شرایط ادامه تحصیل مشمولانی که از تحصیل انصراف داده اند

آیا مشمولان در صورت انصراف از تحصیل می توانند ادامه تحصیل دهند؟

81 2,635

بسیاری از مشمولان نظام وظیفه در خصوص ادامه تحصیل و قوانین نظلم وظیفه سوالاتی را دارند. همانگونه که می دانید مشمولان سربازی تا پایان دوره تحصیلات خود از خدمت سربازی معاف هستند. این معافیت که همان معافیت تحصیلی است دارای شرایط خاصی می باشد. برخی از افراد در دانشگاه قصد انصراف از رشته تحصیلی خود را دارند و همچنین تصمیم به ادامه تحصیل در رشته دیگری را می گیرند. در ادامه شرایط انصراف از تحصیل و ادمه تحصیل را برای مشمولان نظام وظیفه بیان می کنیم.

آیا مشمولان در صورت انصراف از تحصیل می توانند ادامه تحصیل دهند؟

با توجه به قوانین نظام وظیفه عمومی، مشمولانی که وارد دانشگاه می شوند، در طول مدت تحصیل خود می توانند یکبار از تحصیل انصراف داده و مجددا به ادامه تحصیل بپردازند. ادامه تحصیل در دانشگاه برای مشمولانی که یک بار از تحصیل انصراف داده اند دارای شرایطی می باشد. شرایط ادامه تحصیل این دسته از مشمولان به شرح زیر است:

شرایط ادامه تحصیل مشمولانی که از تحصیل انصراف داده اند

 • مشمولی می تواند پس از انصراف از تحصیل به ادامه تحصیل بپردازد که از تاریخ انصراف ایشان بیشتر از یک سال سپری نشده باشد.
 • مشمول در صورتی که انصراف از تحصیلش قبل از اتمام سنوات تحصیلی باشد می تواند مجددا ادامه تحصیل دهد.
 • انصراف از تحصیل فرد مشمول نباید در مدت سنوات ارفاقی ایشان باشد.

مقطع تحصیلی مجاز برای مشمولانی که از تحصیل انصراف داده اند

لازم به ذکر است انصراف از تحصیل، فرد مشمول نباید مدرک تحصیلی پایین تر یا معادل دریافت کند. به عنوان مثال: اگر فردی در مقطع کارشناسی پیوسته تحصیل می کند و انصراف دهد، نباید مدرک کاردانی را دریافت کند. در صورت اخذ مدرک معادل کاردانی فقط در صورتی می تواند ادامه تحصیل دهد که زمان انصراف وی برابر با سنوات مجاز مقطع کاردانی باشد که در این صورت فرد فارغ التحصیل محسوب می شود و می تواند ادامه تحصیل در مقطع بالاتر دهد.

برای اطلاعات بیشتر حتما مقاله معافیت تحصیلی را بخوانید.

۵ دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

 • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
 • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از ۳ سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
 • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
 • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
 • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال۱۴۰۰)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 81 تا
 1. محمدعلی :

  سلام جانب مشاور وقتتون بخیر؛ بنده یکبار از تحصیل انصراف دادم….و مجدد رفتم دانشگاه یک رشته دیگه….الان سال دوم هستم…میخواستم بدونم اگه من انصراف بدم و برم خدمت بعد از خدمت میتونم مجدد در رشته خودم ادامه تحصیل بدم و مدرک کارشناسی رو بگیرم ممنون از شما.

  1. باران مشاوره :

   سلام
   خیر بعد از انصراف دوم باید بری خدمت و سربازی رو تموم کنی تا بتونی ادامه تحصیل بدی

 2. امیر محمد :

  سلام من یه ترم مونده تا مدرک کاردانی رو بگیرم ولی سنواتم پر شده مجاز به ادامه تحصیل نیستم برا سربازی رفتن باید از دانشگاه انصراف بدم
  آیا بعد انصراف دادن و بعد از اتمام سربازیم میتونم از همونجا که درس خوندم تو دانشگاه ادامه بدم ترم اخرو؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.شما در مقطع کاردانی ۵/۲ سال معافیت تحصیلی دارید در صورتی که در این زمان نتونین فارغ التحصیل بشین میتونین از دانشگاه درخواست کنین تا با تشکیل کمیسیون موارد خاص شرایط یکسال سنوات اضافه تحصیلی رو بری شما بررسی کنن .در صورت تایید کمیسیون دانشگاه به شما تا یکسال یا دو ترم سنوات اضافی تعلق می گیرد . در صورت فارغ التحصیلی در سنوات اضافه به شما یکسال معافیت تعلق خواهد گرفت.

 3. امیرحسین :

  سلام من یک بار دانشگاه رفته ام و از دانشگاه به دلیل چهار بار مشروط شدن در بیست و یک سالگی اخراج شدم، و الان بیست و چهار سالمه و سربازی نرفتم.
  دلم می خواد دوباره برم کنکور شرکت کنم و برم دانشگاه اما نمی دونم به خاطر اینکه سربازی نرفته ام آیا می تونم به دانشگاه برم یا نه.
  آیا راهی برای من هست که به دانشگاه برم یا نه؟
  ازتون خواهش می کنم جوابم رو بدید. خیلی ممنونم.

  1. باران مشاوره :

   سلام.خیر مشمولین غایب حق ادامه تحصیل ندارن.

 4. علی :

  سلام من امتحانات دوازدهم رو دادم همشو مردود شدم و میخام برم سربازی بعد از سربازی بیام دوازدهم رو بخونم امکانش هست؟؟

 5. امیر :

  سلام متولد ۸۳ هستم کلاس دهم ترک تحصیل کردم الان میخوام ادامه تحصیل بدم اول باید برم سربازی یانه؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.بله ابتدا باید به سرباز ی اعزام شوید.شما تا شش ماه پس از ورود به سن ۱۸ سال فرصت دارید تا دفترچه اعزام به خدمت سربازی را پست کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: