امریه سربازی

سازمان های ارائه دهنده امریه سربازی و مراحل پذیرش سرباز امریه چیست؟

63 41,173

امریه سربازی یکی از بهترین روش های انجام خدمت سربازی برای دارندگان مدرک تحصیلی است. بسیاری از مشمولان خدمت سربازی تمایل دارند دوران خدمت سربازی خود را تحت عنوان سرباز امریه سپری کنند. در واقع امریه سربازی به نوعی گذراندن خدمت سربازی را آسانتر می کند.

در این مقاله با توجه به استقبال مشمولان از طرح امریه سربازی، قصد داریم با توجه به قوانین سربازی، شما مشمولان عزیز را با امریه سربازی و نحوه سپری کردن امریه سربازی آشنا کنیم.

امریه سربازی به چه معناست؟

در ابتدا لازم است با امریه سربازی بیشتر آشنا شوید. همانگونه که می دانید زمانی که فرد مشمول به خدمت سربازی اعزام می شود، دوران خدمت سربازی خود را در یکی از ارگان های نیروهای مسلح یعنی ارتش، سپاه، نیروی انتظامی و وزارت دفاع سپری خواهد کرد.

با توجه به نیاز دولت به نیروی متخصص و توافق دولت و ستاد کل نیروهای مسلح، دولت می تواند کمبود نیروی انسانی خود را با نیروی انسانی سرباز جبران کند. بر همین اساس با اعلام تعداد نیروی مورد نیاز از سوی نهاد های دولتی، ستاد کل نیروهای مسلح عده ای از سربازان وظیفه را در شاخه های مورد نیاز، مامور به انجام خدمت در نهاد دولتی می کند. این ماموریت همان امریه سربازی است. همچنین در تاریخ ۱۴۰۱/۰۴/۲۱ امریه وزارت نیرو برای مشمولانی که اعزام آبان سال ۱۴۰۱ هستند توضیح داده شده است.

خدمت سربازی به عنوان سرباز امریه چگونه است؟

زمانی که فرد مشمول نسبت به اخذ امریه سربازی درخواست می دهد، در صورت موافقت با وی، به دوره آموزشی اعزام می شود. پس از گذراندن دوره دو ماهه آموزشی، فرد باید دوران خدمت سربازی خود را در همان نهادی که از آن پذیرش گرفته است بگذراند.

فرد در طول مدت خدمت خود همانند کارمندان رسمی در آن مجموعه با لباس شخصی حضور پیدا می کند. دقیقا همانند سایر کامندها دارای تعطیلات رسمی و ساعت کاری اداری می باشد.

فردی که سربازی خود را به عنوان سرباز امریه می گذراند از حقوق و مزایای سرباز بر اساس قوانین بهره مند می گردد.

تنها تفاوت سرباز امریه با کارمندهای رسمی در اخذ حقوق و مزایا می باشد.

حقوق سرباز امریه چقدر است؟

بر اساس قوانین تمامی سرباز ها در حین خدمت سربازی از حقوق و مزایا بهره مند می شوند. در خصوص سربازان امریه نیز قانون دریافت حقوق بر اساس ابلاغیه ستاد کل نیروهای مسلح همانند سایر سرباز ها اجرا می شود.

حقوق سربازان امریه با حقوق سربازان معمولی برابر است اما ممکن است تحت شرایط خاصی حقوق سربازان امریه بیشتر نیز بشود. همچنین در تمامی ارگان ها جذب کننده امریه، حقوق سربازان امریه ثابت است. برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله حقوق سربازان در حین خدمت را بخوانید.

مزایا و معایب امریه سربازی

مزایای امریه سربازی چیست؟

همانگونه که گفته شد بسیاری از مشمولان نظام وظیفه تمایل دارند یا معاف از خدمت شوند و یا از مزایای کسری خدمت سربازی استفاده کنند. بیشتر مشمولانی که چندین سال در دانشگاه ها درس خوانده اند و دارای تحصیلات عالی می باشند تمایلی به اعزام به خدمت سربازی ندارند.

بیشتر این افراد به دنبال راهی برای معافیت از سربازی هستند و زمانی که نمی توانند از معافیت سربازی بهره مند شوند به سمت امریه سربازی رو می آورند. گذراندن خدمت سربازی تحت عنوان سرباز امریه دارای مزایایی می باشد که به شرح زیر است:

 • فرد مشمول در حین خدمت از لباس فرم سربازی استفاده نمی کند و نیاز به رعایت وضعیت ظاهری همچون محیط نظامی ندارد.
 • فرد مشمول در سرباز امریه همانند یک کارمند در ساعات اداری در محل حضور دارد و دیگر نیازی به انجام پست نگهبانی و … نیست.
 • در طول مدت امریه، در صورتی که سرباز عملکرد خوبی داشته باشد امکان دارد پس از اتمام سربازی، در همان سازمان مشغول به کار شود.

معایب امریه سربازی

علاوه بر مزایای گفته شد این طرح دارای معایبی نیز است. در این قسمت از مقاله قصد داریم به بررسی معایب و تفاوت امریه سربازی نسبت به سرباز عادی بپردازیم.

 • دوران خدمت سربازی در حالت عادی ۲۱ ماه می باشد اما دوران مدت امریه سربازی ۲۴ ماه می باشد. یعنی اگر فردی قصد داشته باشد دوران خدمت سربازی خود تحت عنوان امریه سربازی سپری کند باید ۳ ماه بیشتر از سرباز عادی خدمت کند.
 • همانگونه که می دانید بر اساس قوانین نظام وظیفه مشمولین می توانند از انواع کسری های سربازی استفاده کنند و مدت سربازی خود را کاهش دهند. معمولا اکثر مراکز امریه گیر، سربازانی که دارای کسر خدمت هستند را پذیرش نمی کنند و در صورت پذیرش از آنها فرم تعهد خدمتی ۲۴ ماهه می گیرند. البته عدم به کارگیری مشمولان دارای کسری خدمت برای امریه در قانون مطرح نشده است. سازمان های پذیرش گیرنده امریه این اختیار را دارند که از میان مشمولانی که کسری خدمت ندارند اقدام به پذیرش کنند.
 • تحت شرایط خاصی سازمان های پذیرنده امریه مشمولان دارای کسری خدمت را پذیرش کرده و کسری را برایشان لحاط می کنند.

لیست سازمان های ارائه دهنده امریه

شرکت های دانش بنیان و ارگان های دولتی سهمیه پذیرش سرباز امریه را دارند. شرکت های پذیرش گیرنده امریه، ثابت هستند اما سهمیه جذب این ارگان ها در هر سال متفاوت است. برای اطلاع از این سازمان ها می توانید به صفحه لیست وزارتخانه ها و سازمان های پذیرش گیرنده + مدارک و شرایط رجوع کنید.

امریه وزارت نیرو آبان ۱۴۰۱

وزارت نیرو به عنوان یکی از وزارتخانه های فعال در ضمینه جذب سرباز از طریق امریه شناخته شده است.امریه این وزارتخانه در یکی از سه شرکت آب و فاضلاب کشور، شرکت توانیر و تولید نیروی برق حرارتی و شرکت مدیریت منابع آب ایران، اقدام به جذب نیروی امریه می نماید.

اهمیت این امریه به این دلیل است که طیف وسیعی از رشته های تحصیلی را در بر می گیرد و در تمامی استانها نیروی امریه جذب می نماید.

این وزارتخانه هر ساله در چند نوبت اقدام به جذب سرباز از طریق امریه می نماید.

مشمولانی که تاریخ اعزام آنها آبان ماه سال ۱۴۰۱ است می توانند نسبت به ثبت نام این امریه اقدام نمایند.

برای اطلاع از نحوه ثبت نام و شرایط این امریه می توانید به ……….. مراجعه نمایید.

مشاوره امریه سربازی

مشمولان بسیاری در خصوص شرایط و نحوه اخذ امریه بی اطلاع هستند. اخذ امریه سربازی دشوار نیست به شرطی که مشمولین بتوانند اقدامات لازم را به موقع انجام دهند. برای آنکه بتوانید از مراکز جذب نیروی امریه سربازی مطلع شوید و همچنین با راه های گذراندن خدمت سربازی به عنوان سرباز امریه آشنا شوید بهتر است با مشاورین نظام وظیفه باران به شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

مشاورین مجرب ما به شما کمک خواهند کرد تا به راحتی بتوانید به عنوان سرباز امریه خدمت وظیفه را پشت سر بگذارید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 63 تا
 1. حسین :

  سلام،خسته نباشید
  من اعزامی ۱۴۰۱/۰۶/۰۱ هستم و در سایت خدمات الکترونیکی سخا قسمت امریه و جذب برام زده سازمان:جذبی الکترونیکی و وضعیت:تنظیم شده و نوع درخواست:جذبی
  آیا کسی میدونه اینا یعنی چی؟ ولی در قسمت وضعیت اعزام هنوز چیزی نزده.
  ضمنا من برا پذیرش سرباز در سپاه هم مراحل پذیرش رو انجام دادم.

  1. باران مشاوره :

   سلام.وضعیت ثبت درخواست امریه تون هست. در صورت پذیرش از طریق سایت اون سازمان ک برای امریه درش اقدام کردید یا پیامک به شما اطلاع رسانی خواهد شد.

 2. مصطفی :

  سلام، وقت‌تون بخیر.
  برای من در سامانه سخا در قسمت امریه و جذب یک امریه در فاصله ۱۵ روزی به تاریخ اعزامم ثبت شده اما نمی‌دونم چه کسی این کارو کرده و واسه کجا هست.!

  نوشته شده:
  سازمان: جذبی الکترونیکی
  وضعیت: تنظیم شده
  نوع: مشمولان خاص

  البته لازم به ذکرِ که من سابقه خدمتی دارم و در سال ۹۸ حدود ۳ ماه در پدافند هوایی ارتش خدمت کردم و به علت قبولی در دانشگاه ترخیص شدم. معاف از رزم نیستم و اعزامی یک مرداد هستم.

  ممنون میشم بهم بگید قضیه چیه. البته من در یک سازمان غیردولتی داشتم امریه میشدم که در نهایت نشد و دیگه جایی درخواست امریه ندادم. و اینکه آیا این احتمال وجود داره که خود به خود از طرف سازمان وظیفه عمومی و یا ارتش به سربازان مقطع فوق‌ لیسانس که ایست خدمتی زده بودند امریه اختصاص پیدا کنه؟ چند روزیه همه‌چیز رو زیر ذره‌بین گذاشتم اما به جمع‌بندی نرسیدم و هرکاری می‌کنم ابهامات واسه رفع نمیشه.

  ممنون از سایت خوب‌تون. این سوال شاید به درد یک سری از دوستان بخوره.

  1. باران مشاوره :

   سلام
   چیز خاصی نیست مربوط به اعزامته اون جذبی هم به معنی امریه نیست

 3. رضا رضا بيگدلي مشهدي (97221021241006) :

  سلام خسته نباشید
  ببخشید ایا میشه برای شهر داری های منطقه امریه بگیری .ما رفتیم گفتن نیرو میخایم ولی نمیدونم باید چیکار کنم
  و این که بدون فراخوان میشه امریه گرفت

  1. باران مشاوره :

   سلام
   باید فراخوان امریه بدن و بعد اقدام کنی

 4. رضا :

  سلام من دانشجوی کارشناسی حسابداری هستم معدل ۱۷/۳۴ فقط ۱ترم مونده تا تموم بشه درسم به نظرتون برای امریه سربازی شانس دارم

  1. باران مشاوره :

   رضا جان معمولا با لیسانس خیل سخت امریه گیر میاد.

 5. داریوش :

  سازمان جذبی الکترونیکی و نوعی جذبی تنظیم شده یعنی چه؟؟

  1. باران مشاوره :

   خیر فعلا این بخش از فرم شما خالی هست و مشخص نیست با پذیرشت موافقت شده یا نه.

 6. محمد :

  سلام خسته نباشید. من برای امریه دولتی اقدام کردم و هیچ مشکلی از جهت پذیرش سازمان ندارم، فقط به دلیل زمان کمی که برای ارسال دفترچه داشتم، این کار را کردم و تاریخ اعزام من ۱ مرداد ثبت شد و سازمان، تاریخ اعزام شهریور یا مهر نیازد دارد. حالا که برای تمدید تاریخ اعزام اقدام میکنم، نظام وظیفه یک قانون نانوشته برای من رو کرده که تاریخ ثبت درخواست تمدید، صرفا تا ۱ سال پس از زمان فارغ التحصیلی هست (که برای من گذشته). با این وضعیت من چطور میتونم درخواست تمدید اعزام ثبت کنم به صورت حضوری یا هر روش دیگه؟ (کنکور هم ثبت نام کردم)

  1. باران مشاوره :

   اگر زمان تمدید شما گذشته راهی برای تمدید ندارید مگر اینکه بدلایل پزشکی
   از تمدید در روز اعزام استفاده کنید

 7. میثم جعفری :

  سلام من معدلم پایینه متاسفانه ولی جز خانواده ایثارگران هستم رشته ام ساخت و تولیدهست و چندتا مدرک مرتبط با رشته خودم از فنی حرفه ای دارم نمی تونم سرباز امریه بشم

  1. باران مشاوره :

   میثم جان معمولا رقابت برای پذیرش امریه شدید است و سازمان ها شرط معدل می گذارند.

 8. رضا حسین پور :

  سلام،ببخشین ۳تا سوال داشتم ۱_بنده میخام امریه سربازی بگیرم واس بیمارستان وزارت دفاع،ایا ب این ارگان کسر خدمت بسیجی تعلق میگیره؟
  ۲_و واس امریه سربازی وزارت دفاع باید جهت اطلاع از امریه به بیمارستان مراجعه کنیم یا از روی سایت اطلاع رسانی میکنند؟
  ۳_امکان جذب در سازمان بعداز اتمام سربازی چند درصد هس؟

  1. باران مشاوره :

   آقا رضا از ارگان امریه گیرنده باید بپرسید که کسری را می پذیرد یا خیر.
   خودتون حضوری پیگیری کنید اگر خبری هم منتشر شود در سایت قرار می دهیم.
   هیچ تعهدی برای جذب شما وجود ندارد. اما گاها دیده شده سربازها بصورت پروژه ای ادامه همکاری داشته اند.

 9. علی :

  سلامی دوباره و عرض خسته نباشید خدمت دوستان‌و‌مشاوران گرامی بابت همه زحماتتون در مورد پاسخ به سوالات جوانان غیور.
  سوال بنده این بود که دوران اموزش سربازی اعزامیان شهریور ماه سال جاری چند ماه خواهد بود باتشکر.

  1. باران مشاوره :

   یک ماهه شده است. لطفا در سفحه های متبط کامنت بگذارید برایا طلاعات بیشتر “جزئیات تغییر و تکذیب مدت آموزشی سربازی به خاطر کرونا” را بخوانید.

 10. علی :

  سلام خسته نباشید من در امریه سربازی قوه قضاییه ثبت نام کردم کد رهگیری برام پایان ثبت نام دادند اعزامی شهریور ماهم میخاستم بدونم چطور بدونم موافقت شده یا نه منظور خودم پیگر بشم یا اونا زنگ میزنند اگر من پیگیر باید باشم از کجا باید پیگیر کارم باشم لطفا راهنماییم کنید باتشکر.
  آ.غ شهرستان خوی

  1. باران مشاوره :

   علی جان کانال خبری باران مشاوره رو بررسی کنید. آنجا پست گذاشته ایم.

 11. مهدی :

  سلام توی سایت نظام وظیفه برای من نوشته جذبی الکترونیکی وتنظیم شده وجذبی این معنیش چیه باتشکر

  1. باران مشاوره :

   احتمالا فرم هنوز خالی است.

 12. عبدالله :

  سلام من ور تاریخ ۹۹.۴.۱ دانشگا رو تموم میکنم
  ولی کاملا تموم نمیشه و میمونه بخش اداریش و گرفتن امضاها برای امریه سربازی معلمی باید کی اقدام کنم ک زمانش درست بیفته واین که میگن باید مدرک تحصیلیت دستت باشه ینی من نمیتونم ب ای امریه در خواست بدم یا قبل امتحانات خرداد هم میشه درخواست داد که اونوقت بعد امتحانات من برم سربازی

  1. باران مشاوره :

   برای درخواست امریه باید تارخ اعزام داشته باشید. برای گرفتن تاریخ اعزام هم گواهی آخرین مدرک تحصیلی نیاز است.

 13. محمد :

  سلام خسته نباشید من معدلم ۱۴/۵هست در مقطع کارشناسی رشته مهندسی شیمی ارگانی هست که با این معدل امریه بگیریه

  1. باران مشاوره :

   محمد عزیز برای راهنمایی با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 14. مریم ابوالفتحی :

  یه سوال دیگه هم داشتم…الان برادر من ۳۰ بهمن ماه معافیت تحصلیش تموم میشه و قراره ۲۹ بهمن دفترچه پر کنه…کی میتونن برا امریه اقدام کنن؟یعنی بعد پر کردن دفترچه یا قبلش؟ممنون میشم راهنماییم کنین

  1. باران مشاوره :

   مریم خانم برای ثبت نام امریه باید برگه اعزام ارائه شود. زمانی که برگ اعزام را گرفت برای امریه اقدام کند.

 15. محمدرضا :

  سلام
  من لیسانس it دارم و در توسعه نرم افزار فعالیت دارم و سابقه کار مرتبط هم دارم میخواستم بپرسم می شود استخدام شرکتی شوم به عنوان امریه؟

  1. باران مشاوره :

   محمدرضا حتما “مراحل جذب سرباز وظیفه (امریه) در شرکت های دانش بنیان” را بخوانید تا به طور پاسخ سوالتان را دریافت کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: