آیا می توان سربازی را در سال ۹۸ خرید؟

47 26,954

طرح خرید سربازی در برنامه بودجه لحاظ نشده است

طرح خرید خدمت سربازی تا پایان امسال اجرا خواهد شد. اما هنوز هم به طور یقین مشخص نیست که این طرح در سال آینده نسز اجرایی می شود یا نه؟ در حال حاضر در لایحه بودجه ۹۸ تبصره ای تحت این عنوان هنوز ذکر نشده است.

خرید سربازی در قانون

به گزارش ایسنا، بعد از اینکه بودجه، حدود چهار سال این فرصت را برای مشمولان غایب ایجاد کرد تا بتوانند با پرداخت جریمه، سربازی خود را خریداری کرده و معاف شوند، در بودجه ۱۳۹۸،  این امتیاز دیگر وجود ندارد و باتوجه به مخالفت هایی که وجود دارد، بعید است که دیگر چنین امکانی برای سال آینده فراهم شود. از سال ۱۳۹۴، شرایطی در قانون بودجه پیش بینی شد که بر اساس آن، تمامی مشمولان خدمت وظیفه عمومی که بیشتر از هشت سال غیبت دارند، با پرداخت جریمه، مدت زمان غیبت را خریداری و از سربازی معاف شوند.

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

اما در مدت اخیر و همزمان با تدوین لایحه بودجه ۱۳۹۸، حذف تبصره مربوط به خرید جریمه سربازی مشمولان غایب، مورد بحث قرار داشت و درنهایت آنچه که مسئولان نظام وظیفه و البته سازمان برنامه و بودجه اعلام کردند، از عدم قرار دادن این تبصره برای سال بعد حکایت داشت. با این وجود در روزهای اخیر، برخی اظهارنظرها در این خصوص، مطرح بوده که احتمال برگشت تبصره مربوط به خرید جریمه سربازی برای مشمولان غایب وجود دارد.

همچنین بخوانید: ایست خدمت سربازی

آیا می توان سربازی را در سال ۹۸ خرید؟

این در حالی است که بعد از آن که لایحه بودجه در ۱۵ آذرماه آماده اعلام شد و حتی نسخه ای به مجلس رفت، مواردی از آن، نیاز به اصلاح داشت و از این رو، طی چند روز گذشته، لایحه در بخش هایی مورد بازنگری قرار گرفت و در حالی که ممکن بود موضوع مشمولان غایب نیز در این اصلاحات گنجانده شود، آخرین پیگیری از سازمان برنامه و بودجه از این حکایت دارد که تبصره مربوط به خرید خدمت سربازی حذف شده و لایحه ای که دولت به مجلس در هفته آینده ارائه خواهد کرد، حاوی خرید سربازی نیست.

ظاهرا مسئولان مربوطه در وزارت دفاع و هم چنین ستاد کل نیروهای مسلح نیز تمایلی به ادامه تبصره معافیت مشمولان غایب ندارند. البته در زمان تدوین لایحه بودجه سال جاری نیز مخالفت هایی برای قرار دادن تبصره مربوطه وجود داشت، اما درنهایت مورد تصویب قرار گرفته بود.

همچنین بخوانید: توجیه غیبت سربازی

لازم به یادآوری است که بر اساس تبصره (۱۱) قانون بودجه کشور، تمامی مشمولان خدمت وظیفه عمومی که بیشتر از هشت سال غیبت داشتند، می توانستند با پرداخت جریمه، مدت زمان غیبت سربازی را تسویه کرده و از خدمت سربازی معاف شوند.

میزان جریمه مشمولان غایب برای صدور کارت معافیت نظام وظیفه با در نظر گرفتن مدرک تحصیلی به این ترتیب بود که زیردیپلم ۱۰ میلیون، دیپلم ۱۵ میلیون، فوق دیپلم ۲۰ میلیون، لیسانس ۲۵ میلیون، فوق لیسانس ۳۰ میلیون، دکترای غیرپزشکی ۳۵ میلیون، دکترای پزشکی ۴۰ میلیون و پزشکان متخصص و بالاتر ۵۰ میلیون تومان.

بر اساس قانون، به ازای هر سال غیبت مازاد بر هشت سال، ۱۰ درصد به مبالغ جریمه پایه اضافه و مدت غیبت بیش از ۶ ماه یک سال محسوب می شود. برای مشمولان متاهل ۵ درصد و افراد دارای فرزند به ازای هر فرزند نیز ۵ درصد از مبلغ جریمه کسر می شود.

اگرچه لایحه بودجه پیشنهادی دولت برای سال بعد تاکنون حاوی تبصره معافیت مشمولان غایب نبوده است ولی نهایی شدن آن به زمان بررسی در مجلس و تصویب  بودجه نیز بستگی دارد.

۵ دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از ۳ سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال۱۴۰۰)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.
باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط معافیت سربازی و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۸ شب
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 47 تا
 1. محمد رضا :

  کسی که درحال خدمت باشه میتونه خدمت را بخره یانه

  1. باران مشاوره :

   محمدرضا جان دیگر خدمت را نمی فروشند.

 2. عرفان جهانشیری :

  سلام وقتتون بخیر
  جهانشیری هستم متولد ۷۶ متاهل
  من یک فرصل شغلیه خوب رو اگر برم سربازی از دست میدهم و تنها امیدم غایب شدن و بعد از چند سال خرید سربازی است
  آیا امیدی هست که بتوانم بعدها سربازی را بخرم یا اینکه قطعا دیگر نمیفروشند سال های بعد؟
  آیا نظر متقنی در مورد شرایط سربازی در آینده وجود دارد یا همه چیز روی احتمالات است؟

  1. باران مشاوره :

   آقای جهانشیری فروش خدمت دیگر منتفی شده است و به امید خرید نباشید. احتمال فروش نزدیک به صفر است.

 3. محمد :

  سلام محمد هستم ،،،بنده تک پسر هستم پدرم هم ۶۵ ساله هست ،،،ایا میشه معافیت گرفت؟

  1. باران مشاوره :

   خیر شرط کفالت در سال ۷۷، ۷۵ سالگی خواهد بود.

 4. حمید :

  سلام .من متولد ۱۳۵۹ ومتاهل و دارای یک فرزند هستم وهنوز نتوانستم خدمت خودم رابخرم .ایا راهی برای خرید خدمت برای من هست؟؟؟؟

  1. باران مشاوره :

   خیر حمید جان فرصت خرید خدمت را از دست داده اید. اگر سال های پیش ثبت نام کرده اید برای خرید خدمت تا قبل از پایان اسفند ماه به پلیس +۱۰ مراجعه کنید.

 5. محمدرضا :

  ببخشید خبری در بعضی سایت ها منتشرشده مبنی بر احیای طرح خرید سربازی در سال۹۹ ،قضیه چیه؟ مگه قراره دوباره بفروشن؟میشه این قضیه رو پیگیری کنید

  1. باران مشاوره :

   محمدرضای عزیز به شایعات سایت های زرد توجه نکنید. اگر خبری از یک خبرگزاری معتبر نشر داده شد ارزش پیگیری دارد. باران مشاوره تمامی اخباری را که منتشر می کند با ذکر منبع به مخاطبان خود معرفی می کند. می توانید باران مشاوره را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید و چنانچه موضوعی بود از آن با خبر شوید.

   1. علی :

    سلام ببخشید من الان سال دوم دانشگاه هستم و داور فدراسیون فوتبال هستم.من اگه بخوام سربازی برم تویه پیشرفت داوریم وقفه میوفته.چه کاری میتونم بکنم که سربازی نرم؟

    1. باران مشاوره :

     فقط می توانید ادامه تخصیل دهید.

 6. Behzad :

  سلام.من پارسال فرم خرید رو پرکردم و تا الان قسط هامو ریختم.فقط سه تا قسطش مونده.میخاستم بدونم اگه تا آخر اسفند نتونم قسطمو بریزم چی میشه؟میتونم سال بعد بریزمش؟؟

  1. باران مشاوره :

   آقا بهزاد تا اردیبهشت ۹۹ فرصت دارید. حتی قانونی مبنی تمدید مهلت پرداخت تا آخر اسفند ۹۹ نیز به مجلس داده شده منتها هنوز تصویب نشده است. فعلا تا اردیبهشت ۹۹ فرصت دارید.

   1. شوذب نصیری :

    سلام سال ۹۵ اقدام کردم برا خرید خدمت کارهای اولیه شو انجام دادم اس ام اسم اومد باید برم معاونت نظام وظیفه تهران ولی نرفتم میخواستم ببینم باتوجه به شرایط فروش درسال ۹۹ میتونم برم پیگیری بکنم درخواستمو یا باطل شده درخواستم

    1. باران مشاوره :

     آقای نصیری در سال ۹۹ فقط کسانی که در سال ۹۷ خرید خدمت را تقسیط کرده بودند فرصت پرداخت مابقی مبلغ را دارند.

 7. گل پوش :

  سلام روز بخیر
  برادرم متولد ٧۶ میباشد ٢٢ ماه خدمت رو در ماه گذشته به پایان رسانده و ۶ ماه اضافه خدمت داره پدرمون ١۵ سال به رحمت خدا رفته و بردارم سرپرست مادر میباشد امکان داره اضافه خدمت به ایشون بخشیده شود

  1. باران مشاوره :

   خیر. در قانون چنین بندی برای بخشودگی غیبت وجود ندارد.

 8. سعید :

  سلام.من بیشتر از ۸سال از فرار از خدمت سربازیم میگذره میخواستم بپرسم دیگه اصلا امکان اینکه دوباره شرایط خرید خدمت سربازی بوجود بیاد نیست؟یا امکان داره سالهای بعد دوباره تصویب بشه؟

  1. باران مشاوره :

   سعید خان خیر، دیگر این طرح اجرا نخواهد شد.

 9. حمیدرضا :

  حمید:
  سلام
  متولد۶۳هستم درزمان خدمت تصادف کردم که سالها درگیر بودم و نتونستم خدمت روانجام بدم
  الان هم که دیگه به درد سربازی نمیخورم بایه دونه بچه دوقدم نمیتونم بدوم😷
  تکلیف امسال من چی میشه؟
  لطفاراهنمایی بفرمائید

  1. باران مشاوره :

   باید به یگان خدمتی مراجعه و از آنجا شما را به کمیسیون پزشکی ارجاع دهند.

 10. رضا :

  با درود. ۹۶ مدارک را پر نمودم و چند قسط را پرداختم اما یکسال در پرداخت اقساط فاصله افتاده ، مشکلی در ادامه پرداخت مابقی اقساط نیست؟

  1. باران مشاوره :

   خیر، تا پایان سال باید تسویه کنید.

 11. م.ع :

  سلام، برای معافیت از سربازی، بیماری چشم و شماره چشم هم ذکر شده است. ممکن است بفرمایید، چشم از چه شماره ای به بالا معاف از سربازی است؟

  1. باران مشاوره :

   آقای علیزاده نوع معافیت چشم بستگی به مدرک تحصیلی دارد.

 12. محسن :

  سلام خوبین ببخشید من ۴ساله فرارکردم سال ۹۹میره تو ۵سال عایا میتونم اقدام ب خریدسربازی کنم؟ الان ۲۲ سالمه از۱۸سالگی رفتم سربازی الان ۴ساله فراریم سال جدیدبیاد میشه ۵سال فراریم بنظرتون میشه بخرمش یا برگردم سربازیم؟

  1. باران مشاوره :

   آقا محسن قانون خرید سربازی دیگر اجرا نمی شود. جهت ادامه خدمت خود را معرفی کنید.

 13. محراب :

  خسته نباشید من متولد ۱۳۸۰ هسم و الان زمان خدمت کردن من است میتونم اقدام به خرید کنم یا ن

  1. باران مشاوره :

   خیر محراب خان باید به سربازی بروید.

 14. امید :

  من سال ۹۰ دیپلم گرفتم، و تا سال ۹۸ هم درسم طول کشیده ولی موفق به اخذ مدرک تحصیلی نشدم. میخواستم ببینم خرید سربازی بهم تعلق می گرفت با این شرایط یا خیر؟ البته اینم میدونم که خرید سربازی دیگه اجرا نمیشه و فقط جهت اطلاعات عمومی خودم پرسیدم.
  و این که سنوات تحصیلی بنده در ۳۱ شهریور به پایان رسیده و الان نمیدونم وضعیت ام چی هست، میشه راهنماییم کنیم؟
  و قبل از اینکه معافیت تحصیلیم هم به پایان برسه در شرکت خصوصی مشغول به کار می باشم، مشکلی برایم به وجود می آید یا خیر؟

  1. باران مشاوره :

   خیر خرید شامل شما نمی شد. شما تا قبل از غیبت می توانید اشتغال داشته باشید. برای بررسی وضعیت غیبت با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 15. ملاحی :

  سلام خسته نباشید متولد۶۵هستم ۸ماه هم خدمت کردم‌وبعدش فرارکردم درطرح هم ثبت نام نکردم آیامیتواندکارت سربازی بخرم.تقریبا ۱۰سالی میشودکه فرار کردم لطفا راهنماییم بکنید ممنون

  1. باران مشاوره :

   آقا ملاحی عزیز متاسفانه دیگر امکان خرید خدمت سربازی وجود ندارد.

 16. امیر :

  هرچی فک کردم سوالی به ذهنم نرسید،،، من روز ۲۸م اسفند ۹۷ ثبت نام کردم و سربازیمو، خریدم،، آیا خوش شانس بودم؟! 😉😐🤣🤣

 17. مرتضی :

  سلام من متولد ۱۳۶۶ هستم و خدمت نرفتم حتی مدارک هم پست نکردمالکترونیک و تا بحالم برای خرید اقدام نکردم آیا الان میتونم بخرم سربازیمو ؟
  و اینکه تا کی خرید آزاد هست ؟

  1. باران مشاوره :

   آقا مرتضی قانون خرید خدمت سربازی دیگر اجرا نمی شود.

 18. مهسا :

  سلام همسرمن پارسال واسه خرید ثبت نام کرد سال ۹۰ترک تحصیل کرده بود ولی گفتن شما باید سال ۸۹ترک تحصیل میکردی تا ۸سال تکمیل میشد واسه همون گفتن نمیتونی بخری چون غیبتت ۸سال نشده. امسال میتونه بخره؟ باید منتظر طرح باشیم؟ یا چون پارسال ثبت نام کرده الان میتونه بخره؟ ممنون میشم جواب بدین

  1. باران مشاوره :

   مسها خانم خیر، طرح خرید خدمت دیگر اجرا نمی شود. امسال فقط به کسانی می فروشند که در سال های گذشته شرایط خرید را داشته و طرح ثبت نام کره بودند و اما فرایند خرید را تکمیل نکرده اند.

 19. مریم :

  سلام من متولد ۶۵ هستم یکبار برای سربازی ثبت نام کردم اما نرفتم میتونم کارتم رو بخرمم ممنونم پاسخ بدید

  1. باران مشاوره :

   خیر، قانون خرید کارت پایان خدمت دیگر وجود ندارد. اگر برای خرید قبلا ثبت نام کرده اید می توانید تا پایان امسال اقدام کنید.

 20. علیاکبرمرشداو :

  سلام من در سال ۹۶ نام نویسی کردم ولی پولم جور نشد الان درسال۹۸ میتوانم کارتم را بخرم یانه

  1. باران مشاوره :

   به پلیس+۱۰ مراجعه کنید. در صورتی که مدارکتان کامل ثبت شده باشد، می توانید بخرید. امسال سال آخر این بخشنامه است.

 21. علی :

  سلام خسته نباشید من دست سمت راستم گردش نداره یعنی مثل دست راستم نمیتونم کف دستم رو باز کنم و بیارم بالا که تو بند ۱۴ پزشکی مطالعه میکردم بیماری ای ک گفته بودن شبیه من بود(آنکلیوز مفاصل بزرگ) برای اطمینان باید قبل از ارسال دفترچه چیکار کنم ؟ ممنون

  1. باران مشاوره :

   سلام علی آقا
   برای راهنمایی در این زمینه با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 22. میلاد :

  من ۸ سال از سربازی فرار کردم حالا میتونم کارت پایان خدمت بخرم

  1. باران مشاوره :

   میلاد جان سلام
   اگر در سال های پیش در طرح ثبت نام کرده باشید می توانید برای خرید اقدام کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات تماس

تلفن تماس تهران: 70703025 تلفن تماس کشوری: 70703025 021
close-link
اطلاعات تماس
error: