کسری مهارت آموزی

کسری مهارت آموزی تصویب شد

8 3,978

از سال 96 قرارگاه مهارت آموزی سربازان کار خود را آغاز نمود. هدف این قرارگاه آموزش مهارت های زندگی و کسب کار به سربازان است. این آموزش ها در سه مرحله قبل خدمت، حین خدمت و بعد از خدمت تقسیم می شود.

آنطور که سردار کمالی در صحبت های خود عنوان کرده کار این قرارگاه فقط آموزش نیست بلکه هدف قرارگاه پیگیری سربازان آموزش دیده برای کسب کار و پیشه بعد از خدمت نیز می باشد.

در همین راستا و برای تشویق سربازان به مهارت آموزی امتیازات ویژه ای برای سربازان مهارت دیده در نظر گرفته شده است. این مشوق ها نیز هم قبل خدمت،حین خدمت و بعد از خدمت تعلق می گیرد.

 • از مشوق های قبل از خدمت می توان به کسری، انتخاب یگان خدمتی، انتخاب شهر محل خدمت و غیره اشاره نمود.
 • همچنین از بهترین مشوق های بعد از خدمت نیز میتوان به وام خود اشتغالی نام برد.

با توجه به نگاه ویژه مسئولان ساد کل به مساله مهارت آموزی سربازان مشوق ها این طرح هر روز بیشتر می شود و بهتر است مشولانی که می خواند برای خدمت سربازی اقدام نمایند مهارت آموزی را قبل از ورود به خدمت شروع کنند تا همه مشوق های این طرح شامل حالشان بشود.

کسری خدمت مهات آموزی نهایی شد

به گزارش باران مشاوره به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، سردار محمدجواد زاده‌کمند فرمانده قرارگاه مهارت آموزی سربازان ستاد کل نیرو‌های مسلح گفت: اولویت ما کسب مهارت قبل از ورود فرد به خدمت سربازی است، زیرا چنین فردی هم امکان اثرگذاری بیشتر در طول خدمت را دارد و هم توان ما صرف مهارت افزایی این فرد می‌شود.

وی گفت: نیاز داشتیم تا مشوق‌هایی را در این خصوص برای سربازان در نظر بگیریم که تا پیش از ورود به دوره خدمت سربازی مهارتی را آموزش دیده و در واقع با یک مهارت وارد خدمت سربازی شوند، در همین راستا تسهیلات کسر خدمت یک ماهه را برای سربازان ماهر در نظر گرفتیم که این طرح از مهرماه امسال اجرایی خواهد شد.

زاده کمند کفت: این افراد در صورتی که پیش از ورود به خدمت سربازی مدارک خود را در سامانه مربوطه که به زودی رونمایی می‌شود، بارگذاری کنند مشمول این کسر خدمت خواهند شد.

به طور ملی وظیفه عمومی در سال های اخیر به طرح مهارت آموزشی تاکید ویژه ای داشته و برای تشویق سربازان مشوق های زیادی را در نظر گرفته است. باران مشاوره توصیه می کند قبل از اعزام به خدمت با طرح سرباز ماهر بیشتر آشنا شوید.

شرایط دریافت کسری مهارت آموزی

وی گفت: متقاضیان توجه داشته باشند که این طرح مشمول سربازان اعزامی از اول مهر ماه ١۴٠٢ به بعد خواهد شد و حتما باید قبل از اعزام، مدارک معتبر از مهارت آموزی خود را در سایت سامانه بارگذاری کنند.

زاده‌کمند با بیان اینکه موافقت‌های لازم در این خصوص اخذ و آیین‌نامه‌های لازم در این خصوص نیز تدوین شده است. گفت: طرح از مهرماه اجرایی خواهد شد.

فرمانده قرارگاه مهارت آموزی سربازان ستاد کل نیرو‌های مسلح درباره اینکه چه مهارت‌هایی مشمول این کسر خدمت خواهند شد، گفت: این تسهیلات شامل همان ۶٠٠ مهارتی خواهد شد که از سوی قرارگاه اعلام شده است.

وی در خصوص لایحه مهارت‌آموزی سربازان گفت: در این لایحه که به مجلس شورای اسلامی پیشنهاد شده است، پیش بینی شده تا سربازانی که قبل از آغاز خدمت یکی از مهارت‌های تخصصی مورد نیاز نیرو‌های مسلح را فرا گرفته‌اند، بتوانند دوماه کسر خدمت بگیرند.

70 درصد سربازان مهارت‌های عمومی و تخصصی را فرا می‌گیرند

زاده‌کمند گفت: ۲۸۰۰ نفر از کارکنان پایور به عنوان مربیان سربازان انتخاب شده اند تا مهارت‌های عمومی و تخصصی به سربازان آموزش داده شود.

فرمانده قرارگاه مهارت‌آموزی با بیان اینکه ۷۰ درصد از سربازانی که وارد نیرو‌های مسلح می‌شوند، مهارت‌های عمومی و تخصصی را فرا می‌گیرند، گفت: در سال ۹۶ حدود ۴۰ هزار نفر و در سال ۱۴۰۱ حدود ۴۵۹ هزار نفر آموزش‌های مهارتی را فرا گرفته اند.

وی گفت: در مجموع یک‌میلیون و ۲۴۱ نفر از سربازان مهارت‌های عمومی و تخصصی را فرا گرفته‌اند، یعنی ۵۷۵ هزار نفر تحت پوشش مهارت‌های عمومی و ۶۶۶ هزار نفر هم تحت پوشش مهارت‌های تخصصی قرار گرفتند.

5 دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از 3 سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال1400)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

91301051 021

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 8 تا
 1. علی :

  سلام
  بنده اعزامی اسفند ۱۴۰۱ هستم انتظامی
  و با احتساب کسری ایثارگری تسویه ی بنده اواخر بهمن ماه ۱۴۰۲ میشه.
  و قبل خدمت مدرک مهارت ۶۰۰ ساعتی فنی و حرفه ای در زمینه ی برق داشتم و صحت سنجی هم کردم مدارک ها رو طبق درخواست پادگان.
  نامه ا ی در شهریور منتشر شد و اطلاع رسانی کلی شد که سربارانی که مهارت قبل خدمت بالای ۲۴۰ ساعت داشته باشند از کسر خدمت برخوردار میشن.
  اما هیچیالان شامل بنده نمیشه و هر موقع می پرسم از نیروی انسانی میگن نامه زده ولی دستور العملش نیومده.
  آخه مگه میشه بخشنامه بیاد ولی دستورالعملش نیاد؟

  1. باران مشاوره :

   علی جان در مورد مسائل داخل پادگان نمی تونیم نظر بدیم

 2. حسین :

  سوال
  من دیپلم کامپیوتر دارم
  یکماه کسری مهارت آموزی شامل میشه؟

  1. باران مشاوره :

   باید بتونی تو سامانه ماهر ثبت نام کنی فعلا سامانش قطع هست

 3. شایان :

  در حین خدمت چرا قرارنیست تعلق بگیره
  چرا اصلا عدالت نداره این طرح

  1. باران مشاوره :

   شایان جان خبرگزاری های مختلف به صورت های مختلفی این خبر رو پوشش دادن. فعلا باید تا مهر ماه صبر کنیم. هنوز لیست 600 مهارت هم اعلام نشده

 4. حسن :

  سلام من دیپلم کامپیوتر دارم آیا کسری مهارت آموزی به من تعلق می گیرد؟

  1. باران مشاوره :

   ظاهرا قراره به 600 مهارت کسری تعلق بگیره ولی هنور لیست مهارت ها اعلام نشده.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: