کدام یک از ۱۹ سهمیه کنکور حذف می شود؟

0 225

سهمیه های کنکور همیشه یکی از مباحث پر از چالش بوده است. بسیاری از داوطلبان معتقدند این سهمیه ها ناعادلانه است و باعث می شود دانش آموزان سخت کوش نتوانند به حق واقعی خود برسند. حذف یا تعدیل این سهمیه ها می تواند گام موثری در ایجاد عدالت آموزشی در کشور باشد.

برای عضویت در تلگرام (کنکور) کلیک کنید
آخرین اخبار کنکور سراسری و آزاد

سهمیه های دردساز کنکور سراسری

به گزارش باران مشاوره کنکور در گذر این سال ها ۱۹ سهمیه را در خود جای داده که هرکدام به نوبه خود سدی مقابل داوطلبان کنکور سراسری بوده است. سهمیه های دردسرسازی که این روزها مسؤولان نهادهای مرتبط با خود را بر سر جلسات حذف یا اصلاح این قوانین و مصوبات پرحاشیه کشانده است.

قدمت پدیده ای به نام سهمیه کنکور  به اندازه خود کنکور سراسری است. این پدیده سال هاست به عنوان یک رقیب جدی با کنکوری ها به رقابت می پردازد.
سهمیه هایی که هر سال اضافه شدن یک بند و تبصره و قانون تازه به لیست بالا و بلند خود را تجربه کرده هم اکنون به ۱۹ بند رسیده است. ۱۹ بندی که در واقع خود را پلی میان کنکور و دانشگاه معرفی می کند.
بارها گفته شده این سهمیه ها را مصوبات سال های گذشته شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی جداگانه به وجود آورده اند. مخالفان درجه یک و سر سخت این سهمیه ها تمام این سال ها کنکوری ها و خانواده هایشان بودند. کم کم تعدادی از اعضای هیأت علمی، برخی از مسؤولان آموزش عالی حتی فعالان دانشجویی هم به جمع مخالفان و موافقان اضافه شدند.

در سه سال گذشته این سهمیه های پرحاشیه بیش از قبل گریبان سازمان سنجش آموزش کشور را گرفت. به گونه ای که در ۱۶ آذرماه سال ۹۸ وزرای علوم و بهداشت یک لایحه مشترک را با پیشنهاد سازمان آموزش کشور برای تصویب به هیأت دولت ارسال کردند. این لایحه مبنی بر توزیع عادلانه فرصت ها و امکانات تحصیل و تحقیق در آموزش عالی در کل کشور بود.

اگر به زبان ساده بخواهیم بگوییم، منظور از توزیع عادلانه فرصت ها کم کردن سایه سهمیه های پردردسر از سر کنکور بود. اما چیزی نگذشت که حسین سیمایی صراف، دبیر هیأت دولت این لایحه را برای بررسی و تصویب نهایی به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارجاع داد تا با هم افزایی مجلس شورای اسلامی، غبار از چهره این سهمیه های قدیمی پاک شود.

اگر می خواهید از سهمیه های کنکور اطلاعات بیشتری داشته باشید انواع سهمیه کنکور را بخوانید.

لغو برخی از سهمیه ها

بر اساس مفاد این لایحه، برخی از سهمیه ها لغو می شود.

 • سهمیه های مندرج در قانون خدمات رسانی به ایثارگران و اصلاحات بعدی آن
 • قانون ورود رزمندگان به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی
 • سهمیه مربوط به کارگر نمونه، قهرمانان ورزشی، حافظان قرآن، دانشجوی نمونه کشوری، بهیار و…

البته تا لحظه نگارش این گزارش برای لغو این سهمیه ها هیچ تصمیمی گرفته نشده است. در واقع نمی توان فعل لغو شد را برای سهمیه ها به کار برد.

رییس سازمان سنجش آموزش کشور که پیشنهاد حذف بسیاری از سهمیه های دردسرساز را خودش ارائه داده بود، برخی دیگر از سهمیه ها از جمله تسهیلات فرزندان اعضای هیات علمی، سهمیه های بومی گزینی، بومی منطقه ای و بومی ناحیه ای را هم در فهرست حذفیات اعلام کرد.

هدف اصلی این لایحه این است که عدالت آموزشی در حد گسترده تری برقرار شود و ملاک اصلی پذیرش داوطلبان در کنکور سراسری نمره آن ها باشد.

در این لایحه توجه شده است که در صورت مازاد بودن سهمیه، به فردی که قرار است امتیاز دریافت کند، سهمیه تعلق گیرد. در صورت اقدام مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی، این سهمیه ها باقی می مانند:

 • ایثارگران
 • مناطق محروم
 • استعدادهای درخشان

سهمیه هایی که لغو می شوند نیز از این قرار هستد:

 • بومی گزینی
 • بومی منطقه ای
 • بومی قطب
 • بومی ناحیه ای
 • تسهیلات فرزندان اعضای هیات علمی
 • سهمیه قهرمانان
 • سهمیه حافظان قرآن
 • سهمیه بهیاری
 • سهمیه کشاورزی

سهمیه مناطق محروم نیز تغییراتی خواهد داشت.

وزرای علوم و بهداشت در خصوص نحوه اعمال سهمیه ایثارگران در کنکور پیشنهاداتی داشتند.

بر اساس لایحه دولت، کسانی که برای استفاده از سهمیه ایثارگران در اولویت هستند:

 • همسر و فرزندان شهدا و مفقود الاثران
 • جانبازان ۲۵ درصد به بالا، همسر و فرزندان آن ها
 • آزادگان و همسر و فرزندان آن ها
 • رزمندگان با ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه
 • جانبازان زیر ۲۵ درصد

کسانی که در صورت تکمیل نشدن این ظرفیت می توانند از خالی این ظرفیت استفاده کنند:

 • خانواده شهدا (پدر، مادر و خواهر و برادر) همسر و فرزندان
 • جانبازان زیر ۲۵ درصد، همسر و فرزندان آن ها
 • رزمندگان با ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه

در صورت تکمیل این ظرفیت در هر کد رشته محل، رقابت دیگر ایثارگران با داوطلبان غیرایثارگر خواهد بود.

طبق لایحه جدید کنکور، حداکثر ۵ درصد ظرفیت به صورت مازاد و فقط در رشته های مرتبط که شورای سنجش و پذیرش دانشجو تعیین می کند، به عنوان سهمیه مصوب شورای هدایت استعدادهای درخشان در خصوص المپیادهای دانش آموزی داخلی دارای مدال طلا، نقره یا برنز در نظر گرفته می شود. تخصیص این سهمیه فقط به عهده سازمان سنجش آموزش کشور است.

ضمناً در تمام آزمون ها با توجه به نیازسنجی های ۲ وزارتخانه برای تامین نیاز مناطق کم برخوردار، حداکثر پنج درصد ظرفیت هر کد رشته محل به صورت مازاد بر ظرفیت در دانشگاه های استان مربوطه اختصاص می یابد. در صورتی که رشته در همان استان وجود نداشت، این وزارتخانه ها می توانند ظرفیت را در نزدیکترین موسسه واقع در استان های هم جوار خود اختصاص دهند.

چه نهادهایی متولی سر و سامان دادن به سهمیه ها هستند؟

در این لایحه پیشنهادی، سازمان سنجش آموزش کشور سهمیه هایی که شورای عالی انقلاب فرهنگی برای بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله تصویب کرده است را به صورت مازاد بر ظرفیت تخصیص می دهد. آخرین بار در سیل سال ۹۸ سهمیه ای در این زمینه برای کنکوری های در صحن علنی شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید.

از دردسر سازترین امتیازاتی که شورای عالی انقلاب فرهنگی از ۲۵ تیرماه سال ۹۲ در کنکور برای عده ای خاص در نظر گرفت، می توان به تسهیلات نقل و انتقال و تغییر رشته فرزندان اعضای هیات علمی اشاره کرد. تاکنون بیش از ۱۵۰۰ نفر از فرزندان استادان از این تسهیلات استفاده کرده اند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: بر اساس توافق وزیران علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، فرزندان اعضای هیات علمی دانشگاه ها مجاز نیستند رشته تحصیلی خود را تغییر دهند. وی از ۱۹ سهمیه کنکور به عنوان معضلی نام برد که به تدبیر مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فذهنگی نیاز دارد.

مقرر است مجلس و شورا، کمیته مشترکی راه اندازی و تکلیف این سهمیه ها را مشخص کنند. وزرای علوم و بهداشت لایحه ای را به دولت پیشنهاد کردند که طی آن ۱۶ سهمیه از ۱۹ سهمیه حذف شود.

حذف سهمیه های کنکور

با توجه به این که مسأله سهمیه ها میان قانون مجلس شورای اسلامی و مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی مشترک است، سامان دادن به وضعیتشان نیازمند همکاری میان این دو نهاد است. شورای عالی انقلاب فرهنگی با توجه به این که جامعه بزرگ دانش آموزی، نیازمند آرامش برای کنکور است، در این زمینه تمام تلاش خود را به کار گرفته است.

برای این که عدالت رعایت و استفاده از فرصت ها باید برای همه فراهم شود، بخشی از این سهمیه ها بازنگری احتیاج دارد. مهمترین سهمیه تصویب شده در شورای عالی انقلاب فرهنگی بومی گزینی و مهمترین سهمیه تصویب شده در مجلس شورای اسلامی، سهمیه ایثارگران است.

مقدمات یسیاری برای ساماندهی سهمیه ها  لازم است. مباحثی را با رئیس مجلس و روسای کمیسیون ها مطرح کرده ایم تا کمیته مشترکی برای این امر تشکیل شود. ساماندهی سهمیه ها با همراهی، همفکری و گفتمان بین دو نهاد مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی به سرانجام خواهد رسید.

طرح بحث ساماندهی سهمیه ها مربوط به نیمه دوم سال گذشته بود و طبیعی است به کنکور سال ۹۹ نرسد. شیوع ویروس کرونا هم در تاخیر بررسی این سهمیه ها مؤثر بود. ممکن است تکلیف این سهمیه ها برای کنکور ۱۴۰۰ تا حد زیادی مشخص شود.

انتظارات جوامع کنکوری با توجه به وعده ساماندهی سهمیه ها، از دست اندرکاران آموزش عالی و نهادهای تاثیر گذار در این زمینه زیاد شده است. این در حالی است که با گذشت چند ماه هنوز برای عملی کردن آن وعده ها یک قدم هم برداشته نشده است.

۵ دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای دانش آموزان و دانش جویان

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از ۳ سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال۹۸)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: