امریه سربازی

سازمان های ارائه دهنده امریه سربازی و مراحل پذیرش سرباز امریه چیست؟

55 40,954

امریه سربازی یکی از بهترین روش های انجام خدمت سربازی برای دارندگان مدرک تحصیلی است. بسیاری از مشمولان خدمت سربازی تمایل دارند دوران خدمت سربازی خود را تحت عنوان سرباز امریه سپری کنند. در واقع امریه سربازی به نوعی گذراندن خدمت سربازی را آسانتر می کند.

در این مقاله با توجه به استقبال مشمولان از طرح امریه سربازی، قصد داریم با توجه به قوانین سربازی، شما مشمولان عزیز را با امریه سربازی و نحوه سپری کردن امریه سربازی آشنا کنیم.

امریه سربازی به چه معناست؟

در ابتدا لازم است با امریه سربازی بیشتر آشنا شوید. همانگونه که می دانید زمانی که فرد مشمول به خدمت سربازی اعزام می شود، دوران خدمت سربازی خود را در یکی از ارگان های نیروهای مسلح یعنی ارتش، سپاه، نیروی انتظامی و وزارت دفاع سپری خواهد کرد.

با توجه به نیاز دولت به نیروی متخصص و توافق دولت و ستاد کل نیروهای مسلح، دولت می تواند کمبود نیروی انسانی خود را با نیروی انسانی سرباز جبران کند. بر همین اساس با اعلام تعداد نیروی مورد نیاز از سوی نهاد های دولتی، ستاد کل نیروهای مسلح عده ای از سربازان وظیفه را در شاخه های مورد نیاز، مامور به انجام خدمت در نهاد دولتی می کند. این ماموریت همان امریه سربازی است.

باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط امریه سربازی و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۵ عصر
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

خدمت سربازی به عنوان سرباز امریه چگونه است؟

زمانی که فرد مشمول نسبت به اخذ امریه سربازی درخواست می دهد، در صورت موافقت با وی، به دوره آموزشی اعزام می شود. پس از گذراندن دوره دو ماهه آموزشی، فرد باید دوران خدمت سربازی خود را در همان نهادی که از آن پذیرش گرفته است بگذراند.

فرد در طول مدت خدمت خود همانند کارمندان رسمی در آن مجموعه با لباس شخصی حضور پیدا می کند. دقیقا همانند سایر کامندها دارای تعطیلات رسمی و ساعت کاری اداری می باشد.

فردی که سربازی خود را به عنوان سرباز امریه می گذراند از حقوق و مزایای سرباز بر اساس قوانین بهره مند می گردد.

تنها تفاوت سرباز امریه با کارمندهای رسمی در اخذ حقوق و مزایا می باشد.

حقوق سرباز امریه چقدر است؟

بر اساس قوانین تمامی سرباز ها در حین خدمت سربازی از حقوق و مزایا بهره مند می شوند. در خصوص سربازان امریه نیز قانون دریافت حقوق بر اساس ابلاغیه ستاد کل نیروهای مسلح همانند سایر سرباز ها اجرا می شود.

حقوق سربازان امریه با حقوق سربازان معمولی برابر است اما ممکن است تحت شرایط خاصی حقوق سربازان امریه بیشتر نیز بشود. همچنین در تمامی ارگان ها جذب کننده امریه، حقوق سربازان امریه ثابت است. برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله حقوق سربازان در حین خدمت را بخوانید.

مزایا و معایب امریه سربازی

مزایای امریه سربازی چیست؟

همانگونه که گفته شد بسیاری از مشمولان نظام وظیفه تمایل دارند یا معاف از خدمت شوند و یا از مزایای کسری خدمت سربازی استفاده کنند. بیشتر مشمولانی که چندین سال در دانشگاه ها درس خوانده اند و دارای تحصیلات عالی می باشند تمایلی به اعزام به خدمت سربازی ندارند.

بیشتر این افراد به دنبال راهی برای معافیت از سربازی هستند و زمانی که نمی توانند از معافیت سربازی بهره مند شوند به سمت امریه سربازی رو می آورند. گذراندن خدمت سربازی تحت عنوان سرباز امریه دارای مزایایی می باشد که به شرح زیر است:

 • فرد مشمول در حین خدمت از لباس فرم سربازی استفاده نمی کند و نیاز به رعایت وضعیت ظاهری همچون محیط نظامی ندارد.
 • فرد مشمول در سرباز امریه همانند یک کارمند در ساعات اداری در محل حضور دارد و دیگر نیازی به انجام پست نگهبانی و … نیست.
 • در طول مدت امریه، در صورتی که سرباز عملکرد خوبی داشته باشد امکان دارد پس از اتمام سربازی، در همان سازمان مشغول به کار شود.
@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

معایب امریه سربازی

علاوه بر مزایای گفته شد این طرح دارای معایبی نیز است. در این قسمت از مقاله قصد داریم به بررسی معایب و تفاوت امریه سربازی نسبت به سرباز عادی بپردازیم.

 • دوران خدمت سربازی در حالت عادی ۲۱ ماه می باشد اما دوران مدت امریه سربازی ۲۴ ماه می باشد. یعنی اگر فردی قصد داشته باشد دوران خدمت سربازی خود تحت عنوان امریه سربازی سپری کند باید ۳ ماه بیشتر از سرباز عادی خدمت کند.
 • همانگونه که می دانید بر اساس قوانین نظام وظیفه مشمولین می توانند از انواع کسری های سربازی استفاده کنند و مدت سربازی خود را کاهش دهند. معمولا اکثر مراکز امریه گیر، سربازانی که دارای کسر خدمت هستند را پذیرش نمی کنند و در صورت پذیرش از آنها فرم تعهد خدمتی ۲۴ ماهه می گیرند. البته عدم به کارگیری مشمولان دارای کسری خدمت برای امریه در قانون مطرح نشده است. سازمان های پذیرش گیرنده امریه این اختیار را دارند که از میان مشمولانی که کسری خدمت ندارند اقدام به پذیرش کنند.
 • تحت شرایط خاصی سازمان های پذیرنده امریه مشمولان دارای کسری خدمت را پذیرش کرده و کسری را برایشان لحاط می کنند.

لیست سازمان های ارائه دهنده امریه

شرکت های دانش بنیان و ارگان های دولتی سهمیه پذیرش سرباز امریه را دارند. شرکت های پذیرش گیرنده امریه، ثابت هستند اما سهمیه جذب این ارگان ها در هر سال متفاوت است. برای اطلاع از این سازمان ها می توانید به صفحه لیست وزارتخانه ها و سازمان های پذیرش گیرنده + مدارک و شرایط رجوع کنید.

مشاوره امریه سربازی

مشمولان بسیاری در خصوص شرایط و نحوه اخذ امریه بی اطلاع هستند. اخذ امریه سربازی دشوار نیست به شرطی که مشمولین بتوانند اقدامات لازم را به موقع انجام دهند. برای آنکه بتوانید از مراکز جذب نیروی امریه سربازی مطلع شوید و همچنین با راه های گذراندن خدمت سربازی به عنوان سرباز امریه آشنا شوید بهتر است با مشاورین نظام وظیفه باران به شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

مشاورین مجرب ما به شما کمک خواهند کرد تا به راحتی بتوانید به عنوان سرباز امریه خدمت وظیفه را پشت سر بگذارید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 55 تا
 1. داریوش :

  سازمان جذبی الکترونیکی و نوعی جذبی تنظیم شده یعنی چه؟؟

  1. باران مشاوره :

   خیر فعلا این بخش از فرم شما خالی هست و مشخص نیست با پذیرشت موافقت شده یا نه.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات تماس

تلفن تماس تهران: 70703025 تلفن تماس کشوری: 70703025 021
close-link
اطلاعات تماس
error: