انواع معافیت پزشکی

آیا من شرایط اخذ انواع معافیت پزشکی را دارم؟

180 35,068

آنچه در این مقاله انواع معافیت پزشکی می خوانید:

 • آشنایی با انواع معافیت های پزشکی، مزایا و معایب این معافیت
 • شرایط اخذ انواع معافیت پزشکی نظام وظیفه، تفاوت معافیت پزشکی موقت و معافیت از رزم
 • تاثیر مدرک تحصیلی در اخذ انواع معافیت پزشکی
 • پاسخ گویی به سوالت متداول و مشاوره تلفنی اخذ انواع معافیت پزشکی

مشمولانی که دارای بیماری یا عارضه ای هستند با توجه به قوانین نظام وظیفه می توانند با طی مراحل پزشکی و تایید بیماری یا عارضه، از کارت معافیت پزشکی نظام وظیفه بهره مند شوند. در واقع می توان گفت معافیت پزشکی فرصتی مناسب برای مشمولانی است که به دلیل شرایط جسمی و روانی قادر به انجام سربازی نیستند.

با توجه به آیین نامه معافیت پزشکی سازمان نظام وظیفه عمومی ناجا، معافیت های پزشکی دارای انواع گوناگونی هستند. با توجه به وضعیت فردی، یکی از انواع معافیت پزشکی به مشمول تعلق می گیرد.

 • در این مقاله سعی بر این شده تا انواع معافیت پزشکی را برای شما شرح بدهیم.

چند نوع معافیت پزشکی داریم؟

بنابر آیین نامه نظام وظیفه معافیت های پزشکی به سه دسته تقسیم می شوند. هر یک از این معافیت های پزشکی مزایا و معایب خاص خود را دارد.

 • معافیت از رزم و خدمات رزم
 • معافیت موقت پزشکی
 • معافیت دائم پزشکی

معافیت از رزم و خدمات رزم چیست؟

معافیت از رزم و خدمات رزم یکی از انواع معافیت پزشکی است. معافیت از رزم و خدمات رزم برای مشمولانی در نظر گرفته شده است که دارای بیماری یا عارضه ای هستند. این مشمولان به سبب این بیماری یا عارضه باید کمی با احتیاط بیشتر زندگی کنند و نباید در شرایط سخت قرار بگیرند. حتی این افراد گاها از انجام فعالیتهای سنگین معذور شده اند. در معافیت از رزم فرد مشمول به دوره آموزشی اعزام نمی شود و فقط به دوره خدمت سربازی را طی می کند. طول دوره آموزشی ۲ ماه است.

 • پس در معافیت از رزم به جای ۲۱ ماه، ۱۹ ماه خدمت می کنیم!!!
 • در طول مدت خدمت سربازی از انجام فعالیت ها و آموزش های سنگین مانند رژه و … معاف هستید.
@Vazifeh_News عضویت در کانال و گروه تلگرامی نظام وظیفه باران مشاوره

چه بیماری هایی شامل معافیت از رزم و خدمات رزم می شوند؟

اکنون بهتر است با نوع بیماری هایی که معافیت از رزم به آن ها تعلق می گیرد بیشتر آشنا شوید.

برخی عارضه ها و بیماری ها در حد جدی نیستند که فرد از انجام امور زندگی خود باز بماند. در این بیماری ها صرفا نیاز است احتیاط بیشتری در زندگی نماید و از فعالیت های سنگین خودداری کند. در این صورت بنا بر قوانین معافیت پزشکی سازمان نظام وظیفه این افراد از شرکت در دوره آموزشی منع می شوند و دوره آموزشی نظام وظیفه را طی نمی کنند.

اجازه دهید برای معافیت از رزم مثالی بزنیم.

بعنوان مثال: اکر فرد مشمولی دارای عارضه صافی کف پا باشد. اگر صافی باعث انحراف پا نشده و یا فشار زیاد به ستون فقرات وارد نکند، به این مشمول صرفا معافیت از رزم تعلق می گیرد.
باران
با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی
برای اطلاع از آخرین قوانین و شرایط معافیت سربازی و ارتباط با مشاور می توانید از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.
همه روزه به جز روز های تعطیل، پاسخگویی از ساعت ۹ صبح الی ۸ شب
شاید شما هم با اطلاع قوانین بتوانید معافیت بگیرید

معافیت موقت پزشکی چیست؟

معافیت موقت پزشکی یکی دیگر از انواع معافیت پزشکی خدمت سربازی است. گاهی مشمولین نظام وظیفه دچار عارضه یا بیماری هایی می شوند که قابلیت درمان شدن دارند. با توجه به قوانین نظام وظیفه افرادی که به این بیماری ها مبتلا هستند باید طول درمان را بگذرانند. این مشمولان پس از طول مدت درمان مجددا معاینه شده و وضعیتشان بررسی می گردد. به همین دلیل مشمولین برای مدت مشخصی از اعزام یا ادامه خدمت سربازی معاف می شوند. در واقع این معافیت موقتی است.

معافیت موقت دارای زمان مشخصی می باشد. در پایان زمان مشخص شده و در صورت عدم رفع بیماری یا عارضه، به فرد مشمول معافیت دائم یا معافیت از رزم تعلق می گیرد.

چه بیماری هایی شامل معافیت موقت می شوند؟

بعضی از بیماری به واسطه عمل جراحی درمان می شوند. دسته دیگری از بیماری ها هم طول درمان دارند. به گونه ای که برای درمان فرد باید داروهای خاصی را مصرف کرده و استراحت مطلق یا … داشته باشد. حتی ممکن است بیماری یا عارضه ای نیاز به جراحی و دارو نداشته باشد اما شامل معافیت موقت پزشکی شود. شرایط بیماری ها برای اخذ معافیت موقت بسیار زیاد است. لذا توصیه می شود با مشاورین آگاه مرکز باران در این رابطه مشورت نمایید.

مثال: فرض کنید که مشمولی به بیماری هپاتیت مبتلا است. شرایط و نوع معافیت پزشکی این شخص به صورت زیر لحاظ می گردد.

 • هپاتیت از نوع حاد : ۶ ماه معاف موقت
 • پس از گذشت ۶ ماه اگر مزمن باشد :معاف دائم
 • در صورتیکه فرد دارای یک آزمایش در بیمارستان باشد : ۶ ماه معاف موقت
 • بعداز شش ماه مجدداً آزمایش میدهد در صورت مثبت شدن آزمایش : معاف دائم

معافیت پزشکی دائم چیست؟

همانطور که می دانید تمامی افراد مذکر بالای ۱۸ سال مشمول نظام وظیفه می باشند. اما مشمولانی که بر اثر بیماری یا نقص عضو و … توانایی اعزام به خدمت سربازی را ندارند، از این قانون مستثنی می شوند. این افراد دیگر نیازی نیست به خدمت سربازی اعزام شوند و به آنها کارت معافیت دائم پزشکی تعلق می گیرد. به این دلیل که به خاطر ابتلا به بیماری یا عارضه، این امکان وجود دارد که فرد مشمول در دوران سربازی دچار مشکل شود یا بیماریش تشدید گردد.

چه بیماری هایی شامل معافیت پزشکی دائم می شوند؟

برخی ار متداول ترین بیماری یا عارضه هایی که ممکن است موجب معافیت دائم پزشکی فرد مشمول شود به شرح زیر است. به بیماری های زیر به طور قطعی معافیت دائم پزشکی تعلق می گیرد.

 • دیابت قندی تیپ یک
 • اختلال افسردگی اساسی
 • سل ریه (از نوع فعال)
 • نقص در اعضای بدن
 • و …

برای اخذ معافیت پزشکی یا استفاده از سایر معافیت ها و یا کسری خدمت سربازی همبن حالا با مرکز مشاوره تلفنی باران به شماره ۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱ تماس حاصل نمایید.

مراحل اخذ انواع معافیت پزشکی خدمت سربازی

روند دریافت معافیت پزشکی می تواند کمی مبهم باشد. علت این ابهام تاثیر گذار بودن نوع و شدت بیماری در اخذ این معافیت است. حتی در بعضی از بیماری ها، شرایط معافیت پزشکی با توجه به مدرک تحصیلی متفاوت می شود.این شرایط سبب می شود بسیاری از مشمولین نظام وظیفه زمان بسیار طولانی را صرف اخذ انواع معافیت پزشکی خدمت سربازی می کنند. برای صرفه جویی در وقت و اخذ انواع معافیت پزشکی در کوتاه ترین زمان ممکن می توانید با مشاوران مرکز باران تماس حاصل نمایید.

مدارک مورد نیاز معافیت پزشکی | مشاوره تلفنی | 70703025 021

مهمترین اقدام ها برای اخذ انواع معافیت پزشکی سربازی

لیست زیر مراحل اخذ معافیت پزشکی خدمت سربازی را به طور کلی بیان می کند. پیشنهاد می کنیم با مشاوره تلفنی تصمیمی آگاهانه بگیرید.

 • پر کردن فرم معاینه اولیه با توجه به برگه خود اظهاری
 • تهیه مدارک مورد نیاز
 • رفتن به بیمارستان برای انجام معاینات لازم
 • مراجعه به شورای پزشکی برای انجام مجدد معاینات

پس از معاینه، تیم کمیسیون پزشکی وضعیت معافیت را مشخص می کند. این معافیت می تواند معافیت دائم، معافیت موقت، و یا معافیت از رزم باشد.

نکته: شرکت در کمیسیون پزشکی به معنی اخذ معافیت های پزشکی نیست. عده ای از مشمولین اخذ معافیت از رزم را بسیار ساده می دانند و فکر می کنند با رفتن به شورای پزشکی حداقل معافیت از رزم را می گیرند. در حالی که ممکن است به تشخیص کمیسیون پزشکی نه تنها معافیت از رزم، بلکه هیچ معافیتی به شما تعلق نگیرد.

مزایا و معایب کارت انواع معافیت پزشکی

این نوع معافیت مزایا و معایب خاص خودش را دارد. بهتر است کمی بیشتر در مورد مزایا و معایب کارت انواع معافیت پزشکی بدانیم.

مزایای کارت انواع معافیت پزشکی

در صورت اخذ معافیت از رزم، مشمول خدمت آسان تری را نسبت به بقیه سربازان سپری می کند.

با اخذ معافیت موقت، وقفه ای در خدمت سربازی بوجود می آید. مشمول می تواند از ایم وقفه برای انجام کارهای عقب افتاده خود و همچنین درمان استفاده نماید.

معافیت دائم برای آن دسته از مشمولانی مناسب است که شاغل هستند و از ۲۱ ماه خدمت سربازی معاف می شوند.

معایب کارت انواع معافیت پزشکی

همانطور که گفته شد در صورت اخذ معافیت دائم، مشمول از خدمت نظام وظیفه معاف می شود. اما این نوع معافیت ممکن است آینده شغلی فرد مشمول را تحت تاثیر قرار دهد. از آنجایی که نوع معافیت روی کارت درج می شود، حتی معافیت از رزم نیز ممکن است در آینده شغلی فرد تاثیر بگذارد. به عنوان مثال در صورت داشتن کارت معافیت دائم پزشکی، به هیج عنوان فرد نمی تواند برای اخذ گواهینامه پایه یک رانندگی اقدام نماید. پس توصیه مرکز مشاوره تلفنی باران به شما این است که قبل از اقدام برای اخذ معافیت تمامی جوانب را بسنجید. آگاهانه تصمیم بگیرید.

رابطه مدرک تحصیلی و معافیت پزشکی

حالا که با انواع معافیت های پزشکی و بیماری ها آشنا شدیم لازم است به این موضوع بپردازیم که آیا واقعا نوع مدرک تحصیلی در اخذ انواع معافیت پزشکی موثر است یا خیر. دوران خدمت سربازی برای همه مشمولین و سربازها به یک شکل سپری نمی شود. در واقع هر سرباز با توجه به توانایی های علمی خود در جایگاه و رتبه نظامی تعریف شده ای ایفای نقش می کند. سربازان فقط در دوره دو ماه آموزشی با هم برابر هستند.

به عنوان مثال اگر فردی دارای مدرک تحصیلی دیپلم باشد و به خدمت سربازی برود در طول مدت خدمت سربازی جایگاهش با فردی که مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد دارد فرق می کند. پس در نتیجه خدمت سربازی برای افراد با تحصیلات بالاتر به مراتب راحت تر است

با توجه به این مسئله لازم است این را بدانید:

نوع معافیت های پزشکی بابت هر بیماری یا عارضه ، با توجه به تحصیلات و مدرک تحصیلی فرق می کند.

مثال: در عارضه کوتاهی قد اگر فردی دارای مدرک دیپلم باشد با قدی کمتر از ۱۴۵ سانتیمتر معاف می شود. اما در صورتی که مدرک تحصیلی او کارشناسی باشد با قدی کمتر از ۱۴۰ سانتیمتر معاف می شود.

پس در نتیجه نوع مدرک تحصیلی در نوع معافیت پزشکی تاثیر مستقیم دارد.

لیست آیین نامه معافیت پزشکی

در آیین نامه معافیت پزشکی بیماری های معاف کننده در چندین گروه دسته بندی شده اند. جدول زیر لیست این گروه ها را نشان می دهد. با کلیک بر روی هر یک از گروه بیماری ها، به جزئیات مربوط به آن گروه می روید.

ردیفنوع بیماریردیفنوع بیماری
۱شکم و دستگاه گوارش و جراحی عمومی۲بیماریهای استخوان (اسکلت)
۳بیماری های عفونی۴ریه و قفسه صدری
۵روماتولوژی و بافت همبند۶جراحی مغز و اعصاب
۷قلب و عروق۱۰اعصاب و روان
۹گوش، حلق و بینی۱۰داخلی مغز و اعصاب (نورولوژی)
۱۱چشم و عوارض بینایی۱۲بیماری های عمومی
۱۳دستگاه تناسلی و ادراری۱۴فک و دهان ودندان
۱۵خون و انکولوژی۱۶پوست و بافتهای زیر پوست
۱۷بیماریهای غدد مترشحه و داخلی

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

۷۰۷۰۳۰۲۵ ۰۲۱

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

تعداد دیدگاه ها 180 تا
 1. ابوالفضل :

  با سلام
  بنده هفته گذشته به دلیل دوسانتر کوتاهی پاشنه آشیل معاف از رزم شناخته شدم میخواستم بدونم برای استخدام در ازمون استخدامی اموزش و پرورش و بانک ها به مشکل برمیخورم یعنی سبب استخدام نشدنم میشه؟
  ممنون از پاسخ شما

  1. باران مشاوره :

   این سوال رو باید از ارگان استخدام گیرنده بپرسید.

 2. سهند اسماعیلی :

  سلام وقت بخیر
  پدرم فوت کردن و یک برادر بزرگتر از خودم دارم ک سربازی رفته.و اینکه ما مغازه داریم خرجی خونه میدیم و بیشتر کار من انجام میدم و اگه برم سربازی مغازه تعطیل میشه میتونم کفالت بگیرم؟

  1. باران مشاوره :

   سهند جان باید سوالت رو تو بخش کفالت مطرح کنی نه معافیت پزشکی، اگه مادرت بیش تر از یک سال تحت پوشش کمیته بود شانس پیدا می کردی،
   یک شکایت هم از ما داشتی می تونی تو اینستا بهمون دایرکت بدی.

   1. عباس عبیدی :

    سلام من سال ۹۸ اعزامم بود ولی از شرایط سخت تو خدمت نتونستم دووم بیارم او خدمتم او ول کردم یعنی الان من سرباز فراری محسوم میشم ولی من مشکل پاا دارم پاهای پرانتزی دوبار هم تو این مدتی که تو خدمت بودم رفتم دکتر که هر دوبار معاف از رزم شده بودم ولی حتی با معاف از رزم شدنم نتونستم بمونم ازمون خیلی کار سختی میکشند منم با این مشکلم برگشتم خونه تا حالا هم نرفتم پادگان با این شرایطی که دارم میشه معاف پزشکی دائم بگیرم یا ن لطفاً همراهی کنید

    1. باران مشاوره :

     آقای عبیدی شرایط معافیت پا پرانتزی در قانون اومده و ۱۰۰۰ بار دیگه هم بری بازم معاف از رزم میشی و متاسفانه راهی نیست. معمولا بعد آموزشی سربازی دیگه راحت میشه. الانم به خاطر کروان اموزشی فشرده تر شده و مواردی مثل رژه و … یا برگزار نمیشه یا مدتش کاهش پیدا کرده و کلاس ها بیشتر تئوری شده.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

اطلاعات تماس

تلفن تماس تهران: 70703025 تلفن تماس کشوری: 70703025 021
close-link
اطلاعات تماس
error: