آیا سهمیه ها از کنکور 99 حذف می شوند؟

حذف کنکور در سبد برنامه های شورای انقلاب فرهنگی نیست

0 584

مساله کنکور و قبولی در رشته های پرطرفدار دغدغه ایست که ذهن بسیاری از نوجوانان را درگیر خود کرده است. عبور از سد کنکور استرس زیادی را به جوانان و نوجوانان وارد می کند و مساله وجود سهمیه ها که بعضی از آنها حتی ممکن است ناعادلانه باشد به این اضطراب ها دامن می زند.

برای عضویت در تلگرام (کنکور) کلیک کنید
آخرین اخبار کنکور سراسری و آزاد

تصمیم مجلس برای حذف بعضی سهمیه های کنکور

به گزارش باران مشاوره و به نقل از راهبرد معاصر، مجلس در ارتباط با حذف برخی از سهمیه های دانشگاهی تصمیم گیری کرده است. در این رابطه تصمیم گیری و اعمال نظر مجدد به عهده مجلس است.

سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در جمع خبرنگارانی که در صد و سی و یکمین جلسه ستاد نقشه جامع علمی کشور حضور داشتند گفت: با تعامل کارشناسی بین دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی می توان سهمیه های دانشگاهی را حذف کرد.

لایحه حذف 16 سهمیه به مجلس رفت

در حال حاضر 19 سهمیه دانشگاهی داریم که دو وزارتخانه علوم و بهداشت لایحه پیشنهاد حذف 16 سهمیه را به این شورا ارائه داده اند. برای دست یابی به این امر، همکاری مجلس شورای اسلامی ضروری است.

از نظر عاملی، چون سهمیه های دانشگاهی مانند سهمیه 25 درصدی ایثارگران و سهمیه بومی گزینی را شورای عالی فرهنگی تصویب کرده است، برای حل مساله، همکاری بین مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی ضروری است.

عاملی گفت: ما در این دوره سعی کردیم همکاری بین این دو نهاد را برقر ار کنیم. در ارتباط با لایحه ای که وزارتخانه های علوم و بهداشت آماده کردند، تلاش کردیم بخش مربوط به نظر این شورا را آماده کنیم تا مجلس آن را لغو یا اصلاح کند. متأسفانه این کار را هنوز به سامان نرسانده ایم.

وی مساله سهمیه های دانشگاهی را از محورهای اصلی این شورا دانست و گفت: قصد داریم با هیئت رئیسه و کمیسیون علم و فناوری مجلس دوازدهم که کار خود را از فردا آغاز می کند، تعامل کنیم تا در زمانی کوتاه این موضوع با اقدامات مشترک به نتیجه مطلوب برسد.

تعدیل یا حذف؟! مساله این است!

تصمیم و جهت گیری شورای عالی انقلاب فرهنگی در ارتباط با لغو یا تغییر سهمیه های دانشگاهی چیست؟ عاملی پاسخ داد: موضوع این نیست که سهمیه حتما حذف شود، ممکن است در برخی از حوزه ها مازاد تعریف شود که در این صورت جلوی جذب برای عموم را نمی گیرد، بلکه نیاز به تعدیل است.

بحث موجود این است که در بعضی زمینه ها 35 تا 40 درصد سهمیه داریم که حجم بسیار زیادی است. با توجه به این که برخی از رشته ها متقاضی ندارند، رشته های خاصی مانند عموم رشته های پزشکی با این مشکل مواجه اند.

در سایر رشته های دارای صندلی خالی، موضوع رقابت بین سهمیه و غیر سهمیه مطرح نمی شود.

آیا کنکور حذف می شود؟

عاملی با توجه به این که کنکور یکی از معتبرترین راه های جذب دانشجوست که از دقت زیادی برخورداراست و عموم به آن اعتماد دارند، تأکید کرد که در حال حاضر حذف کنکور در سبد برنامه های شورای انقلاب فرهنگی نیست.

تصمیمی که برای دانشجو و آینده اش در یک روز و یک زمان چهار ساعته گرفته می شود، لزوما مناسب نیست.

در حالی که اغلب تصمیمات و فرایندهای آموزش عالی کشور در طول دوره ای دست کم چهار ساله اتخاذ می شوند.

عاملی با اشاره به این که باید روش ارزیابی متفاوتی پیگیری شود، از طرح هایی که دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی در این مورد دارد، خبر داد.

وی مسئله کنکور را جزء تابوهای آموزش عالی کشور دانست که سال ها سعی شده است برایش تصمیم گیری شود. اما عوامل مختلف مانع از این کار شده اند.عاملی اظهار امیدواری کرد که این بار در تعامل با مجلس به نتیجه برسد.

لایحه ساماندهی سهمیه های کنکور تصویب نشده است

رئیس سازمان سنجش و آموزش کشور اظهار داشت: چند ماه قبل سهمیه های کنکور ساماندهی و به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال شد. چون این شورا لایحه ساماندهی سهمیه های کنکور را هنوز تصویب نکرده است؛ پس سهمیه ها در کنکور ۹۹ حذف نمی شود.

خدایی افزود: با توجه به این که ارسال این لایحه به شورا هیچ نتیجه عملی در بر نداشته است، سهمیه های کنکور را در دفترچه راهنمای ثبت نام آورده ایم.

[ultimate_fancytext strings_textspeed=”35″ strings_backspeed=”0″ fancytext_strings=”چنانچه در این زمینه سوالی داشتید می توانید از طریق گروه مشاوران باران پاسخ سوال خود را بیابید.” ex_class=”fancyText_Tahsili”]

5 دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای دانش آموزان و دانش جویان

  • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
  • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از 3 سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
  • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
  • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
  • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال98)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

70703025 021

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: