اولولیت سلامت جسمانی و روحی مشمولان نظام وظیفه

سلامت جسمی و روحی مشمولان خدمت سربازی در اولولیت است

0 641

تمامی مشمولانی که قصد اعزام به خدمت سربازی دارند باید پس از دریافت دفترچه اعزام به خدمت سربازی باید به منظور معاینه اولیه به پزشک مراجعه کنند. این معاینه اولیه را همه مشمولان باید قبل از ارسال مدارک انجام دهند. در فرم مخصوص معاینه اولیه، پزشک وضعیت سلامت جسمانی مشمول را تایید می کند.

اولولیت سلامت جسمانی و روحی مشمولان نظام وظیفه

سردار کریمی جانشین سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا در خصوص سلامت جسمانی و روحی مشمولان نظام وظیفه اینگونه بیان کرد:

سلامت مشمولان نظام وظیفه جهت اعزام به خدمت سربازی بسیار مهم است. وضعیت جسمانی مشمولان قبل از اعزام به خدمت سربازی توسط پزشکان مورد بررسی قرار می گیرد. در صورت تائید پزشک، مشمول به عنوان سرباز سالم به خدمت سربازی اعزام می شود. در صورت عدم تائید سلامت مشمول توسط پزشک، معافیت از رزم و یا معافیت دائم برای فرد مشمول در نظر گرفته می شود.

در مواردی که مشمول ادعای بیماری کند و در معاینه اولیه توسط پزشک قابل تشخیص نباشد، به منظور بررسی بیشتر به بیمارستان های تخصصی ارجاع داده می شود.

برخی از مشمولان که دارای رژیم غذایی خاصی هستند مانند افراد مبتلا به بیماری سلیاک که توانایی هضم پروتئین گندم را ندارند. این دسته از افراد نیز از نظر سطح سلامت باید در شورای پزشکی نظام وظیفه مورد بررسی قرار بگیرند. فرد مبتلا به بیماری سلیاک با توجه به مدارک و پرونده ها و همچنین انجام اقدامات پاراکلینیکی در مراکز درمانی وابسته به نیروهای مسلح، سطح بیماریشان بررسی می شود. در صورت تایید بیماری این افراد، با توجه به قوانین نظام وظیفه، شورای پزشکی رای بر معافیت مشمول از خدمت سربازی صادر می کند.

برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله معافیت بیماری سلیاک را از دست ندهید.

عده دیگری از مشمولان به علت برخی بیماری ها مانند شکستگی و … برای مدت کوتاهی نمی توانند به خدمت سربازی بروند. در این صورت به این افراد معافیت موقت ۲ الی ۶ ماهه داده می شود. پس از اتمام دوره معافیت موقت مجددا معاینات انجام و وضعیت فرد بررسی می شود. در صورت رفع شدن بیماری و سلامت کامل به خدمت اعزام و در غیر این صورت از انجام خدمت سربازی معاف می شوند.

همچنین بخوانید: راه های معافیت سربازی

۵ دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

  • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
  • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از ۳ سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
  • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
  • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
  • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال۱۴۰۰)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: