انواع معافیت پزشکی

آیا من شرایط اخذ انواع معافیت پزشکی را دارم؟

206 40,163

مشمولانی که دارای بیماری یا عارضه ای هستند با توجه به قوانین نظام وظیفه می توانند با طی مراحل پزشکی و تایید بیماری یا عارضه، از کارت معافیت پزشکی نظام وظیفه بهره مند شوند. در واقع می توان گفت معافیت پزشکی فرصتی مناسب برای مشمولانی است که به دلیل شرایط جسمی و روانی قادر به انجام سربازی نیستند.

با توجه به آیین نامه معافیت پزشکی سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا، معافیت های پزشکی دارای انواع گوناگونی هستند. با توجه به وضعیت فردی، یکی از انواع معافیت پزشکی به مشمول تعلق می گیرد.

 • در این مقاله سعی بر این شده تا انواع معافیت پزشکی را برای شما شرح بدهیم.

چند نوع معافیت پزشکی داریم؟

بنابر آیین نامه نظام وظیفه معافیت های پزشکی به سه دسته تقسیم می شوند. هر یک از این معافیت های پزشکی مزایا و معایب خاص خود را دارد.

 • معافیت از رزم و خدمات رزم
 • معافیت موقت پزشکی
 • معافیت دائم پزشکی
[ultimate_fancytext strings_textspeed=”35″ strings_backspeed=”0″ fancytext_strings=”در سریع ترین زمان ممکن برای معافیت پزشکی خود اقدام کنید. مشاوره تلفنی مرکز مشاوره باران 70703025 021.” ticker_background=”#fe8989″]

معافیت از رزم و خدمات رزم چیست؟

معافیت از رزم و خدمات رزم یکی از انواع معافیت پزشکی است. معافیت از رزم و خدمات رزم برای مشمولانی در نظر گرفته شده است که دارای بیماری یا عارضه ای هستند. این مشمولان به سبب این بیماری یا عارضه باید کمی با احتیاط بیشتر زندگی کنند و نباید در شرایط سخت قرار بگیرند. حتی این افراد گاها از انجام فعالیتهای سنگین معذور شده اند. در معافیت از رزم فرد مشمول به دوره آموزشی اعزام نمی شود و فقط به دوره خدمت سربازی را طی می کند. طول دوره آموزشی 2 ماه است.

 • پس در معافیت از رزم به جای 21 ماه، 19 ماه خدمت می کنیم!!!
 • در طول مدت خدمت سربازی از انجام فعالیت ها و آموزش های سنگین مانند رژه و … معاف هستید.

چه بیماری هایی شامل معافیت از رزم و خدمات رزم می شوند؟

اکنون بهتر است با نوع بیماری هایی که معافیت از رزم به آن ها تعلق می گیرد بیشتر آشنا شوید.

برخی عارضه ها و بیماری ها در حد جدی نیستند که فرد از انجام امور زندگی خود باز بماند. در این بیماری ها صرفا نیاز است احتیاط بیشتری در زندگی نماید و از فعالیت های سنگین خودداری کند. در این صورت بنا بر قوانین معافیت پزشکی سازمان نظام وظیفه این افراد از شرکت در دوره آموزشی منع می شوند و دوره آموزشی نظام وظیفه را طی نمی کنند.

اجازه دهید برای معافیت از رزم مثالی بزنیم.

بعنوان مثال: اکر فرد مشمولی دارای عارضه صافی کف پا باشد. اگر صافی باعث انحراف پا نشده و یا فشار زیاد به ستون فقرات وارد نکند، به این مشمول صرفا معافیت از رزم تعلق می گیرد.

معافیت موقت پزشکی چیست؟

معافیت موقت پزشکی یکی دیگر از انواع معافیت پزشکی خدمت سربازی است. گاهی مشمولین نظام وظیفه دچار عارضه یا بیماری هایی می شوند که قابلیت درمان شدن دارند. با توجه به قوانین نظام وظیفه افرادی که به این بیماری ها مبتلا هستند باید طول درمان را بگذرانند. این مشمولان پس از طول مدت درمان مجددا معاینه شده و وضعیتشان بررسی می گردد. به همین دلیل مشمولین برای مدت مشخصی از اعزام یا ادامه خدمت سربازی معاف می شوند. در واقع این معافیت موقتی است.

معافیت موقت دارای زمان مشخصی می باشد. در پایان زمان مشخص شده و در صورت عدم رفع بیماری یا عارضه، به فرد مشمول معافیت دائم یا معافیت از رزم تعلق می گیرد.

چه بیماری هایی شامل معافیت موقت می شوند؟

بعضی از بیماری به واسطه عمل جراحی درمان می شوند. دسته دیگری از بیماری ها هم طول درمان دارند. به گونه ای که برای درمان فرد باید داروهای خاصی را مصرف کرده و استراحت مطلق یا … داشته باشد. حتی ممکن است بیماری یا عارضه ای نیاز به جراحی و دارو نداشته باشد اما شامل معافیت موقت پزشکی شود. شرایط بیماری ها برای اخذ معافیت موقت بسیار زیاد است. لذا توصیه می شود با مشاورین آگاه مرکز باران در این رابطه مشورت نمایید.

مثال: فرض کنید که مشمولی به بیماری هپاتیت مبتلا است. شرایط و نوع معافیت پزشکی این شخص به صورت زیر لحاظ می گردد.

 • هپاتيت از نوع حاد : 6 ماه معاف موقت
 • پس از گذشت 6 ماه اگر مزمن باشد :معاف دائم
 • در صورتيكه فرد دارای يك آزمايش در بيمارستان باشد : 6 ماه معاف موقت
 • بعداز شش ماه مجدداً آزمایش میدهد در صورت مثبت شدن آزمايش : معاف دائم

معافیت پزشکی دائم چیست؟

همانطور که می دانید تمامی افراد مذکر بالای 18 سال مشمول نظام وظیفه می باشند. اما مشمولانی که بر اثر بیماری یا نقص عضو و … توانایی اعزام به خدمت سربازی را ندارند، از این قانون مستثنی می شوند. این افراد دیگر نیازی نیست به خدمت سربازی اعزام شوند و به آنها کارت معافیت دائم پزشکی تعلق می گیرد. به این دلیل که به خاطر ابتلا به بیماری یا عارضه، این امکان وجود دارد که فرد مشمول در دوران سربازی دچار مشکل شود یا بیماریش تشدید گردد.

چه بیماری هایی شامل معافیت پزشکی دائم می شوند؟

برخی ار متداول ترین بیماری یا عارضه هایی که ممکن است موجب معافیت دائم پزشکی فرد مشمول شود به شرح زیر است. به بیماری های زیر به طور قطعی معافیت دائم پزشکی تعلق می گیرد.

 • ديابت قندي تيپ یک
 • اختلال افسردگي اساسي
 • سل ريه (از نوع فعال)
 • نقص در اعضای بدن
 • و …

برای اخذ معافیت پزشکی یا استفاده از سایر معافیت ها و یا کسری خدمت سربازی همبن حالا با مرکز مشاوره تلفنی باران به شماره 70703025 021 تماس حاصل نمایید.

مراحل اخذ انواع معافیت پزشکی خدمت سربازی

روند دریافت معافیت پزشکی می تواند کمی مبهم باشد. علت این ابهام تاثیر گذار بودن نوع و شدت بیماری در اخذ این معافیت است. حتی در بعضی از بیماری ها، شرایط معافیت پزشکی با توجه به مدرک تحصیلی متفاوت می شود.این شرایط سبب می شود بسیاری از مشمولین نظام وظیفه زمان بسیار طولانی را صرف اخذ انواع معافیت پزشکی خدمت سربازی می کنند. برای صرفه جویی در وقت و اخذ انواع معافیت پزشکی در کوتاه ترین زمان ممکن می توانید با مشاوران مرکز باران تماس حاصل نمایید.

مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی | مشاوره تلفنی | 70703025 021

مهمترین اقدام ها برای اخذ انواع معافیت پزشکی سربازی

لیست زیر مراحل اخذ معافیت پزشکی خدمت سربازی را به طور کلی بیان می کند. پیشنهاد می کنیم با مشاوره تلفنی تصمیمی آگاهانه بگیرید.

 • پر کردن فرم معاینه اولیه با توجه به برگه خود اظهاری
 • تهیه مدارک مورد نیاز
 • رفتن به بیمارستان برای انجام معاینات لازم
 • مراجعه به شورای پزشکی برای انجام مجدد معاینات

پس از معاینه، تیم کمیسیون پزشکی وضعیت معافیت را مشخص می کند. این معافیت می تواند معافیت دائم، معافیت موقت، و یا معافیت از رزم باشد.

نکته: شرکت در کمیسیون پزشکی به معنی اخذ معافیت های پزشکی نیست. عده ای از مشمولین اخذ معافیت از رزم را بسیار ساده می دانند و فکر می کنند با رفتن به شورای پزشکی حداقل معافیت از رزم را می گیرند. در حالی که ممکن است به تشخیص کمیسیون پزشکی نه تنها معافیت از رزم، بلکه هیچ معافیتی به شما تعلق نگیرد.

مزایا و معایب کارت انواع معافیت پزشکی

این نوع معافیت مزایا و معایب خاص خودش را دارد. بهتر است کمی بیشتر در مورد مزایا و معایب کارت انواع معافیت پزشکی بدانیم.

مزایای کارت انواع معافیت پزشکی

در صورت اخذ معافیت از رزم، مشمول خدمت آسان تری را نسبت به بقیه سربازان سپری می کند.

با اخذ معافیت موقت، وقفه ای در خدمت سربازی بوجود می آید. مشمول می تواند از ایم وقفه برای انجام کارهای عقب افتاده خود و همچنین درمان استفاده نماید.

معافیت دائم برای آن دسته از مشمولانی مناسب است که شاغل هستند و از 21 ماه خدمت سربازی معاف می شوند.

معایب کارت انواع معافیت پزشکی

همانطور که گفته شد در صورت اخذ معافیت دائم، مشمول از خدمت نظام وظیفه معاف می شود. اما این نوع معافیت ممکن است آینده شغلی فرد مشمول را تحت تاثیر قرار دهد. از آنجایی که نوع معافیت روی کارت درج می شود، حتی معافیت از رزم نیز ممکن است در آینده شغلی فرد تاثیر بگذارد. به عنوان مثال در صورت داشتن کارت معافیت دائم پزشکی، به هیج عنوان فرد نمی تواند برای اخذ گواهینامه پایه یک رانندگی اقدام نماید. پس توصیه مرکز مشاوره تلفنی باران به شما این است که قبل از اقدام برای اخذ معافیت تمامی جوانب را بسنجید. آگاهانه تصمیم بگیرید.

[ultimate_fancytext strings_textspeed=”35″ strings_backspeed=”0″ fancytext_strings=”توسط مرکز مشاوره تلفنی باران، برای معافت نظام وظیفه خود تصمیمی آگاهانه بگیرید.” ex_class=”fancyText_Sarbazi”]

رابطه مدرک تحصیلی و معافیت پزشکی

حالا که با انواع معافیت های پزشکی و بیماری ها آشنا شدیم لازم است به این موضوع بپردازیم که آیا واقعا نوع مدرک تحصیلی در اخذ انواع معافیت پزشکی موثر است یا خیر. دوران خدمت سربازی برای همه مشمولین و سربازها به یک شکل سپری نمی شود. در واقع هر سرباز با توجه به توانایی های علمی خود در جایگاه و رتبه نظامی تعریف شده ای ایفای نقش می کند. سربازان فقط در دوره دو ماه آموزشی با هم برابر هستند.

به عنوان مثال اگر فردی دارای مدرک تحصیلی دیپلم باشد و به خدمت سربازی برود در طول مدت خدمت سربازی جایگاهش با فردی که مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد دارد فرق می کند. پس در نتیجه خدمت سربازی برای افراد با تحصیلات بالاتر به مراتب راحت تر است

با توجه به این مسئله لازم است این را بدانید:

نوع معافیت های پزشکی بابت هر بیماری یا عارضه ، با توجه به تحصیلات و مدرک تحصیلی فرق می کند.

مثال: در عارضه کوتاهی قد اگر فردی دارای مدرک دیپلم باشد با قدی کمتر از 145 سانتیمتر معاف می شود. اما در صورتی که مدرک تحصیلی او کارشناسی باشد با قدی کمتر از 140 سانتیمتر معاف می شود.

پس در نتیجه نوع مدرک تحصیلی در نوع معافیت پزشکی تاثیر مستقیم دارد.

لیست آیین نامه معافیت پزشکی

در آیین نامه معافیت پزشکی بیماری های معاف کننده در چندین گروه دسته بندی شده اند. جدول زیر لیست این گروه ها را نشان می دهد. با کلیک بر روی هر یک از گروه بیماری ها، به جزئیات مربوط به آن گروه می روید.

ردیفنوع بیماریردیفنوع بیماری
1شکم و دستگاه گوارش و جراحی عمومی2بیماریهای استخوان (اسکلت)
3بیماری های عفونی4ریه و قفسه صدری
5روماتولوژی و بافت همبند6جراحي مغز و اعصاب
7قلب و عروق8اعصاب و روان
9گوش، حلق و بینی10داخلي مغز و اعصاب (نورولوژي)
11چشم و عوارض بینایی12بیماری های عمومی
13دستگاه تناسلی و ادراری14فك و دهان ودندان
15خون و انكولوژی16پوست و بافتهاي زير پوست
17بیماریهای غدد مترشحه و داخلی

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

70703025 021

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 206 تا
 1. محسن :

  سلام.میخواستم بدانم در معافیت روانپزشکی کدام بندها محدودیتهایی مثل گرفتن گواهی نامه و… ایجاد میکند؟

  1. باران مشاوره :

   به مقاله معافیت بیماری اعصاب و روان مراجعه کنید

 2. ک :

  سلام باتشکر فراوان به دلیل پاسخگویی به سوالات بنده حقیر.ببخشید پاشنه آشیل کوتاه پا به طوری هنگام نشستن روی دستشویی کف پارو زمین نمیاد بلند میشه وزانو دیستروفی آیا معاف دایم میشه یامعاف ازرزم ؟بعد کسانی که معاف از رزم میشن کارای دفتری انجام میدن این کار دفتری چیه منظورش کار باورد و اکسل و این هاست یاچیز دیگه ؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.در هر نوع کار خدمتی که سنگین نباشد و با مقطع تحصیلی تون هماهنگ باش توسط فرمانده یگان بکارگیری خواهید شد.
   كوتاهي تاندون آشيل توأم با اختلال در نشستن و محدوديت حركتي مچ پا : معاف دائم
   تبصره: كوتاهي تاندون آشيل توأم با اختلال در نشستن و محدوديت حركتي مچ پا براي دارندگان مدارك کارشناسي و بالاتر: معاف ازخدمات رزمي
   توضیحات: محدودیت حرکتی با دورسی فلکسیون کمتر از 30 درجه در موقع نشستن مد نظر قرار گیرد
   اليگونوروديستروفي RSDS : معاف دائم

 3. حسین :

  سلام وقت بخیر .
  من ۲ ماه پیش فتق عمل کردم و الان عود کرده آیا معاف دائم میشم ؟

  1. باران مشاوره :

   سلام. هرگونه فتق خارجی نواحی اینگوئینال-فمورال و جدارشکم: الف) عمل شده و عود کرده توضیحات: منظور از عود بیماری در این بند،مواردی است که فتق به تایید اعضای شورای پزشکی رسیده وپس از عمل جراحی در مراکز درمانی معتبر(مراکز دانشگاهی و نیرو های مسلح)مجدداًعود نماید. ب) عمل نشده ويا عمل شده بدون عارضه : معاف از خدمات رزمي

 4. امیرحسین :

  سلام ببخشید من کف پام صافی شدید داره
  و خب معافیت تحصیلی دارم
  ترم ۲ دانشگاهم
  میتونم برا معافیت پزشکی الان اقدام کنم؟
  یا اجازه نمیدن؟

  1. باران مشاوره :

   سلام.مدرک تحصیلی در این مورد بیماری تاثیر گذار می باشد ابتدا باید وضعیت تحصیلی تون مشخص گردد. در ضمن کف پای صاف تنها در صورتی که همراه با دفرمیتی مچ پا باشد شامل معافیت دائم می باشد.تبصره : برای مدارک کارشناسی و بالاتر معاف از خدمات رزمی می باشد.

 5. علی :

  سلام . من واریکوسل و هرنی رو همزمان عمل کردم . آیا میتونم معاف شم

  1. باران مشاوره :

   سلام.برای هر کدام بصورت جدا گانه در کمیسیون پزشکی مربوطه مورد بررسی قرار خواهید گرفت و در صورتی که شرایط مربوط به معافیت هر کدوم از ای بیماریها رو داشته باشید بنا به تشخیص کمیسیون پزشکی نظام وظیفه معاف دائم خواهید بود.
   انواع هرني ديسكال يا Extrusion ديسک : معاف دائم ( در مورد بيماران عمل نشده ،انجام MRI ستون فقرات در مراكز درماني نظامي و يا دانشگاهي ضروري مي باشد و مواردي كه ممنوعيت داشته باشد از ميلوگرافي استفاده شود )
   واريكوسل يكطرفه يا دو طرفه :الف) در صورتيكه نياز به عمل جراحي داشته باشد (جهت عمل جراحي) : شش ماه معاف موقت ب) در صورتيكه بعداز عمل عود نمايد و درجه 3 و بالاتر باشد : معاف دائم ج) فقط در مشمولين قبل از اعزام ،عمل نشده در هر درجه اي و نيز عمل شده بدون عارضه : معاف از خدمات رزمي
   توضيحات : منظور از عود بیماری در این بند،مواردی است که واریکوسل از نظر شدت و درجه و ضرورت انجام عمل وجراحی،بدواًبه تایید اعضای شورای پزشکی رسیده و پس از عمل جراحی در مراکز درمانی معتبر(مراکز دانشگاهی و نیرو های مسلح)مجدداًعود نماید .

   1. حسین :

    خب من بیمارستان دولتی عمل کردم ۷۰ روز پیش . الان عود کرده . تکلیفم چی میشه؟

    1. باران مشاوره :

     سلام
     شما چندین بیماری و عمل داشتی برای اطلاعات دقیق زنگ بزن به دفتر

 6. محمد :

  سلام آیا سیکل سل40.03% آیا معافیت دام دارد

  1. باران مشاوره :

   سلام
   بيماريهاي مادرزادي ، التهابي ، عفوني ، ضربه اي و يا تومورهاي حنجره كه توليد اختلالات شديد و دائمي صوتي يا تنفسي( با تأييد بررسيهاي پاراكلينيك)نمايد : معاف دائم

 7. علیرضا :

  سلام وقت بخیر ایا بیماران هموفیلی نوع A از معافند یا خیر؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   اختلالات خوني ارثي و اكتسابي با منشأ ايمونولوژيك در صورت داشتن علائم باليني با تأييد مراکز تخصصي نظامي يا دانشگاهي معتبر: معاف دائم

   توضيحات بند(8):در خصوص کمبود فاکتور های انعقادی (از قبیل بیماری همو فیلی) در موارد کمبود شدید فاکتوری ها (مساوی ویا کمتر از 25درصد)ویا در صورت علامت دار بودن شامل این بند می باشد و در موارد خفیف تر به استناد بند(الف)قسمت سایر بیماریها (معاف از رزم)قابل رسیدگی می باشد.

 8. شاهین :

  سلام کارت قرمز برای معاف داعم باگروه ب فرق داره یا یکین؟ منظورم اینه که کارت قرمز شامل هردو میشه؟

  1. باران مشاوره :

   سلام
   گروه ب چیز خاصی نیست فقط ماموریت ها و وظایفش کمی فرق داره اما کارت قرمز برای مشکلات اعصاب و روان خیلی شدیده که منجر به معافیت میشه و بعضی بندهاش محدودیت هایی مثل گرفتن گواهینامه و … داره

 9. فرید اسدی :

  سلام من به خاطر هالکوس والگوس تو آموزشی خودم را معاف رزم زدم والان خدمتم تمام شده و درستش نکردم و هیچ مشکلی هم ندارم میخواستم بپرسم واسه چه ارگانهایی نمی توانم استخدام شوم

  1. باران مشاوره :

   سلام. ارگان خاصی رو نمیشه عنوان کرد.ممکن است در هر ارگانی که براشون سلامت کامل جسمی و روحی ملاک اصلی هست برای استخدام به مشکل بربخورید.

 10. Mr :

  سلام درسته که میگن اگه برادر بزرگ تر از خودت داشته باشی به هیچ عنوان معافیت کفالت بهت تعلق نمیگیره چون خیلیا میگن اگه حتی برادر بزرگتر شرایط نگهداری نداشته باشه سربازی هم که رفته باشه غیر ممکنه معافیت بگیری الان برادر من ایران نیست این چه قانون احمقانه ای عه دیگه؟
  بعد تاثیر مدرک در گرفتن معافیت چطوره؟ هرچی مدرک بالاتر باشه گرفتن معافیت سخت تر میشه؟

  1. باران مشاوره :

   سلام. برای گرفتن معافیت کفالت وجود برادر بالای 18 سال مانع می باشد. مگر اینکه محجوریت برادر بزرگتر به اثبات برسد. در مورد معافیت های کفالت مدرک تحصیلی تاثیری ندارد فقط در معافیت های پزشکی هست که با توجه به نوع بیماری و میزان عارضه ممکن است مدرک تحصیلی تاثیر گذار باشد.

 11. علیرضا :

  سلام وقت بخیر من درخواست معافیت پزشکی دادم و معافیت ام برای ۴ . ۱۱. ۱۴۰۰ است اگه صدور رای معافیت پزشکی از تاریخ معافیت بگذرد یا معافیت رد شود برای سربازی شامل غیبت میشم یا همون زمانی که برای معافیت اقدام شده و قبول نشده معافیت تاریخ دریافت دفترچه انتخاب میشه ؟

  1. باران مشاوره :

   سلام .شما باید با توجه به دانستن نوع بیماری تون و زمان لازم برای تکمیل مراحل مربوط تشکیل کمیسیون پزشکی اقدام به ارسال درخواست کنید اگه زمان بررسی و جواب نهایی کمیسیون از تاریخ معافیت تحصیلی شما گذر کنه وارد غیبت خواهید شد.

 12. حامد :

  سلام خسته نباشید
  من حین خدمت عمل رادیکال نفرکتومی انجام دادم لطفاً بگید معاف میشم

  1. باران مشاوره :

   سلام
   نفركتومي :
   الف) يك طرفه : معاف دائم
   ب) پارسيل يا پيلوپلاستي دو طرفه : معاف دائم
   ج ) پارسيل يا پيلوپلاستي يک طرفه در صورت طبيعي بودن کليه ديگر : معاف از خدمات رزم

 13. ابوالفضل :

  با سلام
  بنده هفته گذشته به دلیل دوسانتر کوتاهی پاشنه آشیل معاف از رزم شناخته شدم میخواستم بدونم برای استخدام در ازمون استخدامی اموزش و پرورش و بانک ها به مشکل برمیخورم یعنی سبب استخدام نشدنم میشه؟
  ممنون از پاسخ شما

  1. باران مشاوره :

   این سوال رو باید از ارگان استخدام گیرنده بپرسید.

 14. سهند اسماعیلی :

  سلام وقت بخیر
  پدرم فوت کردن و یک برادر بزرگتر از خودم دارم ک سربازی رفته.و اینکه ما مغازه داریم خرجی خونه میدیم و بیشتر کار من انجام میدم و اگه برم سربازی مغازه تعطیل میشه میتونم کفالت بگیرم؟

  1. باران مشاوره :

   سهند جان باید سوالت رو تو بخش کفالت مطرح کنی نه معافیت پزشکی، اگه مادرت بیش تر از یک سال تحت پوشش کمیته بود شانس پیدا می کردی،
   یک شکایت هم از ما داشتی می تونی تو اینستا بهمون دایرکت بدی.

   1. عباس عبیدی :

    سلام من سال ۹۸ اعزامم بود ولی از شرایط سخت تو خدمت نتونستم دووم بیارم او خدمتم او ول کردم یعنی الان من سرباز فراری محسوم میشم ولی من مشکل پاا دارم پاهای پرانتزی دوبار هم تو این مدتی که تو خدمت بودم رفتم دکتر که هر دوبار معاف از رزم شده بودم ولی حتی با معاف از رزم شدنم نتونستم بمونم ازمون خیلی کار سختی میکشند منم با این مشکلم برگشتم خونه تا حالا هم نرفتم پادگان با این شرایطی که دارم میشه معاف پزشکی دائم بگیرم یا ن لطفاً همراهی کنید

    1. باران مشاوره :

     آقای عبیدی شرایط معافیت پا پرانتزی در قانون اومده و 1000 بار دیگه هم بری بازم معاف از رزم میشی و متاسفانه راهی نیست. معمولا بعد آموزشی سربازی دیگه راحت میشه. الانم به خاطر کروان اموزشی فشرده تر شده و مواردی مثل رژه و … یا برگزار نمیشه یا مدتش کاهش پیدا کرده و کلاس ها بیشتر تئوری شده.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: