اهمیت سلامت کامل روانی سربازها در دوران سربازی

معاون بهداری ناجا در خصوص اهمیت سلامت روانی سربازان گفت

0 1,316

در دوران خدمت سربازی، سربازها با روحیات متفاوتی حضور پیدا می کنند. دوری از خانواده، شرایط سخت، اجرای دستورات فرماندهان، در روحیه فرد سرباز می تواند گاهی تاثیر منفی بگذارد. از طرفی می تواند برای فرد جوان مفید هم باشد. چرا که با شرایط سخت زندگی از نزدیک آشنا می شوند.

اهمیت سلامت کامل روانی سربازها در دوران سربازی

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان سردار سید محمد رضا سید احمدیان در خصوص سلامت روانی سربازها اینگونه بین کرد: به دلیل حساسیت و گستردگی ماموریت های ناجا در سطح کشور کارکنان نیروی انتظامی از جمله سربازان وظیفه باید از سلامت کامل جسمی و روانی برخوردار باشند. وی در خصوص تفاوت بیماری های روانی افزود: با توجه به خوداظهاری سرباز و یا غربالگری سربازها در یگان های خدمت، مواردی به این شکل، برای تعیین تکلیف وضعیت بیمار به شورای پزشکی نیرو های مسلح معرفی می شوند.

همچنین بخوانید: دوره آموزشی خدمت سربازی

دسته بندی بیماری های اعصاب و روان

معاونت ناجا در خصوص انواع بیماری های مربوط به اعصاب و روان گفت: در بیماری های روانی با ۳ دسته از مشمولان مواجه هستیم، دسته اول مشمولانی هستند که قبل از  خدمت سربازی در مرحله معاینه اولیه پزشکی و با تکمیل برگه خوداظهاری، بیماری و اختلال روانی خود را بیان می کنند. دسته دوم مشمولانی هستند که زمینه قبلی بیماری روانی را دارند، اما علائم و نشانه های بیماری آنها به صورت جدی نمایان نشده است. در طی دوران خدمت سربازی، در اثر یک آسیب یا استرس روحی، بیماری فرد نمایان خواهد شد.

سردار سید احمدیان درباره دسته سوم بیماری های روانی که برخی از مشمولان با آن روبرو هستند، گفت: دسته دیگر، افراد سالمی هستند که با ورود به خدمت سربازی و مواجهه با شرایط محیط نظامی، مقررات و سلسله مراتب خاص، آستانه تحمل و ظرفیتشان کم است. این دسته از سربازان طاقت دستور ها و احترام های نظامی را ندارند و با کوچکترین استرس، دچار مشکل و اختلال اعصاب و روان می شوند.

اقدامات لازم برای ارتقاء سلامت روانی سربازان

به منظور ارتقاء سلامت روانی برگزاری کارگاه های آموزشی با موضوع بهداشت و سلامت در یگان های خدمتی صورت خواهد گرفت. همچنین اجرای غربالگری سربازان در مراکز آموزشی نیرو های مسلح، ارائه خدمات مشاوره و روانشناسی از جمله اقداماتی است که به منظور ارتقاء سطح سلامت سربازان انجام می شود. از این رو اقداماتی به منظور ایجاد محیط خدمتی آرام، بدون دغدغه و استرس برای سربازان صورت گرفته است تا بتوانند وظایف خود را در عرصه های گوناگون انجام دهند.

برای دریافت پاسخ سوالات خود می توانید از مشاوره سربازی باران به شماره 70703025 021 استفاده کنید.

اجرای طرح آمایش سرزمینی در سربازی

معاون بهداری ناجا در پایان خاطر نشان شد:  تلاش شده با اجرای طرح آمایش سرزمینی، در صورت امکان مشمولان حداکثر در ۳۰۰ کیلومتری محل سکونت خانواده خود به خدمت سربازی بپردازند. همچنین با تقویت امکانات رفاهی یگان های خدمتی، نظارت بر رفتار فرماندهان در برخورد با سربازان، آموزش مهارت های زندگی و مشاوره روان شناسی سعی شده از اختلال های روانی پیشگیری شود.

5 دلیل مهم بودن مشاوره تلفنی برای مشمولین خدمت سربازی

  • با توجه به تعداد زیاد موارد معافیت در قانون از جمله کفالت، پزشکی، موارد خاص و ...، ممکن است شما دارای شرایط یکی از معافیت ها باشید اما با ناآگاهی، معافیت خود را از دست بدهید.
  • امکان مشاوره از هر نقطه و بدون نیاز به مراجعه حضوری از (به جز تعطیلات رسمی) توسط مشاورین مجرب مرکز باران (با بیش از 3 سال سابقه) دیگر مزیت مشاوره تلفنی است.
  • با توجه به اینکه ضوابط و آیین نامه ها مدام در حال تغییر است، شما را از اخرین قوانین و تبصره های معافیت نظام وظیفه سربازی آگاه می کنیم. با آگاهی از قوانین ممکن است بتوانید از امتیازات امریه، پروژه کسری خدمت و .... بهرمند شوید.
  • از همه مهمتر بی اطلاعی از قوانین و مهلت های قانونی پر کردن دفترچه، یا عمل کردن به توصیه های افراد نا آگاه می تواند منجر به از دست رفتن امتیازات و حتی جریمه شدن شما گردد.
  • جهت کسب اطلاع از خرید خدمت سربازی مطابق با آخرین آیین نامه ها (سال1400)، انواع معافیت ها و کسری ها برای خانواده معظم شهدا، ایثارگران، جانبازان، رزمندگان و آزادگان، معافیت کفالت، شرایط اخذ معافیت های پزشکی و نحوه گرفتن امریه از ارگان های دولتی و انواع کسری خدمت سربازی و هرگونه سوال تخصصی پیرامون معافیت نظام وظیفه سربازی می توانید همه روزه (به جز تعطیلات رسمی) با ما تماس بگیرید.

با سابقه ترین مرکز مشاوره تلفنی

70703025 021

همین حالا با برترین مشاورین نظام وظیفه تماس بگیر

مرکز مشاوره تلفنی باران 70703025 021

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: