدمت سربازی خود اقدام نمایید. آگاهانه تصمیم بگیرید.

بند های بیماری های عمومی، مطابق با آیین نامه پزشکی سازمان نظام وظیفه عمومی

شرایط معافیت بیماری های عمومی بر اساس آیین نامه پزشکی سازمان نظام وظیفه عمومی به شرح زیر است. برای اطلاعات بیشتر می توانید این بخش را مطالعه نمایید. ممکن است اطلاعات بندهای زیر کمی برای شما مبهم باشد.

بند ۱:

ابتلاء به بیماریهای قابل علاج که مدّت درمان آنها بیشتر از یک ماه باشد و همچنین اعمال جراحی و کسانیکه در دوران نقاهت بیماری می باشند : معاف موقّت تا یکسال

بند ۲:

طول قد :

الف)کمتر از ۱۴۵ سانتی متر : معاف دائم
تبصره: برای دارندگان مدارک تحصیلی کارشناسی و بالاتر طول قد کمتر از ۱۴۰ : معاف دائم
ب) ۱۵۵ ≥ قد ≥ ۱۴۵ سانتی متر برای دارندگان مدرک تحصیلی فوق دیپلم و پایین تر و ۱۵۵ ≥ قد ≥ ۱۴۰ برای دارندگان مدرک تحصیلی لیسانس و بالاتر معاف از خدمات رزمی

بند ۳:

چاقی مفرط BMI > 35 : معاف از خدمات رزمی

بند ۴:

لاغری مفرط BMI < 17 : معاف از خدمات رزمی

بند ۵:

مشمولین پزشک که از سلامتی کامل در خصوص هر یک از بیماریهای فوق برخوردار نباشند (بیماری آنان در حد معافیت دائم باشد) لیکن قادر به طبابت در نیروهای مسلح باشند : معاف از خدمات سنگین

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 36 تا
 1. محمد :

  سلام علیک
  من برای معافیت پزشکی برای عرق کف دست پا که شدید بیمارستان معرفی کردن رفتم اما یه آزمایش ازم نگرفتن
  الان دوماه منتظر جوابشون رفتن نظام وظیفه گفتن ما خودمون تماس میگیرم
  لازم نیست بیای هی اینجا….
  الان من نمیدونم نتیجه چی شد؟؟
  آیا کمیسیون معاینه میکنه؟؟
  یا فقط نتیجه نظام وظیفه میده؟؟؟؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.اگه پزشک معتمد اولیه برای بررسی بیشتر مورد بیماری شما رو به کمیسیون پزشکی ارجاع داده باشد شما باید تا زمانی که از شما بخوان در کمیسیون حضور داشته باشید منتظر بمانید. مورد بیماری شما نیاز به آزمایش خاصی ندارد و احتمالا همون روز کمیسیون پزشکان از شما معاینه بالینی رو بعمل خواهند آورد. هیپرئیدروز(عرق کردن کف یک یا دو دست و یا کف یک یا دو پا ) شدید (بنحویکه در دمای معمول اتاق بعد از شستن و خشک کردن دستها یا پاها بعداز مدت ۵ دقیقه کف دستها یا پاها کاملاً خیس شود) : معاف از خدمات رزمی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: