امتحانات پایان ترم بصورت حضوری و غیر حضوری انجام می شود

0 323

با نزدیک شدن به امتحانات پایان ترم، نگرانی خانواده های دانش آموزان این است که برگزاری امتحانات منجر به شیوع مجدد بیماری کرونا شود. در همین راستا آموزش و پرورش برای رفع نگرانی خانواده ها تمهیداتی اندیشیده است.

امتحانات پایان ترم چه مقاطعی به طور حضوری برگزار می شود؟

به گزارش باران مشاوره و به نقل از خبرگزاری تسلیم، وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد که امتحانات پایه دوازدهم و نهم به صورت حضوری برگزار می شود. امتحانات سایر پایه ها غیر حضوری برگزار می شود. امتحانات پایه دوازدهم نهایی است و از ۱۷ خرداد تا ۱۶ تیر برگزار می شود.

امتحانات هماهنگ پایه نهم به دلیل اهمیت نمرات دانش آموزان در هدایت تحصیلی آن ها به صورت حضوری برگزار خواهد شد. پیش از این آموزش و پرورش اعلام کرده بود که امتحانات هماهنگ پایه نهم برگزار نمی شود.

برای عضویت در تلگرام (کنکور) کلیک کنید
آخرین اخبار کنکور سراسری و آزاد

نگرانی خانواده ها از حضوری بودن امتحانات پایه نهم

بعضی خانواده های دانش آموزان پایه نهم با خبرگزاری تنسیم تماس گرفتند و اعلام کردند که بابت برگزاری امتحانات پایه نهم به صورت حضوری نگران هستند.

نماینده والدین دانش آموزان پایه نهم مدرسه ای در منطقه ۳ آموزش و پرورش شهر تهران که با خبرگزاری تنسیم تماس گرفته بود، گفت: پیش از این اعلام شده بود که امتحانات هماهنگ برگزار نمی شود در حالی که اکنون می گویند امتحانات به صورت حضوری برگزار می شود. این تغییر نظر، باعث استرس و نگرانی دانش آموزان شده است.

نگرانی دیگر خانواده ها را، ابتلای دانش آموزان به بیماری کرونا در فضای مدرسه دانست. حتی اگر مدرسه فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کند، کنترل دانش آموزان در این سن با توجه به شیطنت های خاصشان امکان پذیر نیست. این امکان که دانش آموزان با یکدیگر در تماس قرابگیرند و به بیماری مبتلا شوند، وجود دارد.

محل برگزاری امتحانات پایان ترم پایه نهم

خسرو ساکی در گفتگو با تسلیم در پاسخ به این پرسش که چرا امتحانات پایه نهم به صورت حضوری برگزار می شود گفت: امتحانات هماهنگ پایه نهم حذف شد تا به صورت مدرسه ای برگزار شود. رییس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش گفت که هر مدرسه خودش سوالات را طرح و امتحانات را برگزار می کند.

دلیل حضوری بودن امتحانات پایه نهم چیست؟

از نظر ساکی امتحانات حضوری پایایی و روانی بیشتری دارند و نتایج شان قابل اتکاتر است. چون نمرات پایه نهم برای هدایت تحصیلی و ورود به مدارس نمونه دولتی اسنفاده می شود، لازم است امتحانات این پایه به شیوه حضوری برگزار شود.

برگزاری امتحانات بر اساس پروتکل بهداشت

امتحانات مطابق پروتکل ها در مدارس برگزار می شود. مدارس علاوه بر پایه نهم، در پایه های هفتم و هشتم نیز دانش آموز دارند که امتحانات آن ها به شکل غیر حضوری است. بنابراین مدرسه قادر است از کل فضا برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی بهره ببرد تا مشکلی برای سلامتی دانش آموزان پایه نهم ایجاد نشود.

می توان امتحانات نهایی پایه ۱۲ را بعد از کنکور برگزار کرد؟

رییس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش به این پرسش که آیا نمی توان امتحانات نهایی پایه دوازدهم را بعد از کنکور برگزار کرد، این گونه پاسخ داد:

پیشتر این نگرانی وجود داشت که اگر فاصله زمانی بین امتحانات نهایی و کنکور کم باشد و حال دانش آموزی از این بابت بد شود، یک عمر ضرر می کند. اکنون فاصله زیاد است و این نگرانی وجود ندارد. امتحان نهایی ۱۵ تیر تمام می شود و تا روز برگزاری کنکور که سی مرداد است، ۴۵ روز فرصت هست.

امتحانات پایان ترم | باران مشاوره

نحوه ارزشیابی برای امتحانات غیر حضوری

یکی از موانع غیر حضوری برگزار کردن امتحانات پایان ترم ارزشیابی دانش آموزان است. این روزها شیوه ارزشیابی بسیار مورد بحث قرار گرفته است.

 1. حضوری و آزمون مداد کاغذی
 2. روش های غیر حضوری

روش های غیر حضوری شامل پروژه ها یا سوالات تحلیلی (دانش آموز به صورت کتاب باز و پژوهشی به سوالات پاسخ می دهد) می شود.

روش های تعیین نمره دانش آموزان

معلمان می توانند برای نمره دهی به دانش آموزان از روش های زیر استفاده کنند.

 • مشارکت دانش آموز در فعالیت های آموزشی و آموزش های مجازی
 • نتایج ارزشیابی های حضوری و غیر حضوری
 • پژوهش های دانش آموزی مرتبط با دروس
 • نتایج ارزشیابی تکوینی مستمر در نوبت اول و دوم و پایانی نوبت اول

ارزشیایی غیرحضوری از چه زمانی شروع می شود؟

رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش گفت: شورای مدرسه تصویب کرده است، ارزشیابی پایانی غیر حضوری دانش آموزان پایه های هفتم، هشتم، دهم و یازدهم باید به گونه ای برنامه ریزی شود که ترجیحا بعد از شش خرداد شروع و حداکثر تا نیمه اول تیر ماه ۹۹ به پایان برسد.

۸۰ درصد فرایند آموزشی و تدریس دبیران قبل از تعطیلی کلاس ها انجام شده است. ۲۰ درصد پایانی در زمانی که مدارس تعطیل بود، صورت گرفته است.

این موضوع باید در شناخت و ارزشیابی دبیران از دانش آموزان لحاظ شود. همچنین در طراحی سوالات امتحانات حضوری (تمامی دروس پایه نهم و امتحانات داخلی پایه دوازدهم) مورد توجه قرار گیرد.

۵ دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای دانش آموزان و دانش جویان

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از ۳ سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال۹۸)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: