شرایط تغییر رشته در پایه دهم اعلام شد

4 333

یکی از فاکتورهای تعیین کننده موفقیت تحصیلی هر فردی انتخاب رشته صحیح است. این موقعیت بارها در مسیر تحصیل پیش خواهد آمد. یکی از زمان هایی که انتخاب رشته از اهمیت ویژه ای برخوردار است، هنگام ورود به پایه دهم است. اگر در این زمان فرد به خوبی خود را شناخته باشد و از راهنمایی درستی بهره برده باشد، موفقیت تا حد زیای تضمین می شود.

برای عضویت در تلگرام (کنکور) کلیک کنید
آخرین اخبار کنکور سراسری و آزاد

هدایت تحصیلی دانش آموزان

به گزارش باران مشاوره به رئیس اداره مشاوره وزارت آموزش و پرورش شرایط و اقداماتی که لازم است دانش آموز در جهت تغییر رشته در پایان پایه دهم و یازدهم انجام دهد را اعلام کرد.

مدارس در حال انجام هدایت تحصیلی دانش آموزان پایه نهم در شرایطی هستند که فقط ظرفیت و عملکرد تحصیلی آن ها را ملاک انتخاب رشته و ثبت نامشان قرار می دهند.

اولویت الف و ب اساس صدور فرم هدایت تحصیلی دانش آموزان در شاخه کاردانش، رشته های ریاضی فیزیک، علوم و معارف اسلامی است.

در توضیح اولویت الف باید گفت: اگر دانش آموزی کف نمره کتبی مورد نظر برای ورود به رشته ارائه شده را کسب کرده باشد، می تواند بدون در نظر گرفتن ظرفیت منطقه از اولویت الف بهره ببرد و در صورتی که آن رشته در منطقه وجود داشته باشد، در رشته دلخواه خود ثبت نام کند.

ادامه تحصیل دانش آموزان مشمول| باران مشاوره 70703025 021

در توضیح اولویت ب باید گفت: با توجه به میزان ظرفیت منطقه، دانش آموزانی که نمرات کتبی تحصیلی بالاتر از دانش آموزان دیگر دارند، مطابق ظرفیت اعلام شده ثبت نام می کنند در صورتی که انصراف هر یک از آنها، دانش آموزان با اولویت ب امکان ثبت نام را پیدا می کنند.

رئیس اداره مشاوره وزارت آموزش و پرورش گفت: مهمترین ملاک های هدایت تحصیلی در دو بخش خلاصه می شود:

 •  عملکرد تحصیلی با ۳۵ نمره
 • بررسی های مشاوره ای با ۶۵ نمره

دانش آموز وضعیت خود را براساس فرم شماره ۶ بررسی می کند و بعد از آن انتخاب رشته را انجام می دهد. اما در حین ثبت نام فرم شماره ۷ که صرفاً براساس عملکرد تحصیلی است، ملاک قرار می گیرد.

اولویت های الف و ب در فرم هدایت تحصیلی

علی اصغر یزدانی گفت: در فرم هدایت تحصیلی رشته ها برای دانش آموز اولویت های الف و ب تعیین می شود. فرم شماره ۷ براساس حدنصاب نمره است. اگر دانش آموز با کسب حدنصاب نمره در این فرم بالاترین نمره را به دست بیاورد، اولویت الف برایش لحاظ می شود. منظور از اولویت الف این است که دانش آموز در یک فرصت دو هفته ای می تواند برای ثبت نام به مدرسه مراجعه کند.

بعد از رتبه بندی نمرات، برخی از دانش آموزان در اولویت ب قرار می گیرند. در واقع این افراد با این که حدنصاب نمره برای ورود به رشته را کسب کرده اند، اما در رتبه بندی در ردیف های پایین تر قرار گرفته اند. بنابراین اولویت دوم برایشان لحاظ می شود.

اگر برای دانش آموزی به جای ذکر اولویت الف و ب هاشور خورده باشد یعنی حدنصاب نمره را کسب نکرده است. این دانش آموز برای ثبت نام  در رشته مورد علاقه اش باید به مدرسه مراجعه و فرم تعیین رشته را مجدداً از مشاور یا مدیر مدرسه دریافت و تکمیل کند.

مشورت با مشاور مدرسه مشخص می کند که گذراندن کدام ماده درسی در شهریور ماه می تواند شرایط حدنصاب لازم برای ورود به رشته مورد نظر دانش آموز را برایش فراهم کند. این در صورتی است که ظرفیت برای رشته وجود داشته باشد و دانش آموز حدنصاب نمره را کسب نکرده باشد.

تیزهوشان | باران مشاوره 70703025 021

با این حال اگر امتحان تعیین رشته مجدد ممکن نبود، دانش آموز براساس نظر کمیته هدایت تحصیلی منطقه و با درنظر گرفتن ظرفیت، به رشته دلخواه خود هدایت می شود.

مهمترین کار مشاوران در دوره متوسطه اول، بحث هدایت تحصیلی و شغلی دانش آموز است. یعنی باید کمک کرد تا دانش آموز در طی این چند سال شناخت نسبی از خودش پیدا و مسیر تحصیلی اش را مشخص کند.

هر قدر که رشته تحصیلی با ویژگی های شخصیتی فرد تناسب داشته باشد، امکان موفقیت او در آینده بیشتر است. به این منظور با آزمون رغبت می توان تیپ شخصیتی دانش آموزان را شناسایی کرد.

وقتی در یک رشته استقبال و مطالبات اجتماعی افزایش  می یابد، آموزش و پرورش باید به بررسی امکانات خود بپردازد و متناسب با امکانات خود اقدام کند.

نظرخواهی از تمام مناطق آموزش و پرورش و مشخص کردن ظرفیت هر مدرسه به تفکیک جنسیت و رشته در سامانه مشخص می کند که اولویت بندی براساس عملکرد تحصیلی و ظرفیت اعلامی مناطق صورت می گیرد تا دانش آموزان برای ثبت نام در رشته مورد نظر مراجعه کنند.

تربیت تکنسین شاخه فنی و حرفه ای

رئیس اداره مشاوره وزارت آموزش و پرورش گفت: مهمترین هدف رشته های شاخه نظری این است که سطح فرهنگ عمومی جامعه را ارتقا دهد تا دانش آموز نگرش صحیح به خود و جامعه پیدا کند و در رشته های مرتبط با رشته دوره متوسطه دوم خود در دانشگاه ادامه تحصیل دهد.

هدف شاخه فنی و حرفه ای تربیت تکنسین برای اداره جامعه است. در این شاخه دانش آموزان علاوه بر خواندن دروس تئوری، درس های عملی و کارگاهی نیز می گذرانند. آن ها با مهارتی که کسب می کنند در زمینه های صنعت، خدمات، کشاورزی و هنر در شاخه فنی و حرفه ای آشنا می شوند.

طرح سرباز ماهر فنی حرفه ای کاردانش | باران مشاوره

همه دانش آموزان فنی و حرفه ای و کاردانش قادر به ادامه تحصیل هستند. در واقع هدف در این شاخه تربیت کارگر ماهر است. آن ها می توانند ادامه تحصیل دهند اما باید رشته های متناسب با شاخه تحصیلی خود را در دانشگاه انتخاب کنند.

یزدانی به این پرسش که دانش آموز علاقه مند به رشته حسابداری باید به کدام یک از رشته های ریاضی، انسانی یا هنرستان برود؟ این گونه پاسخ داد: حسابداری بین رشته ای است و دانش آموزانی که با رشته ریاضی و انسانی به آن وارد شوند، می توانند به صورت مستقیم در دوره کارشناسی تحصیل کنند و برای آن ها بیشتر مبانی تئوری و نظری رشته مطرح است.

اما کسانی که از طریق شاخه کاردانش و فنی و حرفه ای به رشته حسابداری وارد می شوند و پیش زمینه ای در سطح دیپلم این رشته دارند، کار عملی بیشتری می آموزند.

آیا می دانستید با عضویت در بسیج دانش آموزی مدارس می توانید کسری خدمت بگیرید؟!

تغییر رشته در یایه های دهم و یازدهم

رئیس اداره مشاوره وزارت آموزش و پرورش اشاره کرد: با بررسی آمار کنکور سراسری می بینیم که از یک میلیون داوطلب، ۶۰۰ هزار نفر در رشته تجربی و ۴۰۰ هزار نفر در رشته های علوم انسانی و ریاضی رقابت می کنند.

اشباع شدن یک رشته در جامعه اهمیت بسیاری دارد. باید هنگام انتخاب خود در نظر داشته باشیم که جامعه به چه رشته ای نیاز دارد. نباید به گونه ای باشد که با ترافیک متقاضیان یک رشته، شرایط کار موجود نباشد.

اصرار والدین در برخی موارد دلیل انتخاب رشته تحصیلی اشتباه می شود. انتخاب رشته بدون تناسب با استعداد و علاقه می تواند فرد را دچار آسیب کند. پدر و مادر بهتر است فقط پیشنهاد دهنده باشند و تصمیم گیری را به خود دانش آموز واگذار کنند.

تغییر رشته دانش آموز در پایان پایه دهم انجام می شود. اگر دانش آموزی وارد رشته یا شاخه ای شد که به آن علاقه نداشت یا به هردلیلی امکان ادامه تحصیل برایش فراهم نبود، می تواند به مشاور یا مدیر مدرسه مراجعه و فرم تغییر رشته را دریافت کند.

اگر دانش آموزی در خرداد یا شهریور در امتحانات چند درس مرتبط با رشته جدید، حد نصاب نمره لازم را بدست بیاورد، می تواند پس از پایان پایه دهم برای پایه یازدهم در رشته جدید ثبت نام نماید.

دانش آموز در پایه دهم اختیار دارد با فرض قبولی در نمرات دروس مرتبط، از سه شاخه نظری، فنی حرفه ای و کاردانش  انتخاب رشته کند.

ممکن است دانش آموز در پایه یازدهم قصد انتخاب رشته داشته باشد. در اینجا چون گرفتن دیپلم در هر شاخه نیاز به گذراندن دروس همان شاخه دارد، ضروری است که انتخاب رشته درون همان شاخه انجام شود و در شاخه خودش امتحان تغییر رشته بدهد.

۵ دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای دانش آموزان و دانش جویان

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از ۳ سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال۹۸)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 4 تا
 1. Ay :

  سلام من دهم معماری داخلی هستم
  می‌خوام تغییر رشته بدم رشته مدنظرم تجربیه اما نمیدونم نمره لازم برای سال اول تجربی چقدره

  1. باران مشاوره :

   سلام
   حداقل ضریب مجموع نمرات دروس ریاضی و علوم تجربی در سه پایه متوسطه (هفتم، هشتم، نهم) باید ۴۲ باشد.
   نمره درس ریاضی و علوم تجربی در سه سال اول متوسطه با ضریب ۳ محاسبه می شود.
   حداقل معدل لازم برای تحصیل در رشته علوم تجربی نمره بالای ۱۴ می باشد.

   ولی اگر بخواید به مدارس غیر دولتی برید مشکلی وجود نداره.

   1. مومنی :

    سلام ..استاد شما فرمودید حداقل معدل نمره ۱۴میتواند رشته تجربی را انتخاب کند در صورتی که دختر بنده با معدل ۱۸/۵ مشاورین مدرسه گفتن که نمی تونید رشته تجربی را انتخاب کنید و باید به رشته انسانی ویا علوم و یا فنی بروید ..لطفا کمکمان کنید به خاطر خداوند این چند روزه اعصاب خانواده ما بدجوری خراب شده

    1. باران مشاوره :

     سلام
     اختمالا ظرفیت مدارس دولتی که میتونید ثبت نام کنید با متقاضیان معدل بالاتر پر شده. بنابراین نمیتونید دولتی تجربی ثبت نام کنید. یا باید منزل رو عوض کنید در وحدوده ای که تجربی ظرفیت داره یا باید غیر انتفاعی ثبت نام کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: