دانشگاه یاسوج به جمع برترین دانشگاه های جوان دنیا پیوست

0 743

دانشگاه ها نباید صرفا انتقال دهنده اطلاعات تئوری و ارائه دهنده مدرک به دانشجویان باشند. در حال حاضر نه اطلاعات تئوری و نه مدرک متضمن هیچ گونه موفقیتی نیستند. دانشگاهی موفق است که به مسایل تحقیقاتی توجه ویژه نشان دهد. توجه دانشگاه به مسائل تحقیقاتی یکی از عوامل مهم تعیین کننده سطح آن دانشگاه است.

دانشگاه یاسوج از برترین دانشگاه های جوان دنیا شد

به گزارش باران مشاوره به نقل از خبرگزاری فارس، دانشگاه یاسوج مقام دوم دانشگاه جامع برتر ایرانی را در بین دانشگاه های جوان دنیا کسب کرد.

این دانشگاه در جدیدترین رتبه بندی تایمز از بین دانشگاه های جوان دنیا با کسب رتبه 150 – 101 پس از دانشگاه کاشان رده دوم برترین دانشگاه های جوان ایران (جامع) را به خود اختصاص داد. دانشگاه یاسوج سومین دانشگاه ایران است که در رتبه بندی مقام بالایی به خود اختصاص می دهد.

در این رتبه بندی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل از بین دانشگاههای ایرانی رتبه نخست را بدست آورد.

برای عضویت در تلگرام (کنکور) کلیک کنید
آخرین اخبار کنکور سراسری و آزاد

20 دانشگاه ایرانی در میان 414 دانشگاه برتر دنیا قرار دارند

نظام رتبه بندی آموزش عالی تایمز با همان روشی که دانشگاه های جهان را ارزیابی می کند، اقدام به رتبه بندی دانشگاه جوان ۲۰۲۰ می کند و برای این رتبه بندی ماموریت های اصلی دانشگاه ها تدریس، تحقیق، انتقال دانش و چشم انداز بین المللی را مورد ارزیابی قرار می دهد.

در این رتبه بندی خاص، دانشگاه هایی که قدمت کمتر از ۵۰ سال دارند، مدنظر هستند. دانشگاه های ایرانی نیز در این رتبه بندی ارزیابی می شوند.

۱۳ دانشگاه ایرانی در سال ۲۰۱۹ در میان ۳۵۱ دانشگاه برتر جوان دنیا مورد ارزیابی قرار گرفتند. اکنون ۲۰ دانشگاه ایرانی در رتبه بندی ۲۰۲۰ تایمز در میان ۴۱۴ دانشگاه برتر دنیا قرار دارند. دانشگاه کاشان و دانشگاه یاسوج رتبه اول و دوم دانشگاه های جامع کشور را از آن خود کرده اند.

شاخص های عملکرد دانشگاه ها 5 حوزه است

شاخص های عملکرد دانشگاه ها به پنج حوزه تقسیم می شوند:

 • آموزش یا محیط یادگیری
 • تحقیق یا میزان تحقیقات، درآمد و شهرت
 • استنادها یا تاثیر تحقیقات
 • چشم انداز بین المللی یا کارکنان، دانشجویان و تحقیقات
 • درآمد صنعت یا انتقال دانش

۳۰ درصد وزن این رتبه بندی مختص تدریس و آموزش است که سهم هر عامل این گونه است:

 •  اعتبار دانشگاه، ۱۰ درصد
 •  نسبت اعضای هیات علمی به دانشجو، ۶ درصد
 •  نسبت دانشجویان دکتری به دانشجویان لیسانس،۳ درصد
 •  نسبت اعضای هیات علمی دارای درجه دکتری،۸ درصد
 •  درآمد سازمانی دانشگاه، ۳ درصد

شهرت دانشگاه در برتری تحقیقات بین همسالانش شاخص برتر است

این رتبه بندی بین نوامبر ۲۰۱۸ و مارس ۲۰۱۹ با تلاش برای اطمینان از توزیع متوازن پاسخ دانشگاه ها در رشته ها و کشورهای مختلف، انجام شده است. با ترکیب داده های سال ۲۰۱۹ و نتایج نظرسنجی سال ۲۰۱۸ بیش از ۲۱ هزار مورد پاسخ جمع آوری شده است.

۳۰ درصد وزن دیگر این رتبه بندی را تحقیقات به خود اختصاص می دهد. سهم هر عامل این گونه است:

 • بررسی اعتبار تحقیقات، ۱۲ درصد
 • درآمد دانشگاه از تحقیقات، ۹ درصد
 • بهره وری تحقیق، ۹ درصد

مشهور بودن یک دانشگاه برای برتری تحقیقات در بین دانشگاه های همسال خود، شاخص برتر در این زمینه است.

30 درصد وزن رتبه بندی را تأثیر تحقیقات تشکیل می دهد

تعداد مقالات چاپ شده در ژورنال های دانشگاهی نمایه شده از پایگاه های اسکوپوس (Scopus) و الزویر (Elsevier) را برای هر محقق، از نظر اندازه سازمانی، مقیاس بندی و ارزیابی کرده اند تا میزان بهره وری را بسنجند. به این صورت توان تحقیقاتی دانشگاه را برای انتشار مقالات در مجلات با کیفیت ملاک ارزیابی قرار داده اند.

۳۰ درصد وزن این رتبه بندی مختص استنادات یا تاثیر تحقیقات است. در این شاخص نقش دانشگاه ها در گسترش دانش و ایده های جدید در نظر گرفته شده است.

تایمز داده های استنادات و کتابشناختی ۷۷.۴ میلیون استناد به بیش از ۱۲.۸ میلیون مقاله ژورنال، مقالات مروری، مقالات کنفرانسی، کتاب و فصول کتاب که در بیش از پنج سال گذشته منتشر شده است، را بررسی کرده است تا نتیجه را اعلام کند.

این داده ها شامل بیش از ۲۳ هزار و ۴۰۰ نشریه دانشگاهی است. نشریه های دانشگاهی مورد توجه تایمز در پایگاه های اسکوپوس (Scopus) و الزویر (Elsevier) و سایر نشریات بین سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ نمایه شده اند.

مأموریت اصلی دانشگاه ها کمک به صنعت است

۷.۵ درصد وزن، چشم انداز بین المللی است که سهم هر عامل این گونه است:

 • نسبت دانشجویان بین المللی، ۲.۵ درصد
 • نسبت اعضای هیات علمی بین المللی، ۲.۵ درصد
 •  همکاری بین المللی، ۲.۵ درصد

میزان موفقیت یک دانشگاه در صحنه جهانی در واقع همین توانایی دانشگاه برای جذب دانشجویان کارشناسی و تحصیلات تکمیلی و حتی اعضای هیات علمی از سراسر دنیاست. در همکاری بین المللی، تایمز تعداد کل نشریات تحقیقاتی دانشگاه با حداقل یک نویسنده بین المللی را مورد توجه قرار داده است.

۲.۵ درصد وزن در این رتبه بندی شاخص درآمد صنعت (انتقال دانش) است. در واقع ماموریت اصلی دانشگاه های دنیا، توانایی برای کمک به صنعت با نوآوری و اختراعات است. تایمز به میزان درآمد دانشگاه ها از صنعت، اعضای هیات علمی موثر در صنعت و میزان فعالیت های دانشگاه ها برای انتقال دانش توجه کرده است تا وزن دهی ها را مشخص کند.

دانشگاهی که به مسیر بیراهه سیاسی رفته بود با مدیریت دکتر احمد عریان پس از کنار گذاشتن سیاسی کاری های گذشته و قرار گرفتن روی ریل علم و دانش توانست در دو ماه گذشته در سطح منطقه ای و جهانی موفق به کسب رتبه های ارزنده ای شود.

[ultimate_fancytext strings_textspeed=”35″ strings_backspeed=”0″ fancytext_strings=”چنانچه در این زمینه سوالی داشتید می توانید از طریق گروه مشاوران باران پاسخ سوال خود را بیابید.” ex_class=”fancyText_Tahsili”]

5 دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای دانش آموزان و دانش جویان

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از 3 سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال98)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

70703025 021

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: