چه زمانی برای گرفتن امریه اقدام کنیم؟

آیا پس از ایست خدمت، می توان امریه گرفت؟

4 2,641
۵/۵ - (۱ امتیاز)

یکی از موارد بسیار مهم برای گرفتن پذیرش امریه از سازمان ها و نهاد های امریه گیرنده، زمان درخواست امریه سربازی است. بسیاری از متقاضییان امریه نمی دانند چه زمانی باید نسبت به پذیرش امریه اقدام کنند. گاها سربازان برای پذیرش گرفتن امریه مجبور می شوند خدمت خود را به تعویق بیندازند.

یکی دیگر از ابهاماتی که مشمولان در ارتباط با امریه سربازی دارند ایست خدمتی است. گاها مشمولانی که دارای ایست خدمتی هستند تمایل دارند باقی خدمت سربازی را به عنوان سرباز امریه در وزارتخانه ها و سازمان ها سپری کنند. در ادامه در خصوص قوانین امریه و همچنین نحوه درخواست تعویق اعزام به خدمت توضیحاتی می دهیم.

زمان مناسب برای درخواست امریه سربازی

به گزارش ایسنا، با توجه به قوانین نظام وظیفه عمومی، مشمولانی که قصد گذراندن خدمت سربازی به عنوام امریه در سازمانی را دارند، باید در فرصت یک ساله ای که پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه دارند، درخواست خود را به سازمان مربوطه ارسال کنند. در صورتی که آن سازمان یا نهاد با پذیرش فرد موافقت کند، مشمول باید حداقل دو ماه پیش از پایان مهلت یک ساله و متناسب با تاریخ پذیرش امریه، درخواست اعزام خود را در دفاتر پلیس + ۱۰ ثبت کند.

بسیاری از مشمولان در خصوص شرایط پذیرش امریه برای کسانی که ایست خدمتی دارند نیز سوالاتی دارند که در ادامه در این خصوص توضیحاتی می دهیم.

آیا پس از ایست خدمت، می توان امریه گرفت؟

با توجه به قوانین نظام وظیفه عمومی، مشمولانی که مدتی از خدمت خود را گذرانده اند و به دلیل ادامه تحصیل ایست خدمت زده اند، نمی توانند جهت ادامه خدمت درخواست امریه کنند. این دسته از مشمولان که دارای ایست خدمتی هستند، به منظور ادامه خدمت سربازی باید مدت باقی مانده از خدمت را در نیروهای مسلح سپری کنند.

از کجا امریه بگیریم؟

یکی از مهمترین دغدغه های مشمولان خدمت سربازی که دارای مدرک تحصیلی هستند این است که از چه سازمانی امریه بگیرند. عده ای تصور می کنند فقط وزارتخانه های دولتی سهمیه پذیرش سرباز امریه را دارند. این تصور صحیح نیست. مراکز دیگر مانند سازمان های دولتی، دانشگاه ها، شرکت های دانش بنیان و … نیز دارای سهمیه جذب امریه هستند. نا گفته نماند هر سازمان و ارگانی شرایط خاص خود را برای گرفتن سربازان تحت عنوان امریه دارد. جدول زیر لیست برخی از این مراکز به همراه لینک جزئیات کامل را شامل می شود.

ردیفنام سازمان یا وزارتخانهردیفنام سازمان یا وزارتخانه
۱امریه آستان قدس رضوی۲طرح سرباز سازندگی
۳امریه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات۴امریه وزارت دفاع
۵امریه ستاد اجرایی فرمان امام(ره)۶امریه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
۷امریه سازمان ملی استاندارد۸امریه قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص)
۹امریه سازمان انرژی اتمی۱۰امریه صدا و سیما
۱۱امریه وزارت فرهنگ و ارشاد۱۲امریه سپاه
۱۳امریه وزارت راه و شهرسازی۱۴امریه سرباز معلم
۱۵امریه وزارت اقتصاد و دارایی۱۶امریه وزارت نفت
۱۷امریه وزارت کار۱۸امریه وزارت نیرو
۱۹امریه وزارت آموزش و پرورش۲۰امریه وزارت بهداشت
۲۱امریه وزارت صنعت، معدن و تجارت۲۲ امریه وزارت ورزش و جوانان
۲۳امریه وزارت جهاد کشاورزی۲۴امریه صاایران
۲۵امریه موسسه بیت الاحزان۲۵امریه ریاست جمهوری
۲۶امریه دانش بنیان

۵ دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از ۳ سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال۱۴۰۰)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 4 تا
 1. استوار :

  سلام
  ممکنه که با توجه به شرایط نیروی انسانی و غیره
  یک نفر با مدرک لیسانس نتواند امریه بگیرد و دوران خدمتش رو مثل یک سرباز صفر سپری کند ؟

  1. باران مشاوره :

   لطفا از تکرار کردن سوال پرهیز کنید. شما این سوال را در سه صفحه مختلف پرسده اید.

 2. استوار :

  سلام
  ممکنه که با توجه به شرایط نیروی انسانی و غیره
  یک نفر با مدرک لیسانس نتواند امریه بگیرد و دوران خدمتش رو مثل یک سرباز صفر سپری کن ؟

  1. باران مشاوره :

   با توجه به حجم سوالات شما از مشاوران، توصیه می کنیم با مرکز مشاوره تماس بگیرید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: