انواع معافیت پزشکی

آیا من شرایط اخذ انواع معافیت پزشکی را دارم؟

174 34,984

آنچه در این مقاله انواع معافیت پزشکی می خوانید:

 • آشنایی با انواع معافیت های پزشکی، مزایا و معایب این معافیت
 • شرایط اخذ انواع معافیت پزشکی نظام وظیفه، تفاوت معافیت پزشکی موقت و معافیت از رزم
 • تاثیر مدرک تحصیلی در اخذ انواع معافیت پزشکی
 • پاسخ گویی به سوالت متداول و مشاوره تلفنی اخذ انواع معافیت پزشکی

مشمولانی که دارای بیماری یا عارضه ای هستند با توجه به قوانین نظام وظیفه می توانند با طی مراحل پزشکی و تایید بیماری یا عارضه، از کارت معافیت پزشکی نظام وظیفه بهره مند شوند. در واقع می توان گفت معافیت پزشکی فرصتی مناسب برای مشمولانی است که به دلیل شرایط جسمی و روانی قادر به انجام سربازی نیستند.

با توجه به آیین نامه معافیت پزشکی سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا، معافیت های پزشکی دارای انواع گوناگونی هستند. با توجه به وضعیت فردی، یکی از انواع معافیت پزشکی به مشمول تعلق می گیرد.

 • در این مقاله سعی بر این شده تا انواع معافیت پزشکی را برای شما شرح بدهیم.

چند نوع معافیت پزشکی داریم؟

بنابر آیین نامه نظام وظیفه معافیت های پزشکی به سه دسته تقسیم می شوند. هر یک از این معافیت های پزشکی مزایا و معایب خاص خود را دارد.

 • معافیت از رزم و خدمات رزم
 • معافیت موقت پزشکی
 • معافیت دائم پزشکی

معافیت از رزم و خدمات رزم چیست؟

معافیت از رزم و خدمات رزم یکی از انواع معافیت پزشکی است. معافیت از رزم و خدمات رزم برای مشمولانی در نظر گرفته شده است که دارای بیماری یا عارضه ای هستند. این مشمولان به سبب این بیماری یا عارضه باید کمی با احتیاط بیشتر زندگی کنند و نباید در شرایط سخت قرار بگیرند. حتی این افراد گاها از انجام فعالیتهای سنگین معذور شده اند. در معافیت از رزم فرد مشمول به دوره آموزشی اعزام نمی شود و فقط به دوره خدمت سربازی را طی می کند. طول دوره آموزشی ۲ ماه است.

 • پس در معافیت از رزم به جای ۲۱ ماه، ۱۹ ماه خدمت می کنیم!!!
 • در طول مدت خدمت سربازی از انجام فعالیت ها و آموزش های سنگین مانند رژه و … معاف هستید.
@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

چه بیماری هایی شامل معافیت از رزم و خدمات رزم می شوند؟

اکنون بهتر است با نوع بیماری هایی که معافیت از رزم به آن ها تعلق می گیرد بیشتر آشنا شوید.

برخی عارضه ها و بیماری ها در حد جدی نیستند که فرد از انجام امور زندگی خود باز بماند. در این بیماری ها صرفا نیاز است احتیاط بیشتری در زندگی نماید و از فعالیت های سنگین خودداری کند. در این صورت بنا بر قوانین معافیت پزشکی سازمان نظام وظیفه این افراد از شرکت در دوره آموزشی منع می شوند و دوره آموزشی نظام وظیفه را طی نمی کنند.

اجازه دهید برای معافیت از رزم مثالی بزنیم.

بعنوان مثال: اکر فرد مشمولی دارای عارضه صافی کف پا باشد. اگر صافی باعث انحراف پا نشده و یا فشار زیاد به ستون فقرات وارد نکند، به این مشمول صرفا معافیت از رزم تعلق می گیرد.
باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط معافیت سربازی و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۸ شب
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

معافیت موقت پزشکی چیست؟

معافیت موقت پزشکی یکی دیگر از انواع معافیت پزشکی خدمت سربازی است. گاهی مشمولین نظام وظیفه دچار عارضه یا بیماری هایی می شوند که قابلیت درمان شدن دارند. با توجه به قوانین نظام وظیفه افرادی که به این بیماری ها مبتلا هستند باید طول درمان را بگذرانند. این مشمولان پس از طول مدت درمان مجددا معاینه شده و وضعیتشان بررسی می گردد. به همین دلیل مشمولین برای مدت مشخصی از اعزام یا ادامه خدمت سربازی معاف می شوند. در واقع این معافیت موقتی است.

معافیت موقت دارای زمان مشخصی می باشد. در پایان زمان مشخص شده و در صورت عدم رفع بیماری یا عارضه، به فرد مشمول معافیت دائم یا معافیت از رزم تعلق می گیرد.

چه بیماری هایی شامل معافیت موقت می شوند؟

بعضی از بیماری به واسطه عمل جراحی درمان می شوند. دسته دیگری از بیماری ها هم طول درمان دارند. به گونه ای که برای درمان فرد باید داروهای خاصی را مصرف کرده و استراحت مطلق یا … داشته باشد. حتی ممکن است بیماری یا عارضه ای نیاز به جراحی و دارو نداشته باشد اما شامل معافیت موقت پزشکی شود. شرایط بیماری ها برای اخذ معافیت موقت بسیار زیاد است. لذا توصیه می شود با مشاورین آگاه مرکز باران در این رابطه مشورت نمایید.

مثال: فرض کنید که مشمولی به بیماری هپاتیت مبتلا است. شرایط و نوع معافیت پزشکی این شخص به صورت زیر لحاظ می گردد.

 • هپاتیت از نوع حاد : ۶ ماه معاف موقت
 • پس از گذشت ۶ ماه اگر مزمن باشد :معاف دائم
 • در صورتیکه فرد دارای یک آزمایش در بیمارستان باشد : ۶ ماه معاف موقت
 • بعداز شش ماه مجدداً آزمایش میدهد در صورت مثبت شدن آزمایش : معاف دائم

معافیت پزشکی دائم چیست؟

همانطور که می دانید تمامی افراد مذکر بالای ۱۸ سال مشمول نظام وظیفه می باشند. اما مشمولانی که بر اثر بیماری یا نقص عضو و … توانایی اعزام به خدمت سربازی را ندارند، از این قانون مستثنی می شوند. این افراد دیگر نیازی نیست به خدمت سربازی اعزام شوند و به آنها کارت معافیت دائم پزشکی تعلق می گیرد. به این دلیل که به خاطر ابتلا به بیماری یا عارضه، این امکان وجود دارد که فرد مشمول در دوران سربازی دچار مشکل شود یا بیماریش تشدید گردد.

چه بیماری هایی شامل معافیت پزشکی دائم می شوند؟

برخی ار متداول ترین بیماری یا عارضه هایی که ممکن است موجب معافیت دائم پزشکی فرد مشمول شود به شرح زیر است. به بیماری های زیر به طور قطعی معافیت دائم پزشکی تعلق می گیرد.

 • دیابت قندی تیپ یک
 • اختلال افسردگی اساسی
 • سل ریه (از نوع فعال)
 • نقص در اعضای بدن
 • و …

برای اخذ معافیت پزشکی یا استفاده از سایر معافیت ها و یا کسری خدمت سربازی همبن حالا با مرکز مشاوره تلفنی باران به شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

مراحل اخذ انواع معافیت پزشکی خدمت سربازی

روند دریافت معافیت پزشکی می تواند کمی مبهم باشد. علت این ابهام تاثیر گذار بودن نوع و شدت بیماری در اخذ این معافیت است. حتی در بعضی از بیماری ها، شرایط معافیت پزشکی با توجه به مدرک تحصیلی متفاوت می شود.این شرایط سبب می شود بسیاری از مشمولین نظام وظیفه زمان بسیار طولانی را صرف اخذ انواع معافیت پزشکی خدمت سربازی می کنند. برای صرفه جویی در وقت و اخذ انواع معافیت پزشکی در کوتاه ترین زمان ممکن می توانید با مشاوران مرکز باران تماس حاصل نمایید.

مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی | مشاوره تلفنی | 70703025 021

مهمترین اقدام ها برای اخذ انواع معافیت پزشکی سربازی

لیست زیر مراحل اخذ معافیت پزشکی خدمت سربازی را به طور کلی بیان می کند. پیشنهاد می کنیم با مشاوره تلفنی تصمیمی آگاهانه بگیرید.

 • پر کردن فرم معاینه اولیه با توجه به برگه خود اظهاری
 • تهیه مدارک مورد نیاز
 • رفتن به بیمارستان برای انجام معاینات لازم
 • مراجعه به شورای پزشکی برای انجام مجدد معاینات

پس از معاینه، تیم کمیسیون پزشکی وضعیت معافیت را مشخص می کند. این معافیت می تواند معافیت دائم، معافیت موقت، و یا معافیت از رزم باشد.

نکته: شرکت در کمیسیون پزشکی به معنی اخذ معافیت های پزشکی نیست. عده ای از مشمولین اخذ معافیت از رزم را بسیار ساده می دانند و فکر می کنند با رفتن به شورای پزشکی حداقل معافیت از رزم را می گیرند. در حالی که ممکن است به تشخیص کمیسیون پزشکی نه تنها معافیت از رزم، بلکه هیچ معافیتی به شما تعلق نگیرد.

مزایا و معایب کارت انواع معافیت پزشکی

این نوع معافیت مزایا و معایب خاص خودش را دارد. بهتر است کمی بیشتر در مورد مزایا و معایب کارت انواع معافیت پزشکی بدانیم.

مزایای کارت انواع معافیت پزشکی

در صورت اخذ معافیت از رزم، مشمول خدمت آسان تری را نسبت به بقیه سربازان سپری می کند.

با اخذ معافیت موقت، وقفه ای در خدمت سربازی بوجود می آید. مشمول می تواند از ایم وقفه برای انجام کارهای عقب افتاده خود و همچنین درمان استفاده نماید.

معافیت دائم برای آن دسته از مشمولانی مناسب است که شاغل هستند و از ۲۱ ماه خدمت سربازی معاف می شوند.

معایب کارت انواع معافیت پزشکی

همانطور که گفته شد در صورت اخذ معافیت دائم، مشمول از خدمت نظام وظیفه معاف می شود. اما این نوع معافیت ممکن است آینده شغلی فرد مشمول را تحت تاثیر قرار دهد. از آنجایی که نوع معافیت روی کارت درج می شود، حتی معافیت از رزم نیز ممکن است در آینده شغلی فرد تاثیر بگذارد. به عنوان مثال در صورت داشتن کارت معافیت دائم پزشکی، به هیج عنوان فرد نمی تواند برای اخذ گواهینامه پایه یک رانندگی اقدام نماید. پس توصیه مرکز مشاوره تلفنی باران به شما این است که قبل از اقدام برای اخذ معافیت تمامی جوانب را بسنجید. آگاهانه تصمیم بگیرید.

رابطه مدرک تحصیلی و معافیت پزشکی

حالا که با انواع معافیت های پزشکی و بیماری ها آشنا شدیم لازم است به این موضوع بپردازیم که آیا واقعا نوع مدرک تحصیلی در اخذ انواع معافیت پزشکی موثر است یا خیر. دوران خدمت سربازی برای همه مشمولین و سربازها به یک شکل سپری نمی شود. در واقع هر سرباز با توجه به توانایی های علمی خود در جایگاه و رتبه نظامی تعریف شده ای ایفای نقش می کند. سربازان فقط در دوره دو ماه آموزشی با هم برابر هستند.

به عنوان مثال اگر فردی دارای مدرک تحصیلی دیپلم باشد و به خدمت سربازی برود در طول مدت خدمت سربازی جایگاهش با فردی که مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد دارد فرق می کند. پس در نتیجه خدمت سربازی برای افراد با تحصیلات بالاتر به مراتب راحت تر است

با توجه به این مسئله لازم است این را بدانید:

نوع معافیت های پزشکی بابت هر بیماری یا عارضه ، با توجه به تحصیلات و مدرک تحصیلی فرق می کند.

مثال: در عارضه کوتاهی قد اگر فردی دارای مدرک دیپلم باشد با قدی کمتر از ۱۴۵ سانتیمتر معاف می شود. اما در صورتی که مدرک تحصیلی او کارشناسی باشد با قدی کمتر از ۱۴۰ سانتیمتر معاف می شود.

پس در نتیجه نوع مدرک تحصیلی در نوع معافیت پزشکی تاثیر مستقیم دارد.

لیست آیین نامه معافیت پزشکی

در آیین نامه معافیت پزشکی بیماری های معاف کننده در چندین گروه دسته بندی شده اند. جدول زیر لیست این گروه ها را نشان می دهد. با کلیک بر روی هر یک از گروه بیماری ها، به جزئیات مربوط به آن گروه می روید.

ردیفنوع بیماریردیفنوع بیماری
۱شکم و دستگاه گوارش و جراحی عمومی۲بیماریهای استخوان (اسکلت)
۳بیماری های عفونی۴ریه و قفسه صدری
۵روماتولوژی و بافت همبند۶جراحی مغز و اعصاب
۷قلب و عروق۱۰اعصاب و روان
۹گوش، حلق و بینی۱۰داخلی مغز و اعصاب (نورولوژی)
۱۱چشم و عوارض بینایی۱۲بیماری های عمومی
۱۳دستگاه تناسلی و ادراری۱۴فک و دهان ودندان
۱۵خون و انکولوژی۱۶پوست و بافتهای زیر پوست
۱۷بیماریهای غدد مترشحه و داخلی

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 174 تا
 1. پژمان :

  سلام خسته نباشید.میخواستم بدونم کسی که مثلا صافی کف پا داره و میتونه معافیت از رزم بگیره اگه بخواد برای امریه هم اقدام کنه مشکلی پیش میاد واسش؟و اصن روندش چجوریه که هم معافیت از رزم بگیره هم بره امریه؟

  1. باران مشاوره :

   بستگی به شرایط اعلامی سازمان امیره گیر داره

 2. میلاد :

  سلام من دیسک کمر دارم ۳ تا از مهره های کمرم آسیب دیده مهره ۴ و ۵ میزان اسیب دیدگی از خفیف تا متوسطه و مهره ۶ هم ساییدگی داره احتمالا چه نوع معافیتی برای من در نظر میگیرن همینطور دکتر من رو بطور کامل از فعالیت های سنگین منع کرده ؟

  1. باران مشاوره :

   اختمالا معاف از رزم

 3. Yasin :

  با سلام و عرض خسته نباشید.
  من بطور مادرزادی حس بویاییم غیر فعاله و چند باری که به دکتر مراجعه کردم و یک سری دارو تجویز شد برام ولی متاسفانه پاسخگو نبود. میخواستم ببینم این مورد شامل معافیت ها میشه یا نه؟

  1. باران مشاوره :

   یاسین جان معافیت به موارد حاد داده می شود.

 4. احمد :

  سلام کی گفته کسی که معاف از رزم باشه اموزشی نمیره؟؟؟؟

  1. باران مشاوره :

   احمد جان همه آموزشی می روند. در حال حاضر به دلیل کرونا و فشردگی دوران آموزشی، معاف از رزم ها برخی عارضه ها (مثل بیماران قلبی و … ) با تعویق اعزام روبه رو می شوند و برخی یگان ها هم دوره آموزشی دو هفته ای به معاف از رزم ها می دهند.

 5. امیر :

  سلام خسته نباشید
  من ۱۹ سالمه و درحال تحصیل هستم و حدودا ۶ ماه هستش که کمردرد دارم
  و مچ جفت پاهام چندباری مویه برداشته و انحراف چشم نیز دارم😐
  د آخه اینم شد زندگی😂😂
  من معاف دائم میشم یا نه

  1. باران مشاوره :

   امیر جان اینکه هزاران مشکل خفیف داشته باشید معافیت نمی دهند. باید عارضه شما جدی باشد طوری که درمان نشده و یا خدمت باعث تشدید آن شود.

 6. سامان :

  سلام وقت بخیر.معاف از رزم بودن روی کارت پایان خدمت درج می شود؟ و اینکه معاف از رزم بودن تاثیری در گرفتن امریه دارد؟

  1. باران مشاوره :

   روی کارت درج نمی شود اما قابل استعلام است.

 7. رضا :

  سلام . پاهام پرانتزی احتمال داره معافیت بگیرم؟

  1. باران مشاوره :

   بستگی به میزان فاضصله دارد.

 8. m:f :

  با سلام خسته نباشید.همسر من سابقه تصادف داشته ورباط پاش پاره شده و پلاتین داره.زیاد نمیتونه سرپا بایسته پاش درد میگیره.قبلا تو نوجوانی هم سابقه خودکشی داشته.رو دست و سینه و بازوش هم تتو داره.برا معافیت اقدام کرده میخواستم ازتون راهنمایی بگیرم بدونم که با این شرایط معاف میشه؟تو سایتتون خوندم که اگ معاف بشن نمیتونن گواهی نامه بگیرن.میشه راهنماییم کنید خیلی ممنونم ازتون.

  1. باران مشاوره :

   برای اخذ گواهی نامه برخی از معافیت های اعصاب و روان و پزشکی کمیسیون برگزار می کنند. موارد معافیت اعصاب و روان و معافیت رباط صلیبی هر کدام جداگانه بررسی می شود. صرف وجود پلاتین معافیت دائم ندارد.

 9. مهران :

  سلام فرزندم به دلیل عارضه دو قطبی چندین بار در بیمارستان بستری و یکبار هم برای مدت ۱۰ ماه در مرکز بستری بیماران مزمن بستری شده و هم اکنون با دارو های قوی مثل دپاکین و ریتالین و … تقریبا آرام هست به دلیل همین بستری ها هم از ادامه تحصیل باز مانده و در حقیقت از دوره یازدهم ترک تحصیل کرده و همچنین این بیماری باعث شده که به مواد مخدر تحریک کننده مثل گل و حشیش گرایش پیدا کند که با مکافات فعلا مراقبت می نماییم که ترک کند در این باره دو سوال دارم
  ۱- اولا ایشان معافیت دایم می گیرد ؟
  ۲- اگر پاسخ سوال اول مثبت است چه محدودیت های اجتماعی بعداز معافیت خواهد داشت ؟ مثلا امکان گرفتن گواهینامه پایه ۳ یا ۲ رو از دست می دهند؟

  1. باران مشاوره :

   حاج مهران دو قطبی نوع یک مقاوم به درمان شانس معافیت دائم دارد. کمیسیون مقاوم بودن بیماری به درمان از طریق بررسی بستری بیمار، داروهای و … تشخیص می دهد.
   معافیت کارت قرمز یکی از بدترین معافیت هایی است که سرباز می تواند اخذ کند و محدودت های کاری، گواهینامه حتی خروج از کشور و … را نیز ممکن است به همراه داشته باشد.
   خیلی از مشمولان پس از اخذ این معافیت پشیمان می شوند.
   برای گواهینامه نیز باید از راهنمایی رانددگی پیگیری کنید. معمولا جداگانه کمیسیون برگزار می کنند.

 10. جلال :

  سلام
  من کل پوست سرم پیشانی ابرو بینی پوسته شدید قرمزی التهاب خارش و بر امدگی های خط ماننده زیادی ایجاد شده بیماری پسوریازیس
  ایا معاف داعم شامل من میشود؟

  1. باران مشاوره :

   جلال جان فکر می کنم در شبکه های اجتماعی نیز این سوال را از باران مشاوره پرسیدید. پسوریازیس در سر و گردن اگر شدید باشد شانش معافیت بالایی دارد.

 11. رسول :

  سلام عزیز من بیماری دو قطبی نوع ۱دارم ولی تا حالا بستری نشدم ولی داروهاشو میخورم ایا میتونم معافیت بگیرم

  1. باران مشاوره :

   آقا رسول وضعیت درمان و… در معافیت تاثیرگذار هستند.

 12. حسین :

  سلام من معاف از رزم هستم مشکل قلب و فشارخون دارم الان هم در حال خدمت در بندرعباس هستم اگر بخواهم انتقالی بگیرم برای شهر خودم میشه کاری کرد؟

  1. باران مشاوره :

   این موارد را با فرمانده پادگان در میان بگذارید و از ایشان درخواست کمک کنید.

 13. مهدی عس :

  سلام اگر کسی در حین خدمت بخاطر اعتیاد شش ماه معاف موقت بشه بعد شش ماه ترک نکرده باشه چه اتفاقی میفته آیا دوباره معافیت موقت میدن یا از خدمت بیرونش‌ میکنن و غیبت میخوره یا سرباز فراری محسوب میشه؟

  1. باران مشاوره :

   آقا مهدی ترک تان می دهند و به خدمت خواهید رفت.

 14. نادر :

  سلام خسته نباشید. من تو زانو پای چپم استخوان اضافه رشد کرده و همچنین رباط مچ پای سمت راستم هم از زمان کودکی دچار درد و مشکل هست. به نظرتون شانسی برای گرفتن معافیت دارم؟

  1. باران مشاوره :

   نادر جان باید ببینیم این عارضه ها در عملکرد پا خللی ایجاد می کنند یا نه. شدت عارضه تعیین کننده نوع معافیت پزشکی شماست

 15. حسین :

  با سلام من لکنت دارم متوسط رو به بالا معافیت موقت هست یا دائم

  1. باران مشاوره :

   حسین آقا معافیت سربازی از طریق لکنت زبان را بخوانید.

  2. محمدرضا :

   سلام من کف پای صاف دارم در صورت معافیت از رزم در کارت پایان خدمت درج میشود؟ و اینکه این نوع معافیت از رزم در آینده شغلی بنده تاثیر میگذارد؟

   1. باران مشاوره :

    از طریق چیپست کارت نوع معافیت و علت معافیت قابل استعلام هست.

 16. علی :

  سلام من لاغیر شدید (مفرط ) دارم چه معافی بهم میدن ؟؟

  1. باران مشاوره :

   علی آقا در صورت عدم بیماری، فقط معافیت از رزم تعلق می گیرد.

 17. میلاد جاویدان :

  سلام من یک بند انگشتم چند وقت پیش افتاده و پاهام مشکل داره در حین راه رفتن کمر درد میگیرم. امکان معافیتم هست؟ با تشکر

  1. باران مشاوره :

   وضعیت شما و نوع معافیت شما باید توسط بیمارستان و کمیسیون پزشکی بررسی شود.

 18. علی :

  سلام.واریس مری ویا بزرگی طحال شامل معافیت دائم میشود؟

  1. باران مشاوره :

   علی جان نوع معافیت بستگی به شدت عارضه و درمان آن دارد.

 19. آسپایرانی :

  سلام
  تو سیستم پرتال سخای نظام وظیفه امروز که چک کردم در قسمت معافیت پزشکی زده ( معرفی به بیمارستان با تاریخ ۹۸/۹/۲۴ ) و من در تاریخ ۹۸/۱۰/۴ معاینات پزشکی ام در بیمارستان ارتش تمام شد. و امروز ۹۸/۱۰/۱۵ هستش. میخواستم بدانم باید حتما صبر کنم که تو سیستم پرتال سخای نظام وظیفه بزنه ((( دعوت به شورا ))) که من به نظام وظیفه برای کمیسیون پزشکی مراجعه کنم یا زودتر , بدون توجه به سیستم پرتال سخای نظام وظیفه هم میتوان برای تشکیل کمیسیون پزشکی اقدام کرد که زودتر تاریخ اعزامم مشخص شود ؟ ( احتمال خیلی زیاد با توجه به آیین نامه معافیت پزشکی خدمت سربازی , رای به معافیت از رزم به من بدهند , به همین دلیل روز تشکیل کمیسیون پزشکی و تاریخ اعزام خدمت سربازی برایم مهم است. )
  تشکر

  1. باران مشاوره :

   تا زمانی که شما را به کمیسیون پزشکی دعوت نکنند و برگزار نشود، هیچ اقدامی نمی توانید کنید. باید صبر کنید تمام این مراحل طی شود و در صورت عدم معافیت تاریخ اعزام شما مشخص می شود.

 20. هامان :

  سلام
  بعد از تشکمیل کمیسیون شورای پزشکی و اعلام رای برای معافیت های خدمت سربازی , آیا بلافاصله تو روز و خود کمیسیون پزشکی تاریخ اعزام مشخص و صادر میشود یا باید خودمان به پلیس+۱۰ برای مشخص شدن تاریخ اعزام مراجعه کنیم ؟
  ( در اینصورت چند روز باید بعد از تشکیل کمیسیون پزشکی به پلیس+۱۰ برای مشخص شدن تاریخ اعزام خدمت سربازی مراجعه کنیم ؟ )
  با سپاس و خداحافظ

  1. باران مشاوره :

   هامان خان مشکلی ایجاد نمی شود. فقط وثیقه شما ضبط می شود و مشمول غایب محسوب می شوید.

   1. هامان :

    فک کنم که متن سئوال رو درست نخواندید من راجع به مشخص شدن تاریخ اعزام حرف زدم نه وثیقه و غیبت.
    یا حق

    1. باران مشاوره :

     از خطوط مشاوره استفاده کنید

 21. ستوان :

  سلام
  معاف از رزم در پادگان آموزشی و محل خدمت سربازی چه خوبی ها و مزیت هایی دارد ؟
  خداحافظ

  1. باران مشاوره :

   خوبی هایی که دارد. اما اینکه چه خوبی هایی دارد بستگی به نوع عارضه دارد.

 22. استاد :

  سلام
  من برای معافیت پزشکی فتق اقدام کردم و معاینات توسط پزشک متخصص انجام شد و در برگه , فتق نوشت و عکس برداری تموم و تحویل بیمارستان دادم.
  حالا من باید دو هفته بعد برای جواب کمیسیون پزشکی شورا به نظام وظیفه برم.
  آیا داشتن فتق بطور صد در صد باعث معاف از رزم میشود ؟
  چون در بند ۲۹ قسمت ج آیین نامه معافیت پزشکی خدمت سربازی نوشته که ( عمل شده و یا عمل نشده بدون عارضه : معاف از خدمات رزمی )
  چون خواستم بدانم که اگر معاف از رزم نشدم , سریع اعتراض بزنم.
  تشکر

  1. باران مشاوره :

   صرفا معافیت از رزمتعلق می گیرد.

 23. محمد :

  با عرض سلام و خسته نباشید.
  من ۴ سال پیش دچار بیماری سینوس پاپیونیدال ( کیست مویی) شدم و تحت جراحی باز قرار گرفتم و در گزارش جراحی به اسم برداشت وسیع نوشته شد ، ولی متاسفانه بعد از گذشت ۴ سال به دلیل ضعیف بودن سیستم ایمنی بدنم زخم پوستم بسته نشد و دوباره عفونت و گودال های سینوسی جدیدی به وجود آمد و یه زایده دردناک کناره گودال سینوسی به وجود امد ، و به مقعد هم ارتباط دارد یعنی هنگام ادرار عفونت و خون ابه بیرون میزند ، به نظر شما آیا به این بیماری و حالاتی که برایم اتفاق افتاده است معاف داعم داده خواهد شد یا نه؟
  با تشکر فراوان از پاسخگوئی شما.

  1. باران مشاوره :

   سلام محمد عزیز
   در صورتی که قابل درمان نباشد و حاد باشد، می توانید برای معافیت سربازی پزشکی اقدام کنید.

 24. میلاد حسینی :

  سلام خسته نباشید
  من تا برج ۹۹/۱۱ معافیت تحصیلی دارم ولی تا الان ۲ بار برام پیام اومده که داری غیبت میخوری الان باید چیکار کنم؟
  حتی آموزشیم هم مشخص شده افتادم کازرون

  1. باران مشاوره :

   آقای حسینی سلام
   از طریق دفاتر پلیس+۱۰ پیگیری نمایید.

  2. محسن :

   سلام ،باتوجه به اینکه شماره هر چشم من حدود ۴هست و ضمنا چند سانتی متر از روده من جدا شده حدود۱۵سال پیش میتونم واسه معافیت دائم اقدام کنم ؟
   ضمنا دارم مدرک کارشناسی رو میگیرم….

   1. باران مشاوره :

    محسن عزیز خیر، به شما معافیت دائم تعلق نمی گیرد، مگر اینکه رودهای شما دارای عوارض باشد.

    1. علی :

     سلام خسته نباشید
     من چند سالی میشه که افسردگی دارم ولی بخاطر اینک خانواده ناراحت نشه و اینک شاید خودمم نمیخواستم ۱۰۰%قبول کنم مشکلمو تاحالا پیش دکتر نرفتم و سابقه پزشکی ندارم. الان که در حین خدمتم(۶ماه) مشکلاتم خیلی زیاد شده طوری که روی حافظم و رفتارم کاملا تاثیر گذاشته. فک میکردم بتونم تحمل کنم که تو کارتم چیزی از اعصاب و روان نخوره ولی خیلی شدید شده در حین خدمت. الان که تو مرخصی ام میخوام فرار کنم. سوالم این بعد یه مدتی ک میان دنبالم اون موقع با پرونده پزشکی که واسه خودم درست میکنم میتونم اقدام کنم واسه معافیت اعصاب و روان؟ یا چون فرار کردم حق ندارم کلا

     1. باران مشاوره :

      علی جان در صورتی که شرایط لازم برای معافیت را داشته باشید، می توانید برای معافیت پزشکی اقدام کنید.

 25. رضا :

  سلام می خواستم بدونم نمونه رای زیر به چه معناست
  بااستناد به بخش ۵بند ۴ قسمت الف آیین نامه معاینه ومعافیت پزشکی مشمولین وظیفه به کمسیون عالی پزشکی جهت اظهار نظر قطعی ارجاع می گردد معنیش معاف دائمه یانه؟

  1. باران مشاوره :

   آقا رضا سلام
   نوع عارضه شما مربوط به اعصاب و روان و همچنین اختلال وسواس و پانیک و … می باشد. این که معاف شوید یا خیر بستگی به رای کمیسیون و میزان عارضه د ارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات تماس

تلفن تماس تهران: 70703025
تلفن تماس کشوری: 70703025 021
close-link
اطلاعات تماس
error: