اتصال تمام مدارس به سامانه ملی اطلاعات تا ابتدای شهریور

0 457

شیوع بیماری کرونا و لزوم کاهش تجمع افراد باعث شد تا سیستم آموزشی کشور به سمت مجازی بودن پیش برود. این موضوع شاید در کاهش تجمع مؤثر بود، اما مشکلات دیگری را همراه داشت.

همه افراد امکان دسترسی به اینترنت را نداشتند و نتوانستند از آموزش های مجازی بهره ببرند. این مسائل باعث شد مسؤولین تصمیم بگیرند در ارتقای سطح آموزش مجازی کوشش بیشتری داشته باشند و در این زمینه اقداماتی انجام گرفته است.

حال با نزدیک شدن به آغاز سال تحصیلی این سؤال برای دانش آموزان و خانواده ها مطرح است که نحوه آموزش در سال جدید چگونه خواهد بود.

دسترسی کل کشور به آموزش

به گزارش باران مشاوره و به نقل از مهر، آموزش و پرورش یک نهاد فرهنگ ساز و آینده ساز است که مهم ترین سرمایه جامعه را به عنوان امانت در اختیار خود دارد و  آینده مردم، کشور و نظام را شکل می دهد.

وزیر آموزش و پرورش گفت: دسترسی همگان به آموزش از مهم ترین دستاوردهای آموزش و پرورش است. اگر فرصت های یادگیری به درستی در جامعه توسعه یابد، عدالت برقرار می شود تا استعداد افراد شکوفا شود.

می توانیم بگوییم در حال حاضر تمام کشور به آموزش دسترسی دارند. ۱۴۰ هزار کودک دوره ابتدایی بازمانده از تحصیل داریم که کمتر از یک و نیم درصد به دلیل عدم آموزش از تحصیل مانده اند.

این موضوع نشان می دهد چتر آموزش وپرورش در کل کشور گسترش یافته و فواصل بین مناطق مختلف به سرعت رو به کاهش است. فاصله بین جنسیت های مختلف کم می شود و گذر تحصیلی رو به فزونی است. این موضوع به این معناست که جامعه ما به فرصت های مناسب آموزشی دسترسی دارد.

برای عضویت در تلگرام (کنکور) کلیک کنید
آخرین اخبار کنکور سراسری و آزاد

ارائه آموزش های با کیفیت

محسن حاجی میرزایی گفت: آموزش باید با کیفیت ارائه شود و این یکی از دغدغه های ماست. فرصت های برابر باید از نظر کیفی همسان باشند. تلاش می کنیم با تمرکز بر محروم ترین مناطق و مدارس دولتی، فاصله ها را برداریم و آموزش باکیفیت تری را برای دانش آموزان کل کشور فراهم کنیم.

آموزش و پرورش مسئولیت دارد افراد را برای زندگی کردن تربیت و آماده کند و در این زمینه تلاش های گسترده ای در دست اقدام است. مجموعه معاونت پرورشی در حوزه تقویت دانش آموزان تلاش می کند و سعی دارد آنان را برای قابلیت ایفای نقش اجتماعی مجهز کند. این مجموعه برای تقویت باورهای دینی، ارزش ها، هویت ها و انسجام ملی تلاش می کند.

موضوع دیگر این است که باید دانش آموزان را از آسیب های اجتماعی موصون بداریم. در دو بخش پیشگیرانه و مقابله، طرح های زیادی به منظور غربالگری روانی و رفتاری دانش آموزان انجام می شود. دانش آموزان از حیث روانی و رفتاری نیز سنجش می شوند و مداخلات به موقع انجام می گیرد تا  آسیبی نبینند.

15 شهریور، آغاز سال تحصیلی

حاجی میرزایی تصریح کرد: زمان بازگشایی مدارس قطعاً 15 شهریو ماه است و فعالیت آموزشی کل کشور از این تاریخ آغاز می شود.

ما حقی به عنوان حق دسترسی به آموزش داریم که از جمله تکالیف دولت هاست. حق سلامت و ایمنی دانش آموزان نیز به عنوان ماموریت به عهده ماست. ماقصد داریم بین این دو حق تعادل ایجاد کنیم تا کسی از آموزش محروم نشود و سلامت کسی به خطر نیفتد.

از اوضاع آینده بی خبر هستیم و نمی دانیم در آینده چه وضعیتی داریم. سه شرایط را برای بازگشایی مدارس در نظر گرفتیم. اگر روال عادی باشد کار آموزش انجام می شود. اگر بچه ها بتوانند به مدرسه بروند، باید دانش آموزان را طبق پروتکل وزارت بهداشت، بر اساس تعداد دانش آموزان و مساحت کلاس ها سر کلاس بفرستیم.

اگر با رعایت پرتکل ها ظرفیت مدرسه و کلاس پاسخگوی تعداد دانش آموزان نباشد، آن ها را به دو دسته تقسیم می کنیم. به این ترتیب عده ای در روزهای زوج و عده ای در روزهای فرد به مدرسه خواهند رفت.

تعداد دانش آموزان دوره ابتدایی از متوسطه بیشتر است. اگر تعداد دانش آموزان آن قدر بالا باشد که نتوانیم با رعایت پروتکل در دو نوبت آن ها را آموزش دهیم، در سه نوبت آن ها را آموزش خواهیم داد. هدف این است که در حد امکان دارد دانش آموزان از حضور در کلاس های درس محروم نشوند.

سال گذشته دو سوم کلاس درس ها را پشت سر گذاشته بودیم که فعالیت های مجازی آغاز شد. به هر ترتیب سلامت دانش آموزان را مورد توجه قرار خواهیم داد. ما در شرایطی هستیم که تصویری از آینده نداریم، با این وجود تلاش خواهیم کرد تا واکنش مناسبی مطابق با شرایط داشته باشیم. ما باید با حفظ سلامت دانش آموزان به آموزش آن ها بپردازیم.

اتصال به شبکه شاد اجباری نیست

حاجی میرزایی بیان داشت: سه ونیم میلیون نفر از جمعیت چهارده میلیونی دانش آموزان ما در شبکه شاد عضویت ندارند. بنابراین برای ما قابل درک است که  همه خانواده ها امکان تهیه ابزار هوشمند را ندارند. برخی در مناطقی زندگی می کنند که به اینترنت دسترسی ندارند.  لذا پیوستن به شبکه شاد الزامی نیست.

فردی که امکانش را ندارد، اتصال به شبکه برایش ضروری نیست. برای این افراد بسته خودآموز آموزشی تهیه می شود تا آموزششان متوقف نشود. این موضوع به تمام مدیران مدارس در سراسر کشور ابلاغ شده است. باید به هریک از دانش آموزان، طرح آموزشی لازم را ارئه دهم.

شبکه شاد مشکلات فنی داشت که با تلاش مرتفع شد. ما ناچار بودیم سال پیش در فاصله کمتر از یک ماه شبکه شاد را فعال کنیم، زیرا باید آن را در جمع محدودی تست می کردیم. امسال ظرفیت های شاد توسعه یافته است. قبلاً ۴سرویس از طریق این شبکه در دسترس معلم و دانش آموز قرار می گرفت و اکنون 11 سرویس در اختیار آن هاست.

امکاناتی که در شبکه شاد میسر شده است:

 • امکان آزمون گرفتن
 • امکان تکلیف دادن
 • امکان تکلیف گرفتن
 • امکان برگزاری کلاس زنده بین معلم و دانش آموز
 • اختصاص صفحه ویژه به معلم برای بارگذاری درس های مختلف

با توجه به این که برای برخی از معلمان کار در فضای مجازی بسیار وقت گیر بود، لذا برای تمام پایه ها از صفحه اول تا پایان هر کتاب تمام دروس را تولید محتوا و روی شبکه شاد بارگذاری کردیم. وزارت ارتباطات تأمین میزان ترافیک مورد نیاز شبکه شاد را پذیرفته است.

یکی از امتیازات ویژه شبکه شاد این است که محتوا بر روی آن بارگذاری شده است. مشکل شبکه نیز این است که مانند پهنای باند خارج از فعالیت و ماموریت آموزش وپرورش است. به این ترتیب وزارت ارتباطات تأمین میزان ترافیک مورد نیاز شبکه شاد را پذیرفته است. تمام مدارس ما مطابق قانون و برنامه تا اول شهریور به سامانه ملی اطلاعات متصل می شوند.

رایگان شدن شبکه شاد

طرح ارائه سیم کارت های دانش آموزی در ستاد ملی کرونا
وزیر آموزش و پرورش گفت: اینترنت شبکه شاد رایگان می شود. برخی از خانواده ها نگران بودند که اتصال دانش آموزان به اینترنت مشکل باشد، لذا تلاش اپراتورها این است که سیم کارت مخصوص دانش آموزی در اختیارشان قرار دهد. ما این موضوع را در ستاد ملی کرونا مطرح کرده ایم.

با توجه به این که در سال گذشته شرایط متفاوتی داشتیم، سال تحصیلی با یک ارزیابی از دانش آموزان آغاز می شود. در این شرایط اگر قرار ارائه آموزش مجازی است، توصیه ما به مؤسسین مدارس غیردولتی این است که برای کاهش هزینه ها تعداد آموزش دهنده ها را افزایش دهند. اما شهریه مدارس غیردولتی تابع قوانین و مشخص است.
اگر یک مجموعه هزینه ای بالاتر از رقم اعلام شده دریافت کند، هیات نظارت به این موضوع رسیدگی می کند. افراد متخلف باید پول را برگردانند.

رتبه بندی معلمان

وزیر آموزش وپرورش گفت: بیمه شدن تمام معلمانی که به طور تمام وقت در مدارس غیردولتی کار می کنند، الزامی است. متخطیان، مورد بازخواست قرار می گیرند. اگر معلم آرامش کافی نداشته باشد، نمی تواند کار کند و این موضوع روی روحیه دانش آموزان و معلمان تأثیر منفی می گذارد.

صد هزار نیروی حق التدریس داریم که قبل از سال ۹۱ آغاز به کار کرده اند. برای به کارگیری این افراد متعهد هستیم. در برخی از مناطق که نیاز به نیروی کارآمد داریم و تأمین نیرو امکان ندارد، برای جبران کمبود نیرو ممکن است از نیروی بازنشسته استفاده کنیم.

معلمان باید متناسب با صلاحیت های تخصصی خود در رتبه های متفاوت حرفه ای و عمومی قرار بگیرند. این کار انجام شده و دولت نیز بر این اساس معلمان را در ۵ رتبه تقسیم کرده است.

سال آینده برای پررنگ شدن فاصله و امتیازات بین رتبه ها، در صورت امکان بودجه بیشتری اختصاص می دهیم. این موضوع مساعد مجلس را نیاز دارد. تمام معلمان بر اساس صلاحیت از رتبه یک تا پنج رتبه بندی شدند و حقوقشان با توجه به این رتبه متفاوت است.

تغییراتی در آموزش و پرورش لازم است تا سند تحول اجرایی شود. به این ترتیب دانش آموزان از حافظه محوری به سمت مهارت محوری و تربیت محوری می روند و در ۶ ساحت تربیتی رشد می کنند.

برای این منظور لازم است برنامه درسی را متناسب با این اهداف تدوین کنیم. درگذشته اقداماتی مبنی بر پیش نیاز ورود به این مرحله انجام شده است. امسال تا پایان سال راهنمای تولید برنامه درسی برای تمام پایه ها تدوین و تصویب خواهد شد. محتوای آموزشی و بسته های یادگیری براساس راهنما تغییر خواهد کرد.

25 بسته تحولی استخراج شده امسال که ویژگی هایی از جمله شورانگیز مبتنی برتقاضای اجتماعی، نتیجه بخشی در مدرسه و در سطح دانش آموز دارد. 25 بسته تدوین شده و در دستور کار قرار گرفته است. قصد داریم تا پایان سال تحصیلی جاری، تصویری از اجرایی شدن واقعی سند داشته باشیم.

جذب نیرو در آموزش و پرورش امسال این گونه خواهد بود:

 • 20 هزار نفر از طریق دانشگاه فرهنگیان
 • 28 هزار نفر از طریق ماده 28
 • 25 هزار نفر نیز از طریق تبدیل وضعیت
[ultimate_fancytext strings_textspeed=”35″ strings_backspeed=”0″ fancytext_strings=”چنانچه در این زمینه سوالی داشتید می توانید از طریق گروه مشاوران باران پاسخ سوال خود را بیابید.” ex_class=”fancyText_Tahsili”]

5 دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای دانش آموزان و دانش جویان

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از 3 سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال98)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

70703025 021

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: