معافیت ایثارگری

برای استفاده از معافیت های ایثارگری باید چه شرایطی داشت؟

109 29,823

معافیت ایثارگری شامل موارد زیادی می شود. هر یک از این انواع معافیت ایثارگران، شامل مدارک مختص به خود است. از همین جهت مشمولین خدمت نظام وظیفه سربازی، ابهامات زیادی در مورد معافیت ایثارگری دارند.

در این مقاله قصد داریم درباره انواع معافیت ایثارگران و نحوه اخذ هر یک از معافیت های ایثارگری و شرایط و مراحل آن ها شما را راهنمایی کنیم. پس با ما همراه باشید. برای اطلاعات بیشتر می توانید با مرکز مشاوره تلفنی باران به شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

از نظر قانون به چه کسی ایثارگر می گویند؟

ایثارگر به کسی اطلاق می شود که از جان خود برای نجات جان دیگران می گذرد و خود را در خطر می اندازد. از نظر قانون به کسی که برای استمرار و حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی، دفاع از کیان نظام جمهوری اسلامی ایران، استقلال و تمامیت ارضی کشور، مقابله با تهدیدات و تجاوزات دشمنان داخلی و خارجی انجام وظیفه نموده و شهید، مفقودالاثر، جانباز، اسیر، آزاده و رزمنده شناخته شود.

معافیت سربازی ایثارگری پدر

مطابق با آخرین قوانین و تبصره های سازمان نظام وظیفه، فرزندان تمامی ایثارگران که شامل جانبازان، آزادگان و رزمندگان، جاویدالاثران هستند، تحت شرایطی از خدمت نظام وظیفه سربازی معاف می شوند. بدین منظور، متقاضیان باید در دفاتر پلیس + ۱۰ ثبت نام کنند.

پس از ثبت نام با توجه به میزان سابقه ایثارگری می توانند با استفاده از قانون معافیت ایثارگری از خدمت سربازی معاف شده یا کسری ایثارگری بگیرند.

 • نکته: قبل از اینکه وارد جزئیات و تبصره های این معافیت شویم باید در نظر داشته باشیم که بر اساس قوانین فقط اقوام درجه یک ایثارگر می توانند از کسری خدمت ایثارگری یا معافیت ایثارگری استفاده کنند در نتیجه داماد یا نوه فرد ایثارگر نمی توانند از کسری خدمت یا معافیت خدمت ایثارگری استفاده کنند. در ادامه به انواع معافیت ایثارگری و شرایط هر کدام می پردازیم.

آخرین اخبار و قوانین خدمت نظام وظیفه سربازی را اینجا مطالعه کنید.

چند نوع معافیت ایثارگری داریم؟

 1. معافیت فرزندان شهدا و جاویدالاثران
 2. معافیت یکی از برادران شهدا، جاویدالاثران، آزادگان و جانبازان در صورتی که فاقد فرزند ذکور هستند.
 3. معافیت فرزندان ایثارگران و نحوه تجمیع کسری ها برای اخذ معافیت
 4. معافیت فرزندان جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر (جانبازان کمتر از ۲۸ درصد تحت شرایطی می توانند معافیت بگیرند)
 5. معافیت فرزندان جانبازان ۱۰ درصد
 6. معافیت فرزند خوانده قانونی جانبازان
 7. معافیت مشمولانی که با بانوان جانباز ۲۵درصد و بالاتر ازدواج کنند.
 8. معافیت فرزندان آزادگان
باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط معافیت ایثارگری و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۵ عصر
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

معافیت فرزندان شهدا و جاویدالاثران

به منظور احترام به جایگاه والای شهدا و جاویدالاثران، فرزندان ایشان از خدمت نظام وظیفه سربازی معاف می شوند. برای اخذ این معافیت، فرد مشمول باید مدارک مورد نیاز را تهیه نموده و آن را به سازمان نظام وظیفه ارسال نماید. بدین منظور کارتی که به خانواده شهدا از سوی بنیاد شهید داده می شود را به همراه مدارک خویشاندی و … جمع آوری نموده و به سازمان نظام وظیفه ارائه نماید.

در صورتی که فرزند شهید یا آزاده ای در گذشته از معافیت انصراف داده باشد باز هم می تواند از معافیت فرزندان شهدا و جاویدالاثران استفاده کند. به شرطی که در حال حاضر دارای کارت معافیت نباشد، می تواند مجددا برای معافیت ایثارگری اقدام کند.

 • تمامی فرزندان مشمول شهدا و جاویدالاثران از خدمت دوره ضرورت معاف می باشند.
 • تا زمانی که بنیاد شهید و امور ایثارگران، جاویدالاثری رزمندگان را تایید نماید بهره‌مندی فرزندان آنان از این معافیت بلامانع است.
@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

مهمترین مدارک برای اخذ معافیت فرزندان شهدا و جاویدالاثران

 • برگه شماره یک ایثارگران
 • تصویر شناسنامه
 • تصویر کارت ملی
 • گواهی آخرین مدرک تحصیلی مشمول

معافیت یکی از برادران شهدا، جاویدالاثران، آزادگان و جانبازان

برادر شهید، جاویدالاثر، آزاده یا جانباز نیز می تواند از این معافیت استفاده کند به شرطی که ایثارگر فاقد فرزند پسر باشد. در این صورت با تایید بنیاد شهید و امور ایثارگران یکی از برداران می تواند از خدمت نظام وظیفه معاف شود. استفاده از معافیت برادر ایثارگر به شرح زیر است.

 • آن دسته از آزادگانی که دارای حداقل ۲۴ ماه اسارت باشند می توانند تحت شرایطی تنها یکی از برادران خود را از خدمت دوره نظام وظیفه معاف کنند.
 • جانبازانی که دارای حداقل ۲۵% جانبازی باشند به شرطی که فرزند پسر نداشته باشند نیز می توانند تنها یکی از برادران خود را از خدمت دوره ضرورت معاف نمایند.
 • یکی از برادران شهید می تواند از خدمت سربازی معاف شود.
 • ایثارگرانی که دارای حداقل ۲۸ ماه سابقه حضور در جبهه باشند می توانند تحت شرایطی یکی از برادرانشان را معاف کنند.

مدارک مورد نیاز برای معافیت برادران ایثارگران (شهدا، جاویدالاثران، آزادگان و جانبازان)

برخی از مهمترین مدارک مورد نیاز برای اخذ معافیت برادران ایثارگران (آزادگان، جانبازان و …) به شرح زیر است.

 1.  برگه ایثارگران صادره شده از بنیاد شهید و امور ایثارگران
 2. گواهی آخرین مدرک تحصیلی مشمول
 3. گواهی اشتغال به خدمت از یگان محل خدمتی درصورتی که مشمول درحال خدمت باشد
 4. ب) تصویر شناسنامه های مشمول و فرد ایثارگر
 5. پ) تصویر کارت ملی مشمول و ایثارگر
 6. یک قطعه عکس ۴×۳ رنگی زمینه سفید تمام رخ مشمول

سوالات متداول معافیت برادر شهید یا جاویدالاثر و …

۱) اگر فردی که از این معافیت استفاده کرده فوت کند، آیا برادر دیگر می تواند از این معافیت استفاده نماید؟
 • خیر، برادران دیگر نمی توانند از این معافیت استفاده نمایند.
۲) اگر فرد شهید دارای فرزند زیر ۱۸ سال باشد، آیا برادر شهید می تواند معاف شود؟
 • خیر، با توجه به قانون معافیت برادر شهید، عدم داشتن فرزند ملاک اخذ معافیت می باشد.
۳) آیا در معافیت برادر ایثارگر، تنی یا ناتنی بودن تفاوتی هم دارد؟
 • در صورتی که ایثارگر در قید حیات باشد می تواند تصمیم بگیرد که کدام برادر (تنی یا ناتنی) از خدمت معاف شود. چناچه فرد ایثارگر در قید حیات نباشد، حق تقدم استفاده از این معافیت با برادر تنی خواهد بود.
۴) در صورت در قید حیات نبودن ایثارگر و وجود چندین برادر حق تقدم با کدام برادر است؟

معافیت و کسری خدمت فرزندان ایثارگران

یکی دیگر از انواع معافیت ایثارگران، معافیت سربازی ایثارگری پدر است. فرزندان ایثارگران می توانند با توجه با میزان سابقه جبهه پدر از معافیت خدمت فرزندان ایثارگر یا کسری خدمت فرزندان ایثارگر بهره مند شوند.

تعداد فرزندانی که می توانند از معافیت ایثارگری استفاده کنند بستگی به میزان سابقه ایثارگری والدین دارد. به طور مثال فرض کنید یکی از فرزندان ایثارگر در سال های گذشته از معافیت ایثارگری استفاده کرده باشد. اگر ایثارگر دارای سوابق ایثارگری بیشتری باشد، دیگر فرزندانش نیز می توانند شامل قانون معافیت فرزندان ایثارگران شوند.

مثلا ایثارگری داری ۱۲۰ ماه سابقه جبهه است. قبلا دو تا از فرزندانش از معافیت ایثارگری استفاده کرده اند. با توجه به میزان سابقه ایثارگر، فرزند سوم نیز می تواند از خدمت سربازی معاف شود.

شرایط معافیت برادر و فرزند ایثارگر

فرض کنید ایثارگری در سال های گذشته برادر خود را (به دلیل نداشتن فرزند) از خدمت معاف کرده باشد. حالا اگر ایثارگر دارای فرزند پسر شود تکلیف فرزندش برای خدمت سربازی چیست؟ آیا فرزند یا حتی فرزندان ایثارگر می توانند از معافیت ایثارگری استفاده کنند؟

در این شرایط، معافیت فرزند به میزان سابقه ایثارگری بستگی دارد. اگر این سابقه به اندازه کافی باشد فرزند یا فرزندان ایثارگر نیز می توانند از معافیت فرزندان ایثارگر استفاده کنند. شرط استفاده از معافیت ایثارگری برای برادر ایثارگر این است که ایثارگر فرزند نداشته باشد.

برای کسب اطلاع از میزان سابقه کافی جانبازی یا ایثارگری برای معافیت برادر و فرزند ایثارگر، با مرکز مشاوره تلفنی نظام وظیفه باران به شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاص فرمایید.

مدارک لازم برای معافیت فرزندان ایثارگران و رزمندگان

برخی از مهمترین مدارک برای معافیت فرزندان رزمندگان به شرح زیر است.

 • تهیه برگه ایثارگران متناسب با نوع معافیت صادره از سازمان مربوطه
 • تصویر شناسنامه مشمول و فرد ایثارگر
 • تصویر کارت ملی مشمول و ایثارگر
 • تصویر شناسنامه و یا کارت ملی و همچنین کارت های معافیت یا پایان خدمت فرزندان پسر بالای ۱۸ سال ایثارگران
 •  گواهی آخرین مدرک تحصیلی مشمول
 •  برگ وضعیت مشمول (برگه شماره ۱ دفترچه راهنمای خدمت وظیفه عمومی)
 • و …

شرایط استفاده از معافیت جانبازی

معافیت جانبازی

فرزندان جانبازان عزیز کشور نیز بسته به درصد جانبازی پدرشان می توانند از معافیت جانبازی یا کسری خدمت جانبازی بهره مند شوند. بر اساس قوانین، فرزند، فرزند خوانده، برادر و همسر جانبازان می توانند با توجه به درصد جانبازی، از تسهیلات سازمان نظام وظیفه مثل معافیت جانبازی یا کسری خدمت جانباز استفاده کنند. در ادامه شرایط هر یک از این افراد را بر اساس آخرین تبصره ها برای شما شرح می دهیم.

درصد جانبازی و کسری خدمت

قبل از اینکه به بحث معافیت جانبازی بپردازیم بهتر است بدانیم که چه رابطه ای میان درصد جانبازی و کسری خدمت وجود دارد. سابقا سازمان نظام وظیفه به ازای هر درصد جانبازی ۹ روز از خدمت سربازی متقاضیان کم می کرد. خوشبختانه در سال ۹۷ این قانون تغییر کرد. در حال حاضر به ازای هر درصد جانبازی ۱۲ روز از خدمت کم می شود.

معافیت جانبازی برای جانبازان ۱۰ درصد

با توجه به نکته ای که در ارتباط با رابطه درصد جانبازی و کسر از خدمت به شما گفتیم مشمولان صرفا با ۱۰ درصد جانبازی نمی توانند از خدمت معاف شوند. اگر فرض کنیم ایثارگر دارای جانبازی ۱۰ درصدی است بر اساس آخرین قوانین ۱۲۰ روز از خدمت شما کسر می شود.

 روز های کسر شده از خدمت = تعداد روز های آیین نامه * درصد جانبازی

۱۲۰ = ۱۲ * ۱۰

۴ = ۳۰ / ۱۲۰

همانطور که دیدید با داشتن ۱۰ درصد جانبازی، ۴ ماه از خدمت شما کسر می شود. با تجمیع کسری خدمتی که خود مشمول ممکن است داشته باشد و سایر کسری های دیگر، مدت خدمت سربازی باز هم کاهش یافته و حتی ممکن است به معافیت منجر شود. در ادامه نحوه تجمیع کسری ها را نیز شرح خواهیم داد.

معافیت فرزندان جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر

فرزندان کلیه جانبازان عزیز کشورمان که بالای ۲۵ درصد هستند، از خدمت نظام وظیفه سربازی معاف می شوند. بدین صورت که به ازای هر ۲۵ درصد جانبازی، یک فرزند معاف می شود. به عنوان مثال اگر ایثارگری دارای جانبازی ۵۰ درصد باشد، ۲ تا از فرزندانش شامل قانون معافیت جانبازی ایثارگری می شوند.

همچنین با تجمیع میزان جانبازی و سابقه جبهه، می توان از خدمت نظام وظیفه سربازی معاف شد. برای اطلاعات بیشتر درباره انواع معافیت ایثارگران ادامه این مطلب را بخوانید.

معافیت فرزندان جانبازان زیر ۲۵ درصد

با توجه به اینکه معافیت جانبازی صرفا به اعضای خانواده جانبازان درصد به بالا تعلق می گیرد، برخی مشمولان تصور می کنند که اگر جانبازی کمتر از ۲۵ درصد باشد نمی توانند از معافیت سربازی استفاده کنند. این تصور صحیح نیست.

با تجمیع درصد جانبازی و دیگر تسهیلات سازمان نظام وظیفه شانس استفاده از معافیت سربازی برای فرزندان جانباز زیر ۲۵ درصد (و همچنین سایر اعضای خانواده جانباز) افزایش می یابد.

برای جزئیات بیشتر به شما توصیه می کنیم معافیت سربازی فرزندان جانباز زیر ۲۵ درصد را خوانده و یا با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس بگیرید.

کسری خدمت و معافیت فرزند خوانده جانبازان

یکی از رایج ترین سوالات مشمولین خدمت سربازی، معافیت فرزند خوانده قانونی جانبازان است. بنا بر قوانین معافیت ایثارگری، فرزند خوانده باید قانونی باشد. اگر فرزند خوانده قانونی نباشد، این معافیت شامل حال اون نمی شود. علاوه بر مورد فوق، این معافیت فقط شامل جانبازی می شود که فرزند نداشته و بنیاد شهید و امور ایثارگران تایید کند که جانباز به دلیل قطع نخاع نمی تواند بچه دار شود.

سه نکته مهم در مورد معافیت یا کسری خدمت فرزند خواندگی

 • فرزند خواندگی مورد تایید مراجع ذی صلاح باشد.
 • میزان درصد جانبازی برای اینکه از تسهیلات فرزند خواندگی جانباز استفاده کنید، مهم نیست.
 • جانبازان باید درخواست خود را به بنیاد شهید و امور ایثارگران بدهند و برای انجام بقیه مراحل به پلیس + ۱۰ مراجعه کنند.

در صورت داشتن چندین فرزند خوانده کدام یک معاف می شوند؟ با ما تماس بگیرید.

مدارک لازم برای معافیت و کسری خدمت فرزند خوانده جانبازان

برخی از مهمترین مدارک برای معافیت فرزند خوانده جانبازان و یا گرفتن کسری خدمت ایشان به شرح زیر است.

 • تهیه برگه ایثارگران صادره شده از بنیاد شهید و امور ایثارگران به همراه مدارک مربوط به فرزند خواندگی مشمول.
 • تصویر شناسنامه جانباز، همسر وی و مشمول.
 • پاسخ ثبت احوال در خصوص تحولات شناسنامه جانباز.
 • تصویر کارت ملی جانباز، همسر وی و مشمول.
 • گواهی آخرین مدرک تحصیلی مشمول.

معافیت مشمولانی که با بانوان جانباز ۲۵ درصد و بالاتر ازدواج کنند

یکی دیگر از انواع معافیت ایثارگران، معافیت مشمولانی است که با بانوان جانباز ۲۵ درصد و بالاتر ازدواج کنند. البته در ازدواج با جانبازان، باید شرایط لازم لحاظ شود تا به معافیت ایثارگری منجر شود. مشمولانی که با بانوان جانباز ۲۵ درصد و بالاتر ازدواج می کنند، به مدت ۵ سال از تاریخ ثبت عقد از معافیت موقت برخوردار می‌شوند. چناچه ازدواج بیش از ۵ سال طول کشید با تایید بنیاد شهید و امور ایثارگران، مشمول می تواند از معافیت دائم بهره مند شود.

برخی از مهمترین مدارک برای اخذ ازدواج با بانوان جانباز ۲۵ درصد و بالاتر چیست؟

 • برگ ایثارگران صادره از سوی بنیاد شهید
 •  تصویر شناسنامه جانباز و همسر مشمول وی
 • تصویر شناسنامه و کارت ملی جانباز و همسر مشمول وی
 • یک قطعه عکس ۴×۳ رنگی زمینه سفید تمام رخ مشمول .
 •  تصویر عقد نامه جانباز
 • و …

بانوان جانبازی که سابقا برادر یا فرزند خود را معاف کرده باشند نیز می توانند همسر خود را از خدمت سربازی معاف کنند. برای استفاده از اکثر تسهیلات ایثارگری نباید غیبت داشته باشید.

تجمیع کسری ایثارگری

انواع معافیت های ایثارگری را بیان کردیم. اگر فردی فقط دارای سابقه حضور در جبهه باشد فرزند وی صرفا می تواند با توجه به مدت حضور پدر خود از معافیت ایثارگری استفاده کند. اما اگر فرد علاوه بر حضور در جبهه دارای درصد جانبازی نیز باشد فرزند وی می تواند با تجمیع رزمندگی و جانبازی فرد از خدمت سربازی معاف شود.

همانگونه که می دانید به ازای هر درصد جانبازی و هر ماه حضور در جبهه ۱۲ روز از خدمت فرزند کسر می شود. در واقع می توان گفت با تجمیع مدت حضور در جبهه و درصد جانبازی نیز می توان از خدمت سربازی معاف شد. با توجه به قوانین اگر مجموع سوابق ایثارگری و جانبازی به عدد ۳۰ برسد یک فرزند از خدمت سربازی معاف می شود.

علاوه بر تجمیع کسری سابقه ایثارگری با درصد جانبازی، سایر کسری ها را نیز می توان با هم تجمیع کرد. به عنوان مثال، به ازای حضور فعال در بسیج به مشمولان سربازی کسری بسیج تعلق می گیرید. شما می توانید کسری های خدمت سربازی را با تسهیلات ایثارگری تجمیع کرده و خود را از خدمت معاف، یا مدت سربازیتان را کمتر کنید.

نحوه ثبت درخواست و پر کردن فرم معافیت ایثارگری

مراجعه شما به بنیاد شهید بستگی به این دارد که آیا شما کارت ایثارگری دارید یا خیر. در صورت داشتن کارت ایثارگری، باید به این بنیاد مراجعه نموده و فرم های مربوطه را از بنیاد شهید دریافت کنید. در مرحله بعدی با مراجعه به پلیس + ۱۰ مدارکی نظیر کپی از کلیه صفحات شناسنامه مشمول و کپی شناسنامه ایثارگر، عکس و … را تحویل می دهید.

دفاتر پلیس +۱۰ باید مدارک شما را با نسخه اصلی تطبیق داده و آنها را به وظیفه عمومی شهرستانتان تحویل دهند. پس از طی مراحل اداری جواب درخواست شما برایتان ارسال می شود.

پاسخ به سوالات نظام وظیفه | باران مشاوره 70703025 021

پاسخ به سوالات متداول معافیت ایثارگری

۱) پدر من در جبهه سرباز بود و الان کارت ایثارگری ندارد، آیا من می توانم برای خدمت سربازی کسری بگیرم؟
 • ملاک ایثارگری داشتن کارت ایثار نیست. پدر شما می تواند با جمع آوری سوابق خود و مراجعه به رده خدمتی در زمان جنگ اقدام به جمع آوری سوابق ایثارگری شما کند و از تسهیلات سربازی ایثارگری استفاده کنید.
۲) اگر غیبت های سنواتی بخشیده شود می توانیم از کسری یا معافیت ایثارگری استفاده کنیم؟
 • خیر، در صورتی که غیبت سنواتی شامل عفو عمومی شود فقط مدت اضافه خدمت سربازی بخشیده می شود و استفاده از تسهیلات دیگر شامل فرد نمی شود. برای اطلاعات بیشتر بخشودگی غیبت و اضافه خدمت را بخوانید.
۳) من دارای دو برادر هستم و خودم نیز ۵۰ درصد جانبازی دارم و فرزند هم ندارم. آیا می توانم برای هر دو برادرم معافیت ایثارگری بگیرم؟
 • بر اساس قانون در صورت نداشتن فرزند و دارا بودن جانبازی ۲۵ درصد و بالاتر فقط و فقط می توانید یک برادر را از خدمت سربازی معاف کنید.
۴) آیا سوابق ایثارگری پدر و مادر را می توان با هم جمع بست و یک فرزند معاف شود؟
 • بله، با توجه به قانون تلفیق سوابق ایثارگری می توانید با تلفیق ایثارگری پدر و ایثارگری مادر از این تسهیلات استفاده کنید.
۵) آیا فقط یکی از فرزندان شهدا از خدمت معاف می شوند؟
 • بر اساس قوانین سازمان نظام وظیفه تمامی فرزندان شهدا از خدمت سربازی معاف هستند.
۶) اگر در خانواده ای دو شهید داشته باشد، چند برادر از خدمت معاف می شوند؟
 • در صورتی که شهید فرزند نداشته باشد برادرش می تواند از خدمت سربازی معاف شود. همچنین به ازای هر شهید یک برادر از خدمت سربازی معاف است.
۷) فرزندان جاویدالاثران چگونه از سربازی معاف می شوند؟
 • شرایط معافیت سربازی برای اعضای خانواده جاویدالاثران، همانند شرایط خانواده شهدا است. تمام فرزندان جاویدالاثران از خدمت سربازی معاف می شوند.
۸) اگر مدت اسارت فردی کمتر از ۲۴ ماه باشد، فرزندانش از چه تسهیلاتی بهره مند می شوند؟
 • با توجه به قوانین، اگر مدت آزادگی (اسارت) ۲۴ ماه باشد یک فرزند می تواند معافیت بگیرد. در صورتی که میزان آزادگی کمتر از ۲۴ ماه باشد، در شرایطی که مدت اسارت، جانبازی و سابقه حضور در جبهه پس از تلفیق به عدد ۳۰ برسد نیز یک فرزند معاف می شود. 
۹) در صورتی که ایثارگر یا شهید دارای فرزند دختر باشد، برادرش می تواند از امتیاز ایثارگری استفاده کند؟
 • بله می تواند، بنا بر قانون فقط فرزند پسر مانع از استفاده برادر از تسهیلات ایثارگری می شود.
۱۰) پدربزرگ من دارای جانبازی است و هیچ فرزند پسر دیگری هم ندارد. آیا من می توانم با جانبازی پدربزرگم از خدمت سربازی معاف شوم؟
 • استفاده از تسهیلات ایثارگری بابت نظام وظیفه فقط برای بستگان درجه یک ایثارگر می باشد. به این ترتیب معافیت یا کسری خدمت فقط شامل حال فرزند یا برادر می شود.
۱۱) اگر فرد جانباز قبلا از امتیاز جانبازی برای سربازی خودش استفاده کرده باشد، باز هم برای فرزندش می تواند استفاده کند؟
 • با توجه به قانون در صورتی که فرد جانباز با توجه به درصد جانبازی از خدمت سربازی معاف شده باشد، همچنان فرزندش هم می تواند از این تسهیلات بهره مند شود.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 109 تا
 1. محمدرضا :

  من پدرم ۲۶ ماه ایثار گر بوده من معاف میشم ایا یا چقدر بهم کسری تعلق میگیره؟

  1. باران مشاوره :

   شما معاف نمی شوید و به ازای هر ماه سابقه مورد تایید ۱۲ روز کسری میگیرید.

 2. عرشیا فاریابی :

  ایا میشود با سوابق بنیاد شهید مادرم معافیت بگیرم از سال ۶۴تا۷۰(بنیاد ابادان و ماهشهر) مشغول بوده است

  1. باران مشاوره :

   عرشیا جان سابقه ایثارگری برای هر یک از والدین باشند فرقی نمی کند. شرط معافیت امتیاز سی است.

 3. امیر :

  سلام پدر من ۲۶ ماه با ۵ درصد جاتبازی اره من معاف میشم یا کسری بهم تعلق میگیره؟

  1. باران مشاوره :

   اگر جانبازی بنیاد شهید باشد معاف می توانید معاف شوید.

 4. عرشیا :

  سلام خسته نباشید میخواستم بدونم میتونم از سوابق مادرم در بنیاد مهاجرین در سال های ۶۴تا۷۰(آبادان و ماهشهر) برای معافیت اقدام کنم یا خیر

 5. دیار اسدی :

  سلام به من جانباز ۴۰درصد هستم و ۲۶ماه هم سابقه حضور در جبهه دارم سه پسر دارم که دوتاش معافیت سربازی از شرایط من دریافت کرده اند . میخواستم بدونم به اعضای هر ماه حضور در جبهه (نه جانبازی) چند روز کسری شامل میشه
  ممنون از لطفتون

  1. باران مشاوره :

   آقای اسدیی در کل هر ماه حضور در جبهه، هر ماه سابقه اسارت و هر در صد جانبازی یک امتیاز محسوب می شوبد. به ازای هر امتیار ۱۲ روز کسری می دهند.
   اگر امتیاز از حدی بیشتر باشد معافیت دائم می دهند مثلا ۲۵ درصد جانبازی معافیت دائم دارد.

 6. مصطفی :

  سلام.. من پدرم در زمان جنگ نظامی بوده و در منطقه جنگی خدمت می‌کرده. از فروردین امسال بخش جدیدی تحت عنوان فوق العاده ایثارگری در فیش حقوقیش ثبت شده اما کارت و نامه‌ای ندارد. به گفته‌ی خودش مدت زمان ۳۶ ماه در منطقه جنگی بوده. به چه شکل باید پیگبری بشه؟

  1. باران مشاوره :

   ارتشی ها نیاز به کارت ایثار دارند پدر شما می تواند به نیرویی که در آن خدمت کرده برود و پیگیری کند.

 7. Rezagh4 :

  سلام .پدر من ۱۳ماه ایثارگری داره و تک پسرم و پدرم متولد ۱۳۴۲.به نظرتون معافم یا کسری چقدر میدن؟باتشکر

  1. باران مشاوره :

   کسری خواهید گرفت ماهی ۱۲ روز.

 8. sadr :

  سلام من ۲۴ ماه پدرم ایثار داره
  ۵ درصد ام جانبازی داره
  جمع امتیازم شده ۲۹
  یک امتیاز تا معافیت کم دارم.چیکار کنم؟

  1. باران مشاوره :

   آقای صدر متاسفانه کاری نمی توانید بکنید و با قوانین جدید فقط کسری دارید.

 9. پیمان :

  سلام بابام ۲۵ درصد جانبازی داره و داداشمم معاف شده .. به نظر شما منم میتونم معافی یا کسری بگیرم … در ضمن ۲۴ ماه جبه داره بابام

  1. باران مشاوره :

   پیمان جان شما می توانید از سابقه جبهه پدر استفاده کنید.

 10. مهدی :

  با سلام من پدرم ۱۵ درصد جانبازی داره و نامه های اعزامش از طرف کمیته را داره البته ۱۸ ماهش را داره ولی پدرم میگه ۲۴ ماه رفتم اگه درصورتی که ۱۸ ماه جبهه را براش ثبت کرده باشن با و با ۱۵ درصدجانبازیش معاف میشم (اگه مجموعشون به ۳۰ برسه) ؟ و باید از کجا برای کار های گرفتن پروند جبهش مراجعه کنم (نیرو انتظامی یا سپاه) من تک پسر هم هستم و قوانین دیگه هم هست اگه معاف نشدم با اونا؟

  1. باران مشاوره :

   مهدی جان از جایی که کارتش صادر شده باید پیگیری کنید. اگر به سی برسد معافیت می دهند.

 11. بهنام :

  سلام یه بخشنامه ای اومد سال ۹۷ که کسانی که فرزند ایثارگر هستن و غیبت دارن اگه تا تاریخ ۹۸/۱/۱۷ دفترچه بفرستن، می تونن از کسر خدمت ایثارگری استفاده کنن، منم یک ماه مونده به این تاریخ دفترچه فرستادم الان همین قانون پابرجاست‌؟ میتونم استفاده کنم؟

  1. باران مشاوره :

   بله همچنان پابرجاست. اگر قبل از ۱۲ فروردین ۹۸ کارهای اعزام را انجام داده اید می توانید علاوه بر بخشش غیبت کسری نیز بگیرید.

 12. یزدان :

  سلام من برادرم از ایثارگری پدرم استفاده کرده و معاف شده و الان چون نظامی هست معافیت سربازی نیازش نیست خواستم بپرسم ایا میشه کارت معافیتش رو باطل کنه و من کارت معافیت بگیرم ؟ من برادر دوم هستم لطفا جواب رو تو ایمیل بفرستید با تشکر

  1. باران مشاوره :

   یزدان جان امکان ابطال معافیت ایثارگری وجود ندارد.

 13. مرتضی اسماعیل پور :

  سلام خسته نباشیدَ من پدرم ۲۴ ماه سابقه حضور در جبهه دارد بردارمم معلول جسمی حرکتی شنوایی بینایی تهت پوشش بهزیستی هستیم الان هم خودم سربازم اموزشیم تموم شده ولی یگانم افتاده در شهر شاهرود اما در کرج زندگی میکنیم میشه راهنماییم کنید

  1. باران مشاوره :

   آقا مرتضی نگفتید در چه موضوعی شما را راهنمایی کنیم.
   با سابقه ایثارگری پدرتان در صورت عدم غیبت سنواتی صرفا کسری می گیرید. به ازای هز ماه سابقه ۱۲ روز به شما کسری می دهند.
   در مورد وضعیت برادرتان هم معافیت نمی گیرید شاید بتوانید با ارائه مدارک ایثارگری و بهزیستی به شهر خودتان یا شهرهای اطراف منتقل شوید.

 14. حمیدرضا :

  با سلام …آیا من میتونم از سهمیه کسری پدر بزرگم که تاحالا استفاده نشده بوده استفاده کنم ؟؟به من تعلق میگیره؟؟

  1. باران مشاوره :

   حمیدرضا کسری ایثارگری به نوه تعلق نمی گیرد.

 15. مهدی خدادادیان :

  سلام.
  برادرم از طریق ایثارگری پدرم ۴ماه کسری خدمت گرفت اما ۲ماه بیشتر نتونست استفاده کنه میخاستم ببینم میتونم بنده اون دو ماه دیگه رو استفاده کنم؟
  از چه راهی؟

  1. باران مشاوره :

   آقای خدادایان کسری ایثارگری بین بچه های تقسیم نمی شود. برای اطلاعات بیشتر به مقاله کسری ایثارگری مراجعه کنید.

 16. محمدرضا نوری :

  سلام بنده در حال تحصیل هستم(پیش دانشگاهی) میخواستم ببینم میتونم برای معافیت ایثارگری اقدام کنم؟ پدرم جانباز ۲۵ هستن و تک فرزندم و هنوز ۱۸ سالم تکمیل نشده

  1. باران مشاوره :

   آقای نوری گواهی اشتغال به تحصیل بگیرید و با مراجعه به پلیس + ۱۰ برای معافیت اقدام کنید.

 17. شفیع :

  سلام
  پدرم جانباز ۲۵ درصد هستن سه ماه هم جبهه بودن و تک فرزندم غیبت هم ندارم آیا معافم؟

  1. باران مشاوره :

   بله شفیع جان. تبریک می گم شما معاف هستید.

 18. سالار :

  سلام خسته نباشید
  پدر بنده ۲۵ درصد جانبازی نیروی انتظامی دارن و ۱۴ ماه سابقه حضور در جبهه طبق قانون، درصد جانبازی نیروی مسلح می‌تونه با سابقه حضور در جبهه جمع بشه که جمعش به ۳۰ میرسه ولی معاونت نیروی انسانی نیروی انتظامی میگه فقط جانبازی بنیاد شهید و قبول میکنیم. درحالی که تو قانون معافیت اومده حضور در جبهه با درصد جانبازی نیروهای مسلح هم جمع میشه. الان باید چیکار کنم؟
  ممنون

  1. باران مشاوره :

   آقا سالار شما اشتباه می کنید. همانطور که به شما گفته اند فقط جانبازی بنیاد شهید برای کسری یا معافیت ایثارگری مورد قبول است.

 19. حسین سوزنی :

  سلام من حسین هستم دوران خدمتم سال ۶۵تا۶۸بود کردستان سقز خدمت کردم منطقه جنگی بود ۲۷ ماه هم خدمت کردم و ۳ ماهش احتیاط بود آیا کارت ایثارگری به من تعلق می گیرد

  1. باران مشاوره :

   آقای سوزنی این موضوع را باید از همان یگانی که خدمت می کردید پیگیری کنید.

 20. حمیدرصا :

  من پدرم ۵۰ در صد جانباز است و ۲ خواهر دارم همه خواهر برادر هام متاهل هستن دو برادرم از سهمیه ۵۰ درصدی استفاده کردن در ضمن پدرم ۵۰۰ روز جبهه دارد و پدرم ۵۹ سال سن دارد ایا من معاف میشوم

  1. باران مشاوره :

   از خطوط مشاوره استفاده کنید.

  2. دانیال قمرطالع :

   سلام من پدرم دی ماه سال گذشته برای دریافت درصد جانبازیش اقدام کرده تاکنون ارتش پاسخ نداده چه اقدامی باید کرد؟و اینکه موج انفجار و و آسیب به شنوایی ممکنه بیش از پنج درصد بدهند؟

   1. باران مشاوره :

    دانیال جان در این خصوص راهکاری نداریم.

 21. محمدمهدی :

  سلام خسته نباشید.
  پدر من پنچ درصد جانبازی دارد و حدود۲۸ ماه ۱۴ روز سابقه حضور در جبهه.
  سنشونم الان۵۲ سال هست.
  با شرایط بالا بنده معاف می شوم؟
  تک پسر هم هستم.

  1. باران مشاوره :

   محمد مهدی بله، شما می توانید برای معافیت ایثارگری اقدام کنید.

 22. محمد علی عسگری :

  سلام من ۹ ماه سابقه جبهه دارم خودم برادر شهید هستم وپدرم هم ۶ماه سابقه جبهه داشت البته فوت کرده ایا باید موارد بالا میتوان پسرم را معاف کنم من پنجاه ودو سال سنم هست

  1. باران مشاوره :

   آقای عسگری شهادت برادر شما و یا ایثارگری پدرتان به فرزندتان مربوط نمی شود. فغقط سوابق ایثارگری خودتان شامل فرزندتان می شود.

  2. دانیال طهماسب :

   سلام من پدرم ۲۳ سابقه جبهه داره با ۵ درصد جانبازی خودمم ۲ ماه کسری از بسیج دارم خواستم بدونم با سابقه پدرم به تنهایی معاف هستم یا اگر نه با جمعشون با سابقه بسیجی خودم میشه معاف شم

   1. باران مشاوره :

    آقای طهماسب قانون تغییر کرده است و با این مقدار سابقه کسری می گیرد. هم کسری ایثارگری خواهید گرفتن هم کسری بسیج.

 23. محمدرضا :

  سلام خسته نباشید
  میخواستم بدونم من که الان دانشجو هستم و معافیت تحصیلی دارم، میتونم برای معافیت فرزندان جانباز بالای ۲۵ درصد الان اقدام کنم؟
  مستقیم به پلیس +۱۰ مراجعه کنم؟

  1. باران مشاوره :

   بله، با مراجعه به پلیس+۱۰ فرم های مربوطه را دریافت کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات تماس

تلفن تماس تهران: 70703025
تلفن تماس کشوری: 70703025 021
close-link
اطلاعات تماس
error: