قانون کسر خدمت ایثارگری تا سال ۱۴۰۱ اجرا می شود

کسری خدمت ایثارگری فقط برای یک فرزند قابل استفاده است

75 16,775

برخی از مشمولان و خانواده هایشان تصور می کنند قانون کسری خدمت ایثارگران امسال به پایان می رسد در حالی که در اصل این قانون تا سال ۱۴۰۱ اجرا خواهد شد. در ادامه به پاسخ برخی شبهات که توسط سردار کمالی داده شد خواهیم پرداخت.

قانون کسر خدمت ایثارگری تا سال ۱۴۰۱ اجرا می شود

سردار موسی کمالی رئیس اداره سرمایه انسانی سرباز ستاد کل نیروهای مسلح گفت: بسیاری از مشمولان و خانواده هایشان در خصوص کسر خدمت و سوابق ایثارگری و مدت کسری خدمت ایثارگری سوالاتی دارند. در ارتباط با مدت کسر خدمت ایثارگری لازم است بدانید بر اساس قانون به ازای هر ماه جبهه یا هر درصد جانبازی مدت ۱۲ روز از خدمت سربازی کسر خواهد شد. در حال حاضر تا سال ۱۴۰۱ این قانون اجرا خواهد شد. این امکان وجود دارد که قانون کسر خدمت ایثارگری از سال ۱۴۰۱ به بعد دیگر اجرا نشود.

@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

چه سال هایی به عنوان سابقه ایثارگری محسوب می شود؟

سردار کمالی در ادامه گفت: تمامی افرادی که از سال ۵۹ تا تاریخ ۲۷ مردادماه سال ۶۷ در مناطق جنگی بودند، تمامی سابقه آنها به طور صد در صد برای کسر خدمت ایثارگری محاسبه خواهد شد. ولی آن دسته از افرادی که از تاریخ ۲۷ مردادماه سال ۶۷ به بعد یعنی زمان پایان جنگ در برخی از شهرهای استان های کردستان، آذربایجان غربی و کرمانشاه حضور داشتند ۸۰ درصد سابقه ایشان به عنوان سوابق ایثارگری برای کسر خدمت محاسبه می شود.

کسری خدمت ایثارگری فقط شامل یک فرزند می شود

سردار کمالی تاکید کرد: قانون کسر خدمت ایثارگری، فقط برای یک فرزند از یک خانواده در نظر گرفته شده است. یعنی اگر یکی از فرزندان، مدتی از این کسری استفاده کرده باشد، فرزند دیگر نمی تواند از قانون کسری خدمت ایثارگران بهره مند شود. لازم به ذکر است، فرزندان دوقلو یا سه قلو می توانند این قانون را بین خودشان تقسیم کنند. یعنی اگر یک برادر نیمی از مدت کسر خدمت ایثارگری را استفاده کرده باشد، برادر دوقلوی دیگر نیز می تواند نیمی دیگر را برای کسر خدمت استفاده کند.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط معافیت سربازی و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۸ شب
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

ملاک برای تعلق گرفتن کسر خدمت ایثارگری چیست؟

سردار کمالی در پایان گفت: ملاک برای تعلق گرفتن کسر خدمت ایثارگری، حضور در جبهه و عملیات می باشد. البته سابقه حضور در بعضی مناطق کردستان، آذربایجان غربی و کرمانشاه تا سال ۷۵ نیز قابل قبول است اما فقط ۸۰ درصد مدت حضور ایشان برای کسر خدمت ایثارگران محاسبه می شود و فقط به شرط آنکه فرد در یگان های رزمی و امور رزمی باشد. در خصوص جانبازان نیز لازم است توجه داشته باشید که فقط جانبازی بنیاد شهید برای اخذ کسر خدمت قابل قبول است.

۵ دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از ۳ سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال۱۴۰۰)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 75 تا
 1. احمد :

  سلام
  پدر من سال ۷۲تا۷۴ منطقه کرمانشاه قصرشیرین خدمت کرده، نامه ایثارگریو بردم اونجا ولی گفتن تعلق نمیگیره چرا؟

  1. باران مشاوره :

   احمد جان بعد از قطعنامه فقط مناطق درگیر کسری می گیرند

 2. حسین :

  با سلام پدر من دارای ۱۵ ماه در سپاه و ۲۰ ماه ارتش می باشد برای معافیت باید به کجا مراجعه کنم

  1. باران مشاوره :

   پلیس + ۱۰

 3. رامین :

  سلام پدر بندهاز سال ۶۱ در بوشهر نیروی هوایی خدمت کرده و۷ماه اخرخدمتش رو در مناطق جنگی بوده اون سالهایی که تو بوشهر بوده شامل کسری میشه

  1. باران مشاوره :

   رامین جان باید از یگانش بپرسد.

  2. حسین :

   سلام دوست عزیز اگه سرباز هم بوده باشه به عنوان سابقه ایثارگری برایش حساب میکنم باید به پایگاه شهید بوشهریان ۲ کیلومتری بوشهر بری نزدیک به بوشهر هست در ضمن مدارک پدرت هم که شناسنامه و کارت وملی و پایان خدمت و عکس پدرتون برای تشکیل پرونده ایثارگری میخان پیگیرش باش و شمارشونم بگیر و سلام و التماس دعا

 4. ابوالفضل :

  سلام من فرزند تک پسری خانوادم هستم
  مدت حضور پدرم درجبهه به مدت ۲۴ماه است معافیت به من تعلق میگیره؟؟

  1. باران مشاوره :

   صرفا به شما کسری می دهند.

 5. کاوه کارامد :

  من سئوال داشتم.‌ازسال ۶۱ الی ۶۳ حدو ۲۳ ماه و۱۱ روز سابقه جبهه وکارت ایثارگری دارم…شنیدم..با رفتن به یگان اعزام کننده که یگان من ۱۶ زدهی قزوین بوده میتوان درصد جانباری گرفت..دوستان اقدام کردن..من از ایثارگریم هیچ استفاده ای نکردم…میخواهم بدانم اولا این مسئله صحت داره..دوما با درصد جانبازی چه میتوان کرد..من بعد از جبهه بدون اینکه بدانم دچارموج گرفتگی شده بودم..این مسئله هم اکنون زندگی مرا بشدت تحت تاثیر قرار داده..بقدری عصبی میشوم.همه کس را اسلو موشن میبینم..صدای هیچکس را نمیشنوم..بعد از تمام شدن عصبانیتم..اکثر حوادث یادم نیست..این مسئله پدر زندگی ام را دراورده….لطفا راهنماییم کنید

  1. باران مشاوره :

   جناب آقای کاوه باران مشاوره در حوزه سربازی مشاوره می دهد و اطلاعی در مورد نحوه گرفتن جانبازی ندارد. برای کسری سربازی از طریق جانبازی، ملاک جانبازی بنیاد شهید است.

 6. سید مصطفی :

  سلام،پدر بنده از سال ۶۱ تا ۶۳ به مدت دو سال تمام در جبهه حضور داشته، (در سال ۶۲ در عملیات میمک بر اثر اصابت خمپاره دچار موج گرفتگی شدن) تا زمانی که خدمتشون تموم شده مشکلی نداشتن اما چند سال بعد از پایان خدمتشون از لحاظ اعصاب و روان مشکل پیدا کردن،هیچ گونه مدارک یا گواهی مجروهیت ندارن،مجبور شدیم برای تبصره الف ماده ۸۷(رزمندگان فاقد مدارک بالینی) اقدام کنیم،گفتن جوابش حداکثر تا ۸ ماه اعلام میشه،از شهریور پارسال که اقدام کردیم تا الان هیچ جوابی نگرفتیم، به امور ایثارگران و بنیاد شهید استان هم مراجعه کردیم اما بازم جوابی نگرفتیم، این مورد رو از کجا باید پیگیری کنیم تا به جواب برسیم؟

  1. باران مشاوره :

   قبلا همین سوال را با نام کاربری محمد امین پرسیده اید. لطفا از ایجاد پرسش تکراری با نام های کاربری مختلف خود داری کتید ممکن است اسپم شناخته شوید.
   همچنین پاسخ سوال شما را قبلا داده ایم.

 7. امیررضا :

  سلام پدر من ۷۵/۶/۱۹ تا تاریخ ۷۷/۴/۳به مدت ۳ماه آموزشی در خرم آباد و بقیه رو که ۱۸ماه میشه در قصر شیرین خدمت کرده،آیا من مشول کسری منطقه عملیاتی میشم ؟؟
  چقدر کسری میگیرم؟؟ممنون

  1. باران مشاوره :

   خیر امیر رضا به شما کسری نمی دهند.

 8. علی :

  سلام پدر من سال ۶۸ سرباز بوده در اهواز آیا کسری به من تعلق میگیره؟

  1. باران مشاوره :

   علی جان این موضوع را پدرتان باید از یگانش بپرسد چون جنگ سال ۶۷ تمام شده است.

 9. سید علیرضا :

  سلام منظور از این که تا سال ۱۴۰۱ اجرا می شود دقیقا تا چه تاریخی است؟
  تا پایان سال ۱۴۰۰ یا پایان سال ۱۴۰۱ ؟

  1. باران مشاوره :

   سید جان باران مشاوره بنا بر مستندات پاسخ می دهد. همانطور که متن خبر را مطالعه فرمودید این موضوع به طور واضح بیان نشده است. لذا باران مشاوره از پاسخگویی عاجز است.

 10. حمیدرضا :

  سلام پدر من از سال ۷۲ تا ۷۵ در مهاباد بوده حالا اقدام کردیم چهل روزی میشه هنوز جوابش نیومده میشه بگین چند روز طول میکشه ک جوابش بیاد . رفتیم پرسیدیم چرا جوابش نیومده گفتن مام نمیدونیم چرا هنوز نیومده

  1. باران مشاوره :

   حمیدرضا با توجه به شیوع بیماری کرونا و بسیج همه دستگاه ها و همکاری ستاد کل نیروهای مسلح برای غلبه بر این معضل ممکن است فرایند شما زمانبر شده باشد. از باران مشاوره در این مورد کاری ساخته نیست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات تماس

تلفن تماس تهران: 70703025
تلفن تماس کشوری: 70703025 021
close-link
اطلاعات تماس
error: