امریه قوه قضاییه

شرایط و مراحل پذیرش امریه سربازی در قوه قضاییه

0 3,584

معمولا اکثر فراخوان های امریه سربازی مربوط به رشته های فنی مهندسی است و فارغ التحصلان رشته های علوم انسانی شانس کمتری برای پذیرش دارند.

قوه قضاییه یکی از معدود سازمان هایی است که علاوه بر رشته های فنی مهندسی مثل کامپیوتر، از میان فارغ التحصیلان علوم انسانی نیز سرباز امریه پذیرش می کند. در این مقاله قصد داریم نحوه پذیرش امریه قوه قضاییه را شرح دهیم.

این مقاله بر اساس آخرین تغییرات یعنی “فراخوان امریه قوه قضاییه اعزام دی 1402” به روز شده است. مواردی مثل رشته های مورد نیاز، برگ سبز و … تغییر پیدا کرده که در این مقاله برای شما ذکر کرده ایم.

بر اساس مصوبه دولت، تمامی دستگاه های اجرایی و دولتی می توانند در زمان صلح از نیروی وظیفه بهره مند شوند. یعنی تمام دستگاه های اجرایی و دولتی می توانند بخشی از نیروی متخصص خود را از سربازان متخصص جذب کنند.

هرچند وظیفه عمومی از سال 98 به بعد به دلایلی مثل کاهش موالید پسر، گرفتن معافیت تحصیلی و … با کمبود سرباز مواجه شد و سهمیه امریه سربازی را به نصف کاهش داد اما قوه قضاییه همچنان بخشی از نیروی مورد نیاز و متخصص خود را از مشمولین نظام وظیفه تامین می نماید.

آشنایی با امریه سربازی در قوه قضاییه سال 1402

ظرفیت امریه قوه قضاییه به نسبت سایر مراکز امریه سربازی گیر بیشتر است. قوه قضاییه سالانه حدود 5 الی 6 بار سرباز پذیرش می کند. به بیان بهتر اگر برگ اعزام ماه های زوج را داشته باشید می توانید در فراخون امریه سربازی این سازمان شرکت کنید.

در هر فراخوان معمولا شرایط عمومی تغییر نکرده و مواردی مثل رشته های مورد نیاز، ماه اعزام به خدمت و … تغییر می کند. باران مشاوره توصیه می کند برای گرفتن برگ اعزام ماه های زوج مقاله تاریخ اعزام به خدمت را خوانده یا با شماره 91301051_021 یا 91311004_021 تماس بگیرید.

سهمیه امریه قوه قضائیه بر حسب نیاز این نهاد و همچنین با مجوز فرماندهی کل قوا و ستاد کل نیروهای مسلح به صورت سالیانه مشخص می شود.

شرایط گرفتن امریه قوه قضاییه

برای گرفتن پذیرش سربازی قوه قضاییه دو بخش شرایط عمومی و شرایط اختصاصی تعریف شده است. شرایط عمومی امریه همان دستورالعمل های ابلاغی ستاد کل نیروهای مسلح برای امریه است. شروط اختصاصی هم شامل مدرک تحصیلی، تاریخ اعزام، رشته های مورد نیاز و … قوه قضاییه می شود.

 شرایط عمومی امریه سربازی قوه قضاییه

هر مشمولی که بخواهد خدمت سربازی را در قالب طرح امریه سربازی سپری کند باید یکی ابتدا از فیلتر ستادکل نیروهای مسلح رد شود. شرایط ابلاغی ستاد کل به شرح زیر است.

 1. عضو خانواده های مددجو کمیته امداد یا بهزیستی باشید. اثبات از طریق معرفی نامه انجام می شود.
 2. عضو خانواده ایثارگران باشید یعنی فرزند یا برادر شهید وجاویدالاثر ها، فرزند جانبازان و آزادگان و فرزند رزمندگانی که حداقل 6 ماه سابقه جبهه دارند.
 3. متاهل باشید.
 4. معافیت از رزم گرفته باشید. دقت کنید که عبارت معاف از رزم باید در برگ سبز درج شده باشد.
 5. حداقل 6 ماه سابقه بسیج فعال داشته باشید. برای اثبات باید معرفی نامه بگیرید.
 6. حافظ یا قاری ممتاز قرآن باشید.
 7. جز ایتام باشید.
 8. جز نخبگان دانشگاهی باشید.

نکته: داشتن یکی از شرایط فوق برای ستادکل کافی است.

مدارک امریه | باران مشاوره

شرایط اختصاصی امریه قوه قضاییه

مقاطع مورد نیاز امریه قوه قضاییه 1402

هرچند قرار شد لغو امریه مقطع کارشناسی از آذر 1402 اجرایی شود اما همچنان برخی وزارتخانه و سازمان ها مثل قوه قضاییه توانسته اند با رایزنی با ستادکل نیروهای مسلح سهمیه خود را حفظ نمایند.

 • کارشناسی
 • کارشناسی ارشد
 • دکتری

نکته: فارغ التحصیلان مقطع لیسانس صرفا برای استان های ایلام، خراسان جنوبی،سیستان و بلوچستان، کردستان و هرمزگان می توانند درخواست دهند.

رشته های مورد نیاز امریه قوه قضاییه 1402

 • کامپیوتر (کلیه گرایش ها)
 • الهیات
 • فقه و حقوق
 • علوم قضایی و حقوق (کلیه گرایش ها)
 • مدیریت (دولتی، اجرایی، مالی و منابع انسانی)
 • حسابداری

مشاوره تلفنی سربازی باران

مراحل گرفتن امریه قوه قضاییه

باران-مشاوره-شماره-1پذیرش این امریه به صورت حضوری/اینترنتی است.

باران-مشاوره-شماره-2برای ثبت نام امریه داشتن برگ سبز یا تاریخ اعزام به خدمت در ماه های زوج ضروری است. با مراجعه به پلیس + 10 مراحل اعزام به خدمت را انجام دهید و درخواست برگ سبز ماه های زوج را بدهید.

باران-مشاوره-شماره-3به سایت امریه قوه قضاییه به آدرس http://www.amrie.qazahrm.ir/Account/Login مراجعه کرده و مدارک مورد نیاز را بارگذاری کنید.

باران-مشاوره-شماره-4دقت کنید که همه فیلد ها ثبت نام را پر کنید و مدارک را به صورت یکجا در قالب فایل PDF بارگذاری کنید.

باران-مشاوره-شماره-5مدارک پیوستی باید کاملا واضح باشد. در صورتی که فایل اسکن شده مخدوش بوده یا کیفیت لازم را نداشته باشد، درخواست امریه شما رد خواهد شد.

باران-مشاوره-شماره-6فرم های تعهدنامه خدمت 24 ماه، تعهدنامه عدم وابستگی سببی و نسبی، تقاضای امریه و تعهد نامه عدم اعتراض را امضا کنید. در ادامه این فرم ها را شرح می دهیم.

باران-مشاوره-شماره-7پس از بررسی مدارک و اطلاعات تان وارد مرحله گزینش می شوید و زمان مصاحبه برای شما تعیین می شود.

باران-مشاوره-شماره-8باید در زمان مقرر در جلسه مصاحبه حضور پیدا کنید. اگر از عهده پاسخ دهی به سوالات مصاحبه امریه قوه قضاییه برنیایید درخواست شما لغو می شود.

سوالات مصاحبه امریه قوه قضاییه

بخش زیادی از سوالات مصاحبه حضوری پیرامون مسایل اجتماعی و عقیدتی سیاسی است. در این جلسه مواردی مثل ویژگی های شخصیتی، زندگی کاری و شخصی، شرایط یک کارمند خوب، نحوه تعامل با همکاران، نوع نگاه به زندگی و … بررسی می شود.

مدارک مورد نیاز امریه قوه قضاییه

مدارک مورد نیاز امریه قوه قضاییه باران مشاوره

مدت زمان امریه قوه قضاییه

در آبان 1402 مدت سربازی از 24 ماه به 21 ماه کاهش پیدا کرد. البته محدودیت هایی برای این کاهش خدمت در نظر گرفته شد. مثلا مدت سربازی برای اکثر سرباز امریه ها همان 24 ماه ماند. علاوه بر این برخی مشمولان ممکن است کسری خدمت مثل کسری ایثارگری، کسری بسیج یا … داشته باشند.

قوه قضاییه از مشمولان متقاضی امریه فرم تعهد عدم استفاده از کسری خدمت می گیرد. شما باید فرم زیر را پر کنید.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                             `بسمه تعالی
 
اینجانب                            فرزند                          دارای کد ملی                 اعزامی                متقاضی امریه قوه قضاییه، متعهد می گردم 24ماه خدمت نموده و دارای کسر خدمت نمی باشم.
 
          امضاء واثر انگشت

فرم عدم وابستگی با کارکنان قوه قضاییه

برای جلوگیری از اعلام نفوذ و رانت افرادی که با کارکنان قوه قضاییه خویشاوندی داشته باشند نمی توانند در خواست پذیرش دهند. در واقع همه سازمان های امریه گیر دارای این شرط هستند. برای پذیرش امریه باید فرم زیر را امضا کنید.

دقت کنید اگر اطلاعات خلاف واقع بدهید ممکن است امریه شما لغو شود.

بسمه تعالی
 
اینجانب                            فرزند                          دارای کد ملی                 اعزامی               متعهد می گردم، از وابستگان نسبی وسببی کارکنان قوه قضاییه اعم از (پدر، مادر، خواهر، برادر،داماد، عمو، عمه،دایی، خاله، برادرزاده، خواهرزاده و فرزندان عمو، دایی، خاله، عمه ) نمی باشم .
 

امضای تقاضای امریه و تعهد نامه عدم اعتراض

گرفتن امریه آنچنان هم آسان نیست. اگر برگ سبز گرفته باشید و درخواست امریه شما به هر دلیلی مورد پذیرش قرار نگیرد باید مثل سربازهای عادی خدمت کنید. برای جلوگیری از هر اعتراضی باید فرم زیر را نیز تکمیل کنید.

 بسمه تعالی
 
 
اینجانب                                 فرزند                         دارای کد ملی
               اعزامی                   فارغ التحصیل مقطع تحصیلی
رشته                       متقاضی امریه قوه قضاییه در استان
شهرستان                   بخش                      می باشم ودر صورت عدم صدور امریه حق هیچگونه اعتراضی نخواهم داشت.
 
امضاء واثر انگشت

تاریخ ثبت نام امریه قوه قضاییه اعزام دی 1402

همونطور که اول مقاله گفتیم قوه قضاییه در هر سال چندین فراخوان امریه منتشر می کند و اول ماه های زوج، پذیرفته شدگان به دوره آموزشی اعزام می شوند.

آخرین فراخوان امریه قوه قضاییه مربوط به دارندگان برگ اعزام دی 1402 می باشد. زمان ثبت نام امریه قوه قضاییه برای فارغ التحصیلان مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری از روز شنبه مورخ ۱۴۰۲/۰۸/۱۳ شروع شده و در روز چهارشنبه مورخ ۱۴۰۲/۰۸/۱۷ اتمام می شود.

متقاضییان دارای مدرک تحصیلی لیسانس باید بومی استان های ایلام، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کردستان و هرمزگان باشند. باران مشاوره 91301051_021 یا 91311004_021 آماده ارائه راهکار امریه به شما عزیزان است.

فراخوان های امریه قوه قضاییه

باران مشاوره اخبار مربوط به امریه سربازی قوه قضاییه را به طور مرتب پوشش می دهد. در این بخش می توانید لینک های فراخوان امریه قوه قضاییه در سال های اخیر را مطالعه نمایید.

آرشیو فراخوان های پذیرش امریه سربازی در قوه قضاییه

پیگیری امریه قوه قضاییه

در صورت پذیرش در امریه و اخذ مجوز از ستاد کل نیروهای مسلح، نتیجه حدود 20 روز قبل از اعزام به خدمت به شما اعلام می شود. اگر موفق به پذیرش نشدید می توانید برای دوره های بعد مجددا اقدام کنید.

شش نکته مهم درخصوص امریه قوه قضاییه 1402

 1. سهمیه امریه قوه قضاییه بر اساس ظرفیت اختصاص داده شده توسط ستاد کل نیروهای مسلح تعیین می شود. پس اگر همه شرایط را داشته باشید باز هم ممکن است در جذب امریه موفق نباشید.
 2. تبدیل مدرک تحصیلی قابل قبول نیست. قوه قضاییه مشمولان دارای مدرک حوزوی را پذیرش نمی کند.
 3. پذیرش امریه در قوه قضائیه معمولا در ابتدای ماه های زوج صورت می پذیرد.
 4. مناطق محروم مورد نیاز محاکم در اولویت قرار دارند.
 5. قوه قضاییه صرفا از سربازان بومی استفاده می کند و لازم است محل سکونت تا محل خدمت کمتر از ۳۵ کیلومتر باشد.
 6. استان هایی که سهمیه امریه شان تمام شده قابل دسترس نیستند.

منظور از بومی یعنی محل سکونت با محل خدمت کمتر از 35 کیلومتر باشد

مزایای امریه قوه قضاییه

 • نیازی به پوشیدن لباس نظامی و پوتین ندارید.
 • خدمت سربازی به جای پادگان در محاکم قوه قضاییه انجام می شود.
 • قوانین نظام وظیفه و پادگان را برای نمره موی سر ندارید.
 • ساعت کاری شما مشابه ساعت کاری کارکنان قوه قضاییه است.
 • نه تنها از رشته تخصصی خود دور نمی شوید بلکه در طول دوران خدمت در یک محیط عملی تجربه کسب می کنید.

حقوق سربازان امریه در قوه قضاییه | باران مشاوره

حقوق امریه سربازی قوه قضاییه

حقوق دریافتی سربازان امریه با سربازهای عادی یکسان است و سربازان قوه قضاییه هم از این قاعده مستثنی نیستند. در واقع حقوق شما بر اساس درجه سربازی تعیین می شود. درجه سربازی هم بر اساس مدرک تحصیلی و عملکرد شما در دوره آموزشی مشخص می شود.

البته عواملی مثل تاهل، داشتن فرزند، مددجوی کمیته امداد یا بهزیستی و … هم باعث افزایش حقوق شما می شود. پس امریه شدن تاثیری در حقوق ماهانه سربازی ندارد. برای اطلاعات بیشتر می توانید حقوق ماهانه سربازی را مطالعه نمایید.

مشاوره نحوه ثبت نام امریه وزارت ارتباطات سایت باران مشاوره

مشاوره امریه قوه قضاییه

با توجه به افزایش ظرفیت دانشگاه ها، مشمولان سربازی با مدرک تحصیلی دانشگاهی نسبت به سال های گذشته افزایش پیدا کرده است. در نتیجه رقابت برای پذیرش امریه سربازی سخت تر شده است. مرکز مشاوره تلفنی باران علاوه بر نحوه پذیرش سربازی در قوه قضاییه شما را با سایر مراکز امریه گیر هم آشنا می کند.

ردیفنام سازمان یا وزارتخانهردیفنام سازمان یا وزارتخانه
1امریه آستان قدس رضوی2طرح سرباز سازندگی
3امریه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات4امریه وزارت دفاع
5امریه ستاد اجرایی فرمان امام(ره)6امریه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
7امریه سازمان ملی استاندارد8امریه قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص)
9امریه سازمان انرژی اتمی10امریه صدا و سیما
11امریه وزارت فرهنگ و ارشاد12امریه سپاه
13امریه وزارت راه و شهرسازی14امریه سرباز معلم
15امریه وزارت اقتصاد و دارایی16امریه وزارت نفت
17امریه وزارت کار18امریه وزارت نیرو
19امریه وزارت آموزش و پرورش20امریه وزارت بهداشت
21امریه وزارت صنعت، معدن و تجارت22 امریه وزارت ورزش و جوانان
23امریه وزارت جهاد کشاورزی24امریه صاایران
25امریه موسسه بیت الاحزان25امریه ریاست جمهوری
26امریه دانش بنیان27امریه وزارت علوم

سوالات متداول

 

 

 


آیا با غیبت دفترچه ای می توانم در قوه قضاییه امریه شوم؟

مشمولان غایب نه تنها در قوه قضاییه بلکه در هیچ سازمانی نمی توانند امریه شوند مگر اینکه غیبت شان توجیه شود.

تاریخ ثبت نام امریه قوه قضاییه چه زمانی شروع می شود؟

قوه قضاییه اول ماه های زوج سرباز پذیرش می کند. فراخوان جذب معمولا حدود سه ماه قبل منتشر می شود.

منظور از متقاضی بومی چیست؟

منظور از مشمولین بومی آن دسته از مشمولانی هستند که در فاصله 35 کیلومتری از مراکز استان سکونت داشته باشند.

آیا با غیبت می توانم از قوه قضاییه پذیرش سربازی بگیرم؟

مشمولان غایب به شرط توجیه غیبت می توانند برای امریه اقدام کنند.

آیا با مدرک حوزوی می توانم امریه قوه قضاییه بگیرم؟

فقط فارغ التحصیلان مقاطع دانشگاهی می توانند برای سربازی قوه قضاییه درخواست بدهند.

حقوق من به عنوان سرباز در قوه قضاییه چقدر است؟

حقوق دریافتی شما مطابق با مصوبه نیروهای مسلح است و فرقی با سایر سرباز ها ندارد.

در صورت قبول نشدن آیا می توانم برای دوره های دیگر مجددا درخواست دهم؟

ارائه درخواست برای دوره های بعدی بلامانع است.

چه زمانی باید برای امریه قوه قضاییه ثبت نام کنم؟

زمان ثبت نام در فراخوان این سازمان مشخص می شود. در متن مقاله زمان ثبت نام بر اساس آخرین فراخوان را برای شما نوشته ایم.

مدت سربازی امریه قوه قضاییه چقدر است؟

مدت خدمت سربازان پذیرش شده 24 ماه بوده و فرم تعهد عدم استفاده از کسری هم از متقاضییان اخذ می گردد.

آیا ثبت نام در سامانه امریه قوه قضاییه به معنی قبولی قطعی است؟

مراحل امریه به صورت حضوری/اینترنتی بوده و پس از تکمیل و بارگذاری مدارک در سامانه برای شما وقت مصاحبه حضوری تعیین می گردد.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

70703025 021

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: