چگونه معافیت کفالت خواهر بگیریم؟

0 652

معافیت کفالت یکی از تسهیلات نظام وظیفه است تا مشمولانی که شرایط رفتن به خدمت سربازی را به دلیل بیماری بستگان نزدیکشان را ندارند از آن استفاده کنند. یکی از اشخاصی که مشمولان می توانند کفالتش را بر عهده بگیرند، معافیت کفالت خواهر است. بدیهی است که علاوه بر بیمار و یا ناتون بودن خواهر، برای اخذ معافیت کفالت شرایط دیگری هم وجود دارد. در ادامه به سوال “چگونه معافیت کفالت خواهر بگیریم؟” پاسخ می دهیم.

چگونه معافیت کفالت خواهر بگیریم؟

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، با توجه به قوانین نظام وظیفه، مشمولینی که قصد دارند از معافیت سربازی کفالت خواهر استفاده کنند باید دارای یک سری شرایط خاصی باشند که این شرایط به شرح زیر می باشد:

در صورتی که پدر فرد مشمول فوت کرده باشد و همچنین فرد مشمول تنها برادر بالای ۱۸ سال خواهرش باشد مشمولان می توانند برای اخذ معافیت اقدام کنند. همچنین خواهر نیز، باید فاقد همسر باشد و همچنین فرزند مذکر بالای ۱۸ سال نیز نداشته باشد. باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که در اخذ معافیت کفالت خواهر، سن خواهر مهم نمی باشد.

موارد زیر مانع رسیدگی درخواست معافیت کفالت خواهر نمی باشد:

  • در صورتی که خواهر ازدواج کرده باشد و مطلقه باشد و یا همسرش فوت شده باشد، فرد مشمول می تواند کفالت خواهر را اخذ کند.
  • در اخذ معافیت کفالت خواهر شاغل بودن خواهر فاقد پدر و همسر و فرزند نیز مانع اخذ معافیت کفالت خواهر نمی باشد.
  • آن دسته از مشمولانی که برادر بالای ۱۸ سال دارند نیز در صورتی که برادرشان به علت بیماری و به تشخیص شورای پزشکی سازمان نظام وظیفه توانایی سرپرستی از خواهر را نداشته باشد، می توانند نسبت به درخواست معافیت کفالت خواهر اقدام نمایند.
  • وجود برادر ناتنی مانع معافیت کفالت خواهر برای برادر تنی وی نمی باشد.

اگر سرپرستی خواهر به سازمان های خیریه و افراد خیر واگذار شده باشد، آیا برادر می تواند درخواست معافیت کفالت خواهر را کند؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که بهتر است بدانید در صورتی که فرد مشمول توانایی سرپرستی از خواهر را دارا باشد می تواند سرپرستی خواهر خود را بر عهده بگیرد و از خدمت سربازی معاف شود. پس اگر خواهر فرد مشمول تحت سرپرستی فرد دیگر یا نهادی باشد به این معناست که برادر وی توانایی کفالت خواهر را ندارد و نمی تواند معافیت کفالت خواهر را اخذ کند.

در صورتی که برادری که معافیت کفالت خواهر را دارد، فوت کند یا بیمار شود، در صورت تائید شورای پزشکی سازمان نظام وظیفه و مراجع مربوطه، برادر دیگر می تواند نسبت به اخذ معافیت کفالت خواهر اقدام نماید. فقط باید به این نکته توجه داشته باشید که همواره خواهر باید فاقد همسر یا فرزند باشد.

شما می توانید جزئیات بیشتری از معافیت کفالت خواهر یا برادر بدست بیاورید.

۵ دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

  • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
  • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از ۳ سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
  • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
  • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
  • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال۱۴۰۰)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: