زمان ثبت نام مدارس در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ + میزان شهریه

0 249

همه ساله والدین در ارتباط با نحوه ثبت نام فرزندانشان در مدارس دغدغه های بسیار دارند. امسال با توجه به این که مشکل شیوع بیماری کرونا همچنان باقیست، این دغدغه بیشتر از قبل شده است. بر آن شدیم اکنون که به زمان ثبت نام مدارس نزدیک می شویم، به برخی از سؤالات پاسخ گوییم.

فقط ثبت نام پایه های اول، هفتم و دهم حضوری است

به گزارش باران مشاوره و به نقل از معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان کرمان، فقط ثبت نام پایه های اول ابتدایی، هفتم و دهم متوسطه در سال ۱۴۰۰-۱۳۹۹ با حضور اولیا و به صورت حضوری در مدارس انجام می شود. زمان ثبت نام این پایه ها از طرف مدیران مدارس اعلام می شود و خانواده ها باید طبق برنامه تعیین شده با رعایت پرتکل های بهداشتی در مدرسه حضور یابند.

عباس ضیا افزود: برای ثبت نام سایر پایه ها نیاز به حضور در مدارس نیست. مانند سال های قبل، مدرسه بعد از اتمام امتحانات پایانی سال دانش آموزان را در پایه بالاتر ثبت نام می کنند. مگر اینکه بنا به ضرورت دانش آموزی از یک مدرسه به مدرسه دیگری انتقال یابد.

برای عضویت در تلگرام (کنکور) کلیک کنید
آخرین اخبار کنکور سراسری و آزاد

طبق زمان بندی ثبت نام کنید

مطابق برنامه ای که به ادارات و ستاد های ثبت نام استان ها ارائه شده است، ثبت نام پایه های اول از ابتدای خرداد آغاز شده و ثبت نام پایه های هفتم و دهم از ابتدای تیر ماه انجام می شود.

عباس ضیا پایان مرداد را پایان زمان ثبت نام مدارس اعلام کرد و گفت: در شرایط عادی تا ۳۱ مرداد مدارس و اولیا باید کار ثبت نام را جمع کنند. فقط در صورتی که دانش آموزی اجبارا انتقال درون یا برون شهری داشته باشد، می تواند در شهریور ماه ثبت نام انجام دهد.

با توجه به مشخص بودن حجم کلاس ها و ظرفیت مدارس، توصیه ضیا به والدین و کادر مدرسه این است که دانش آموزان را طبق زمان بندی اعلام شده ثبت نام کنند. موکول کردن ثبت نام به روز های انتهایی شهریور باعث بروز مشکلات فراوان در آن زمان می شود.

تراکم مدارس تغییر نمی کند

حجم کلاس ها برای هر مدرسه اصولا با توجه به سال قبل و محدوده بندی استان و منطقه برآورد و تعیین می شود. محدوده ثبت نام و آمار برای تمام مدارس تقریبا واضح است مگر آنکه براساس انتقال های انجام شده ثبت نام ها به تعداد محدودی کم و زیاد شود.

ضیا به احتمال شیوع مجدد ویروس کرونا در مهر ماه آینده اشاره کرد و گفت: از آنجایی که حضوری یا غیر حضوری بودن آموزش تاثیری در ثبت نام دانش آموزان در محدوده های ثبت نامی مدارس ندارد بنابراین بیماری کرونا تراکم مدارس را تغییر نخواهد داد.

با شیوع مجدد این ویروس در مهرماه آینده فقط ستاد ملی مبارزه با بیماری کرونا می تواند مدارس را تعطیل اعلام کند. اگر حکم به تعطیلی مدارس شد، آموزش و پرورش با توجه به حضوری یا غیرحضوری بودن آموزش، رعایت پروتکل ها را در نظر می گیرد و تصمیم گیری می کند. به این امر در زمان خودش خواهیم پرداخت.

ثبت نام در مدارس نزدیک به محدوده ثبت نامی

طبق اظهارات دبیر ستاد ثبت نام آموزش و پرورش استان کرمان برای ثبت نام دوره ابتدایی و متوسطه مانند سال قبل به مدارک احراز سکونت نیاز است. در سال های قبل گاهی قولنامه یا فیش های آب و برق ارائه شده به مدرسه صوری بودند. برای جلوگیری از بروز این مشکل در سال جاری با واحد بازرسی وزارت صمت مکاتبه ای صورت دادیم و قرار شد طی ابلاغیه یا بخشنامه، واحد املاک قراردادهای صوری برای اجاره و تملیک نداشته باشند.

به استناد ماده ۳۱ آئین نامه اجرایی، مدارس اولویت ثبت نام دانش آموزان در مدارس نزدیک به محدوده ثبت نامی آنان را دارند. اگر احیانا شرایطی بود که مدرسه به محل سکونت دانش آموز نزدیک بود ولی در محدوده ثبت نامی آن قرار نداشت، دانش آموز می تواند اسناد خود را به ستاد های ثبت نام واقع در منطقه خود تحویل دهد. از ستاد نامه دریافت و در مدرسه مورد نظر ثبت نام کند.

ماده اجرایی مدارس می گوید دانش آموزان امکان ثبت نام در نزدیکترین مدرسه به محل کار والدین کارمند خود را دارند و مدارس هم موظفند این ثبت نام را انجام دهند.

جزئیات افزایش حقوق دریافتی سربازان در سال جدید

نرخ شهریه مدارس چقدر است؟

در ماده ۳۰ آیین نامه اجرایی درخصوص اخذ شهریه در مدارس خاص در حین ثبت نام دانش آموز به صراحت بیان شده است که هیچ مدرسه ای مجاز نیست در هنگام ثبت نام هیچ گونه وجهی دریافت کند. مدارس غیردولتی که شهریه مصوب آن ها ازطریق ستاد مرکزی اعلام می شود از این امر مستثنی هستند و باید پوستر نرخ شهریه را در مدارس نصب کنند.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش استان کرمان مدارس را در ارتباط با دریافت شهریه این گونه تقسیم بندی کرد:

  • مدارس هیات امنایی مانند مدارس دولتی مجاز به دریافت هیچگونه وجهی نیستند. اولیا فقط پول کتاب و بیمه را باید پرداخت کنند .
  • مدارس غیردولتی تنها مجاز به دریافت شهریه مصوب هستند.
  • مدارس شاهد مجاز به دریافت شهریه مصوب ستاد مرکزی شاهد هستند.
  • مدارس سمپاد و تیزهوشان ۵۰ درصد نرخ شهریه مصوب را دریافت می کنند.

در تمام مدارس، هزینه فعالیت های آموزشی و غیرآموزشی فوق برنامه و سرویس مدارس بعد از بازگشایی مدارس در شورای مدرسه طرح و تصویب می شود و والدین در پرداخت آن مختارند.

ضیا سامانه ثبت شکایات به آدرس shekayat.medu.ir را در اختیار اولیا قرار داد تا اگر عملکرد مدرسه ای را غیر از این دیدند، از این طریق شکایت کنند. حداکثر در مدت ۷ روز به شکایات رسیدگی می شود.

وی در خاتمه گفت: فقط امتحانات پایان سال تحصیلی در دو پایه نهم و دوازدهم با توجه به دستورالعمل برگزاری امتحانات به صورت حضوری انجام خواهد شد. امتحانات بقیه پایه ها به صورت غیرحضوری خواهد بود. مدرسه نمی تواند با نظر والدین یا به اختیار خودش تصمیم دیگری در این رابطه بگیرد.

اختیار برگزاری آزمون در پایه اول ابتدایی به صورت حضوری یا غیرحضوری بر عهده مدیر و معلم مدرسه است. معلم و مدیر باید از کامل شدن یادگیری در این دوره مطمئن شوند.

۵ دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای دانش آموزان و دانش جویان

  • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
  • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از ۳ سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
  • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
  • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
  • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال۹۸)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: