قانون کسر خدمت ایثارگری تا سال ۱۴۰۱ اجرا می شود

کسری خدمت ایثارگری فقط برای یک فرزند قابل استفاده است

537 21,329

برخی از مشمولان و خانواده هایشان تصور می کنند قانون کسری خدمت ایثارگران امسال به پایان می رسد در حالی که در اصل این قانون تا سال ۱۴۰۱ اجرا خواهد شد. در ادامه به پاسخ برخی شبهات که توسط سردار کمالی داده شد خواهیم پرداخت.

قانون کسر خدمت ایثارگری تا سال ۱۴۰۱ اجرا می شود

سردار موسی کمالی رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح گفت: بسیاری از مشمولان و خانواده هایشان در خصوص کسر خدمت و سوابق ایثارگری و مدت کسری خدمت ایثارگری سوالاتی دارند. در ارتباط با مدت کسر خدمت ایثارگری لازم است بدانید بر اساس قانون به ازای هر ماه جبهه یا هر درصد جانبازی مدت ۱۲ روز از خدمت سربازی کسر خواهد شد. در حال حاضر تا سال ۱۴۰۱ این قانون اجرا خواهد شد. این امکان وجود دارد که قانون کسر خدمت ایثارگری از سال ۱۴۰۱ به بعد دیگر اجرا نشود.

چه سال هایی به عنوان سابقه ایثارگری محسوب می شود؟

سردار کمالی در ادامه گفت: تمامی افرادی که از سال ۵۹ تا تاریخ ۲۷ مردادماه سال ۶۷ در مناطق جنگی بودند، تمامی سابقه آنها به طور صد در صد برای کسر خدمت ایثارگری محاسبه خواهد شد. ولی آن دسته از افرادی که از تاریخ ۲۷ مردادماه سال ۶۷ به بعد یعنی زمان پایان جنگ در برخی از شهرهای استان های کردستان، آذربایجان غربی و کرمانشاه حضور داشتند ۸۰ درصد سابقه ایشان به عنوان سوابق ایثارگری برای کسر خدمت محاسبه می شود.

کسری خدمت ایثارگری فقط شامل یک فرزند می شود

سردار کمالی تاکید کرد: قانون کسر خدمت ایثارگری، فقط برای یک فرزند از یک خانواده در نظر گرفته شده است. یعنی اگر یکی از فرزندان، مدتی از این کسری استفاده کرده باشد، فرزند دیگر نمی تواند از قانون کسری خدمت ایثارگران بهره مند شود. لازم به ذکر است، فرزندان دوقلو یا سه قلو می توانند این قانون را بین خودشان تقسیم کنند. یعنی اگر یک برادر نیمی از مدت کسر خدمت ایثارگری را استفاده کرده باشد، برادر دوقلوی دیگر نیز می تواند نیمی دیگر را برای کسر خدمت استفاده کند.

ملاک برای تعلق گرفتن کسر خدمت ایثارگری چیست؟

سردار کمالی در پایان گفت: ملاک برای تعلق گرفتن کسر خدمت ایثارگری، حضور در جبهه و عملیات می باشد. البته سابقه حضور در بعضی مناطق کردستان، آذربایجان غربی و کرمانشاه تا سال ۷۵ نیز قابل قبول است اما فقط ۸۰ درصد مدت حضور ایشان برای کسر خدمت ایثارگران محاسبه می شود و فقط به شرط آنکه فرد در یگان های رزمی و امور رزمی باشد. در خصوص جانبازان نیز لازم است توجه داشته باشید که فقط جانبازی بنیاد شهید برای اخذ کسر خدمت قابل قبول است.

۵ دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از ۳ سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال۱۴۰۰)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 537 تا
 1. محمد نوری :

  سلام و عرض ادب میخواستم بدونم من ۶ ماه غیبت دارم ولی از اون طرف میتونم معافیت ایثارگری بگیرم و الان ۳ ماه از خدمتم و گذرونم میشه ۶ ماه از غیبتم خدمت کنم و معاف شم مثلا اینجوری که ۳۰ ماه خدمت دارم ۲۴ ماهش برداشته بشه و ۶ ماه مابقی رو خدمت کنم ایا همچین چیزی ممکن هست؟؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   اگه پدرت ۳۰ ماه سابقه جبهه یا ۲۵ درصد جانبازی داره یا جمع امتیازاتش به ۳۰ میرسه در هر مرحله از از خدمت میتونی معاف بشی
   اگه جمعش به ۳۰ نرسه کسری میدن که به غایبین تعلق نمیگیره

 2. سعید :

  سلام پدر من ۳۰ ماه جبهه بودند آیا از آموزشی هم معاف میشم با فقط مختص دوره ضرورت هست

  1. باران مشاوره :

   سلام
   کلا معاف می شی

 3. محمد نوری :

  سلام پدر من ۲۰ درصد جانبازی داره ۷ ماه جبهه و خودم ۳ سال بسیج دارم میتونم ایا معاف شم و اینکه الان هم ۳ ماه از خدمتم میگذره

  1. باران مشاوره :

   سلام.در صورتی که میزان کسری خدمتتون به بیش از ۱۲ ماه برسد برای شما میتواند معافیت دائم را به همراه داشته باشد.

 4. محمد :

  سلام پدر من برج ۳ سال۷۵ خدمت کرده تا۷۷/۱/۵ درپیرانشهر ۲۱ماه کسری برای من معتلق میگیره؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.در صورتی که شغل پدرتون رزمی باشد و همچنین یگان خدمتی شون عملیاتی باشد با تایید یگان خدمتی پدرتون ۸۰ در صد مدت حضورشون رو بعنوان حضور در مناطق عملیاتی محاسبه خواهند کرد و به ازای هر ماه آن به شما ۹ روز کسری خدمت تعلق خواهد گرفت.

 5. مصطفی :

  سلام پدرم ۱۲ماه ایثار گری داره خواستم بدونم چقد کسری به من تعلق میگیره

  1. باران مشاوره :

   سلام
   هرماه ۱۲ روز

 6. میثم :

  با سلام خسته نباشید
  پدرم حدود ۵ سال و نیم جبهه داره و برادرم استفاده کرد معاف دائم شد و من دیگه نمیتونم برا کسری اقدام کنم

  1. باران مشاوره :

   سلام.به ازای هر ۳۰ ماه ایثارگری ثبت شده یک فرزند معاف می باشد در صورتی که میزان ایثارگری ثبت شده پدرتون بیشتر از ۳۰ ماه باشد ولی به ۶۰ ماه نرسد به ازای هر ماه ایثارگری باقی مونده پدرتون ک مورد استفاده قرار نگرفته به شما ۱۲ روز کسری تعلق خواهد گرفت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: