امریه سربازی جوانان فعال تشکل های مردم نهاد

0 639

در سال های اخیر به منظور هدفمند تر کردن خدمت سربازی، علاوه بر پروژه کسری خدمت و امریه، طرح دوره های مهارت آموزی سربازان نیز اجرایی شده است. یکی از آخرین طرح ها برای حمایت از جوانان فعال جامعه، طرح امریه سربازی سمن ها (جوانان فعال در تشکل های مردم نهاد) بود که با موافقت رهبری به تصویب رسید. دبیر انجمن مردم نهاد سفیران ضمن حمایت از این طرح امریه سمن ها توضیحاتی در این زمینه ارائه کرد.

شیوه سربازی تغییر کند

به گزارش باران مشاوره و نقل از مهر، دبیر انجمن مردم نهاد سفیران جوان زندگی استان تهران گفت: مسئولین باید توجه بیشتری به خدمت سربازی داشته باشند. با توجه به اینکه جوانان با یادگیری مهارت های مختلف از دوران جوانی خود نهایت استفاده را می برند، دوران خدمت سربازی نیز باید به گونه ای باشد که از ظرفیت مشمولان استفاده کند و به سمت مهارت آموزی پیش برود.

جوانان ممکن است رفتن به خدمت سربازی بدون استفاده از مهارت هایشان یا فرا نگرفتن مهارت جدید را امری بیهوده تلفی کنند. از همین رو وزارت ورزش و جوانان جمهوری اسلامی ایران، ستاد کل نیروی های مسلح و سایر مسئولین مربوطه در این راستا گام هایی برداشته اند و دوره سربازی به سمت مهارت آموزی پیش رفته است.

امریه سربازی سمن ها

امریه سربازی جوانان فعال در تشکل های مردم نهاد با پیشنهاد وزارت ورزش و جوانان ارائه شد. این وزارتخانه ضمن ارائه پیشنهاد به ستاد کل نیروهای مسلح با پیگری های مستمر خود در پی اجرایی کردن امریه سمن ها هستند. با موافقت رهبری با این طرح اجرایی شدن این امریه امکان پذیر شد. البته ستاد کل نیروهیا مسلح باید سامانه ثبت نام جوانان برای خدمت امریه سربازی را به طور رسمی در سایت خود معرفی کند.

بر اساس این طرح، تا سقف ۳۰۰ نفر برای تشکل های جوانان امریه صادر می شود. مقرر شده این جوانان ۶ ماه آخر خدمت خود را در تشکل های خودشان و تحت پوشش امریه سمن ها سپری کنند. شاخص های لازم برای تخصیص امریه سمن ها به شرح زیر است. برای اطلاعات بیشتر می توانید به “اختصاص امریه سربازی به اعضای سمن ها” مراجعه کنید.

  • رتبه بندی سمن
  • نوع خدمات
  • تعداد افراد فعال در سمن
  • مدت زمان ارائه خدمات

تاثیر مثبت این طرح بر روحیه جوانان

بنا بر گفته های محمد گل محمدی دبیر انجمن مردم نهاد سفیران جوان زندگی استان تهران، این طرح تاثیر روانی و اجتماعی مثبتی بر روی جوانان خواهد داشت. در حال حاضر سربازی را معضل بزرگی برای خودشان تلقی می کنند اما با اجرایی شدن طرح های این چنینی شاهد افزایش روحیه جوانان برای خدمت به ملت و نظام خواهیم بود.

طرح امریه سمن ها علاوه بر اینکه باعث افزایش کیفت سربازی شده دیدگاه جوانان را نیز به خدمت وظیفه تغییر خواهد داد. این طرح باید با اجرای مستمر به صورت قانون در بیاید.

نحوه ثبت نام جوانان برای امریه سمن ها

مشمولان متقاضی برای ثبت نام در طرح امریه جوانان فعال تشکل های مردم نهاد می توانند به معاونت جوانان اداره کل ورزش و جوانان استان خود مراجعه کنند و با سازمان های مردم نهاد آشنایی بیشتری پیدا کنند. این افراد می توانند بنا به تخصص و علاقه ای که دارند می توانند در یکی از سازمان های مردم نهاد جوانان عضو و از خدمات این سازمان ها نیز بهرمند شوند.

به گفته آقای گل محمدی دبیران انجمن های مردم نهاد جوانان منتظر دریافت ابلاغیه از سوی وزارت ورزش و جوانان برای جزئیات و نحوه ثبت نام این طرح هستند.

ردیفنام سازمان یا وزارتخانهردیفنام سازمان یا وزارتخانه
۱امریه آستان قدس رضوی۲طرح سرباز سازندگی
۳امریه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات۴امریه وزارت دفاع
۵امریه ستاد اجرایی فرمان امام(ره)۶امریه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
۷امریه سازمان ملی استاندارد۸امریه قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص)
۹امریه سازمان انرژی اتمی۱۰امریه صدا و سیما
۱۱امریه وزارت فرهنگ و ارشاد۱۲امریه سپاه
۱۳امریه وزارت راه و شهرسازی۱۴امریه سرباز معلم
۱۵امریه وزارت اقتصاد و دارایی۱۶امریه وزارت نفت
۱۷امریه وزارت کار۱۸امریه وزارت نیرو
۱۹امریه وزارت آموزش و پرورش۲۰امریه وزارت بهداشت
۲۱امریه وزارت صنعت، معدن و تجارت۲۲ امریه وزارت ورزش و جوانان
۲۳امریه وزارت جهاد کشاورزی۲۴امریه صاایران
۲۵امریه موسسه بیت الاحزان۲۵امریه ریاست جمهوری
۲۶امریه دانش بنیان۲۷امریه وزارت علوم

۵ دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

  • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
  • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از ۳ سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
  • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
  • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
  • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال۱۴۰۰)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: