قواعد برگزاری آزمون پایان نیمسال دانشگاه ها ۹۹

0 173

اصولا دانشجویان با فعالیت های علمی و پژوهشی و نمرات امتحانات کلاسی سطح علمی خود را برای استادان مشخص می کنند. استاد هر درس با توجه به میزان و نتیجه تلاش های دانشجو می تواند ارزیابی کلی از وی داشته باشد.

در حال حاضر که وضعیت آموزشی دانشگاه ها حالت فوق العاده دارد، این ارزیابی ها برای تعیین نمره نهایی دانشجویان بیشتر از قبل اهمیت  پیدا کرده است.

برای عضویت در تلگرام (کنکور) کلیک کنید
آخرین اخبار کنکور سراسری و آزاد

روش ارزشیابی دانشگاه ها غیر حضوری و الکترونیکی است

به گزارش باران مشاوره به نقل از پایگاه خبری سبز البرز، با شیوع بیماری کرونا و شرایطی که برای مقابله با آن در کشور ایجاد شد، کلاس های درس عمدتا با روش غیر حضوری و به صورت الکترونیکی برگزار شدند. با این روش پرسش هایی در ارتباط با نحوه برگزاری آزمون های پایان ترم و ارزشیابی برای اساتید و دانشجویان پیش آمده است.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم مهمترین تفاوت آزمون این ترم را فقط روش ارزشیابی می داند که به تشخیص دانشگاه غیر حضوری و معمولا الکترونیکی انجام می شود.

تعیین سطح آزمون پایان نیمسال در اختیار استاد است

محمدرضا آهنچیان در خصوص تفاوت این نیمسال با نیمسال های گذشته گفت: تنها تفاوت در روش ارزشیابی است که به تصمیم هر دانشگاه بستگی دارد و اصولا به صورت غیر حضوری و الکترونیکی است.

وی در راستای تغییر حد نصاب قبولی تصریح کرد: حد نصاب ها تغییری نداشتند و آن چه در آیین نامه های آموزشی وجود دارد، اعمال می شود.

آهنچیان با توجه به این که کاهش یا افزایش سطح دشواری آزمون در ارزشیابی الکترونیکی نیز مانند حضوری به استاد بستگی دارد گفت: استاد هر درس بر حسب هدف های درس مربوطه و انتظاراتی که از دانشجو دارد، سطح آزمون را مشخص می کند.

 استاد در تعیین نمره پایانی دانشجو نقش اساسی دارد

محمدرضا آهنچیان در مورد آیین نامه های انضباطی در ارزشیابی نیمسال جاری اظهار داشت: آیین نامه های انضباطی دانشجویان را معاونت دانشجویی بر عهده دارد و تغییری در این ارتباط نسبت به سال های گذشته ایجاد نشده است.

وی در خصوص این که نمره آزمون پایانی چه میزان در نمره کل دانشجو تأثیر دارد گفت: این میزان در آیین نامه های قبلی ۶۰ به ۴۰ درصد بود. یعنی در نظام نمره دهی صفر تا بیست ۱۲ نمره خاص آزمون پایانی بود و ۸ نمره برای ارزشیابی مستمر و تکالیف و پروژه ها در نظر گرفته می شد.

در آیین نامه ۹۷ این قاعده در اختیار دانشگاه ها قرار گرفت و هر دانشگاه بر حسب سیاست و به استناد مصوبه شورای خود تصمیم گیری می کند.

او با توجه به این که شرایط فعلی متفاوت از وضعیت عادی است، نقش استاد را تعیین کننده ترین عامل در ارزشیابی دانشجو و تعیین نمره پایانی دانست.

ارزشیابی اصلی دانشجویان بر اساس عملکرد آن ها در طول نیمسال است

مدیر کل برنامه ریزی آموزش عالی وزارت علوم در خصوص اعتبار ارزشیابی الکترونیکی و اعتماد استاد به دقت نمره دانشجو توضیح داد: برنامه ریزی برای طراحی و اجرای آزمون تحصیلی روا و پایا از وظایف استادان است که  اتفاقا دشوار است.

استادان در روش حضوری هم در ارزشیابی تنها به نمره پایان ترم استناد نمی کنند. در طول نیمسال از طریق آزمون های پیاپی، ارائه تکلیف و تمرین و محول کردن پروژه توانایی دانشجویان را می سنجند.

در شرایط کنونی معاونت آموزشی از فروردین ماه امسال نامه هایی صادر کرده است و طی آن ها از دانشگاه ها خواسته است برای ارزشیابی دانشجویان برنامه ریزی کنند و تنها به نمره پایان ترم برای ارزشیابی دانشجو اکتفا نکنند.

آهنچیان که امکان تقلب در ارزشیابی الکترونیکی را محال نمی داند، گفت: با روش های برخط می توان این احتمال را کاهش داد. ارزشیابی مستمر دانشجویان یکی از مطمئن ترین راه ها برای کنترل این پدیده ناهنجار است که در نظام های آموزش عالی سراسر دنیا دیده می شود.

۵ دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای دانش آموزان و دانش جویان

  • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
  • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از ۳ سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
  • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
  • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
  • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال۹۸)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: