انتخاب رشته کنکور سراسری

4 1,867

به جرات می توان گفت پس از کنکور سراسری، انتخاب رشته مهمترین دغدغه داوطلبان برای ورود به دانشگاه است. استرس انتخاب رشته کنکور سراسری کمتر از استرس کنکور نیست. اولین قدم برای انجام یک انتخاب رشته خود، مطالعه کامل و دقیق دفترچه انتخاب رشته است.

متاسفانه برخی از دانش آموزان فراموش کرده اند که ورود به دانشگاه دارای دو مرحله مهم است. در واقع باید بدانید که ورود به دانشگاه و قبولی در رشته مناسب، نه تنها به تراز خوب بلکه مهمتر از تراز به انتخاب رشته کاملا تخصصی نیز نیاز دارد.

انتخاب رشته کنکور سراسری معمولا در مرداد ماه انجام می شود. متاسفانه عده کثیری از داوطلبان ورود به دانشگاه در انجام انتخاب رشته کوتاهی می کنند. ما به شما توصیه می کنیم که انتخاب رشته را برای روز های پایانی نگه ندارید. در ادامه این مقاله به جزئیات و عوامل تعیین کننده در انتخاب رشته می پردازیم.

انتخاب رشته کنکور سراسری

انتخاب رشته کنکور سراسری تقریبا یک ماه پس از کنکور آغاز می شود. اتنخاب رشته بد باعث می شود شما چهار سال را به مطالعه دروسی در دانشگاه بپردازید که به آن علاقه ندارید و زمان خود را صرف کار بیهوده ای کرده باشید.

پس قبل از انتخاب رشته کنکور سراسری باید دفترچه انتخاب رشته را به دقت بخوانید و از علایق خود اطمینان پیدا کرده باشید. البته در صورتی که انتخاب رشته کنکور به صورت تخصصی انجام شود طبیعتا نتیجه آن به نفع شما رقم خواهد خورد.

باید دقت کنید که صرفا داشتن بازار کار خوب یا علاقه نمی تواند ملاک خوبی برای انتخاب رشته کنکور سراسری باشد. به عنوان مثال فوبیای حیوانات را دارید و تا کنون نتوانسته اید بر فوبیای خود غلبه کنید، انتخاب رشته دامپزشکی یا جانورشناسی به معنی نابود کردن چهار سال از وقت شما خواهد بود.

چگونه انتخاب رشته کنکور سراسری را انجام دهیم؟

تعداد زیادی از داوطلبان انتخاب رشته را امری بسیار ساده تلقی می کنند. علی رغم اینکه در انتخاب رشته کنکور سراسری، شما می توانید 150 انتخاب را بر حسب علاقه خود در فرم مربوطه وارد کنید اما شناخت و اطلاعات کافی از دانشگاه ها، تراز هر رشته در دانشگاه و اطلاعات بسیاری دیگر برای انتخاب رشته لازم است.

بارها دیده شده بسیاری از داوطلبان علی رغم رتبه خوب نتوانستند در دانشگاه و رشته مناسب قبول شوند.

برای انجام دادن انتخاب رشته خوب و صحیح لازم است نسبت به تراز و رتبه همچنین سهمیه ها اطلاعات کافی داشته باشید. در ادامه بصورت کلی اطلاعاتی را که به منظور انتخاب رشته نیاز است در اختیارتان قرار می دهیم.

رتبه و تراز در کنکور سراسری چگونه محاسبه می شود؟

پس از شرکت در کنکور بر اساس نمراتی که در دروس مختلف کسب کردید نمره کل شما حاصل می شود. در واقع میزان نمره شما در هر درس تراز علمی شما در آن درس محسوب می شود و میانگین تراز علمی شما در دروس به عنوان تراز کل شما محاسبه می گردد. بر اساس تراز به دست آمده در میان داوطلبان به شما رتبه تعلق می گیرد که به آن رتبه کنکور می گویند.

لازم به ذکر است رتبه شما در کنکور به دو صورت رتبه کل کشوری و رتبه در سهمیه محاسبه می شود. رتبه کل از میان کل داوطلبان شرکت کننده در آن رشته و رتبه در سهمیه از میان داوطلبان شرکت کننده در آن رشته و هم سهمیه شما محاسبه می شود.

در واقع لازم است بدانید ملاک اصلی برای قبولی در رشته مورد نظر بر اساس تراز شما می باشد

تاثیر سهیمه در کنکور

سهمیه کنکور چیست؟

تقریبا از دهه چهل شمسی سهمیه ها در کنکور سراسری اعمال شد. هدف این قانون ایجاد فرصت برابر برای همه دانش آموزان است. برخی از دانش آموزان دسترسی به امکانات مناسب آموزشی ندارند. همچنین به منظور تکریم مقام ایثارگران، این طرح شامل حال ایثارگران و خانواده آن ها نیز می شود.

علاوه بر سهیمه های فوق برای مناطق سیل زده، زلزله شده و … نیز سهمیه هایی در نظر گرفته می شود.

قانون سهمیه بندی کنکور در این سال ها دچار تغییرات زیادی شده است. در هر 5 گروه تحصیلی، رقابت شدیدی برای دانشگاه های برتر کشور وجود دارد و سهمیه کنکور نقش مهمی در قبولی افراد در رشته های مورد نظرشان ایفا می کند.

انواع سهمیه های کنکور سراسری در سال 98

شما برای شرکت در کنکور و انتخاب رشته در چند گروه به عنوان سهمیه بررسی می شوید. سهمیه انتخاب رشته و کنکور در گروه های سهمیه مناطق، سهمیه بهیاران، سهمیه ایثارگران و … مورد ارزیابی قرار می گیرد.

گاهی ممکن است شما شرایط گرفتن سهمیه های مختلفی را داشته باشید. در این شرایط باید سهمیه ای را انتخاب کنید که شانس موفقیت شما را بیشتر می کند. باید توجه کنید که نمی توانید همزمان از دو سهمیه استفاده کنید. انواع سهمیه های کنکور به شرح زیر است:

سهمیه مناطق در کنکور 98

شما در کنکور سراسری با توجه به محل دریافت مدرک تحصیلی (سه سال آخر دوره متوسطه دوم) در یکی ازسهمیه های مناطق 1،2 و یا 3 تقسیم بندی می شوید. تقسیم بندی مناطق بر اساس سطح امکانات و رفاه می باشد. به عنوان مثال اگر شما سه سال آخر دوران متوسطه خود را در مناطق مختلف تحصیل کرده باشید، برای شما منطقه سطح بالاتر لحاظ می شود.

سهمیه منطقه یک کنکور 98
منطقه یک شامل بخش های مرکزی شهرهای تهران، اصفهان، شیراز،،مشهد و تبریز است. البته در تهران بخش های کن و شمیرانات نیز به عنوان سهمیه منطقه یک در نظر گرفته شده است. جدول زیر سهمیه منطقه یک را نشان می دهد.

جدول سهمیه منطقه 1

ردیفاستانشهربخش
1آذربایجان شرقیتبریزمرکزی
2اصفهاناصفهانمرکزی
3تهرانتهرانکن
4تهرانتهرانمرکزی
5تهرانشمیراناتتجریش
6تهرانشمیراناتلواسانات
7خراسان رضویمشهدمرکزی
8فارسشیرازمرکزی
سهمیه منطقه دو کنکور 98
در سهمیه بندی مناطق کشور، بیشتر شهرها و شهرستان­ها به عنوان منطقه دو در نظر گرفته می شوند. در رشته هایی که دارای سهمیه منطقه دو بوده و به صورت منطقه ای هستند، الویت قبولی با افرادی است که در این مناطق باشند. از آنجایی که مناطق سهمیه شامل استان ها و بخش های زیادی می شود، سهمیه مناطق دو را در قالب سه جدول برای شما آماده کرده ایم.

1) جدول سهمیه منطقه 2

ردیفاستانشهربخش
1کرمانسیرجانمرکزی
2کرمانکرمانمرکزی
3کرمانشاهکرمانشاهمرکزی
4گلستانگرگانمرکزی
5گیلانبندانزلیمرکزی
6گیلانرشتمرکزی
7گیلانرودسرمرکزی
8گیلانطوالشمرکزی
9گیلانلاهیجانمرکزی
10گیلانلنگرودمرکزی
11لرستانبروجردمرکزی
12لرستانخرم آبادمرکزی
13مازندرانآملمرکزی
14مازندرانبابلبند پی شرقی
15مازندرانبابلمرکزی
16مازندرانبابلسرمرکزی
17مازندرانبهشهرمرکزی
18مازندرانتنکابنمرکزی
19مازندرانجویبارمرکزی
20مازندرانچالوسمرکزی
21مازندرانرامسرمرکزی
22مازندرانساریمرکزی
23مازندرانفریدونکنارمرکزی
24مازندرانقائمشهرمرکزی

2) جدول سهمیه منطقه 2

ردیفاستانشهربخش
1آذربایجان شرقیبنابمرکزی
2آذربایجان شرقیجلفامرکزی
3آذربایجان شرقیمراغهمرکزی
4آذربایجان شرقیمرندمرکزی
5آذربایجان شرقیمیانهمرکزی
6آذربایجان غربیشمیراناتلواسانات
7آذربایجان غربیمشهدمرکزی
8آذربایجان غربیشیرازمرکزی
9آذربایجان غربیسلماسمرکزی
10آذربایجان غربیمهابادمرکزی
11آذربایجان غربیمیاندوآبمرکزی
12آذربایجان غربینقدهمرکزی
13اردبیلاردبیلمرکزی
14اردبیلخلخالمرکزی
15اصفهانآران و بیدگلمرکزی
16اصفهاناردستانزواره
17اصفهاناردستانمرکزی
18اصفهاناصفهانبنرود
19اصفهاناصفهانجرقویه سفلی
20اصفهاناصفهانجرقویه علیا
21اصفهاناصفهانکوهپایه
22اصفهانبرخوارمرکزی
23اصفهانخمینی شهرمرکزی
24اصفهانخوانسارمرکزی

3) جدول سهمیه منطقه 2

ردیفاستانشهربخش
1تهرانورامینمرکزی
2تهراناسلامشهراحمدآباد مستوفی
3چهار محال بختیاریبروجنمرکزی
4چهار محال بختیاریشهرکردمرکزی
5چهار محال بختیاریفارسانمرکزی
6چهار محال بختیاریشهرکردفرخشهر
7خراسان جنوبیبیرجندمرکزی
8خراسان رضویتربت حیدریهمرکزی
9خراسان رضویسبزوارمرکزی
10خراسان رضویقوچانمرکزی
11خراسان رضویکاشمرمرکزی
12خراسان رضویگنابادمرکزی
13خراسان رضوینیشابورمرکزی
14خراسان شمالیبجنوردمرکزی
15خوزستاناهوازمرکزی
16خوزستانبهبهانمرکزی
17خوزستاندزفولمرکزی
18خوزستاناهوازمرکزی
19خوزستاناهوازغیزانیه
20زنجانابهراسماعیلیه
21زنجانزنجانمرکزی
22سمناندامغانمرکزی
23سمنانسمنانمرکزی
24سمنانشاهرودمرکزی
سهمیه منطقه سه کنکور 98
شهرهای کوچک و مناطق محروم به عنوان منطقه 3 در نظر گرفته می شوند. علاوه بر موقعیت مکانی، داوطلبانی که دارای معلولیت بوده و کسانی که دو سال پایانی دوره تحصیلی خود را در خارج از کشور بودند از سهمیه منطقه 3 استفاده می کنند.

 

سهمیه شاهد و ایثارگران

سهمیه ایثارگران در کنکور در دو گروه ۵ درصد و ۲۵ درصد قرار می گیرد.

سهمیه ۲۵ درصدی شاهد و ایثارگران

بر اساس قانون ۲۵ درصد ظرفیت رشته محل ها مختص افراد زیر است.

 • همسر و فرزندان شهدا
 • آزدگان و همسر و فرزندشان
 • جانبازان 25 درصد به بالا و همسر و فرزندشان
سهمیه ۵ درصد

بر اساس قانون 5 درصد از ظرفیت رشته محل ها مختص افراد زیر است.

 • جانبازان با درصد جانبازی کمتر از ۲۵ درصد و همسر و فرزندانشان
 • همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل سابقه ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه
چهار نکته مهم درباره سهمیه ایثارگری
 1. داوطلبان دارای سهمیه ۲۵ درصد ایثارگری برای قبولی در رشته ها باید حداقل ۷۰ درصد نمره آخرین نفر قبولی در رشته را کسب نمایند.
 2. داوطلبان سهمیه ۵ درصد ایثارگری برای قبولی در رشته ها باید ۷۵ درصد نمره گزینش در رشته محل مورد نظر را کسب کنند.
 3. سهمیه خانواده شهدا شامل: پدر، مادر، خواهر و برادر شهید می شود.
 4. داوطلبان سهمیه ایثارگری فقط برای یکبار می توانند برای قبولی در دوره روزانه از سهمیه استفاده کنند و در دوره های دیگر مانند نوبت دوم، پیام نور و … مجددا می توانند از سهمیه استفاده کنند. این سهمیه برای بار سوم قابل استفاده نیست.
 • نکته: سهمیه رزمندگان و ایثارگران دارای محدودیت هایی است. برای آگاهی از این محدودیت ها با مرکز مشاوره تحصیلی باران تماس حاصل نمایید.

سهمیه بهیاران

یکی دیگر از سهمیه هایی که در کنکور سراسری لحاظ می شود سهمیه بهیاران است. اگر سابقه کار و فعالیت در نهادهای دولتی را دارید می توانید از این سهمیه استفاده کنید. 5 درصد از ظرفيت رشته های کارشناسی پیوسته پرستاری در هر استان با شرايط خاصی به بهیاران تعلق می گیرد.

[ultimate_fancytext strings_textspeed=”35″ strings_backspeed=”0″ fancytext_strings=”برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انتخاب رشته کنکور سراسری همین حالا با مرکز مشاوره تلفنی باران به شماره 70703025 021 تماس حاصل نمایید.” ex_class=”fancyText_Tahsili”]

سهمیه داوطلبان مناطق سیل زده در کنکور 98

در سال 98 مناطق زیادی از کشور در معرض سیل قرار گرفت. از این روی سازمان سنجش کشور برای داوطلبان کنکور 98 ساکن این مناطق سهمیه ای تحت عنوان “سهمیه داوطلبان مناطق سیل زده” در نظر گرفته است. سهمیه کنکور 98 داوطلبان مناطق سیل زده به صورت منطقه ای است. به عنوان مثال اگر شما ساکن پلدختر باشید تا 5 درصد برای دانشگاه های استان لرستان سهیمه دارید. سهمیه سیل زدگان کنکور 98 به مدت سه سال اجرا خواهد شد.

سهمیه داوطلبان مناطق سیل زده صرفا برای داوطلبان بومی همان منطقه می باشد

سهميه داوطلبان بومی مناطق زلزله زده استان کرمانشاه (ویژه انتخاب رشته کنکور سراسری 98 و 99)

سهميه داوطلبان بومی مناطق زلزله زده استان کرمانشاه مختص داوطلبان بومی بخش های شهرهای اسلام آباد غرب، پاوه، ثلاث باباجانی، جوانرود، دالاهو، روانسر، سرپل ذهاب، قصرشیرین و گیلانغرب و بخش های کوزران و ماهیدشت از شهرستان کرمانشاه است.

این سهمیه مختص آن دسته از داوطلبانی است که در زمان وقوع زلزله در یکی از مقاطع تحصیلی سال دوم (دهم نظام جدید)، سال سوم (یازدهم نظام جدید) و یا پیش دانشگاهی (دوازدهم نظام جدید) در یکی از بخش های ذکر شده اقامت داشته و یا در حال تحصیل بوده اند.

نکات مهم برای سهميه داوطلبان بومی مناطق زلزله زده استان کرمانشاه
 • برای استفاده از این سهمیه باید 80 درصد نمره علمی رشته های غیر پزشکی و برای رشته های پزشکی، دندانپزشکی و دارو سازی 85 درصد نمره علمی را کسب کنید.
 • تعهد خدمت پذیرفته شدگان این سهمیه 2 برابر مدت تحصیل است.
 • تغییر رشته یا انتقالی برای پذیرفته شدگان این سهمیه ممنوع است.
 • این سهمیه تا آزمون سراسری سال 1399 قابل اجرا است.

سهمیه های کنکور سراسری در سال 98 شامل حال موارد دیگری نیز می شود. برای اطلاع می توانید “آنچه باید در مورد سهمیه های کنکور بدانید” را بخوانید.

رشته های استانی

به رشته هایی می گویند که در تمام استان ها تدریس می شوند. در پذیرش این رشته ها اولویت با داوطلبان بومی در آن استان ها می باشد. همه رشته های نوبت دوم (شبانه) به صورت استانی می باشند.

رشته های ناحیه ای

این رشته ها در همه استان ها تدریس نمی شود. بنابراین چند استان مجاور را در یک گروه ناحیه ای قرار می دهند. اولویت پذیرش در این رشته ها با داوطلبان آن ناحیه می باشد. مانند رشته پزشکی دوره روزانه.

رشته های قطبي

رشته هایی که نسبت به رشته های دیگر دارای محدودیت بیشتری می باشند را رشته های قطبی می نامند. چند ناحیه در کنار هم را قطب می نامند. رشته هایی که در تمام ناحیه ها وجود ندارند و فقط در برخی ناحیه ها تدریس می شوند را رشته های قطبی می نامند. مانند رشته فیزیوتراپی دوره روزانه

سهمیه مناطق کنکور

رشته های استانی

به رشته هایی می گویند که در تمام استان ها تدریس می شوند. در پذیرش این رشته ها اولویت با داوطلبان بومی در آن استان ها می باشد. همه رشته های نوبت دوم (شبانه) به صورت استانی می باشند.

رشته های ناحیه ای

این رشته ها در همه استان ها تدریس نمی شود. بنابراین چند استان مجاور را در یک گروه ناحیه ای قرار می دهند. اولویت پذیرش در این رشته ها با داوطلبان آن ناحیه می باشد. مانند رشته پزشکی دوره روزانه.

رشته های قطبي

رشته هایی که نسبت به رشته های دیگر دارای محدودیت بیشتری می باشند را رشته های قطبی می نامند. چند ناحیه در کنار هم را قطب می نامند. رشته هایی که در تمام ناحیه ها وجود ندارند و فقط در برخی ناحیه ها تدریس می شوند را رشته های قطبی می نامند. مانند رشته فیزیوتراپی دوره روزانه

آشنایی با انواع دوره های سراسری

همانگونه که گفته شد انتخاب رشته در دو مرحله سراسری و آزاد انجام می شود. در این قسمت از این مقاله قصد داریم شما را با انواع دوره هایی که در انتخاب رشته سراسری با آن مواجه خواهید بود، بیشتر آشنا کنیم. در حالت کلی دوره های تحصیلی سراسری به گروه های زیر تقسیم می شوند:
دوره روزانه

تحصیل در این دوره ها رایگان می باشد. دانشجویان در دوره های روزانه می توانند از امکانات رفاهی و تسهیلات آموزشی بهره مند شوند. لازم به ذکر است رشته ها و دانشگاه های دوره روزانه در سراسر کشور وجود دارد.

دوره نوبت دوم (شبانه)

دانشجویان در دوره تحصيلي نوبت دوم (شبانه)، همانند دانشجویان دوره روزانه در کلاس حاضر می شوند اما باید بابت هر ترم هزینه ای را پرداخت کنند. در نوبت دوم(شبانه) دانشگاه ها خوابگاه و دیگر تسهیلاتی که در اختیار دانشجویان روزانه قرار داده است را، در اختیار دانشجویان دوره شبانه نمی دهد و یا اگر امکاناتی را برای دانشجویان دوره شبانه فراهم کند هزینه آنرا دریافت می کند. مقررات آموزشي دوره شبانه مانند دوره روزانه می باشد.

دوره مجازی

دوره آموزش مجازی یا آموزش الکترونیکی در اصل بر مبنای استفاده از سامانه های الکترونیکی مانندکامپیوتر، اینترنت، نشریه های الکترونیکی و خبرنامه های مجازی و … می باشد. هدف از برگزاری این دوره ها صرفه جویی در وقت و هزینه می باشد. برگزاری کلاسها در دوره مجازی به صورت همزمان است، اما در این دوره دانشجو می تواند با اساتید خود با هماهنگی قبلی و خارج از زمان کلاس در ارتباط باشد.

لازم به ذکر است برای شرکت در دوره مجازی باید اساتید و دانشجویان به طور هم زمان وارد سیستم شوند. در دوره های مجازی دروس و برنامه هاي آموزشي از طريق اينترنت در اختیار دانشجو قرار داده می شود. از سوی دیگر در این دوره ها محدودیت مکانی و زمانی وجود ندارد و امتحانات مانند سایر دوره ها در دو نوبت نیمسال و پایان سال برگزار می شود. دانشجويان در دوره های مجازی بعد از فارغ التحصيلي مدرك رسمي را كه مورد تائيد وزارت علوم و مراكز استخدامي است از دانشگاه دريافت مي كنند.

دوره نیمه حضوری

در دوره نیمه حضوری كلاس ها به صورت رفع اشكال و حداكثر دو روز در هفته با نظر دانشگاه برگزار می شود. در این دوره ها خوابگاه، وام تحصيلي و ساير امور رفاهي به فرد دانشجو تعلق نمی گیرد. مدرك تحصيلي دوره نيمه حضوري، کاملا رسمي و مورد تأييد وزارت علوم، تحقيقات و فناوري است. لازم به ذکر است که پذيرش دانشجو در رشته هاي تحصيلي دوره نيمه حضوري به صورت گزينش بومي استاني می باشد.

دوره پردیس خودگردان و ظرفیت مازاد

به منظور گسترش آموزش عالي كشور در سطح بين المللي و فراهم نمودن شرايط لازم براي ادامه تحصيل در داخل كشور به جاي خارج از كشور، برخي از دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالي اقدام به پذیرش دانشجو با مقررات و ضوابط داخلی می نمایند. در واقع برخی دانشگاه ها در مراکز مختلف استان ها دارای شعباتی می باشند که با اخذ هزینه از دانشجویان، نسبت به پذیرش و آموزش ایشان اقدام می نمایند.

به عنوان مثال پردیس بین الملل امام خمینی که زیر نظر دانشگاه تهران است. در این دانشگاه اساتید دانشگاه تهران به تدریس می پردازند. لازم به ذکر است نوع پذیرش دانشجوی پردیس ها یا ظرفیت مازاد، به روش گزينش كشوري می باشد.

دوره پیام نور

در دانشگاه های پیام نور، حضور دانشجو در کلاسهای مربوط به دروس نظری به صورت اختیاری است. در این دانشگاه ها امتحانات دانشگاه به صورت متمركز می باشد و معمولا اوراق امتحانی به صورت استانی تصحیح و ارزشیابی می شود. معمولا در واحدهای دانشگاه پيام نور بیشتر واحدهای نظری به صورت کلاس های نیمه حضوری و به منظور مرور دروس و رفع اشكال گروهی است. برای واحدهای عملی و کارگاهی نیز کلاس ها به صورت حضوری برگزار می شود.

دوره غیر انتفاعی

نوعی دیگر از موسسات هستند که به عنوان دانشگاه غیر انتفاعی در نزد عموم شناخته می شوند. در مؤسسات آموزش عالي غيرانتفاعي تدریس بر اساس ضوابط آموزش عالی است. از دانشجویان موسسات آموزش عالی شهريه دريافت می شود و اين مؤسسات هيچگونه تعهدي در قبال تهيه و تأمين، خوابگاه و غذاي دانشجويان ندارند.

روش پذیرش دانشجو در دانشگاه ها

در واقع دانش آموزان پس از گذراندن دوره متوسطه به دو روش می توانند وارد دانشگاه شوند این دو روش عبارتند از پذیرش با کنکور و پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی.

پذیرش با کنکور

در این روش، داوطلب ورود به دانشگاه با شرکت در آزمون سراسری و کسب نمره می تواند اقدام به انتخاب رشته کند. لازم به ذکر است، در ورود به دانشگاه با کنکور، پذيرش دانشجو در رشته هاي تحصيلي دانشگاهها و مؤسسات آموزش عالي به دو روش متمركز و نيمه متمركز انجام می شود.

رشته های متمرکز

در این روش، نمرات آزمون و سوابق تحصيلي داوطلبان ملاک قبولی و ورود به دانشگاه می باشد. البته برخی از رشته ها نیز دارای شرایط خاص است مانند: آزمون عملی، معاینه چشم و …

رشته های نیمه متمرکز

این روش مخصوص پذیرش در برخی از دانشگاهها و موسسات آموزش عالی دارای شرایط خاص می باشد. در صورتی که داوطلب تمایل داشته باشد در این مراکر به تحصیل ادامه دهد لازم است علاوه بر شرکت در کنکور، در آزمون ورودی و مصاحبه و .. نیز شرکت کند.

پذیرش صرفا بر اساس سوابق تحصیلی (بدون کنکور)

نوعی دیگر از پذیرش وجود دارد که صرفا بر اساس سوابق تحصیلی می باشد. در این روش شرکت در کنکور و همچنین نمره و رتبه داوطلب در کنکور ملاک نمی باشد بلکه سوابق تحصیلی و نمرات داوطلب در مقطع متوسطه بررسی می گردد. داوطلبان می توانند بر اساس معدل مقطع متوسطه نسبت به انتخاب هر یک رشته محل هایی که دارای پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی هستند اقدام کنند.

مشاوره انتخاب رشته کنکور سراسری

با توجه به حساسیت انتخاب رشته کنکور سراسری، لازم است از یک مشاور انتخاب رشته کمک بگیرید. همانگونه که گفته شد، برای انتخاب رشته خوب لازم است نسبت به رشته ها و نمره علمی رشته محل اطلاعات کافی داشته باشید. مرکز مشاوره تلفنی باران به شماره تلفن 70703025 021 آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان خواهد بود.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

70703025 021

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 4 تا
 1. علی :

  سلام، من رشتم تجربیه. به نظرتون اگه توی کنکور فقط عمومیا رو بزنم و تخصصیا رو اصلا نزنم، رتبم توی کنکور ریاضی بهتر میشه یا کنکور تجربی؟

  1. باران مشاوره :

   علی جان سلام
   در رشته ریاضی رتبه بهتری خواهید داشت.

 2. صبا :

  سلام
  با تراز ٩٠٥٢ منطقه ٢… سهميه ٥ درصد امكان قبوليه پزشكي هست؟؟

  1. باران مشاوره :

   سلام صبا خانوم
   خوشبختانه شما شانس قبولی را دارید اما باید تراز در زیرگروه یک و عملکرد سوابق تحصیلی شما نیز به طور دقیق بررسی شود. به شما توصیه می کنیم برای بررسی وضعیتتان با تیم مشاوره تحصیی-روانشناسی باران تماس بگیرید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: