معافیت ایثارگری

برای استفاده از معافیت های ایثارگری باید چه شرایطی داشت؟

125 31,292

معافیت ایثارگری شامل موارد زیادی می شود. هر یک از این انواع معافیت ایثارگران، شامل مدارک مختص به خود است. از همین جهت مشمولین خدمت نظام وظیفه سربازی، ابهامات زیادی در مورد معافیت ایثارگری دارند.

در این مقاله قصد داریم درباره انواع معافیت ایثارگران و نحوه اخذ هر یک از معافیت های ایثارگری و شرایط و مراحل آن ها شما را راهنمایی کنیم. پس با ما همراه باشید. برای اطلاعات بیشتر می توانید با مرکز مشاوره تلفنی باران به شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

از نظر قانون به چه کسی ایثارگر می گویند؟

ایثارگر به کسی اطلاق می شود که از جان خود برای نجات جان دیگران می گذرد و خود را در خطر می اندازد. از نظر قانون به کسی که برای استمرار و حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی، دفاع از کیان نظام جمهوری اسلامی ایران، استقلال و تمامیت ارضی کشور، مقابله با تهدیدات و تجاوزات دشمنان داخلی و خارجی انجام وظیفه نموده و شهید، مفقودالاثر، جانباز، اسیر، آزاده و رزمنده شناخته شود.

معافیت سربازی ایثارگری پدر

مطابق با آخرین قوانین و تبصره های سازمان نظام وظیفه، فرزندان تمامی ایثارگران که شامل جانبازان، آزادگان و رزمندگان، جاویدالاثران هستند، تحت شرایطی از خدمت نظام وظیفه سربازی معاف می شوند. بدین منظور، متقاضیان باید در دفاتر پلیس + ۱۰ ثبت نام کنند.

پس از ثبت نام با توجه به میزان سابقه ایثارگری می توانند با استفاده از قانون معافیت ایثارگری از خدمت سربازی معاف شده یا کسری ایثارگری بگیرند.

 • نکته: قبل از اینکه وارد جزئیات و تبصره های این معافیت شویم باید در نظر داشته باشیم که بر اساس قوانین فقط اقوام درجه یک ایثارگر می توانند از کسری خدمت ایثارگری یا معافیت ایثارگری استفاده کنند در نتیجه داماد یا نوه فرد ایثارگر نمی توانند از کسری خدمت یا معافیت خدمت ایثارگری استفاده کنند. در ادامه به انواع معافیت ایثارگری و شرایط هر کدام می پردازیم.

آخرین اخبار و قوانین خدمت نظام وظیفه سربازی را اینجا مطالعه کنید.

چند نوع معافیت ایثارگری داریم؟

 1. معافیت فرزندان شهدا و جاویدالاثران
 2. معافیت یکی از برادران شهدا، جاویدالاثران، آزادگان و جانبازان در صورتی که فاقد فرزند ذکور هستند.
 3. معافیت فرزندان ایثارگران و نحوه تجمیع کسری ها برای اخذ معافیت
 4. معافیت فرزندان جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر (جانبازان کمتر از ۲۸ درصد تحت شرایطی می توانند معافیت بگیرند)
 5. معافیت فرزندان جانبازان ۱۰ درصد
 6. معافیت فرزند خوانده قانونی جانبازان
 7. معافیت مشمولانی که با بانوان جانباز ۲۵درصد و بالاتر ازدواج کنند.
 8. معافیت فرزندان آزادگان
باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط معافیت ایثارگری و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۵ عصر
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

معافیت فرزندان شهدا و جاویدالاثران

به منظور احترام به جایگاه والای شهدا و جاویدالاثران، فرزندان ایشان از خدمت نظام وظیفه سربازی معاف می شوند. برای اخذ این معافیت، فرد مشمول باید مدارک مورد نیاز را تهیه نموده و آن را به سازمان نظام وظیفه ارسال نماید. بدین منظور کارتی که به خانواده شهدا از سوی بنیاد شهید داده می شود را به همراه مدارک خویشاندی و … جمع آوری نموده و به سازمان نظام وظیفه ارائه نماید.

در صورتی که فرزند شهید یا آزاده ای در گذشته از معافیت انصراف داده باشد باز هم می تواند از معافیت فرزندان شهدا و جاویدالاثران استفاده کند. به شرطی که در حال حاضر دارای کارت معافیت نباشد، می تواند مجددا برای معافیت ایثارگری اقدام کند.

 • تمامی فرزندان مشمول شهدا و جاویدالاثران از خدمت دوره ضرورت معاف می باشند.
 • تا زمانی که بنیاد شهید و امور ایثارگران، جاویدالاثری رزمندگان را تایید نماید بهره‌مندی فرزندان آنان از این معافیت بلامانع است.
@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

مهمترین مدارک برای اخذ معافیت فرزندان شهدا و جاویدالاثران

 • برگه شماره یک ایثارگران
 • تصویر شناسنامه
 • تصویر کارت ملی
 • گواهی آخرین مدرک تحصیلی مشمول

معافیت یکی از برادران شهدا، جاویدالاثران، آزادگان و جانبازان

برادر شهید، جاویدالاثر، آزاده یا جانباز نیز می تواند از این معافیت استفاده کند به شرطی که ایثارگر فاقد فرزند پسر باشد. در این صورت با تایید بنیاد شهید و امور ایثارگران یکی از برداران می تواند از خدمت نظام وظیفه معاف شود. استفاده از معافیت برادر ایثارگر به شرح زیر است.

 • آن دسته از آزادگانی که دارای حداقل ۲۴ ماه اسارت باشند می توانند تحت شرایطی تنها یکی از برادران خود را از خدمت دوره نظام وظیفه معاف کنند.
 • جانبازانی که دارای حداقل ۲۵% جانبازی باشند به شرطی که فرزند پسر نداشته باشند نیز می توانند تنها یکی از برادران خود را از خدمت دوره ضرورت معاف نمایند.
 • یکی از برادران شهید می تواند از خدمت سربازی معاف شود.
 • ایثارگرانی که دارای حداقل ۲۸ ماه سابقه حضور در جبهه باشند می توانند تحت شرایطی یکی از برادرانشان را معاف کنند.

مدارک مورد نیاز برای معافیت برادران ایثارگران (شهدا، جاویدالاثران، آزادگان و جانبازان)

برخی از مهمترین مدارک مورد نیاز برای اخذ معافیت برادران ایثارگران (آزادگان، جانبازان و …) به شرح زیر است.

 1.  برگه ایثارگران صادره شده از بنیاد شهید و امور ایثارگران
 2. گواهی آخرین مدرک تحصیلی مشمول
 3. گواهی اشتغال به خدمت از یگان محل خدمتی درصورتی که مشمول درحال خدمت باشد
 4. ب) تصویر شناسنامه های مشمول و فرد ایثارگر
 5. پ) تصویر کارت ملی مشمول و ایثارگر
 6. یک قطعه عکس ۴×۳ رنگی زمینه سفید تمام رخ مشمول

سوالات متداول معافیت برادر شهید یا جاویدالاثر و …

۱) اگر فردی که از این معافیت استفاده کرده فوت کند، آیا برادر دیگر می تواند از این معافیت استفاده نماید؟
 • خیر، برادران دیگر نمی توانند از این معافیت استفاده نمایند.
۲) اگر فرد شهید دارای فرزند زیر ۱۸ سال باشد، آیا برادر شهید می تواند معاف شود؟
 • خیر، با توجه به قانون معافیت برادر شهید، عدم داشتن فرزند ملاک اخذ معافیت می باشد.
۳) آیا در معافیت برادر ایثارگر، تنی یا ناتنی بودن تفاوتی هم دارد؟
 • در صورتی که ایثارگر در قید حیات باشد می تواند تصمیم بگیرد که کدام برادر (تنی یا ناتنی) از خدمت معاف شود. چناچه فرد ایثارگر در قید حیات نباشد، حق تقدم استفاده از این معافیت با برادر تنی خواهد بود.
۴) در صورت در قید حیات نبودن ایثارگر و وجود چندین برادر حق تقدم با کدام برادر است؟

معافیت و کسری خدمت فرزندان ایثارگران

یکی دیگر از انواع معافیت ایثارگران، معافیت سربازی ایثارگری پدر است. فرزندان ایثارگران می توانند با توجه با میزان سابقه جبهه پدر از معافیت خدمت فرزندان ایثارگر یا کسری خدمت فرزندان ایثارگر بهره مند شوند.

تعداد فرزندانی که می توانند از معافیت ایثارگری استفاده کنند بستگی به میزان سابقه ایثارگری والدین دارد. به طور مثال فرض کنید یکی از فرزندان ایثارگر در سال های گذشته از معافیت ایثارگری استفاده کرده باشد. اگر ایثارگر دارای سوابق ایثارگری بیشتری باشد، دیگر فرزندانش نیز می توانند شامل قانون معافیت فرزندان ایثارگران شوند.

مثلا ایثارگری داری ۱۲۰ ماه سابقه جبهه است. قبلا دو تا از فرزندانش از معافیت ایثارگری استفاده کرده اند. با توجه به میزان سابقه ایثارگر، فرزند سوم نیز می تواند از خدمت سربازی معاف شود.

شرایط معافیت برادر و فرزند ایثارگر

فرض کنید ایثارگری در سال های گذشته برادر خود را (به دلیل نداشتن فرزند) از خدمت معاف کرده باشد. حالا اگر ایثارگر دارای فرزند پسر شود تکلیف فرزندش برای خدمت سربازی چیست؟ آیا فرزند یا حتی فرزندان ایثارگر می توانند از معافیت ایثارگری استفاده کنند؟

در این شرایط، معافیت فرزند به میزان سابقه ایثارگری بستگی دارد. اگر این سابقه به اندازه کافی باشد فرزند یا فرزندان ایثارگر نیز می توانند از معافیت فرزندان ایثارگر استفاده کنند. شرط استفاده از معافیت ایثارگری برای برادر ایثارگر این است که ایثارگر فرزند نداشته باشد.

برای کسب اطلاع از میزان سابقه کافی جانبازی یا ایثارگری برای معافیت برادر و فرزند ایثارگر، با مرکز مشاوره تلفنی نظام وظیفه باران به شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاص فرمایید.

مدارک لازم برای معافیت فرزندان ایثارگران و رزمندگان

برخی از مهمترین مدارک برای معافیت فرزندان رزمندگان به شرح زیر است.

 • تهیه برگه ایثارگران متناسب با نوع معافیت صادره از سازمان مربوطه
 • تصویر شناسنامه مشمول و فرد ایثارگر
 • تصویر کارت ملی مشمول و ایثارگر
 • تصویر شناسنامه و یا کارت ملی و همچنین کارت های معافیت یا پایان خدمت فرزندان پسر بالای ۱۸ سال ایثارگران
 •  گواهی آخرین مدرک تحصیلی مشمول
 •  برگ وضعیت مشمول (برگه شماره ۱ دفترچه راهنمای خدمت وظیفه عمومی)
 • و …

شرایط استفاده از معافیت جانبازی

معافیت جانبازی

فرزندان جانبازان عزیز کشور نیز بسته به درصد جانبازی پدرشان می توانند از معافیت جانبازی یا کسری خدمت جانبازی بهره مند شوند. بر اساس قوانین، فرزند، فرزند خوانده، برادر و همسر جانبازان می توانند با توجه به درصد جانبازی، از تسهیلات سازمان نظام وظیفه مثل معافیت جانبازی یا کسری خدمت جانباز استفاده کنند. در ادامه شرایط هر یک از این افراد را بر اساس آخرین تبصره ها برای شما شرح می دهیم.

درصد جانبازی و کسری خدمت

قبل از اینکه به بحث معافیت جانبازی بپردازیم بهتر است بدانیم که چه رابطه ای میان درصد جانبازی و کسری خدمت وجود دارد. سابقا سازمان نظام وظیفه به ازای هر درصد جانبازی ۹ روز از خدمت سربازی متقاضیان کم می کرد. خوشبختانه در سال ۹۷ این قانون تغییر کرد. در حال حاضر به ازای هر درصد جانبازی ۱۲ روز از خدمت کم می شود.

معافیت جانبازی برای جانبازان ۱۰ درصد

با توجه به نکته ای که در ارتباط با رابطه درصد جانبازی و کسر از خدمت به شما گفتیم مشمولان صرفا با ۱۰ درصد جانبازی نمی توانند از خدمت معاف شوند. اگر فرض کنیم ایثارگر دارای جانبازی ۱۰ درصدی است بر اساس آخرین قوانین ۱۲۰ روز از خدمت شما کسر می شود.

 روز های کسر شده از خدمت = تعداد روز های آیین نامه * درصد جانبازی

۱۲۰ = ۱۲ * ۱۰

۴ = ۳۰ / ۱۲۰

همانطور که دیدید با داشتن ۱۰ درصد جانبازی، ۴ ماه از خدمت شما کسر می شود. با تجمیع کسری خدمتی که خود مشمول ممکن است داشته باشد و سایر کسری های دیگر، مدت خدمت سربازی باز هم کاهش یافته و حتی ممکن است به معافیت منجر شود. در ادامه نحوه تجمیع کسری ها را نیز شرح خواهیم داد.

معافیت فرزندان جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر

فرزندان کلیه جانبازان عزیز کشورمان که بالای ۲۵ درصد هستند، از خدمت نظام وظیفه سربازی معاف می شوند. بدین صورت که به ازای هر ۲۵ درصد جانبازی، یک فرزند معاف می شود. به عنوان مثال اگر ایثارگری دارای جانبازی ۵۰ درصد باشد، ۲ تا از فرزندانش شامل قانون معافیت جانبازی ایثارگری می شوند.

همچنین با تجمیع میزان جانبازی و سابقه جبهه، می توان از خدمت نظام وظیفه سربازی معاف شد. برای اطلاعات بیشتر درباره انواع معافیت ایثارگران ادامه این مطلب را بخوانید.

معافیت فرزندان جانبازان زیر ۲۵ درصد

با توجه به اینکه معافیت جانبازی صرفا به اعضای خانواده جانبازان درصد به بالا تعلق می گیرد، برخی مشمولان تصور می کنند که اگر جانبازی کمتر از ۲۵ درصد باشد نمی توانند از معافیت سربازی استفاده کنند. این تصور صحیح نیست.

با تجمیع درصد جانبازی و دیگر تسهیلات سازمان نظام وظیفه شانس استفاده از معافیت سربازی برای فرزندان جانباز زیر ۲۵ درصد (و همچنین سایر اعضای خانواده جانباز) افزایش می یابد.

برای جزئیات بیشتر به شما توصیه می کنیم معافیت سربازی فرزندان جانباز زیر ۲۵ درصد را خوانده و یا با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس بگیرید.

کسری خدمت و معافیت فرزند خوانده جانبازان

یکی از رایج ترین سوالات مشمولین خدمت سربازی، معافیت فرزند خوانده قانونی جانبازان است. بنا بر قوانین معافیت ایثارگری، فرزند خوانده باید قانونی باشد. اگر فرزند خوانده قانونی نباشد، این معافیت شامل حال اون نمی شود. علاوه بر مورد فوق، این معافیت فقط شامل جانبازی می شود که فرزند نداشته و بنیاد شهید و امور ایثارگران تایید کند که جانباز به دلیل قطع نخاع نمی تواند بچه دار شود.

سه نکته مهم در مورد معافیت یا کسری خدمت فرزند خواندگی

 • فرزند خواندگی مورد تایید مراجع ذی صلاح باشد.
 • میزان درصد جانبازی برای اینکه از تسهیلات فرزند خواندگی جانباز استفاده کنید، مهم نیست.
 • جانبازان باید درخواست خود را به بنیاد شهید و امور ایثارگران بدهند و برای انجام بقیه مراحل به پلیس + ۱۰ مراجعه کنند.

در صورت داشتن چندین فرزند خوانده کدام یک معاف می شوند؟ با ما تماس بگیرید.

مدارک لازم برای معافیت و کسری خدمت فرزند خوانده جانبازان

برخی از مهمترین مدارک برای معافیت فرزند خوانده جانبازان و یا گرفتن کسری خدمت ایشان به شرح زیر است.

 • تهیه برگه ایثارگران صادره شده از بنیاد شهید و امور ایثارگران به همراه مدارک مربوط به فرزند خواندگی مشمول.
 • تصویر شناسنامه جانباز، همسر وی و مشمول.
 • پاسخ ثبت احوال در خصوص تحولات شناسنامه جانباز.
 • تصویر کارت ملی جانباز، همسر وی و مشمول.
 • گواهی آخرین مدرک تحصیلی مشمول.

معافیت مشمولانی که با بانوان جانباز ۲۵ درصد و بالاتر ازدواج کنند

یکی دیگر از انواع معافیت ایثارگران، معافیت مشمولانی است که با بانوان جانباز ۲۵ درصد و بالاتر ازدواج کنند. البته در ازدواج با جانبازان، باید شرایط لازم لحاظ شود تا به معافیت ایثارگری منجر شود. مشمولانی که با بانوان جانباز ۲۵ درصد و بالاتر ازدواج می کنند، به مدت ۵ سال از تاریخ ثبت عقد از معافیت موقت برخوردار می‌شوند. چناچه ازدواج بیش از ۵ سال طول کشید با تایید بنیاد شهید و امور ایثارگران، مشمول می تواند از معافیت دائم بهره مند شود.

برخی از مهمترین مدارک برای اخذ ازدواج با بانوان جانباز ۲۵ درصد و بالاتر چیست؟

 • برگ ایثارگران صادره از سوی بنیاد شهید
 •  تصویر شناسنامه جانباز و همسر مشمول وی
 • تصویر شناسنامه و کارت ملی جانباز و همسر مشمول وی
 • یک قطعه عکس ۴×۳ رنگی زمینه سفید تمام رخ مشمول .
 •  تصویر عقد نامه جانباز
 • و …

بانوان جانبازی که سابقا برادر یا فرزند خود را معاف کرده باشند نیز می توانند همسر خود را از خدمت سربازی معاف کنند. برای استفاده از اکثر تسهیلات ایثارگری نباید غیبت داشته باشید.

تجمیع کسری ایثارگری

انواع معافیت های ایثارگری را بیان کردیم. اگر فردی فقط دارای سابقه حضور در جبهه باشد فرزند وی صرفا می تواند با توجه به مدت حضور پدر خود از معافیت ایثارگری استفاده کند. اما اگر فرد علاوه بر حضور در جبهه دارای درصد جانبازی نیز باشد فرزند وی می تواند با تجمیع رزمندگی و جانبازی فرد از خدمت سربازی معاف شود.

همانگونه که می دانید به ازای هر درصد جانبازی و هر ماه حضور در جبهه ۱۲ روز از خدمت فرزند کسر می شود. در واقع می توان گفت با تجمیع مدت حضور در جبهه و درصد جانبازی نیز می توان از خدمت سربازی معاف شد. با توجه به قوانین اگر مجموع سوابق ایثارگری و جانبازی به عدد ۳۰ برسد یک فرزند از خدمت سربازی معاف می شود.

علاوه بر تجمیع کسری سابقه ایثارگری با درصد جانبازی، سایر کسری ها را نیز می توان با هم تجمیع کرد. به عنوان مثال، به ازای حضور فعال در بسیج به مشمولان سربازی کسری بسیج تعلق می گیرید. شما می توانید کسری های خدمت سربازی را با تسهیلات ایثارگری تجمیع کرده و خود را از خدمت معاف، یا مدت سربازیتان را کمتر کنید.

نحوه ثبت درخواست و پر کردن فرم معافیت ایثارگری

مراجعه شما به بنیاد شهید بستگی به این دارد که آیا شما کارت ایثارگری دارید یا خیر. در صورت داشتن کارت ایثارگری، باید به این بنیاد مراجعه نموده و فرم های مربوطه را از بنیاد شهید دریافت کنید. در مرحله بعدی با مراجعه به پلیس + ۱۰ مدارکی نظیر کپی از کلیه صفحات شناسنامه مشمول و کپی شناسنامه ایثارگر، عکس و … را تحویل می دهید.

دفاتر پلیس +۱۰ باید مدارک شما را با نسخه اصلی تطبیق داده و آنها را به وظیفه عمومی شهرستانتان تحویل دهند. پس از طی مراحل اداری جواب درخواست شما برایتان ارسال می شود.

پاسخ به سوالات نظام وظیفه | باران مشاوره 70703025 021

پاسخ به سوالات متداول معافیت ایثارگری

۱) پدر من در جبهه سرباز بود و الان کارت ایثارگری ندارد، آیا من می توانم برای خدمت سربازی کسری بگیرم؟
 • ملاک ایثارگری داشتن کارت ایثار نیست. پدر شما می تواند با جمع آوری سوابق خود و مراجعه به رده خدمتی در زمان جنگ اقدام به جمع آوری سوابق ایثارگری شما کند و از تسهیلات سربازی ایثارگری استفاده کنید.
۲) اگر غیبت های سنواتی بخشیده شود می توانیم از کسری یا معافیت ایثارگری استفاده کنیم؟
 • خیر، در صورتی که غیبت سنواتی شامل عفو عمومی شود فقط مدت اضافه خدمت سربازی بخشیده می شود و استفاده از تسهیلات دیگر شامل فرد نمی شود. برای اطلاعات بیشتر بخشودگی غیبت و اضافه خدمت را بخوانید.
۳) من دارای دو برادر هستم و خودم نیز ۵۰ درصد جانبازی دارم و فرزند هم ندارم. آیا می توانم برای هر دو برادرم معافیت ایثارگری بگیرم؟
 • بر اساس قانون در صورت نداشتن فرزند و دارا بودن جانبازی ۲۵ درصد و بالاتر فقط و فقط می توانید یک برادر را از خدمت سربازی معاف کنید.
۴) آیا سوابق ایثارگری پدر و مادر را می توان با هم جمع بست و یک فرزند معاف شود؟
 • بله، با توجه به قانون تلفیق سوابق ایثارگری می توانید با تلفیق ایثارگری پدر و ایثارگری مادر از این تسهیلات استفاده کنید.
۵) آیا فقط یکی از فرزندان شهدا از خدمت معاف می شوند؟
 • بر اساس قوانین سازمان نظام وظیفه تمامی فرزندان شهدا از خدمت سربازی معاف هستند.
۶) اگر در خانواده ای دو شهید داشته باشد، چند برادر از خدمت معاف می شوند؟
 • در صورتی که شهید فرزند نداشته باشد برادرش می تواند از خدمت سربازی معاف شود. همچنین به ازای هر شهید یک برادر از خدمت سربازی معاف است.
۷) فرزندان جاویدالاثران چگونه از سربازی معاف می شوند؟
 • شرایط معافیت سربازی برای اعضای خانواده جاویدالاثران، همانند شرایط خانواده شهدا است. تمام فرزندان جاویدالاثران از خدمت سربازی معاف می شوند.
۸) اگر مدت اسارت فردی کمتر از ۲۴ ماه باشد، فرزندانش از چه تسهیلاتی بهره مند می شوند؟
 • با توجه به قوانین، اگر مدت آزادگی (اسارت) ۲۴ ماه باشد یک فرزند می تواند معافیت بگیرد. در صورتی که میزان آزادگی کمتر از ۲۴ ماه باشد، در شرایطی که مدت اسارت، جانبازی و سابقه حضور در جبهه پس از تلفیق به عدد ۳۰ برسد نیز یک فرزند معاف می شود. 
۹) در صورتی که ایثارگر یا شهید دارای فرزند دختر باشد، برادرش می تواند از امتیاز ایثارگری استفاده کند؟
 • بله می تواند، بنا بر قانون فقط فرزند پسر مانع از استفاده برادر از تسهیلات ایثارگری می شود.
۱۰) پدربزرگ من دارای جانبازی است و هیچ فرزند پسر دیگری هم ندارد. آیا من می توانم با جانبازی پدربزرگم از خدمت سربازی معاف شوم؟
 • استفاده از تسهیلات ایثارگری بابت نظام وظیفه فقط برای بستگان درجه یک ایثارگر می باشد. به این ترتیب معافیت یا کسری خدمت فقط شامل حال فرزند یا برادر می شود.
۱۱) اگر فرد جانباز قبلا از امتیاز جانبازی برای سربازی خودش استفاده کرده باشد، باز هم برای فرزندش می تواند استفاده کند؟
 • با توجه به قانون در صورتی که فرد جانباز با توجه به درصد جانبازی از خدمت سربازی معاف شده باشد، همچنان فرزندش هم می تواند از این تسهیلات بهره مند شود.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 125 تا
 1. علی :

  سلام خسته نباشید،
  پدر بنده جانباز ۴۰ درصد هستن با ۸ ماه سابقه جبهه.برادر بزرگترم معاف شدش.الان منم میتونم معاف شم؟

  1. باران مشاوره :

   خیر به شما کسری تعلق می گیره.

 2. محسن :

  سلام پدر من در حال حاضر ۱۵ درصد جانبازی و ۲۴ درصد سابقه جبهه دارد البته برادر بزرگم زمانی که پدرم فقط ۱۵ ماه سابقه جبهه داشت کسری استفاده کرد حال به من کسری ایثارگری تعلق میگیره یا نه تشکر.

  1. باران مشاوره :

   خیر محسن جان کسری تقسیم نمیشه.

 3. حسین صفری :

  با سلام پدر بنده ۱۵ درصد جانبازی داره و ۳ ماه جبهه و ۹ ماه اسارت ممنون میشم راهنماییم کنید بنده معاف میشم؟

  1. باران مشاوره :

   حسین جان تو بخش های دیگه سایت همین سوال رو پرسیدی و پاسخ دادیم.

 4. محمد قهیه :

  سلام من یک سال هفت ماه جبهه بودم از طریق سرباز ۵۵ هوابرد شیرازالان فرزندان من می توانند از امتیاز دانشگاه استفاده کرد وجند ماه ایثارگری حساب می شود

  1. باران مشاوره :

   به ازاری هر ماه سابقه ایثارگری ۱۲ روز کسری می دهند به شرطی که فرزندتان وارد غیبت نشود.

 5. سید محمد امین علوی :

  با سلام
  پدربنده ۸۵ ماه مدت مطقه وایثارگر ارتش می باشدبا جانبازی ۵۰ درصد ۲پسرفرزند داشته که بنده سال ۷۱ خدمت رفتم وفقط برادرم از معافیت سر بازی معا ف شدند آیا با توجه به قانون کسر خدمت با توجه به حضور۲۴ ماه خدمت سر بازی من می توانم برای یکی از فرزندام معاف از خدمت بگیرم .چون من از حق خود استفاده نکرده ام .ودوفرزند پسردارم

  1. باران مشاوره :

   آقای علوی معافیت ایثارگری به نوه و داماد تعلق نمی گیره.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات تماس

تلفن تماس تهران: 70703025 تلفن تماس کشوری: 70703025 021
close-link
اطلاعات تماس
error: