امریه سربازی

سازمان های ارائه دهنده امریه سربازی و مراحل پذیرش سرباز امریه چیست؟

51 40,914

امریه سربازی یکی از بهترین روش های انجام خدمت سربازی برای دارندگان مدرک تحصیلی است. بسیاری از مشمولان خدمت سربازی تمایل دارند دوران خدمت سربازی خود را تحت عنوان سرباز امریه سپری کنند. در واقع امریه سربازی به نوعی گذراندن خدمت سربازی را آسانتر می کند.

در این مقاله با توجه به استقبال مشمولان از طرح امریه سربازی، قصد داریم با توجه به قوانین سربازی، شما مشمولان عزیز را با امریه سربازی و نحوه سپری کردن امریه سربازی آشنا کنیم.

امریه سربازی به چه معناست؟

در ابتدا لازم است با امریه سربازی بیشتر آشنا شوید. همانگونه که می دانید زمانی که فرد مشمول به خدمت سربازی اعزام می شود، دوران خدمت سربازی خود را در یکی از ارگان های نیروهای مسلح یعنی ارتش، سپاه، نیروی انتظامی و وزارت دفاع سپری خواهد کرد.

با توجه به نیاز دولت به نیروی متخصص و توافق دولت و ستاد کل نیروهای مسلح، دولت می تواند کمبود نیروی انسانی خود را با نیروی انسانی سرباز جبران کند. بر همین اساس با اعلام تعداد نیروی مورد نیاز از سوی نهاد های دولتی، ستاد کل نیروهای مسلح عده ای از سربازان وظیفه را در شاخه های مورد نیاز، مامور به انجام خدمت در نهاد دولتی می کند. این ماموریت همان امریه سربازی است.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط امریه سربازی و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۵ عصر
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

خدمت سربازی به عنوان سرباز امریه چگونه است؟

زمانی که فرد مشمول نسبت به اخذ امریه سربازی درخواست می دهد، در صورت موافقت با وی، به دوره آموزشی اعزام می شود. پس از گذراندن دوره دو ماهه آموزشی، فرد باید دوران خدمت سربازی خود را در همان نهادی که از آن پذیرش گرفته است بگذراند.

فرد در طول مدت خدمت خود همانند کارمندان رسمی در آن مجموعه با لباس شخصی حضور پیدا می کند. دقیقا همانند سایر کامندها دارای تعطیلات رسمی و ساعت کاری اداری می باشد.

فردی که سربازی خود را به عنوان سرباز امریه می گذراند از حقوق و مزایای سرباز بر اساس قوانین بهره مند می گردد.

تنها تفاوت سرباز امریه با کارمندهای رسمی در اخذ حقوق و مزایا می باشد.

حقوق سرباز امریه چقدر است؟

بر اساس قوانین تمامی سرباز ها در حین خدمت سربازی از حقوق و مزایا بهره مند می شوند. در خصوص سربازان امریه نیز قانون دریافت حقوق بر اساس ابلاغیه ستاد کل نیروهای مسلح همانند سایر سرباز ها اجرا می شود.

حقوق سربازان امریه با حقوق سربازان معمولی برابر است اما ممکن است تحت شرایط خاصی حقوق سربازان امریه بیشتر نیز بشود. همچنین در تمامی ارگان ها جذب کننده امریه، حقوق سربازان امریه ثابت است. برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله حقوق سربازان در حین خدمت را بخوانید.

مزایا و معایب امریه سربازی

مزایای امریه سربازی چیست؟

همانگونه که گفته شد بسیاری از مشمولان نظام وظیفه تمایل دارند یا معاف از خدمت شوند و یا از مزایای کسری خدمت سربازی استفاده کنند. بیشتر مشمولانی که چندین سال در دانشگاه ها درس خوانده اند و دارای تحصیلات عالی می باشند تمایلی به اعزام به خدمت سربازی ندارند.

بیشتر این افراد به دنبال راهی برای معافیت از سربازی هستند و زمانی که نمی توانند از معافیت سربازی بهره مند شوند به سمت امریه سربازی رو می آورند. گذراندن خدمت سربازی تحت عنوان سرباز امریه دارای مزایایی می باشد که به شرح زیر است:

 • فرد مشمول در حین خدمت از لباس فرم سربازی استفاده نمی کند و نیاز به رعایت وضعیت ظاهری همچون محیط نظامی ندارد.
 • فرد مشمول در سرباز امریه همانند یک کارمند در ساعات اداری در محل حضور دارد و دیگر نیازی به انجام پست نگهبانی و … نیست.
 • در طول مدت امریه، در صورتی که سرباز عملکرد خوبی داشته باشد امکان دارد پس از اتمام سربازی، در همان سازمان مشغول به کار شود.
@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

معایب امریه سربازی

علاوه بر مزایای گفته شد این طرح دارای معایبی نیز است. در این قسمت از مقاله قصد داریم به بررسی معایب و تفاوت امریه سربازی نسبت به سرباز عادی بپردازیم.

 • دوران خدمت سربازی در حالت عادی ۲۱ ماه می باشد اما دوران مدت امریه سربازی ۲۴ ماه می باشد. یعنی اگر فردی قصد داشته باشد دوران خدمت سربازی خود تحت عنوان امریه سربازی سپری کند باید ۳ ماه بیشتر از سرباز عادی خدمت کند.
 • همانگونه که می دانید بر اساس قوانین نظام وظیفه مشمولین می توانند از انواع کسری های سربازی استفاده کنند و مدت سربازی خود را کاهش دهند. معمولا اکثر مراکز امریه گیر، سربازانی که دارای کسر خدمت هستند را پذیرش نمی کنند و در صورت پذیرش از آنها فرم تعهد خدمتی ۲۴ ماهه می گیرند. البته عدم به کارگیری مشمولان دارای کسری خدمت برای امریه در قانون مطرح نشده است. سازمان های پذیرش گیرنده امریه این اختیار را دارند که از میان مشمولانی که کسری خدمت ندارند اقدام به پذیرش کنند.
 • تحت شرایط خاصی سازمان های پذیرنده امریه مشمولان دارای کسری خدمت را پذیرش کرده و کسری را برایشان لحاط می کنند.

لیست سازمان های ارائه دهنده امریه

شرکت های دانش بنیان و ارگان های دولتی سهمیه پذیرش سرباز امریه را دارند. شرکت های پذیرش گیرنده امریه، ثابت هستند اما سهمیه جذب این ارگان ها در هر سال متفاوت است. برای اطلاع از این سازمان ها می توانید به صفحه لیست وزارتخانه ها و سازمان های پذیرش گیرنده + مدارک و شرایط رجوع کنید.

مشاوره امریه سربازی

مشمولان بسیاری در خصوص شرایط و نحوه اخذ امریه بی اطلاع هستند. اخذ امریه سربازی دشوار نیست به شرطی که مشمولین بتوانند اقدامات لازم را به موقع انجام دهند. برای آنکه بتوانید از مراکز جذب نیروی امریه سربازی مطلع شوید و همچنین با راه های گذراندن خدمت سربازی به عنوان سرباز امریه آشنا شوید بهتر است با مشاورین نظام وظیفه باران به شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

مشاورین مجرب ما به شما کمک خواهند کرد تا به راحتی بتوانید به عنوان سرباز امریه خدمت وظیفه را پشت سر بگذارید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 51 تا
 1. میثم جعفری :

  سلام من معدلم پایینه متاسفانه ولی جز خانواده ایثارگران هستم رشته ام ساخت و تولیدهست و چندتا مدرک مرتبط با رشته خودم از فنی حرفه ای دارم نمی تونم سرباز امریه بشم

  1. باران مشاوره :

   میثم جان معمولا رقابت برای پذیرش امریه شدید است و سازمان ها شرط معدل می گذارند.

 2. رضا حسین پور :

  سلام،ببخشین ۳تا سوال داشتم ۱_بنده میخام امریه سربازی بگیرم واس بیمارستان وزارت دفاع،ایا ب این ارگان کسر خدمت بسیجی تعلق میگیره؟
  ۲_و واس امریه سربازی وزارت دفاع باید جهت اطلاع از امریه به بیمارستان مراجعه کنیم یا از روی سایت اطلاع رسانی میکنند؟
  ۳_امکان جذب در سازمان بعداز اتمام سربازی چند درصد هس؟

  1. باران مشاوره :

   آقا رضا از ارگان امریه گیرنده باید بپرسید که کسری را می پذیرد یا خیر.
   خودتون حضوری پیگیری کنید اگر خبری هم منتشر شود در سایت قرار می دهیم.
   هیچ تعهدی برای جذب شما وجود ندارد. اما گاها دیده شده سربازها بصورت پروژه ای ادامه همکاری داشته اند.

 3. علی :

  سلامی دوباره و عرض خسته نباشید خدمت دوستان‌و‌مشاوران گرامی بابت همه زحماتتون در مورد پاسخ به سوالات جوانان غیور.
  سوال بنده این بود که دوران اموزش سربازی اعزامیان شهریور ماه سال جاری چند ماه خواهد بود باتشکر.

  1. باران مشاوره :

   یک ماهه شده است. لطفا در سفحه های متبط کامنت بگذارید برایا طلاعات بیشتر “جزئیات تغییر و تکذیب مدت آموزشی سربازی به خاطر کرونا” را بخوانید.

 4. علی :

  سلام خسته نباشید من در امریه سربازی قوه قضاییه ثبت نام کردم کد رهگیری برام پایان ثبت نام دادند اعزامی شهریور ماهم میخاستم بدونم چطور بدونم موافقت شده یا نه منظور خودم پیگر بشم یا اونا زنگ میزنند اگر من پیگیر باید باشم از کجا باید پیگیر کارم باشم لطفا راهنماییم کنید باتشکر.
  آ.غ شهرستان خوی

  1. باران مشاوره :

   علی جان کانال خبری باران مشاوره رو بررسی کنید. آنجا پست گذاشته ایم.

 5. مهدی :

  سلام توی سایت نظام وظیفه برای من نوشته جذبی الکترونیکی وتنظیم شده وجذبی این معنیش چیه باتشکر

  1. باران مشاوره :

   احتمالا فرم هنوز خالی است.

 6. عبدالله :

  سلام من ور تاریخ ۹۹.۴.۱ دانشگا رو تموم میکنم
  ولی کاملا تموم نمیشه و میمونه بخش اداریش و گرفتن امضاها برای امریه سربازی معلمی باید کی اقدام کنم ک زمانش درست بیفته واین که میگن باید مدرک تحصیلیت دستت باشه ینی من نمیتونم ب ای امریه در خواست بدم یا قبل امتحانات خرداد هم میشه درخواست داد که اونوقت بعد امتحانات من برم سربازی

  1. باران مشاوره :

   برای درخواست امریه باید تارخ اعزام داشته باشید. برای گرفتن تاریخ اعزام هم گواهی آخرین مدرک تحصیلی نیاز است.

 7. محمد :

  سلام خسته نباشید من معدلم ۱۴/۵هست در مقطع کارشناسی رشته مهندسی شیمی ارگانی هست که با این معدل امریه بگیریه

  1. باران مشاوره :

   محمد عزیز برای راهنمایی با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 8. مریم ابوالفتحی :

  یه سوال دیگه هم داشتم…الان برادر من ۳۰ بهمن ماه معافیت تحصلیش تموم میشه و قراره ۲۹ بهمن دفترچه پر کنه…کی میتونن برا امریه اقدام کنن؟یعنی بعد پر کردن دفترچه یا قبلش؟ممنون میشم راهنماییم کنین

  1. باران مشاوره :

   مریم خانم برای ثبت نام امریه باید برگه اعزام ارائه شود. زمانی که برگ اعزام را گرفت برای امریه اقدام کند.

 9. محمدرضا :

  سلام
  من لیسانس it دارم و در توسعه نرم افزار فعالیت دارم و سابقه کار مرتبط هم دارم میخواستم بپرسم می شود استخدام شرکتی شوم به عنوان امریه؟

  1. باران مشاوره :

   محمدرضا حتما “مراحل جذب سرباز وظیفه (امریه) در شرکت های دانش بنیان” را بخوانید تا به طور پاسخ سوالتان را دریافت کنید.

 10. جلال محمدی :

  من شرایط امریه دارم اما دیپلم ندارم میتونم امریه بگیرم

  1. باران مشاوره :

   آقای محمدی یکی از شروط امریه مدرک تحصیلی است.

 11. مهندس محمدی :

  سلام
  در صورتی که در شهر یا استان دیگر به غیر از شهر یا استان محل سکونت زندگی خود , امریه خدمت سربازی بگیریم , هزینه و تهیه صبحانه و نهار و شام و نیز هزینه و ایاب و ذهاب خوابگاه بر عهده آن ارگان و دولت و نیروهای مسلح است ؟

  1. باران مشاوره :

   کهندس جان در صورتی که به عنوان کارمند محسوب شوید، معمولا هزینه اسکان و … بر عهده فرد است. بستگی به اون نهاد دارد که برای کارمندان خود اسکان و … در نظر گرفته باشد یا خیر.
   هر طور که برای کارمند خود عمل کنند، برای سرباز امریه هم به همان شکل عمل می کنند.

 12. جواد :

  سلام. ببخشید من اگه برای امریه اقدام کنم و چون بسیجی هم هستم همزمان برای خدمت تو سپاه یا سرباز بسیج بودن اقدام کنم مشکلی پیش نمیاد؟

  1. باران مشاوره :

   نمی توانید برای دو جا پذیرش بگیرید.

 13. رضا دکتری :

  سلام،ببخشید مزاحمتون میشم
  من به پلیس۱۰+ مراجعه کردم بهم گفتن اصلا نمیشه تاریخ اعزام رو تمدید کرد!!(در صورتیکه من تا الان یک بار هم درخواست تمدید ندادم)
  حالا خواستم صحت و سقم این قضیه رو از شما جویا شم،ممنون میشم راهنمایی کنید.

  و ایا درخواست تمدید کردن شرایط خاصی میخواد؟!

  1. باران مشاوره :

   سلام
   برای تمدید تاریخ اعزام باید یک ماه تا تاریخ اعزام فرصت داشته باشید.

 14. رضا دکتری :

  سلام وقت بخیر
  دانشگاه با امریه من موافقت کرده،من اوایل بهمن ماه پایان مدت معافیت تحصیلیمه.
  میخوام طوری برم اموزشی که برج ۴ برم،میخواستم بدونم باید چیکار کنم؟
  چه موقع دفترچه م رو بفرستم؟و اگه واسه برج ۲ تاریخ اموزشیم خورد میتونم ۲ماه عقبتر بندازم؟!

  ممنون میشم جواب بدین

  1. باران مشاوره :

   سلام آقای دکتری
   شما حتی امکان دارد در اسفند ماه اعزام شوید. در حالت کلی شما یکبار مجاز به درخواست تمدید اعزام به خدمت اقدام کنید.

 15. مصطفی :

  سلام
  اول باید پست بکنیم برا خدمت بعد بریم برا امریه؟

  1. باران مشاوره :

   سلام آقا مصطفی
   بستگی به نهادی دارد که قصد دارید امریه شوید.

 16. یونس :

  با سلام خواهشمندم راهنماییم کنید پسرم قبل از اعزام در یکی از یگانهای سپاه درخواست پذیرش داده الانم در حال گذراندن آموزش در سپاه هست سوالم اینه در سایت نظام وظیفه نوشته سازمان : جذبی الکترونیکی وضیعت : تنظیم شده و نوع درخواست جذبی ثبت شده آیا امکان دارد بعد از آموزش در یگانی که درخواست پذیرش داده خدمت بکند و با توجه به اینکه مدرک تحصیلی اش لیسانس حسابداری است آیا احتمال داره کد بخوره و آموزش بیشتری ببینه سپاسگزارم

  1. باران مشاوره :

   سلام یونس
   پذیرش فرزند شما انجام شده است. چون دارای پذیرش است دوره کد تعلق نمی گیرد و اینکه سپاه دوره کد ندارد.

 17. علی :

  سلام تو قسمت امریه و جذب زده ستاد کل جذبی اموزشی افتاده نیروی انتظامی قبلا هم برای سپاه پذیرش داده بودم ممنون میشم توضیح بدید

  1. باران مشاوره :

   علی آقا سلام
   آموزشی را باید در نیروی انتظامی بگذرانید و احتمالا خدمت را در سپاه سپری کنید.

 18. محمد امین :

  سلام، من میخوام امریه نیرو دریایی ارتش بوشهر رو بگیرم میخواستم بپرسم آیا احتمال داره ارتش منو ب چابهار یا سیستان بلوچستان بفرستد ؟

  1. باران مشاوره :

   سلام آقا محمد امین
   هر جایی که پذیرش بگیرید خدمت نیز در همان منطقه می باشد.

 19. علی :

  سلام برای امریه چطور باید اقدام کنیم

  1. باران مشاوره :

   سلام
   به شما توصیه می کنیم با همکاران ما در گروه باران تماس بگیرید.

   1. صابر :

    سلام وقت بخیر، توی استعلام امریه و جذب ستاد کل، زده جذب معنیش چیه یکم آبان تاریخ اعزامم هست و آموزشگام مشخص نیست

    1. باران مشاوره :

     سلام صابر جان
     یک هفته به تاریخ اعزام محل اعزام و آموزشی مشخص می شود.

 20. علی :

  سلام اطلاعات مفید، جامع و کامل بود ممنون از سایت خوب‌تون

 21. امبرحسین :

  سلام
  در حین تحصیل هم میشه امریه گرفت؟

  1. باران مشاوره :

   سلام امیر حسن
   امریه یعنی خدمت سربازی. پس در حین تحصیل نمی توانید برای اخذ امریه اقدام کنید.

  2. محمد :

   سلام وقت بخیر
   برای بنده در سامانه نظام وظیفه در قسمت امریه و جذب نوشته شده
   سازمان :ستاد کل//جذبی //تنظیم شده برای دوستم هم جذبی الکترونیک زده
   معنی این چیست؟ و اینکه ۱ آبان هم اعزامم

   در ضمن برا جایی امریه و جدب نگرفتم

   1. باران مشاوره :

    سلام محمد جان
    دوست شما به صورت الکترونیک برای امریه درخواست داده بودند و پذیرش شدند. شما نیز احتمالا از سوی ارگانی جذب شده اید.

 22. علی :

  سلام الان برای امریه باید ثبت نام کنی سایت همون سازمانی ک اقدام کردی
  و‌اکثر سازمان ها شرط معدل دارن
  اگ‌‌‌اکثر‌موارد شرایط عمومی و‌خصوصی‌داشته باشی جز معدل احتمال امریه شدنت چقده؟

  1. باران مشاوره :

   سلام علی جان
   این بستگی به خیلی موارد دیگه داره. برای راهنمایی بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 23. حسین :

  می خواستم تشکر کنم بابت اطلاعات کامل سایتتون

  1. باران مشاوره :

   سلام حسین
   نظر لطف شما هست

 24. ساسان :

  سلام این درسته که برای پذیرش امریه باید عضو خانواده ایثارگران باشیم ؟

  1. باران مشاوره :

   سلام ساسان جان
   عضو خانواده ایثارگان بودن یکی از شروط عمومی پذیرش امریه است ولی توجه داشته باشید که داشتن ۲ شرط از شروط عمومی برای پذیرش امریه کفایت می کند ولذا برای امریه حتما نباید عضو خانواده ایثارگران باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات تماس

تلفن تماس تهران: 70703025
تلفن تماس کشوری: 70703025 021
close-link
اطلاعات تماس
error: