آیا رشته های پرطرفدار چگونه از کنکور حذف می شوند؟

0 492

کنکور سراسری از سال های دور معیار سنجش دانش آموزان برای ورود به دانشگاه بوده است. مدت هاست برای حذف این شیوه پذیرش برنامه ریزی می شود و اقدامات لازم تا حدی انجام شده است. در حال حاضر رشته محل های بسیاری بدون آزمون و با در نظر گرفتن سوابق تحصیلی در اختیار متقاضیان قرار می گیرد. با این وجود برنامه ریزی ها برای حذف کنکور رشته های پرطرفدار دانشگاه ها ادامه دارد.

برای عضویت در تلگرام (کنکور) کلیک کنید
آخرین اخبار کنکور سراسری و آزاد

راهکار حذف رشته های پرطرفدار کنکور

به گزارش باران مشاوره و به نقل از ایرنا، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری حذف کنکور در رشته های پر طرفدار را در حیطه کاری آموزش و پرورش دانست که باید به صورت استاندارد اجرا کند.

وزیر علوم گفت: برای حذف کنکور در رشته های پرطرفدار، جایگزین مناسب در اختیار نداریم. آموزش و پرورش می تواند سه سال آخر تحصیلی را به صورت نهایی برگزار کند. به این ترتیب دانش آموزان مورد ارزیابی یکسان قرار می گیرند. دانشگاه ها با قرار دادن نتیجه تحصیل سه سال دانش آموزان در کنار هم، می توانند انتخاب دقیقی داشته باشند.

نهایی شدن امتحانات سه سال آخر تحصیلی

منصور غلامی ادامه داد: سال پیش مسأله ای را با وزارت آموزش و پرورش در رابطه با حذف کنکور رشته های پرطرفدار پیگیری کردیم. نتیجه این بود که آموزش و پرورش برای حذف کنکور، سه سال آخر تحصیلی دانش آموزان را به صورت امتحان نهایی و با ارزیابی یکسان برگزار کند. دانشگاه ها می توانند با کنار هم قرار دادن نتیجه تحصیل سه سال دانش آموزان، با دقت بیشتر انتخاب کنند.

ارزیابی امتحانات نهایی سال آخر دبیرستان به تنهایی نمی تواند دقت لازم را برای رشته های پرطرفدار فراهم کند. به عنوان مثال، برای یک رشته محلی که 50 نفر ظرفیت اختصاص داده شده است و ناگهان ۲۰۰ نفر شرایط مشابه برای پذیرش در آن رشته را دارند، راهی جز کنکور برای انتخاب باقی نمی ماند.

بنابراین تا زمانی که شکل استاندارد برای حل این مسأله وجود نداشته باشد، سازمان سنجش و آموزش کشور کاری از پیش نمی برد.

مشما می توانید از طریق وب سایت باران مشاوره به آخرین اخبار تحصیلی را پیگیری کنید.

اعتماد به پذیرش بدون کنکور

غلامی خاطرنشان کرد: برگزاری آزمون برای رشته های پرطرفدار مثل مهندسی، پزشکی و علوم انسانی در دانشگاه های بزرگ ضرورت دارد. امکان پذیرش بدون آزمون در دانشگاه های دیگر وجود دارد. امسال نیز مانند سال گذشته امکان ثبت نام در پذیرش بدون آزمون تا هفته اول شهریور ماه در سایت سازمان سنجش آموزش کشور وجود دارد.

اگر فردی به هر دلیل مانند مشغله کاری نتواند در کنکور شرکت کند و دانشگاه یا رشته پرطرفدار در شهرستان محل زندگی او نباشد، می تواند در پذیرش بدون آزمون ثبت نام کند.

برای پذیرش بدون کنکور ظرفیت ۹۱۲ هزار نفری اختصاص یافته است، این در حالی است که رقابت در کنکور برای ۱۵۰ هزار صندلی انجام می شود. مشکل داوطلبان این است که به سیستم پذیرش بدون آزمون اعتماد کامل ندارند.

افرادی که از آزمون خود راضی نیستند، می توانند در فرایند پذیرش بدون آزمون شرکت کنند. کنکور سراسری دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی 99، 29 مرداد تا 2 شهریور برگزار شد.

[ultimate_fancytext strings_textspeed=”35″ strings_backspeed=”0″ fancytext_strings=”چنانچه در این زمینه سوالی داشتید می توانید از طریق گروه مشاوران باران پاسخ سوال خود را بیابید.” ex_class=”fancyText_Tahsili”]

5 دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای دانش آموزان و دانش جویان

  • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
  • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از 3 سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
  • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
  • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
  • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال98)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

70703025 021

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: